گیاه آرالیا

فقط آنلاین

GG-0048

جدید

گیاه آرالیا جزء گیاهان مقام به نور کم ، مناسب برای منزل و نامناسب برای ادارات و کارخانجات به علت حساسیت به سرما می باشد.

جزییات بیشتر

56,000 تومان

- +

 
توضیحات محصول

متعلق به خانواده آرالیاسه برگها شبیه پاپیتال  و پنجه ای با هفت بریدگی عمیق،همیشه سبز،با رنگ سز روشن و براق،سریع الرشد و ارزان . نگهداری آن ساده است،در بعضی کتب،آن را به نام «فاتسیاژاپونیکا» میشناسند، برگها نسبت به ماده براق کننده شیمیایی حساس هستند، در اواسط تابستان گلهای سفید ریز به وصرت خوشه ظاهر می گردد، احتیاج به هور بیشتری دارد.

 

آرالیا برگ پهن یا آرالیا ژاپنی از گیاهان همیشه سبز و بسیار زیباست. این گیاه بومی شرق آسیا و جنوب کشور ژاپن میباشد. نام علمی آرالیا (Fatsia Japonica) و نام انگلیسی آن Aralia japonica Thunb A , false castor oil plant , sieboldii Hort میباشد و به آن آرالیا دروغین هم میگویند.

 

گیاه آرالیا برگ پهن از گیاهان آپارتمانی همیشه سبز می باشد و خرید آن انتخاب مناسبی برای محیط های سر بسته است. آرالیا ژاپنی در سرزمین خود به صورت درختچه هایی همیشه سرسبز است و ارتفاع آن به حدود 3 تا 6 متر میرسد. این گیاه ممکن است در برخی از افراد حساسیت های پوستی ایجاد کند.

 

در صورتی که گیاه آرالیا به درستی نگهداری شود ، به ندرت دچار آفت میشود.

 

برگ‌های این گیاه پنجه‌ای شکل میباشد و از ۵ یا ۷ یا ۹ لب تشکیل شده است.  برخی از انواع آرالیا برگهایی طلایی و یا ابلق دارند که در مقایسه با آن هایی که برگهای سبز یک رنگ دارند رشد آهسته تری دارند و پرورش آنها مشکل تر است.

 

نیازها و نگهداری آرالیای ژاپنی

آبیاری آرالیا:

بستر کاشت گیاه در فصل رشد (بهار تابستان و پاییز) باید همواره مرطوب باقی بماند اما با کاهش دمای هوا (زمستان) می‌بایست حجم آب را کاهش داد و بعد از آنکه سطح بستر خاک خشک شد گیاه را آبیاری کرد.

 

نور آرالیا:

این گیاه به مکانی پر نور اما بدور از نور مستقیم آفتاب نیاز دارد.نور بیش از اندازه محیط موجب سوختگی نوک و حاشیه برگها و یا ظهور لکه های قهوه ای رنگ سوخته بر پهنه برگ می شود. از طرفی نور کم محیط نیز منجر به کوچک ماندن برگها و پریدگی رنگ آنها خواهد شد.

 

رطوبت آرالیا:

گل آرالیا درختی به رطوبت هوا محتاج است و در روزهای گرم گیاه را به شکل روزانه و در روزهای سرد هر ۳-۲ بار در هفته نیاز به غبارپاشی دارد. غبارپاشی را در زیر نور آفتاب انجام ندهید زیرا ممکن است لکه‌های سوخته بر روی برگها شکل گیرد.

 

دما مناسب آرالیا:

آرالیا بیشتر هوای سرد را ترجیح می‌دهد و کاهش دما را تحمل می‌کند تا هوای گرم. برخی منابع علمی به شکل کلی دمای مناسب رشد این گیاه را  ۱۸-۴ درجه سانتیگراد معرفی کرده‌اند. برخی دیگر دمای ۲۳-۱۸ را در طی روز و حدود ۱۵ درجه سانتیگراد را در طی شب مناسب می‌دانند. در صورت افزایش دما باید هوا را نیز مرطوب نگهداشت تا گیاه آسیب کمتری ببیند. در دمای ۱۲-۱۰ درجه سانتیگراد دوران استراحت شروع می‌شود که در چنین شرایطی باید از میزان آبیاری گیاه کم کرد.

