روش‌های طبیعی برای تمیز کردن گیاهان

روش‌های طبیعی برای تمیز کردن گیاهان

برق انداختن برگ گلها و گیاهان آپارتمانی اغلب از دغدغه های نگهدارندگان آن هاست. برخی برای براق کردن برگ گیاهان از اسپری های براق کننده استفاده می کنند که اثرات سوء بسیاری دارد. تمیز کردن برگ گیاهان  فواید بسیاری برای آنها خواهد داشت. یکی از راه های برق انداختن گیاهان استفاده از شیر برای گیاه می باشد که در این مقاله به صورت کامل به بیان راه و روش و مزایای آن خواهیم پرداخت:

 

مزایای تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی:

 • شفافیت و پاک شدن سطح برگ
 • افزایش سلامت گیاهان و شادابی آنها
 • افزایش اکسیژن رسانی
 • از بین رفتن حشرات و آفاتی که در زیر و روی برگها هستند
 • بهبود عمل فتوسنتز در گیاهان
 • جذب بیشتر نور و بهبود تنفس گیاه

 

 مزایای تمیز کردن گیاهان

 

مواد و وسایل مورد نیاز:

 • شیر لبنی
 • آب
 • بطری اسپری
 • نمک اسپوم یا نمک حمام

 

روش تمیز کردن برگ گلها:

 • در ابتدا باید شیر را با آب مخلوط کنید به گونه ای که 40% شیر و 60% آب داشته باشید.
 • برای مثال برای یک بطری کوچک می توانید از 1/2 لیوان شیر و 3/4 لیوان اب استفاده کنید.
 •  به اندازه ی مورد نیازتان از این ترکیب تهیه کنید.
 • زیر و روی برگ های گیاهتان را با آن اسپری کنید.
 • با کمک یک پارچه برگ را به آرامی تمیز کنید و سپس با کمک یک پارچه ی خشک برگ را به طور کامل تمیز و خشک کنید.
 • بعد از انجام این کار متوجه خواهید شد که چگونه به سرعت برگ ها براق و درخشان می شوند و تمامی آلودگی های موجود در سطح آن ها از بین میرود.حتی اگر روز بعد به گیاهتان نگاه کنید مانند مانند یک گیاه مصنوعی براق به نظر خواهد رسید.

 

 

 تمیز کردن برگ گیاه

 

برای تغذیه گیاه:

باور کنید یا نه شیر حاوی برخی مواد مغذی است که برای گیاه مفید است به علاوه می توانید از نمک اسپوم استفاده کنید و هر 3-4 هفته یکبار گیاه را با آن اسپری کنید.

 

روش استفاده از نمک اسپوم:

در بطری اسپری دار 2 لیوان آب به همراه یک قاشق غذاخوری نمک اسپوم بریزید و به آرامی بر روی برگ های گیاه اسپری کنید.آن را بر روی برگ ها مالش ندهید بلکه اجازه دهید تا بر روی برگ ها خیس بخورد.

 

نمک اسپوم یکی از بهترین تقویت کننده های طبیعی برای گیاهان آپارتمانی است.منیزیم و سولفات (که ترکیبات اصلی اسپوم هستند)برای گیاهان داخل منزل برای روشن ، براق و سرحال شدن برگ ها بسیار مفیدند حتی اگر آن ها نور زیادی هم دریافت نکنند ، این کود طبیعی منجر به رشد فوق العاده ی برگ های گیاه می شود.

 

توجه: شما مجبور نیستید که حتما از اسپری نمک اسپوم استفاده کنید ، می توانید تنها از اسپری شیر و آب کمک بگیرید.بهتر است که از هر دوی این محلول ها در یک روز استفاده نکنید اما خوب است که یک تغذیه مناسب اضافی برای گیاهتان داشته باشید.

 

 

 روش های طبیعی تمیز کردن گیاهان

 

چرا از شیر استفاده می کنیم؟

استفاده از شیر به عنوان براق کننده ی برگ ها یکی از راهکار های قدیمی علم باغبانی است. شیر حاوی خواص ضد میکروبی، ضد قارچی و ضد باکتریایی است که موجب درمان شپشک آرد آلود و دیگر آفات این چنینی گیاهان آپارتمانی می شود.

 

ماده ی مهم دیگری که در شیر وجود دارد پروتئین است.پروتئین باقی ماده بر روی برگ موجب روشن و درخشان شده آن می شود. کلسیوم نیز از مواد مغذی مورد نیاز گیاهان است پس شیر از درون نیز به گیاه کمک می کند.

