گیاه پتوس ابلق

فقط آنلاین

GG-0050

جدید

گیاه آپارتمانی پوتوس هیچ گونه حشره ای ندارد و یکی از بهترین گیاهان برای داخل آپارتمان است علاوه بر زیبایی باعث حفظ رطوبت هوا نیز می شود.

جزییات بیشتر

83,000 تومان

- +

 
توضیحات محصول

گیاه پوتوس هم جذاب است و هم بسیار مقاوم و برای راحت بودن رشدش شهرت دارد.آن ها بومی جنگل های جزایر سولومون هستند و قادر به سازگاری با گستره وسیعی از شرایط خارج از زیستگاه طبیعی مناطق گرمسیری خود می باشند.گیاه پوتوس نه تنها می تواند فضای شما را با رنگ و بافتش تغییر دهد، بلکه رتبه بالایی را در لیست گیاهانی دارد که به تصفیه هوا کمک می کنند. علاوه بر این، آن ها رطوبت جو را افزایش می دهند و دی اکسید کربن را با اکسیژن جایگزین می کنند.

 

پتوس گیاهی سریع الرشد و بالا رونده با برگ هایی از رنگ سبز تا ابلق یا مخلوطی از رنگ های سبز و زرد یا سبز و سفید می باشد.

 

پتوس برای نگهداری در مراکز اداری، دفاتر کار و کارخانجات مناسب است زیرا با توجه به اینکه نیاز به آب و نور کمی دارد، تصفیه کننده خوبی برای هوای آلوده به شمار می آید.

 

گیاه آپارتمانی پتوس با نام علمی Epipremnum Aureum ، بومی جزایر سلیمان و جنوب شرقی آسیا می باشد ولی به طور کلی به سرعت خود را با هر محیطی هماهنگ می کند و ظرف مدت کوتاهی محیطی را که در آن قرار گرفته تبدیل به یک فضای سبز کوچک می کند.

 

شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی پتوس:

نور مورد نیاز پتوس:

اگر پتوس را در محیط باز نگهداری می‌کنید، سایه و نیم سایه برای این گیاه نور مناسبی است. اما اگر پتوس را در محیط بسته؛ مانند: خانه نگه می‌دارید، نورِ زیادِ غیر مستقیم،برای آن عالی است؛ یعنی نور زیادی که از یک مانع مانند شیشه یا پرده عبور کند و به گیاه شما برسد.

 

به خاطر داشته باشید که بعضی از گونه‌ها در صورت نبود نور کافی، رده‌های رنگی خود را از دست می‌دهند و به پتوس بلک شبیه می‌شوند. علاوه بر این، ابتدا تمام گونه‌ها را در مقاله معرفی کردیم و گفتیم که هر کدام به چه میزان نور نیاز دارند. پس با تشخیص نوع پتوس خود، نور مورد نیازش را تامین کنید.

 

آبیاری پوتوس:

پتوس، خاک همیشه خیس را دوست ندارد. خاکِ همیشه خیس و مرطوب، باعث پوسیدگی ریشه‌های گیاه خواهد شد. از طرفی، به وجود آمدن لکه‌های سیاه روی برگ یا فروپاشیِ ناگهانیِ گیاه، نشانه خیس بودن خاک در طولانی مدت است. پس اجازه بدهید تا خاک بین دو آبیاری کاملا خشک بشود.

 

اگر می‌خواهید یک نشانه برای زمان آبیاری داشته باشید، به ظاهرِ برگ‌ها دقت کنید. وقتی خاک خشک شود برگ‌ها کمی خود را می‌اندازند. این، نشانه خوبی برای فرا رسیدن زمان آبیاری است. دقت داشته باشید که نگذارید این خشکی به طول بیانجامد؛ چون سبب سقوط برگ‌ها خواهد شد. علاوه بر این، خشک و قهوه‌ای شدن لبه برگ‌ها نشان می‌دهد که گیاه مدت زمان طولانی ای خشکی کشیده است.

 

دمای مورد نیاز پوتوس:

پوتوس می تواند دماهای متوسط از 55 تا 85 درجه فارنهایت را تحمل کند، با این حال آن ها گیاهان گرمسیری هستند و بنابراین رطوبت بالا و دماهای بالای 70 تا 90 درجه فارنهایت را ترجیح می دهند.

