گیاه فوشیا، از نگهداری تا تکثیر

گیاه فوشیا

معرفی گل فوشیا

گل فوشیا به گل آویز، گل زنگوله‌ای و گل گوشواره‌ای نیز معروف است، جز گیاهان گل‌دار می‌باشد که از جمله گل های آپارتمانی است. گلهای زيبای اين گياه به شكل آويز هستند و در مناطق معتدله در طی تابستان و پاييز و در مناطق گرمسيری تمامی مدت سال شكوفا می‌شوند. رنگهای گل متنوع است و به رنگهای سفيد، قرمز تيره، آبی، ارغوانی، نارنجی، سفيد مايل به زرد وجود دارند. گلهای دلفریب آنها نه تنها گلخانه ها بلکه سایبانها و سردر منازل را در تابستان زینت میدهد که این گلهای آویزان در تابستان ظاهر می شوند.

 

ساختمان گل فوشیا

ساختمان گل شوفیا شامل تخمدان ، کاسبرگ ، گلبرگ ، کلاله و پرچم است که نحوه قرار گیری آن ها به این صورت است که گل های این گیاه از یک اندام لوله مانند که در انتها به چهار کاسبرگ مجزا و ۴ گلبرگ روی هم قرار گرفته و زنگوله مانند ختم میشوند .( کاسبرگ های گل نیز رنگین اند و این گل ها همچنین به علت بلند بودن میله پرچم و مادگی زیبایی خاصی دارند ) غنچه های گل آن نیز با اینکه هنوز گل باز نشده به علت رنگ کاسه گل ، زیبایی خاصی دارند . گاهی رنگ گلبرگ های این گل ها با رنگ کاسبرگ های آن متفاوت اند که سبب زیباتر شدن این گل ها میشود .

 

ساختمان گل فوشیا

 

شرایط نگهداری و پرورش گل فوشیا

نور مورد نیاز گل فوشیا

گیاه فوشیا به نور زیاد و کافی نیاز دارد.‌ نور مستقيم آفتاب را هم دوست دارد اما به شرط آنكه هوا خنك باشد بنابراین پر نورترین پنجره خانه جای خوبی برای قراردادن آن است، اما تابش نور خورشید در وسط روز برایش خوب نیست و بهتر است هنگام ظهر پرده را بکشید تا او را از آفتاب مستقیم محافظت کنید. نور شديد آفتاب در ظهر تابستان موجب بالا رفتن دمای گياه بخصوص ريشه آن می ‌شود و بايد ريشه اين گياه را از اين دما محافظت نمود. نور كم محيط باعث دراز و باريك شدن ساقه‌ها و افزايش فاصله برگها بر روی ساقه ‌و ريزش برگها و گلهای آن می ‌شود.

 

دمای مناسب گل فوشیا

این گیاه به دمایی میانه نیاز دارد. اگر دمای محیط در تابستان به بیش از ۲۶ درجه سانتی‌گراد می‌رسد، گلدان این گیاه را به مکانی سردتر منتقل کنید. در دمای بیش از ۲۶-۲۵ درجه سانتی‌گراد احتمال کاهش گلدهی این گیاه وجود دارد. نمونه‌ها و ارقام مختلف گیاه فوشیا عکس‌العمل متفاوتی در برابر سرما از خود نشان می‌دهند. از نمونه‌هایی که حتی تا ۱۲- درجه سانتی‌گراد تا نمونه‌هایی که تحمل دمای زیر ۱۰+ را نیز ندارند در بین این گیاه وجود دارد. معمولاً نمونه‌هایی که تحمل سرما را دارند در فضای آزاد کاشته و به شکل بوته پرورش می‌یابند. با فرا رسیدن فصل سرما این گیاه باید استراحت زمستانه خود را سپری کند. ابتدا باید شاخسار آن هرس شود و سپس در مکانی کم نور و سرد که در حدود ۱۰ درجه سانتی‌گراد دما دارد نگهداری شود. از ریشه‌های گیاه در برابر گرمای هوا بخصوص در ظهرهای بسیار گرم تابستان و زمانی که نور آفتاب مستقیماً به گیاه می‌تابد، باید محافظت نمود. گرم شدن محیط رشد ریشه‌ها منجر به ضعف آنان و در نتیجه ضعف گیاه می‌شود. به همین دلیل تا جایی که امکان دارد برای این گیاه از گلدان‌های پلاستیکی بخصوص به رنگ سیاه استفاده نکنید. این گلدان‌ها بسیار سریع گرم می‌شوند و در نتیجه دمای بستر کاشت را بالا می‌برند. حتی برخی از پرورش‌دهندگان در روزهای گرم و داغ تابستان، بر روی سطح خاک گیاهانی که در معرض نور مستقیم آفتاب هستند، هر چند وقت یک‌بار قطعات کوچک یخ می‌گذارند تا به کاهش دمای محیط ریشه کمک شود.

