گیاه آپارتمانی سرخس

فقط آنلاین

GG-0075

جدید

سرخس با نام علمی Nephrolepis exaltata یکی از گیاهان سریع الرشد و سرسبز است که برای نگهداری در محیط آپارتمانی مناسب می‌باشد. سرخس گیاهی همیشه سبز است و هم به صورت گلدانی، هم به صورت آویزی استفاده می شود. این گیاهان بدون گل هستند و در مجموع به آنها کریپتوگام گویند.

 

این گیاه تصفیه کننده قوی هوا است، بنابراین استفاده از این گیاه علاوه بر زیبایی آن بسیار مورد اهمیت است.

جزییات بیشتر

100,000 تومان

- +

 
توضیحات محصول

گیاه آپارتمانی سرخس در منازل به خوبی رشد و نمو میکند ولی به طور کلی خشکی زیاد هوا را نمیپسندد .در مورد بسیاری از آنها محلی خنک و مرطوب در نظر گرفته میشود و رشد آنها در اتاقی به نسبت سرد بهتر انجام میشود.در صورتی که شرایط سرد و مرطوب برای سرخس ها مهیا باشد در خاکی سبک و شنی و مرطوب این گیاهان به رشد و نمو خود ادامه میدهد.

 

اگر شما هم قصد دارید برای محیط منزل، اداره و محل کار خود یک گیاه آویز، سرسبز و زیبا داشته باشید، سرخس یک انتخاب عالی برای شما خواهد بود.

 

اصلی ترین اثر این گیاه تصفیه هوا و از بین بردن آلاینده «فرمالدئید» است. این ترکیب علاوه بر اینکه در اثر آلاینده های زیست محیطی به خانه راه پیدا می کند در چسب به کار رفته برای وسایل چوبی مانند کابینت، مبلمان، تخت و کمد نیز استفاده می شود. علاوه بر فرمالدئید این گیاه می تواند آلاینده جیوه و آرسنیک را نیز از بین برده و به این ترتیب هوای خانه را پاک کند.

 

  گیاه آپارتمانی سرخس

 

نحوه نگهداری گیاه آپارتمانی سرخس:

نور مناسب گیاه سرخس:

این گیاهان در مقابل نور شدید آفتاب تابستان مقاومت ندارند همیشه باید نور فیلتر شده را برای این گیاه فراهم کنید یعنی نوری در حدود 50 درصد تابش نور خورشید .پس این گیاهان در کنار پنجره های رو به شمال در محلی که گل های سایه دوست دیگر به خوبی رشد میکنند نگهداری کنید.

 

آبیاری گیاه سرخس:

سرخس‌ها باید به طور مرتب آبیاری شوند تا خاک مرطوب باشد. با این حال، یادتان باشد که به سرخس‌ها نباید بیش از حد آب بدهید، زیرا این کار ممکن است برگ‌های سرخس را زرد کند. اطمینان حاصل کنید که آب از گلدان تخلیه می‌شود و در آن باقی نمی‌ماند. اگر آب از گلدان وارد زیرگلدانی شد، حتما آن را خالی کنید.

همچنین توصیه می‌شود برای رشد بهتر گیاه از آب بدون املاح مانند آب جوشیده سرد استفاده شود. در هنگام آبیاری از ریختن مستقیم آب روی برگ‌ها یا غبارپاشی زیاد برگ‌ها خودداری کنید زیرا باعث پژمردگی برگ‌ها خواهد شد.

 

دمای مناسب سرخس:

دمای مناسب شب برای این گیاهان ۱۵ درجه سانتی گراد است و در حالت کلی دمای ما بین 15 الی 23 درجه سانتی گراد ایده آل ترین دما برای سرخس میباشد. گیاه سرخس محیط خیلی گرم را دوست ندارد.

 

خاک مناسب گیاه آپارتمانی سرخس:

خاکی که سرخس در آن کشت می‌شود لازم است دارای زهکش بالا، سبک و غنی از مواد غذایی باشد. مناسب‌ترین خاک برای کاشت این گیاه خاک جنگلی است، همچنین ترکیبی از پیت ماس، شن درشت و خاک لومی به میزان مساوی برای این گیاه انتخاب خوبی است.

 

زمان تعویض گلدان سرخس:

در ماه های پائیز، بسیاری از سرخس ها حالت رکود رشدی را می گذرانند و در این دوران جابه جا کردن آنها به گلدان های بزرگتر توصیه نمی شود. در زمانی که ریشه ها از ته گلدان بیرون آمدند ( برای همه گیاهان عمومیت دارد) و  رشد و نمو آنها به بیشترین حد رسید و ریشه ها قوی و فعال شدند، تعویض گلدان آنها بلا‌مانع است همینطور کاشت در گلدان های پلاستکی نسبت به سفالی توصیه میگردد.

 

رطوبت گیاه سرخس:

سرخس گیاهی رطوبت‌پسند است و رطوبت بالای محیط به رشد بهتر و شاداب ماندن گیاه کمک شایانی می‌کند. قرار دادن یک دستگاه بخور سرد در اطراف این گیاه، پیشنهاد خوبی برای علاقه‌مندان به نگهداری و تکثیر گیاه سرخس است. همچنین شما می‌توانید زیر گلدانی را پر از آب کنید تا به مرور تبخیر شده و درجه رطوبت هوای اطراف گیاه بیشتر شود. توجه داشته باشید زیر گلدانی در تماس مستقیم با ته گلدان نباشد که از ورود مجدد آب به داخل گلدان خودداری شود. برای این منظور از یک پایه استفاده کنید.

 

همچنین هرگز روی برگها آبپاشی نکنید زیرا باعث خشک شدن و پژمردگی برگ ها میشود

  

کوددهی گیاه سرخس:

از آن‌جایی که سرخس‌ها به طور طبیعی در زمین‌های جنگلی رشد می‌کنند که در آن گیاهان پوسیده خاک را غنی می‌کنند، به خاک حاصلخیز نیاز دارند. با این حال، بیش‌تر خاک‌های گلدانی که برای گیاهان زینتی تهیه شده‌اند حاوی کود هستند، بنابراین لزوما نیازی به اضافه کردن کود ندارید.

 
تابستان و بهار، ماه‌های اصلی رشد برای سرخس‌ها است، به همین دلیل زمانی که هوا گرم می‌شود باید به آن‌ها کود بدهید. تنها یک بار در ماه کود مایع ۲۰ – ۱۰-۲۰ را که با آب رقیق شده و قوت‌اش به نصف کاهش پیدا کرده به خاک گلدان اضافه می‌کنید. در فصل زمستان رشد کند می‌شود، بنابراین فقط باید هر دو تا سه ماه یک بار کود مایع را که با آب رقیق شده و قوت آن به یک سوم کاهش پیدا کرده پای گیاه بریزید.

 

تکثیر گیاه سرخس:

عموما به دو روش تقسیم بوته و کاشت هاگ می توان گیاه سرخس را تکثیر کرد.

 

1- روش تقسیم بوته

سرخس از گیاهانی است که فقط ساقه زیرزمینی دارد و برگ‌ها از این ساقه خارج می‌شوند.

- در این روش، زمانی که گیاه ساقه‌های رونده ریشه‌زا تولید می‌کند، ساقه‌ها را به‌وسیله چاقوی تیز که قبلا ضدعفونی کرده‌اید، جدا کنید.
- گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتی‌متر را انتخاب و ان را با بستر کاشت مناسب حاوی کمپوست بذر و قلمه یا کمپوست گلدانی مناسب پر کنید.
- خاک گلدان را به طور کامل مرطوب کرده و به آرامی گیاه را در آن بکارید. مراقب باشید به ریشه‌های نازک گیاه آسیب نرسد.
- گلدان را در محلی گرم و مرطوب با دمای ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد، دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید.

 

   روش تکثیر سرخس

 

2- کاشت هاگ (اسپور)

روش دیگر تکثیر سرخس، استفاده از هاگ‌های بوجود آمده در سطح زیرین برگ‌هاست.

- هاگ‌ها را از پشت برگ‌ها روی یک صفحه کاغذ سفید جمع آوری کنید.
- سپس در سینی نشا یا گلدانی کوچک، حاوی کمپوست بذر و قلمه، به شکل پراکنده روی سطح خاک بکارید.
- روی گلدان یا سینی بذر را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و در دمای ۲۱ درجه سانتی‌گراد قرار دهید.
- زمانی که سرخس‌های جوان تقریبا ۲/۵ سانتی‌متر شدند، آن‌ها را بیرون آورده و هر یک را در گلدانی با قطر دهانه ۶ سانتی‌متر حاوی کمپوست گلدانی بکارید.

تکثیر سرخس با هاگ

آفتاب و بیماری گیاه سرخس:

در اثر کمبود رطوبت آفاتی نظیر مگس سفبد، شپشک آردآلود، کنه، شته شیوع می یابند و البته با افزایش رطوبت و یا هرس کردن به روش تقسیم ریشه و ایجاد چند گیاه کوچک از یک گیاه بزرگ و یا حذف تدریجی برگ ها در چندین مرحله با این افات مبارز کنید. البته رطوبت زیادی هم مشگل ساز است و باعث بیماری های قارچی بوتریس و فوزاریوم، لکه برگی، پوسیدگی ریشه میشود ک برای درمان می توانید از قارچ کش ها برای ضد عفونی کردن بستر استفاده کنید و آبیاری را در صبح انجام دهید.

 
مشخصات محصول
مقدار نورمتوسط
آبیاری خاکمتوسط
دارای گلنمی باشد
جنس گلدانپلاستیک
ارتفاع40 سانتی متر
 
نکات قبل از خرید

محدوده ارسال 

• در حال حاضر خدمات گلگونه تنها برای شهر تهران قابل ارائه می باشد.

 

تطابق تصویر و محصول

• لطفا در نظر بگیرید گل ها و گیاهان موجودات زنده هستند و محصول ساختگی و آماده نیستند، و اختلاف اندکی بین عکس وبسایت و محصول دریافتی وجود دارد. ولی تیم گلگونه تضمین میکند که محصولات مخصوص شما از تازه ترین، زیباترین و مرغوب ترن گل ها و گیاهان هستند.

 

شرایط مرجوع

• گل های طبیعی با توجه به ماهیتشان عمر معینی دارند و از آنجا که گل ها طبق سفارش چیده می شود، امکان مرجوع کردن یک محصول در حالت عادی وجود ندارد. تنها در صورتی خرید شما مرجوع و مبلغ عودت داده می شود که محصول ارسالی با درخواست شما در وبسایت مطابقت نداشته باشد. یعنی محصولی که به دست شما رسیده به لحاظ اندازه، کیفیت، و جنس گل ها با سفارش موجود در سبد خرید حساب کاربری شما همسان نباشد.

 

• گل های موجود در محصولات، صبح روز ارسال و به صورت مستقیم از مزرعه چیده می‌شوند. اطمینان داشته باشید تازه ترین گل ها از بهترین مزارع پرورش گل برای تمامی محصولات تهیه می شود.

 

30 محصول مشابه یافت شد

خریداران این محصول، این کالاها را نیز خریده اند:

Bookmark and Share

کد QR

محصولات بازدیدشده