 

خاک مناسب آرالیا:

آرالیا به خاکی سبک، غنی و با زهکشی مناسب و سریع نیاز دارد البته خاکهای لومی را نیز تحمل می‌کند.  در صورت کمبود مواد غذایی برگها رنگ پریده می‌شوند و رشد گیاه کاهش می‌یابد.

 

کوددهی آرالیا:

برای کوددهی می‌توان از کودهای محلول گیاهان آپارتمانی هر دو هفته یکبار البته با نصف غلظت معمول استفاده کرد.

 

تعویض گلدان آرالیا:

این گیاه دوست دارد تا ریشه‌هایش در خاک متراکم باشند بنابراین زمانی گلدان آن را عوض کنید که ریشه‌ها از منافذ انتهای گلدانها بیرون آمده باشند. زمان تعویض گلدان مراقب شاخه‌ها باشید تا نشکند. اگر گلدان گیاه بیش از اندازه بزرگ باشد با وجود غنی بودن خاک و یا مصرف کودها باز هم گیاه برگ نخواهد داد.

 

تمیز نمودن برگ ها

از مواد براق کننده ی شیمیایی استفاده نکنید،غبار پاشی برگها را نیز تمیز می نماید.گل ها را در معرض قطرات آب قرار ندهید.

 

هرس آرالیا:

در صورت مساعد بودن شرایط محیطی گیاه آرالیا می‌تواند تا ارتفاع ۲٫۴-۱٫۸ متری رشد کند که با عمل هرس می‌توان آنرا به ۱۲۰ – ۶۰ سانتیمتر محدود کرد. زمان عمل هرس در اوایل فصل بهار و بعد از اتمام دوران استراحت گیاه است و البته نباید در آن شدت عمل به خرج داد تا گیاه دچار استرس نشود.

 

قبل از شروع کار حتما گیاه را آب دهید تا بتواند بعد از عمل هرس رشد و فعالیت مجدد خود را آغاز کند. می‌توان شاخه‌های جوان را سر زنی کرد تا رشد شاخه‌های جانبی بیشتر شود و گیاه بیشتر رشد افقی نماید تا عمودی. بدین منظور می‌توان در حدود ۶۰ الی ۱۲۰ سانتیمتر از یک شاخه را کوتاه کرد و برش را دقیقا از بالای یک گره برگی زد. چنین هرسی منجر به شکل بوته‌ای گیاه خواهد شد.

 

تکثیر آرالیا

تکثیر آرالیا با قلمه:

با قلمه ساقه می‌توان آرالیا را تکثیر کرد. قلمه‌ها در اواخر فصل بهار تا اواسط تابستان تهیه می‌شوند و بهتر است که ۵-۳ گره داشته باشند. تمامی برگها را بجز۲-۱  برگ آخر از قلمه جدا کنید و قلمه ها در بستری از مخلوط پیت و خاک کاشته می‌شوند. محل کاشت را می‌توان با پلاستیک پوشاند تا رطوبت در اطراف قلمه‌ها باقی بماند. بستر را باید همواره مرطوب نگهداشت.

 

تکثیر آرالیا با بذر و پاجوش:

جداسازی و کاشت پاجوشها از گیاه مادری روش دیگر تکثیر آرالیا است. اگرچه از بذر این گیاه نیز می‌توان استفاده کرد اما روش معمولی نیست زیرا بسیاری از نمونه‌هایی که به عنوان گیاه خانگی نگهداری می شوند بذر تولید نمی‌کنند. بذرها را در هر زمان از سال که بر روی گیاه مادری تشکیل شود می‌توان در بستر سبکی همانند ورمی‌کولایت کاشت کرد و دما را در حدود ۲۳-۲۱ درجه سانتیگراد نگهداشت. در چنین شرایطی حدود ۲۰-۱۵ روز بعد بذرها جوانه می‌زنند.

 

 
مشخصات محصول
مقدار نورزیاد
آبیاری خاکزیاد
دارای گلنمی باشد
جنس گلدانپلاستیک
قطر25 سانتی متر
ارتفاع35 سانتی متر
 
عوارض و درمان آرالیا

ساقه ها دراز و منحرف و گیاه خیلی بزرگ شده است

اگر زمستان است و هوا خیلی گرم،گیاه را به محل سردتری منتقل نموده و شاخه ها را هرس کنید.

 

گل ها ظاهر نمیشوند

گلدان ها خیلی بزگر هستند.در اوایل بهار به گلدان ها ی کوچکتری منتقل نموده.تغذیه مصنوعی را شروع کنید تا غنچه ها ظاهر شوند.

 

گلها می ریزند و برگ ها خم میشوند

عامل آن آبیاری بیش از اندازه،تشنگی و یا گرم بودن هوا است.شرایط را بازدید و محیط را مساعد کنید.

 

برگها رنگ پریده هستند

نور کافی نیست،گیاه را به محل روشنتری منتقل نموده و مواظب اشعه ی مستقیم خورشید باشید.

 

لکه های قهوه روی برگ مشاهده میشود

نور آفتاب خیلی شدید است.گلدان ها را بع محل تاریکتری و با نور غیر مستقیم منتقل نمایید.

 

زخم های قهوه ای روی برگها مشاهده می گردد

عامل آن وجود دود و گاز آشپزخانه در محیط است.گلدان ها را به محیطی با هوای مملو از اکسیژن منتقل نمایید.

 

سطح زیرین برگها دارای تار عنکبوت،برگ ها رنگ خود را ازد ست داده و در نهایت سقوط میکنند

کنه ریز قرمز عامل آن است،هر هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستوریاه را سمپاشی نمایید،تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است.

 

حشراتی در اطراف گلها در پروازند

هر دو هفته یکبار با سم حشره کش سمپاشی نمایید تا حشرات از بین بروند.

 

برگ های جدید خیلی ریز هستند

خاک گیاه از عناصر غذایی در کمبود است،آن را طبق دستور هر دو هفته یکبار تغذیه ی مصنوعی نمایید.

 

زخم های سفید پنبه مانند روی برگ ها و قاعده ی آنها مشاهده میگردد

حشره ی آفت عامل آن است،با سم حشره کش نفوذی هر هفته بر گها را سمپاشی کنید تا علائم از بین برود،با پنبه آغشته به محلول سم نیز میتوانید لکه ها را خیش کنید.

 

روی برگ ها زخم های دیسک مانند مشاهده می گردند

حشره ی آفت عامل آن است.زخم ها را با پنبه آغشته به سم حشره کش خیس نموده و پس از ۴۸ ساعت دیسک ها را با پارچه پاک کنید.

 

قاعده ی ساقه پوسیده است

هوا خیلی سرد و مرطوب است،گیاه را به محل گرمتری منتقل نموده و در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک خشک شود.سپس آبیاری کنید.

 

برگ ها میریزند

گیاه خیلی تشنه است و هوا خیلی خشک،گلدان ها را به مدت ده دیقه دردون تشت یا سطل پر از آب وارد کنید و سپس خارج کنید،آبیاری را تنظیم نمایید.

 

 زمستان گذرانی ۶ هفته ای این گیاه در زمستان و نگهداری آن در سرمای ملایم و توقف در آبیاری در این مدت رمز گل دهی با کیفیت عالی آن در سال آینده است.

 

 

 

 

 

آفات و مشکلات گل آرالیا:

در هوای گرم ساقه‌های بیش از اندازه بلند و ضعیف می‌شوند و فاصله بین برگها نیز زیاد می‌شود و برخی برگها نیز به سمت پایین خم می‌شوند همچنین تماس برگهای گیاه با شیشه داغ در طی تابستان موجب سوختن نوک و حاشیه برگها می‌شود.

 

لازم به ذکر است که منظور از رطوبت همیشگی بستر خاک در طی فصول رشد، خیس و غرقاب شدن خاک نیست زیرا در صورت آبیاری بیش از اندازه علاوه بر این که برگسار گیاه خود را می‌اندازد، ادامه این شرایط منجر به پوسیدگی ریشه‌های این گیاه می‌شود.

 

• آرالیا دما را می‌تواند تا نزدیک صفر درجه سانتیگراد نیز تحمل می‌کند اما به تدریج برگها سیاه رنگ می‌شوند. همچنین تماس برگهای گیاه با شیشه سرد در طی زمستان موجب سیاه شدن برگها می‌شود و با ادامه کاهش دما و رسیدن دما به ۱۵- درجه سانتیگراد از بین خواهد رفت.

 

• پوسیدگی ریشه از دیگر بیماریهای آرالیا است و زمانی که علائم مشاهده می‌شوند بعید است که بتوان گیاه را نجات داد. برگهای گیاه آلوده وقتی آبیاری می‌شوند خم می‌شوند و برگهای موجود در پایین گیاه زرد شده و می‌ریزند و ریشه‌ها نیز قهوه‌ای می‌شوند. باید مانع از ایجاد این بیماری شد. از خاک ضدعفونی شده برای کاشت این گیاه استفاده کنید و خاک گلدان باید زهکش بسیار خوبی داشته باشد و هرگز به گیاه بیش از اندازه آب ندهید.

 

• شته‌ها و شپشک‌های آردآلود به دلیل تغذیه از شیره گیاه موجب بدشکل و زرد شدن برگهای جوان این گیاه می‌شوند و ممکن است گیاه آلوده کوتاه قامت شود. هر دوی این آفات ماده چسبناک عسلک تولید می‌کنند که موجب چسبندگی سطح برگسار گیاه می‌شود.

 

• زنگ از بیماریهای قارچی این گیاه است که نقاط نارنجی- زرد رنگی بخصوص در سطح زیرین برگها تشکیل می‌شود.سطح رویین  برگهایی که به شدت آلوده شده‌اند زرد و یا قهوه‌ای می‌شود و برگهای آلوده که نابالغ نیز هستند ریزش می‌کنند. برای جلوگیری از شیوع این بیماری باید مانع از خیس شدن برگسار در حین آبیاری شد و برگهایی که علائم اولیه را نشان می‌دهند جدا کرد. در صورت شدت بیماری زنگ می‌توان از قارچکش استفاده کرد.

 

 

 
نکات قبل از خرید

محدوده ارسال 

• در حال حاضر خدمات گلگونه تنها برای شهر تهران قابل ارائه می باشد.

 

تطابق تصویر و محصول

• لطفا در نظر بگیرید گل ها و گیاهان موجودات زنده هستند و محصول ساختگی و آماده نیستند، و اختلاف اندکی بین عکس وبسایت و محصول دریافتی وجود دارد. ولی تیم گلگونه تضمین میکند که محصولات مخصوص شما از تازه ترین، زیباترین و مرغوب ترن گل ها و گیاهان هستند.

 

شرایط مرجوع

• گل های طبیعی با توجه به ماهیتشان عمر معینی دارند و از آنجا که گل ها طبق سفارش چیده می شود، امکان مرجوع کردن یک محصول در حالت عادی وجود ندارد. تنها در صورتی خرید شما مرجوع و مبلغ عودت داده می شود که محصول ارسالی با درخواست شما در وبسایت مطابقت نداشته باشد. یعنی محصولی که به دست شما رسیده به لحاظ اندازه، کیفیت، و جنس گل ها با سفارش موجود در سبد خرید حساب کاربری شما همسان نباشد.

 

• گل های موجود در محصولات، صبح روز ارسال و به صورت مستقیم از مزرعه چیده می‌شوند. اطمینان داشته باشید تازه ترین گل ها از بهترین مزارع پرورش گل برای تمامی محصولات تهیه می شود.

 

30 محصول مشابه یافت شد

Bookmark and Share

کد QR

محصولات بازدیدشده