 
خاک مناسب پتوس:

توس، به یک خاک معمولی ولی با زهکشی مناسب نیاز دارد؛ چون در صورت انباشته شدن خاک از آب، ساقه‌ها درون گلدان می‌گندند.
 لاوه بر این، پتوس به خاک کمی اسیدی علاقه دارد. 

 

سمی بودن پوتوس:

به ندرت کشنده هستند، خوردن پوتوس ها می تواند موجب استفراغ و سوزش در حیوانات خانگی و کودکان شود، زیرا حاوی کلسیم اوکسالتس می باشد.صاحبان حیوانات باید احتیاط بیشتری داشته باشند ، شما می توانید اطلاعات بیشتری در مورد سمیت در گیاهان پیدا کنید.

 

 
مشخصات محصول
مقدار نورمتوسط
آبیاری خاکمتوسط
دارای گلنمی باشد
جنس گلدانپلاستیک
قطر40 سانتی متر
ارتفاع40 سانتی متر
 
عوارض و درمان پتوس ابلق

 

برگها چین و چروک دار و قهوه ای می‌شوند:

هوا خیلی سرد است، ممکن است گیاه یخ زده باشد. برای جلوگیری از این مشکل باید در زمستان از قرار دادن گلدان پشت پرده و نزدیک پنجره به خصوص در شب خودداری کرده و آن را به محل گرمتری منتقل کنید.

 

علت سوراخ شدن برگ پوتوس:

موارد زیر می‌توانند علت سوراخ شدن برگ پوتوس باشند:

- وجود آفات برگخوار که بیشتر صبح زود یا عصر زیر برگ ها و ساقه ها مشاهده می‌شوند.
- تابش نور مستقیم و خیس ماندن برگ ها
- صدمات فیزیکی
- بیماری قارچی که همراه لکه های گرد با حاشیه می‌باشد.

 

همه ی این ها می‌توانند علت سوراخ شدن برگ پوتوس باشند.لازم است که ابتدا ریشه ی مشکل را شناسایی کرده و سپس به رفع آن اقدام کنید.

 

علت پژمردگی و بی حالی برگ های پتوس چیست؟

یکی از اصلی ترین دلایل بی حالی برگ های پتوس، آبیاری بیش از اندازه است. برای درمان این موضوع بهتر است، فاصله‌ی بین دو بار آبیاری به گونه ای باشد که رویه خاک به اندازه ی یک بند انگشت به صورت کامل خشک شده باشد.

 

چرا گل پتوس رشد نمیکند؟

اگر رشد پتوس شما کم بوده و یا کاملا متوقف شده است، باید بدانید که دلیل اصلی آن می‌تواند کمبود مواد مغذی خاک باشد. بهتر است نسبت به تهیه کود های رشد گیاهان آپارتمانی و یا از روش های درست کردن کود خانگی استفاده کنید.

 

 همچنین کوچک شدن گلدان نیز می‌تواند علت توقف در رشد پتوس باشد و در این حالت گیاه دیگر نتواند به اندازه کافی رشد نماید. در این صورت می‌توانید گلدان را بسته به اندازه ریشه ها، یک سایز بزرگتر کنید اما باید به این نکته توجه کنید که افزایش بیش از حد سایز گلدان نیز می‌تواند رشد گیاه را متوقف کرده و گیاه را به نابودی بکشاند.

 

برای پر شدن گیاه پتوس خود باید چه کاری انجام دهیم؟

اگر می‌خواهید گیاه شما سلامت و پر پشت باشد بهتر است شرایط مناسبی را اعم از گلدان مناسب ، نور مناسب ، آبیاری دقیق و کود دهی برای گیاه فراهم کنید.

 

وجود حشرات سفید و ریز بر روی برگ‌های پتوس و زیر ساقه ها به چه علت می‌باشد؟

حشرات سفید و ریز روی برگ های پتوس و زیر ساقه ها نشانه از آفت می‌باشد. باید توجه کنید که آفت های سفید رنگ می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند و باید بسته به نوع آفت از سم مخصوص به آن استفاده کنید باید دقت کنید که در این مدت که به صورت منظم اقدام به استفاده از سم می کنید، گیاه آسیب دیده را از بقیه گیاهان جدا کنید.

 

علت ریز شدن برگ‌های پتوس به چیست؟

کوچک بودن برگ‌های پتوس می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما از رایج ترین دلایل ریز شدن برگ می‌توان به کمبود رطوبت محیط اشاره کرد. در این صورت لازم است به صورت منظم اقدام به اسپری آب کنید.