 

آیا می توان از شیرهای دیگر به عنوان جایگزین شیر لبنی استفاده کرد؟

شما باید از شیر لبنی ساده استفاده کنید تا از خاصیت درخشان کنندگی آن بهره ببرید.شیر های دیگر مانند شیر بادام و شیر های طعم دار مانند شیر ساده عمل نمیکنند و احتمالا جواب مورد نظرتان را نمیگیرید.

 

 

 

 

آیا میتوان از سرشیر و یا شیر کامل استفاده کرد؟

بله این کار امکان پذیر است.می توانید از شیر کامل ،سرشیر و شیر کم چرب استفاده کنید.به خصوص شیر کم چرب ،چربی کمتری داشته و بهتر با آب مخلوط می شود و برای انجام اینکار مناسب تر است.

 

آیا استفاده از آب خالی کفایت می کند؟

نه آب به اندازه ی کافی خوب عمل نمی کند.آب برگ ها را تمیز میکند اما برگ را از آلودگی های که در مرور زمان بر روی آن جمع شده اند پاک نمیکند و موجب درخشندگی برگ هم نمی شود.

 

آیا اینکار موجب بو گرفتن برگ می شود؟

خیر. در واقع زمانی که شما شیر را با آب مخلوط میکنید ،این کار موجب از بین رفتن بوی شیر می شود و در اثر گذشت زمان منجر به ایجاد بوی بد و گندیدگی نمیشود.

 

 

 

آیا این کار موجب جذب حشرات نمی شود؟

این کار تا به حال موجب جذب حشرات بیشتر برای من نشده است. شما مخلوط را به گیاه اسپری کرده و سپس آن را با دستمال پاک می کنید پس چیزی باقی نمی ماند که موجب جذب شرات شود.

 

آیا حتما باید از نمک اسپوم استفاده کرد؟

استفاده از نمک سپوم کاملا اختیاری است.این نمک تاثیری در درخشان شدن برگ ها ندارد و تنها گزینه ی مناسبی برای اضافه کردن مواد مغذی به خاک همه ی گیاهان آپارتمانی است.می توانید هر 3-4 هفته یکبار از آن استفاده کنید و آن را بر روی برگ های گیاه اسپری کنید.

 

نوشته شده در 1398-09-17 توسط نگهداری گیاهان 0 4284
Bookmark and Share

مقالات مرتبط

همه گیاهان تصفیه کننده هوا که مورد تأیید ناسا هستند!

بیشتر زمان زندگی روزمره انسان‌ها در خانه و محل کار می‌گذرد. بنابراین حصول اطمینان از استانداردهای مورد قبول هوایی که...

20 گیاه زینتی همیشه سبز در خانه

زمانی که جای‌ جای خانه را گیاهان سبز و شاداب پر کنند، با نگاه کردن به هر نقطه از فضای دلنشین ‌تان انرژی و حسی مثبت به...

همه چیز درباره گیاه آنتوریوم

آنتوریوم گیاهی است بومی گواتمالا و کوشاریکا این گیاه مانند ساقه اصلی بوده و ارتفاع آن به بیش از ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر می...

9 گیاه با آبیاری کم برای فراموشکارها

همه گیاهان به میزان مشخصی آب نیاز دارند ولی بسیاری از آنها به کم آبی مقاوم هستند و یا حتی آب کم را ترجیح می دهند.

آموزش و آشنایی با روشهای قلمه زنی گیاهان

برای قلمه زدن لازم نیست کار زیادی انجام دهید. برای تکثیر گیاه به روش قلمه زدن، به یک گلدان، یک چاقوی تیز و مقداری خاک...

نحوه نگهداری گیاهان آپارتمانی

بسیاری از ما با اینکه در آپارتمان زندگی می کنیم به نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی علاقه داریم. گیاهان خانگی سر زنده و...

گیاهان مقاوم برای محل کار

محل کار در واقع خانه دوم ما است و حتی بیشترین ساعات زندگی خود را در محل کار سپری می کنیم. بنابراین باید به زیبایی آن...

تأثیر گیاهان آپارتمانی در دکوراسیون منزل

گیاه در دکوراسیون خانه نماد جریان داشتن زندگی در آن خانه است. قرار دادن گل و گیاهی در فضای خانه که به یمن موهبت نیروی...

نظر خود را به اشتراک بگذاریدپاسخ دهید

کد QR

محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد