گیاه زیپلین یا موسی در گهواره

فقط آنلاین

GG-0077

جدید

زیپلین گیاهی از خانواده برگ بیدی یا کاملیناسه و بومی کشور مکزیک می باشد که با نام های دیگری مانند رهوئو و موسی در گهواره نیز شناخه می شود. زیپلین گیاهی با برگ های رنگی و بسیار زیباست که هم در داخل آپارتمان و هم در فضای باز نگهداری می شود.

جزییات بیشتر

68,000 تومان

- +

 
توضیحات محصول

برگ های این گیاه به رنگ سبز با رگه های صورتی می باشد و پشت آن نیز بنفش رنگ است که ترکیب بسیار زیبایی را ایجاد می کند. نام انگلیسی این گیاه Moses in the bullrushe بوده و نام علمی آن نیز Tradescantia spathacea است.

 

علت نام گذاری این گیاه به نام موسی در گهواره این است که گلهای سفید زیبایی میدهد که درون غلافی به مانند گهواره قرار دارند، که یادآور داستان حضرت موسی است که مادرش او را درون گهواره ای قرار داد و به آب سپرد.

 

شرایط نگهداری گیاه زیپلین:

نور زیپلین:

گل زیپلین یا همان موسی در گهواره به نور متوسط تا زیاد احتیاج دارد اما به سایه نیز مقاوم است اما باید دقت کنید که آن را دور از تابش مستقیم آفتاب به خصوص در هنگام ظهر و از پشت شیشه نگهدارید. بطور کلی پنجره های جنوبی و شرقی بهترین نور را برای این گیاه فراهم می کنند.

 

دمای زیپلین:

دمای مناسب و ایده آل برای گیاه زیپلین مابین 18-22 درجه سانتیگراد است و دمای پایینتر از 16 درجه سانتیگراد می تواند منجر به آسیب به این گیاه شود.

 

آبیاری زیپلین:

میزان آبیاری گل موسی در گهواره بستگی به شرایط محیطی و اندازه گلدان آن دارد اما برای آبیاری زیپلین حتما دقت کنید که این گیاه خاک مرطوب را دوست دارد و نه خیس. پس برای آبیاری آن دقت ابتدا انگشت خود را تا بند اول درون خاک فرو کنید و در صورتی که خیس نبود و خاک به دستتان نچسبید به آبیاری اقدام کنید.

 

حتما توجه داشته باشید که برای آبیاری از آب ولرم و بدون کلر و املاح استفاده کنید به این صورت که آب را به مدت چند ساعت در جایی ساکن قرار دهید تا کلر آن بپرد و با محیط هم دما شود.

 

دقت کنید که در نیمه دوم سال به علت سرما گیاه به آب کمتری احتیاج دارد و باید میزان آبیاری را کمتر کنید.

 

رطوبت زیپلین:

برای تامین رطوبت این گیاه می توانید به دو روش مختلف عمل کنید:

 

  • هفته ای 2بار با اسپری آب بر روی برگ های آن غبار پاشی انجام دهید.
  • برای آن جزیره درست کنید. درست کردن جزیره به این صورت است که باید یک زیر گلدانی بزرگتر از گلدان انتخاب کنید و آن را از سنگ ریزه پر کنید. سپس تا نیمه زیر گلدانی را از آب پر کنید به صورتی که زمانیکه گلدان بر روی آنها قرار گرفت سطح زیرینش با آب در تماس نباشد چرا که در غیر این این صورت گیاه نمی تواند تنفس کند و منجر به پوسیدگی ریشه گیاه می شود.

 

خاک زیپلین:

ترکیبی از خاک باغچه ، کود دامی و خاکبرگ برای این گیاه مناسب می باشد. همچنین می توانید از خاک و کود آماده برای کاشت زیپلین استفاده کنید.

 

توجه داشته باشید که خاک حتما باید از زهکش مناسب برخوردار باشد.

 

کوددهی زیپلین:

نحوه نگهداری گل زیپلین در فصل های بهار و تابستان یه این صورت است که باید هر دو هفته یکبار طبق دستور با کودهای محلول در آب مخصوص گیاهان آپارتمانی ، کوددهی را انجام دهید. حتما دقت کنید که کوددهی مطابق با دستور درج شده بر روی بسته انجام شود چرا که کوددهی بیش از اندازه منجر به سوختن ریشه های گیاه و از بین رفتن آن می شود.

 

تعویض گلدان زیپلین:

هرچه گلدان کوچکتر باشد رشد گیاه بیشتر است پس تنها در صورتی به تعویض گلدان با گدان یک سایز بزرگتر کنید که ریشه ها از ته گلدان بیرون زده باشند.

 

تمیز نمودن برگهای زیپلین:

تمیز کردن بر ها نیز از جمله شرایط نگهداری گیاه زیپلین است. برای تمیز کردن برگ ها سعی کنید حتی الامکان از مواد شیمیایی استفاده نکنید چراکه منجر به بسته شدن روزنه های برگ می شود و به گیاه آسیب میرساند.

 

برای تمیز کردن برگ ها می توانید از غبار پاشی ویا مخلوط آب و شیر استفاده کنید.

 

 
مشخصات محصول
مقدار نورمتوسط
آبیاری خاکزیاد
دارای گلمی باشد
جنس گلدانپلاستیک
قطر25 سانتی متر
ارتفاع20 سانتی متر
 
عوارض و درمان زیپلین

در زیر با تعدادی از مشکلات و بیماری های گیاه زیپلین و نحوه مقابله با آنها به طور کامل آشنا می شویم:

 

بلند شدن گیاه و ریزش برگ های پایینی

این حالت زمانی ایجاد می شود که سن گیاه بالا رفته باشد به این صورت که برگ های پایینی گیاه زرد و خشک می شوند و میریزند و گیاه دراز می شود. زمانیکه گیاه به این سن میرسد شما می توانید از آن به عنوان منبع تکثیر استفاده کنید.

 

ایجاد لکه های قهوه ای رنگ در مرکز و حاشیه برگ ها

زمانی که گیاه در معرض تابش مستقیم خورشید قرار دارد به هیچ عنوان نباید عمل غبار پاشی را انجام دهید چرا که ذرات آب مانند یک عدسی عمل می کنند و منجر به ایجاد لکه های سوختگی بر روی برگ های گیاه می شوند. بهتر است غبارپاشی را هنگام صبح و یا عصر که شدت تابش آفتاب کمتر است انجام دهید.

 

استفاده از مواد براق کننده شیمیایی نیز می تواند منجر به ایجاد چنین مشکلی شود و بهتر است برای براق کردن برگ ها از غبارپاشی و تمیز کردن برگ ها با یک اسفنج مرطوب کمک بگیرید یا از آب و شیر استفاده کنید.

 

بلند شدن بیش از اندازه برگ ها و بیرون زدن ریشه از ته گلدان

اگر این علائم را در گیاهتان مشاهده می کنید بهتر است بدانیدکه زمان تعویض گلدان آن فرا رسیده است و باید گلدان را به یک سایز بزرگ تر تغییر دهید.

 

سیاه شدن و لوله شدن برگ ها به سمت داخل

این مشکل نشان دهنده سرد بودن محیط رشد گیاه است و باید آن را به محل گرمتری منتقل کنید.

 

دلیل خشک شدن نوک برگهای موسی در گهواره

این مشکل می تواند به علت خشک بودن هوا و یا تشنه بودن گیاه اتفاق بیفتد. ابتدا شرایط را بررسی کنید و سپس به غبارپاشی و یا آبیاری گلدان اقدام کنید.

 

پوسیدگی ریشه و ساقه گیاه

زمانی که ریشه و ساقه گیاه میپوسند معمولا دیگر نمی توان کاری برای گیاه انجام داد و احتمال مرگ آن زیاد است پس بهترین راه جلوگیری از وقوع چنین اتفاقی است.

 

  • برای پیشگیری بهتر است بدانید که علت بروز چنین مشکلی آبیاری بیش از اندازه گیاه است پس حتما دقت داشته باشید که بین دو آبیاریسطح خاک حشک شده باشد. به این صورت که انگشت خود را تا بند اول درون خاک فرو کنید و در صورتی که خاک به انگشتتان نچسبید و خیس نبود اقذام به آبیاری کنید.
  • همچنین حتما زهکش گلدان را بررسی کنید و از باز بودن آن مطمئن شوید.

 

از بین رفتن رنگ برگ ها و رنگ پریدگی آنها

این مشکل و یا بیماری از بیماری های گیاه زیپلین در اثر کم بودن نور ایجاد می شود. گیاه را به محل پر نورتری با نور غیر مستقیم منتقل کنید و هر دو هفته یکبار در فصل بهار و تابستان به کوددهی اقدام کنید.

 

 

 

 

آفات زیپلین

کنه قرمز

علائم وجود این آفت زیپلین این است که تار عنکبوت در سطح زیرین برگ ها مشاهده می شود و برگ ها به تدریج زرد می شوند و میریزند و ممکن است حشرات ریزی را در سطح زیرین برگ مشاهده کنید.

 

برای رفع این مشکل گیاه را با سم کنه کش هر دو هفته یکبار  سم پاشی کنید تا علائم از بین بروند. همچنین بهتر است بدانید که غبارپاشی و افزایش رطوبت نیز در کاهش این آفت مؤثر است.

 

شته

شته ها از شیره گیاه تغذیه می کنند و موجب کمرنگ شدن برگ ها و ضعیف شدن گیاه و کم شدن رشد آن می گردند. ماده چسبناکی که از خود تولید می کنند نیز منجر به چسبناک شدن سطح برگ گیاه می شود.

 

این آفات بسیار خطرناکند چراکه می توانند منجر به انتقال بیماری های ویروسی و از قیافه افتادن و آسیب دیدن برگ های گیاه شوند.

 

لکه برگی قارچی

از بیماری های گیاه زیپلین و بسیاری از گیاهان دیگر است و از علائم وجود این بیماری وجود لکه ها و زخم هایی کوچک و ابدار به رنگ سبز در سطح پایینی برگ هاست که لکه ها به تدریج بزرگ می شوند و به رنگ قهوه ای در می آیند و حتی ممکن است منجر به بد شکل شدن برگ ها بشوند. می توانید برای کنترل این بیماری از سموم قارچ کش کمک بگیرید.

 

شپشک آرد آلود

این آفات حشرات کوچک سفید رنگی هستند که مانند پنبه اند و بر وی برگ ها و ساقه گیاه قرار دارند و شیره آن را میمکند و منجر به زرد شدن برگ های گیاه و ضعیف شدن آن میشوند.

 

بیشترین چیزی که هنگام مواجهه با این بیماری باید بدانید این است که گیاه بیمار را از سایر گیاهانتان جدا کنید و آن را قرنطینه کنید چراکه این بیماری به سرعت منتقل می شود.

 

برای از بین بردن این بیماری باید از سموم سیستماتیک مانند مالاتیون استفاده کنید چراکه این آفات به دلیل داشتن سپر محافظ در برابر بسیاری از سموم مقاومند.

 

بهتر است بدانید که افزایش رطوبت و غبار پاشی و استفاده از پنبه اغشته به آب و صابون و پاک کردن برگ های گیاه با آن می تواند در کاهش این آفات موثر باشد.

 

 
نکات قبل از خرید

محدوده ارسال 

• در حال حاضر خدمات گلگونه تنها برای شهر تهران قابل ارائه می باشد.

 

تطابق تصویر و محصول

• لطفا در نظر بگیرید گل ها و گیاهان موجودات زنده هستند و محصول ساختگی و آماده نیستند، و اختلاف اندکی بین عکس وبسایت و محصول دریافتی وجود دارد. ولی تیم گلگونه تضمین میکند که محصولات مخصوص شما از تازه ترین، زیباترین و مرغوب ترن گل ها و گیاهان هستند.

 

شرایط مرجوع

• گل های طبیعی با توجه به ماهیتشان عمر معینی دارند و از آنجا که گل ها طبق سفارش چیده می شود، امکان مرجوع کردن یک محصول در حالت عادی وجود ندارد. تنها در صورتی خرید شما مرجوع و مبلغ عودت داده می شود که محصول ارسالی با درخواست شما در وبسایت مطابقت نداشته باشد. یعنی محصولی که به دست شما رسیده به لحاظ اندازه، کیفیت، و جنس گل ها با سفارش موجود در سبد خرید حساب کاربری شما همسان نباشد.

 

• گل های موجود در محصولات، صبح روز ارسال و به صورت مستقیم از مزرعه چیده می‌شوند. اطمینان داشته باشید تازه ترین گل ها از بهترین مزارع پرورش گل برای تمامی محصولات تهیه می شود.

 

30 محصول مشابه یافت شد

خریداران این محصول، این کالاها را نیز خریده اند:

Bookmark and Share

کد QR