گیاه آپارتمانی شفلرا سبز

فقط آنلاین

GG-0079

جدید

شفلرا از جمله گیاهان بومی استرالیا است که در این قاره به شکل درختچه ای همیشه سبز، در ارتفاع بین 3 تا 6 متر چشم نوازی می کند. اما شفلرای آپارتمانی تنوع زیادی ندارد و در بازارهای گل یا گل فروشی ها در دو نوع عرضه می شود. یک نوع آن دارای برگ های ابلق (دو رنگ) است و نوع دیگر برگ های سبز یک دست دارد. البته باید گفت که هر دو نوع آن زیبا و دلنشین است

جزییات بیشتر

86,000 تومان

- +

 
توضیحات محصول

اسم علمی این گیاه Schefflera actinophylla ،از خانواده Araliaceae میباشد. این جنس از 20 گونه گیاهان استوایی و استوایی همیشه سبز، درختی ودرختچه ای تشکیل یافته است. گونه مورد نظر بومی استرلیا بوده و ارتفاعی در حدود یک تا 2 متر وگسترشی در حدود 70تا 100 سانتی متر دارد. گیاه شفلرا رشد آهستهای داشته وتک ساقه ای می باشد. برگهای مرکب و پنجهای این گیاه از پنج برگچه مستطیلی –تخم مرغی تشکیل شده و به رنگ سبز براق است.

 

 

 گیاه شفلرا

 

نحوه نگهداری گیاه آپارتمانی شفلرا:

نور مناسب گیاه شفلرا:

شفلرا به نور غیر مستقیم نیاز دارد و درجات متفاوتی از نور را تحمل می کند و به سایه نسبتا مقاوم است. در نمونه هایی از این گیاه که برگها ابلق هستند، در صورت کمبود نور برگها رنگ خود را از دست می دهند که در چنین شرایطی می بایست گیاه را به مکانهای پر نورتر منتقل نمود. همچنین نور کم موجب زرد شدن برگها بخصوص برگهای موجود در قسمت پایین گیاه می شود.

 

آبیاری گیاه شفلرا:

گرچه شفلرا خشکی را تحمل می‌کند اما بهتر است خاک مرطوب (اما نه خیس و غرقابی) نگهداشته شود بنابراین میزان آبیاری شفلرا در تابستان هفته‌ای ۳-۲ بار و در زمستان هفته‌ای یک بار است.
 
در صورت کمبود آب و تشنگی شدید گیاه برگهای آن حالتی آویخته به خود می‌گیرد که در چنین شرایطی بهتر است گیاه را به مدت ۱۵ دقیقه در تشت پر از آب قرار دهید . همچنین در صورت آبیاری بیش از اندازه گیاه، برگهای آن زرد می شوند می‌ریزند. بنابراین بهتر است تا بین هر دو آبیاری سطح خاک تا حدودی خشک شود و سپس به گیاه آب داد.

 

دمای مناسب شفلرا:

در روزهای تابستان 27 درجه سانتیگراد را تحمل می کند و با افزایش دما بهتر است گلدان در مکانی قرار گیرد که هوا تا حدودی جریان داشته باشد. در مکانهای گرم ساقه ها بیش از اندازه بلند و در نهایت کج می شوند. چنین گیاهی را باید به مکانی سردتر منتقل کرد. در زمستان نیز بهتر است دمای محیط نگهداری گلدان به زیر 18 درجه سانتیگراد نزول نکند.

 

خاک مناسب گیاه آپارتمانی شفلرا:

بهترین خاک برای این گیاه خاک با بافتی متوسط به همراه پیت موس است. مثلا میتوان از خاک معمولی + خاک برگ+ پیت موس برای این گیاه استفاده کرد. گلدان گیاهان جوان که سریعتر رشد می کنند را سالی دو بار عوض کنید و هنگامی که به دلیل بزرگ شدن گیاه تعوض خاک گلدان امکان پذیر نیست می توانید خاک سطح رویین گیاه را با خاک و کمپوست تازه عوض کنید. در صورت کمبود مواد غذایی برگها زرد و رنگ پریده می شوند که برای جلوگیری از این مسئله می توان از کودهای محلول مخصوص گیاهان زینتی استفاه کرد البته بهتر است که نصف میزان توصیه شده کورد را بکار برد.

 

زمان تعویض گلدان شفلرا:

گیاه جوان در حال رشد هر سال دوبار احتیاج به تعویض گلدان دارد، با افزایش سن گیاه هر سال و یا هر دو سال یکبار، در صورت عدم امکان تعیوض گلدان خاکهای سطحی را با خاک نو و غنی عوض نمایید، در صورتیکه ارتفاع گیاه بیش از حد معمول است تعویض گلدان آنها بلا‌مانع است.

 

رطوبت گیاه شفلرا:

در تمام طول سال هفته‌ای دوبار غبار پاشی کنید، چنانچه هوا خشک باشد افزودن آب به زیر گلدانی سنگریزیه دار رطوبت پایدار ایجاد می‌نماید.

  

در فصول گرم سال، برای عملکرد بهتر گیاه هفته‌ای یک مرتبه گیاه را غبارپاشی کنید.

برگها را به طور مرتب غبارپاشی کنید و در صورت گردالود بودن برگها با دست چپ برگ را نگه داشته و با دست راست با اسفنج یا پارجه مرطوب انها را تمیز کنید.در صورت نیاز از مواد براق کننده حداکثر هر ماه یکبار استفاده کنید.

  

کوددهی گیاه شفلرا:

این گیاه نیازمند کوددهی در نسبت های 2-1-3 و 6-3-9 یا 12-6-18 ( به ترتیب از سمت چپ به راست کود نیتروژن ، فسفر ، پتاسیم ) خواهد بود . البته به این نکته توجه کنید که عناصر غذایی میکرو نیز باید به صورت سالیانه به گیاه داده شود که باید از کود های به خصوص که تامین کننده این عناصر هستند استفاده کنید. به یاد داشته باشید که کوددهی در کیفیت بالا ودر میزان مناسب همراه با تامین میزان نور کافی و مناسب می تواند باعث ایجاد حداکثر عملکرد گیاه شما بشود.
استفاده از هر دو نوع کود ( مایع و تدریجی ) نتایج موفقیت آمیزی را به دنبال داشته اند .
    
رشد یا کیفیت واریته Brassaia actinophylla به وسیله آمونیوم تحت تاثیر قرار نمیگیرید . در واقع اگر کودی که شما به گیاه می دهید 100 درصد آمونیوم و 100 درصد نیترات داشته باشد گیاه رشد مناسبی خواهد داشت اما اگر 50 درصد از هر کدام را به گیاه بدهید لکه های زرد را بر روی برگ گیاه مشاهده خواهید کرد. به علاوه توجه داشته باشید که کوددهی با کیفیت و مناسب ( 8 گرم از کود 12-6-19) برای هر 10 سانتی متر گلدان میتوانید درصد زیادی احتمال ابتلا گیاه به آلترناریا ، زانتومناس ، سدوموناس و لکه های برگی را کاهش خواهد داد و گیاه شما از کیفیت مناسبی برخوردار خواهد شد .

 

تکثیر گیاه شفلرا:

اگر می خواهید از این گیاه قلمه تهیه کنید باید به چند نکته توجه داشته باشید :

- قلمه باید از مکانی که ۵/۲ سانتی متر از برگ فاصله دارد گرفته شود
-قلمه باید از زیر دو برگ جوانی که مراحل کامل رشد را طی کرده اند گرفته شود
- قلمه باید از بالای برگی که از قدمت کمتری برخودار است گرفته شود.

  

برای اینکار شاخه هایی با قطرحدود ۸ تا ۲۰ سانتی متر را که جوان و قوی هستند انتخاب کرده سپس ما بین دوجوانه برشی سطحی به طول حدود ۲ سانتی متر از پایین به بالا ایجاد می کنیم؛ این برش باید در داخل پوست ساقه شکاف ایجاد کند.

 
برای ساقه های قطورتر، می توان ۲ تا ۳ برش ایجاد کرد سپس محل برش داده شده را با خزه مرطوب می پوشانیم .
بهتر است مابین لایه پوست و چوب گیاه مانعی مثل یک تکه چوب نازک قرار داده شود در صورتی که هورمون ریشه زایی در اختیار دارید محل برش را به آن آغشته نمایید تا ریشه دهی بهتر و سریعترانجام شود.

   
بعد از قرار دادن خزه مرطوب باید روی آن را با پلاستیک بپوشانید و قسمت پایین پلاستیک را با چسب نواری محکم کنید .
قسمت بالای پلاستیک را با نخ گره بزنید تا درصورتی که خزه خشک شد بتوانید پلاستیک را باز کرده ومقدار کمی آب بر روی آن اسپری کنید.بعد از حدود ۴۰ الی ۶۰ روز محل برش داده شده ریشه دار می شود وشما می توانید شاخه را ازقسمت زیرین ریشه قطع کنید و درگلدان جدید کشت نمایید.

 

تکثیر گیاه شفلرا  

    

تکثیر از طریق بذر:

اگر شما بخواهید این گیاه را به واسطه بذر تکثیر کنید باید به گیاه خود تیمار گرمایی بدید . منظور از تیمار گرمایی این است که شما دانه را برای مدت زمانی در دمای بالاتر از دمای اتاق قرار بدهید . دانه این گیاه برای جوانه زنی نیازمند ۳ هفته تیمار گرمایی است که در هفته اول باید در دمای ۱۸ درجه سانتی گراد قرار بگیرد ، در هفته دوم در دمای ۲۳ درجه سانتی گراد و در هفته سوم در درمای ۲۹ درجه سانتی گراد . برخی از واریته های شفلرا را نمی توان به واسطه قلمه تکثیر کرد و تنها راه تکثیر آنها بذر است . به صورت کلی بر اساس گزارشات صورت گرفته ۶۷ درصد از بذرهای کاشته شده حتی بدون تیمار جوانه خواهند زد .

  

تکثیر از طریق خوابانیدن بر خاک:

برای تکثیر گل شفلرا از روش خوابانیدن استفاده می کنیم .دراین روش معمولا ساقه ای را که به گیاه مادری متصل است درون خاک زراعی یا پیت قرار می دهیم تا ریشه دار شود .
مزیت این روش این است که کلیه مواد غذایی و آب توسط گیاه مادر به شاخه خوابیده شده ارسال شده تا شاخه مورد نظرریشه دار شود و بعد از ریشه دار شدن آن را از گیاه مادر جدا کرده و در گلدان جداگانه ای کشت می کنیم.

  

تکثیر شفلرا در آب:

در این روش میتوان از ساقه های جوان شفلرا استفاده نمود . به این طریق که از اتصال بند به صاقه را به وسیله یه شیء تیز از تنه مادر جدا نموده و سپس در ظرف شیشه ای که نور از آن عبور کند ، آب جوشیده شده که در زمان معینی سرد شده است را داخل شیشه میریزیم و به وسیله سلفون درب شیشه ر ا میبندیم و به وسیله خلال دندان روزنه های ریزی به تعداد برگ های قلمه زده ایجاد میکنیم و برگ ها را داخل آن میگذاریم . و ظرف را در جای نیم سایه قرار میدهیم .

ریشه زدن این قلمه ها حداقل دو ماه زمان میبرد .

 

تکثیر گیاه شفلرا

 
مشخصات محصول
مقدار نورمتوسط
آبیاری خاکمتوسط
دارای گلنمی باشد
جنس گلدانپلاستیک
ارتفاع60 سانتی متر
 
نکات قبل از خرید

محدوده ارسال 

• در حال حاضر خدمات گلگونه تنها برای شهر تهران قابل ارائه می باشد.

 

تطابق تصویر و محصول

• لطفا در نظر بگیرید گل ها و گیاهان موجودات زنده هستند و محصول ساختگی و آماده نیستند، و اختلاف اندکی بین عکس وبسایت و محصول دریافتی وجود دارد. ولی تیم گلگونه تضمین میکند که محصولات مخصوص شما از تازه ترین، زیباترین و مرغوب ترن گل ها و گیاهان هستند.

 

شرایط مرجوع

• گل های طبیعی با توجه به ماهیتشان عمر معینی دارند و از آنجا که گل ها طبق سفارش چیده می شود، امکان مرجوع کردن یک محصول در حالت عادی وجود ندارد. تنها در صورتی خرید شما مرجوع و مبلغ عودت داده می شود که محصول ارسالی با درخواست شما در وبسایت مطابقت نداشته باشد. یعنی محصولی که به دست شما رسیده به لحاظ اندازه، کیفیت، و جنس گل ها با سفارش موجود در سبد خرید حساب کاربری شما همسان نباشد.

 

• گل های موجود در محصولات، صبح روز ارسال و به صورت مستقیم از مزرعه چیده می‌شوند. اطمینان داشته باشید تازه ترین گل ها از بهترین مزارع پرورش گل برای تمامی محصولات تهیه می شود.

 

30 محصول مشابه یافت شد

Bookmark and Share

کد QR

محصولات بازدیدشده