 

آبیاری گل فوشیا

فوشیا نیاز به آبیاری زیاد و مرتبی دارد، در فصل رشد گیاه یعنی فصول بهار و تابستان هفته ای دو بار آبیاری و در فصول پاییز و زمستان هفته ای یک بار آبیاری کافی است. دقت کنید در فصل رشد ، گل فوشیا نیاز به مقادیر کافی آب دارد و نباید اجازه دهید خاک آن خشک شود و همینطور نباید خاک گیاه در اثر آبیاری زیاد باتلاقی شود . پس از گل دهی گیاه آبیاری را کاهش داده و در بین هر دو آبیاری سعی کنید خاک گلدان خشک شود .

همواره زهکش را کنترل کرده و از باقی ماندن آب اضافی در گلدان جلوگیری کنید . شما همچنین می‌توانید مقداری محلول تقویتی به آب اضافه کرده و آن را به گیاهتان بدهید که در رشد او تأثیر بسزایی خواهد گذاشت.

 

رطوبت مناسب گل فوشیا

در بهار هفته‌ای دو بار و در تابستان به صورت روزانه غبار پاشی کنید، بخصوص در درجات حرارتی بالا، در اواخر تابستان به هفته‌ای یک ‌بار کاهش دهید و در زمستان غبار پاشی نکنید. توجه کنید عمل غبار پاشی را در برابر تابش مستقیم خورشید انجام ندهید .

 

خاک مطلوب گل فوشیا

خاک گل فوشیا باید دارای زهکشی مناسبی باشد. بنابراین زمانی که قصد کاشتن و نگهداری این گیاه را در گلدان دارید از دو مسئله مطمئن شوید: سبکی مخلوط خاک مورداستفاده و مناسب بودن منافذ موجود در زیر گلدان. مخلوط مساوی از پیت موس، ورمی کولایت، خاک معمولی و مرغوب و شن محیط مناسبی را برای ریشه‌های این گیاه می‌سازد. به‌کارگیری ۱۰-۷ سانتیمتر پیت ماس و یا کمپوست بر روی سطح خاک (قبل از کاشت گیاه در گلدان) به زهکش محیط کاشت کمک می‌کند.

 

کوددهی گل فوشیا

این گیاه اغلب مواقع سال به شرط فراهم بودن شرایط گلدهی میکند ولی عمده گل آن در بهار و تابستان است . با شروع و ظهور گل ها با مواد غذایی مصنوعی طبق دستور سازنده هفته ای یک بار ( معمولا ۳ گرم در لیتر ) از اوایل فروردین تا اواخر تابستان گیاه را تغذیه کنید و برای اینکه بوته دارای گل های درشت تری شوند میتوان کود کامل که حاوی نیتروژن ، فسفر ، پتاسیم و سایر عناصر مورد نیاز گیاه باشد با توجه به شرایط و نژاد گیاه در بازه زمانی متناسب با آن استفاده کنید .

اگر تغذیه مصنوعی زودتر از موعد انجام شود گیاه از زیاد بودن عناصر غذایی رنج میکشد و در این حالت ممکن است گیاه رشد فوق العاده ای داشته باشد ولی گل هایش ظاهر نمیشوند . در این حالت باید تغذیه را متوقف کرد تا گل ها ظاهر شوند و سپس به اندازه و متناسب نیاز گیاه آن را تغذیه نمایید.

کمبود عناصر غذایی در خاک سبب ریز باقی ماندن برگ های جدید و ظاهر نشدن گل ها می شود . که باید برای بهبود یافتن گیاه ، آن را با مواد غذایی مصنوعی طبق دستور تغذیه کنید ‌.

 

هرس گل فوشیا

با فرارسیدن فصل زمستان این گیاه نیاز به هرس دارد . همچنین در طی فصل رشد، بعد از پژمردن گل آن ها را از بوته جدا کنید تا گیاه به گلدهی بیشتر ترقیب شود. برگ‌های زرد و شاخه‌های آسیب‌دیده را در طی فصل رشد از گیاه جدا کنید.