 

تنک شدن و کچل شدن گیاه پتوس و کم بودن تعداد برگهای پوتوس به چه دلیل است ؟

تنک شدن و کچل شدن گیاه پتوس و کم بودن تعداد برگهای پوتوس می تواند 2 دلیل عمده داشته باشد، دلیل اول کمبود نور است که می‌توان با جا به جایی گلدان به یک جای پر نور تر، این مشکل را حل کرد و دلیل دوم می‌تواند به دلیل عدم وجود مواد مغدی باشد در این صورت لازم است از انواع کود های گیاهان آپارتمانی و یا از کود های خانگی استفاده نمایید. 

 

چرا گیاه پتوس آویز نمی‌شود؟

کمی حوصله کنید در صورتی که گیاه به محیط عادت کند و مواد مورد نیاز خود را اعم از نور ، مواد مغذی و … دریافت کند خیلی سریع اقدام به آویز شدن می‌کند.

 

چگونه متوجه شوم دمای محیط برای گیاه مناسب است؟

باید بدانید که بهترین دما برای پتوس، دمای بین 15 الی 25 درجه سانتی گراد است که برای تنظیم دمای محیط و رطوبت گیاه بهتر است یک ظرف آب در کنار گلدان قرار دهید.

 

 

 

 

بیماری های گیاه پوتوس و راه درمان آنها

علت زرد شدن برگ پوتوس:

زرد شدن برگ پوتوس می‌تواند علل مختلفی داشته باشد:

1- باتلاقی شدن خاک:

اگر برگ های پایینی زرد شده و می‌ریزند، علت زرد شدن برگ پتوس می‌تواند باتلاقی شدن خاک گلدان باشد. در این حالت زهکش گلدان را بررسی کرده و آب زیر گلدانی را خالی کنید و فاصله‌ی بین دو آبیاری را بیشتر کنید. توجه کنید که آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی ریشه‌ی گیاه می‌شود.

 

2- آبیاری با آب سرد:

از دلایل دیگر زرد شدن برگ پتوس می‌تواند غبارپاشی یا آبیاری با آب سرد باشد. بهتر است از آب ولرم و بدون کلر برای آبیاری و غبارپاشی استفاده کنید.

 

3- خشکی کشیدن بیش از حد گیاه:

علت زرد شدن برگ پتوس همچنین می‌تواند خشکی بیش از حد باشد که موجب افتادن ساقه و برگ های گیاه و زرد شدن آنها می‌شود. در این حالت آبیاری را بیشتر کرده و گیاه را به مکان خنک تری منتقل کنید.

 

4- وجود قارچ:

احتمال دارد گیاه شما دچار قارچ شده باشد. بهتر است برگ‌های زرد گیاه را جدا کرده و ساقه را با محلول آب و صابون ضد عفونی کنید. در صورت پیشرفت قارچ توصیه می‌شود از سموم مخصوص قارچ استفاده کنید.

 

5- کمبود مواد مغذی خاک:

اگر خیلی وقت است که اقدام به تعویض گلدان خود نکرده اید احتمال دارد به دلیل کمبود مواد مغذی خاک، برگ های گیاه پتوس شما زرد شده باشد. در این صورت می‌توانید از کود مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

 

6- جریان هوای سرد:

یکی دیگر از دلایل زرد شدن برگ پتوس، وجود جریان هوای سرد می‌باشد، در این صورت لازم است گیاه خود را به جای گرم تری منتقل کنید. بهترین دما برای پتوس، هوای 15 الی 25 درجه سانتی گراد میباشد.

 

7- کمبود نور:

در صورتی که نور در گونه‌های ابلق و یا دورنگ به اندازه کافی وجود نداشته باشد، فاصله ی برگ های گیاه از یکدیگر زیاد می‌گردد. در صورتی که برگ های نزدیک به نور، رنگ روشنی داشته باشند و برگ هایی که از منبع نور دور هستند دچار زرد شدگی باشند، می‌توانید متوجه شوید که گیاه نیاز به نور بیشتری دارد.

 

8- تغییر در شرایط گیاه:

اگر به تازگی شرایط مکانی و یا گلدان پتوس خود را تعویض کرده اید باید بدانید که ممکن است به گیاه شوک وارد شود. گیاه شوک وارد شده را با زرد شدن مقداری از برگ های خود نشان می‌هد. اما اگر بعد از تعویض گلدان، این تعداد بیش از حد باشد باید وجود سوراخ زیر گلدان را چک کنید تا از باتلاقی شدن خاک گلدان جلوگیری نمایید.

 

ایجاد نقاط قهوه ای و سیاه در مرکز و نوک برگها:

علت این اتفاق می‌تواند اشعه مستقیم آفتاب باشد که موجب صدمه رساندن به برگ های پوتوس قلبی می‌شود. در صورت تماس مستقیم برگ ها به شیشه ی داغ نیز ممکن است این اتفاق رخ دهد.

 

ایجاد زخم های سفید رنگ روی گیاه:

این آفت گیاه پوتوس شپشک آرد آلود نام دارد. از سم های آفت کش استفاده کنید یا برگ ها را با سم خانگی آب و صابون تمیز کنید یا پنبه ای آغشته به سم را روی لکه ها بکشید. این کار را آنقدر تکرار کنید تا مشکل برطرف شود.

 

وجود لکه های قهوه ای برجسته در سطح زیرین برگ ها:

 وجود آفت علت این مشکل است، برای درمان این بیماری باید هفته ای یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

 

تار عنکبوتی شدن سطح زیرین برگ هاو ایجاد لکه بر روی آن ها:

یکی از بیماری های گیاه پتوس وجود کنه قرمز است. برای درمان این مشکل باید با سم کنه کش هر دو هفته یکبار طبق دستور سم پاشی کنید. غبارپاشی می‌تواند اثر بسیار خوبی در کم کردن آفت ها داشته باشد.

 

کم رنگ شدن برگ های پوتوس:

نور کم موجب این مشکل می‌شود. بهتر است برای مدتی گیاه را به محیط پر نور تری منتقل کنید.

 

از بین رفتن خاصیت ابلقی گیاه:

گیاه پتوس به خوبی با محیط های کم نور کنار می آید اما نور کم موجب از بین رفتن ابلقی و دو رنگه بودن برگ های گیاه شده و رنگ آنها سبز می‌شود.

 

ساقه بلند و فاصله ی بین دو برگ زیاد شده است:

یا نور کافی نیست و یا گیاه نیاز به تغذیه مصنوعی دارد. بهتر است گیاه را به مکان روشن تر با نور غیر مستقیم منتقل کنید و یا هر دو هفته یکبار کود دهی کنید.

 

با فرارسیدن فصل رشد از برگ جدید خبری نیست:

هوا خیلی سرد است. گیاه را به محیط گرمتری منتقل کنید و تمامی شرایط را برای رشد برگ جدید فراهم کنید.

 

 
نکات قبل از خرید

محدوده ارسال 

• در حال حاضر خدمات گلگونه تنها برای شهر تهران قابل ارائه می باشد.

 

تطابق تصویر و محصول

• لطفا در نظر بگیرید گل ها و گیاهان موجودات زنده هستند و محصول ساختگی و آماده نیستند، و اختلاف اندکی بین عکس وبسایت و محصول دریافتی وجود دارد. ولی تیم گلگونه تضمین میکند که محصولات مخصوص شما از تازه ترین، زیباترین و مرغوب ترن گل ها و گیاهان هستند.

 

شرایط مرجوع

• گل های طبیعی با توجه به ماهیتشان عمر معینی دارند و از آنجا که گل ها طبق سفارش چیده می شود، امکان مرجوع کردن یک محصول در حالت عادی وجود ندارد. تنها در صورتی خرید شما مرجوع و مبلغ عودت داده می شود که محصول ارسالی با درخواست شما در وبسایت مطابقت نداشته باشد. یعنی محصولی که به دست شما رسیده به لحاظ اندازه، کیفیت، و جنس گل ها با سفارش موجود در سبد خرید حساب کاربری شما همسان نباشد.

 

• گل های موجود در محصولات، صبح روز ارسال و به صورت مستقیم از مزرعه چیده می‌شوند. اطمینان داشته باشید تازه ترین گل ها از بهترین مزارع پرورش گل برای تمامی محصولات تهیه می شود.

 

30 محصول مشابه یافت شد

خریداران این محصول، این کالاها را نیز خریده اند:

Bookmark and Share

کد QR

محصولات بازدیدشده