 

تعویض گلدان‌ گل فوشیا

در اوایل بهار بعد از هرس شاخه‌های خشک شده گیاه را در گلدان جدید کشت کنید.

 

تمیز نمودن برگ‌های گیاه فوشیا

از مواد براق کننده‌ی شیمیایی استفاده‌ ننمایید، غبار پاشی برای این امر کافی است.

 

آیا گیاه فوشیا میوه می‌دهد؟

 

تکثیر گل فوشیا

تکثیر از طریق قلمه

با قلمه سبز انتهایی در اوایل بهار یا پاییز و با بذر در بهار افزایش می‌یابد. فوشیا را می‌توان با استفاده از قلمه ساقه تکثیر کرد. بهتر است برای تهیه قلمه‌ها از چاقو یا قیچی تیز استفاده شود زیرا برش تمیز موجب توسعه سریع‌تر ریشه‌ها خواهد شد.

برای بستر کاشت قلمه‌ها می‌توان از مخلوط ۵۰٪ پرلایت+۵۰٪ خاک برگ استفاده کرد. البته خاک برگ قبل از استفاده از یک صافی که اندازه منافذ آن ۰٫۵ سانتیمتر باشد عبور داده می‌شود تا بافتی یکنواخت به‌دست آید.

قلمه فوشیا در آب هم ریشه می‌دهد اما ریشه این گیاهان بسیار شکننده و آسیب پذیر هستند و گیاه در آینده رشد ضعیفی خواهد داشت. قلمه را بهتر است زمانی تهیه کرد که گیاه در حال گلدهی نباشد. زیرا قلمه‌هایی که از ساقه‌های گل‌دار تهیه می‌شوند مدت زمان طولانی‌تری احتیاج دارند تا ریشه بدهند و حتی بعد از ریشه دهی رشد رویشی چندانی نخواهند داشت و تمایل به تشکیل گل دارند و گیاه حاصل از این نوع قلمه‌ها ممکن است ضعیف رشد کند. همچنین قلمه‌هایی که در اواسط سال گرفته می‌شوند ممکن است کمی بافت چوبی پیدا کرده باشند و سخت‌تر ریشه بدهند.

بهترین زمان برای تهیه قلمه، اوایل پاییز تا اواخر بهار است. البته در طی پاییز و زمستان اگرچه گیاه، گل تولید نمی‌کند یا میزان آن کم است اما رشد رویشی نیز کم است چون گیاه تقریباً در رکود نسبی به سر می‌برد. بنابراین ممکن است مجبور باشیم قلمه‌ها را از نوک ساقه تهیه کنیم که طول بسیار کوتاهی خواهند داشت. طول مناسب قلمه فوشیا ۱۵ سانتیمتر است.

قلمه کوتاه‌تر را نیز می‌توان استفاده کرد و ریشه دهی خوبی هم خواهد داشت اما مشکل اینجا است که هر مقدار قلمه از قسمت‌های نزدیک به انتهای ساقه تهیه شود و کوچک‌تر باشد و بخصوص در فصل زمستان نیز تهیه شوند، امکانات بیشتری از لحاظ مرطوب و گرم نگه داشتن محیط لازم است و قلمه‌های کوچک مناسب نگهداری در محیطی همانند گلخانه است. دوم اینکه قلمه هر مقدار کوچک‌تر باشد گیاه حاصل از آن در ماه‌های اولیه رشد نیز کوتاه‌تر و کوچک‌تر خواهد بود. قلمه فوشیا اگر در محیطی مرطوب نگه‌داشته شود حتی در حدود سه هفته بدون تولید ریشه می‌تواند به زندگی ادامه دهد. هنگام تهیه قلمه برش را از زیر ناحیه گره (ناحیه‌ای که برگها به ساقه اتصال دارند) بزنید. سپس برگ‌های موجود در گره پایین را حذف کنید.

باقی گذاشتن این برگ‌ها و فرو رفتن آنها در بستر کاشت نه تنها کمکی به ریشه زایی قلمه نمی‌کند، بلکه ممکن است موجب شیوع بیماری‌های قارچی شود. مرطوب نگه‌داشتن بستر کاشت و همچنین هوای اطراف قلمه‌ها مهم است. در محیط خانه می‌توان از قرار دادن بطری و یا کیسه‌های پلاستیکی بر روی بستر کاشت به منظر نگهداری رطوبت در اطراف قلمه‌ها استفاده کرد. قلمه‌های فوشیا معمولاً ظرف ۶ هفته ریشه تشکیل می‌دهند و رشد جدید از خود نشان می‌دهند و می‌توان آنها را به گلدان‌هایی مستقل منتقل کرد.

 

تکثیر از طریق بذر

روش دیگر تکثیر این گیاه از طریق بذر است. البته این روش سخت‌تر از روش قلمه زدن است. بگذارید گلها بر روی گیاه باقی مانده و پژمرده شوند. در پایه گل، میوه‌هایی که از نظر گیاه شناسی سته Berry محسوب می‌شوند و ارغوانی تیره و گاهی مشکی رنگ هستند شکل می‌گیرند. میوه‌ها را تا زمانی که پوستی صاف و تازه دارند باید جدا کرد، زیرا با چروکیده شدن پوسته، جدا کردن بذرها و جوانه زنی آنان با سختی انجام می‌گیرد. میوه را می‌توان با نوک ظریف یک چاقو شکافت و بذرها را بیرون آورد. در اطراف بذرها ممکن است باقی مانده گوشت میوه بر جای مانده باشد که می‌توان با کمک جریان آب ولرم این باقیمانده را نیز تمیز کرد. در واقع هر قدر که بذرها را تمیزتر کنیم جوانه زنی آنان با راحتی بیشتری انجام می‌گیرد. سپس بذرها را بر روی پارچه‌ای قرار می‌دهیم تا رطوبت اضافی آنان گرفته شود. معمولاً بذرهایی که توانایی جوانه زنی دارند گرد و مدور هستند و آنهایی که یا جوانه نمی‌زنند و گیاهان ضعیفی تولید می‌کنند مسطح می‌باشند.

 

آیا گیاه فوشیا میوه می‌دهد؟

دارای میوه هایی کوچک در اندازه های ۵ الی ۲۰ میلی متر است. میوه ها به رنگ قرمز پررنگ، سبز یا قرمز و یا ارغوانی پر رنگ تا سیاه دیده می شود. میوه های آن سته ( Berry ) و دارای تعداد زیادی بذر کوچک اند ‌.

 

آیا گیاه فوشیا میوه می‌دهد؟

 

خواب زمستانی گیاه فوشیا

اشاره کردیم که گیاهان فوشیا را در دو گروه عمومی می‌توان قرار داد که گروه اول گیاهانی هستند که به شکل بوته رشد می‌کنند و در فضای آزاد نیز کاشته می‌شوند. از اواخر مهر ماه باید از میزان آبیاری این گیاه کاست و آنان را آماده استراحت زمستانه کرد. در این زمان آنها شروع به برگ‌ریزی نیز می‌کنند. بهتر است که ۸۰-۷۰٪ از طول ساقه‌هایشان کاسته شود تا زمستان را راحت‌تر سپری کنند و آسیب کمتری از سرمای زمستانه ببینند. برخی از پرورش‌دهندگان نیز ۱۵ سانتیمتر از طول شاخسار باقی می‌گذراند و بقیه را کوتاه می‌کنند. اگر زمستان بسیار سرد است و دما به زیر ۱۲- یا ۱۰- می‌رسد، برای محافظت از باقیمانده شاخه‌ها و همچنین ریشه گیاه می‌توان آنان را توسط وسایلی همچون گونی و پارچه پوشاند و روی آنان پلاستیک کشید. اگر از چنین روکش‌هایی استفاده می‌کنید آنها را اواخر اسفند از روی گیاه بردارید تا نور بیشتری به گیاه برسد و رشدان تحریک شود. برخی از پرورش‌دهندگان در این زمان هرس دیگری انجام می‌دهند و ۵۰-۳۰٪ طول شاخه‌های باقیمانده را که زمستان را سپری کرده‌اند نیز کوتاه می‌کنند و اعتقاد دارند با این عمل گلدهی گیاه بهتر خواهد شد. با رسیدن فصل بهار و گرم شدن هوا، شاخسار مجدداً رشد می‌کنند و از آنجا که اصولاً فوشیا گیاهی سریع‌الرشد است در مدت زمان کوتاهی با شاخسار جدید خود فضا را پر خواهد کرد.

در مورد گیاهان فوشیا که در گروه دوم قرار دارند (نمونه‌هایی که شاخه‌های علفی دارند و در گلدان کاشته می‌شوند) با فرارسیدن فصل زمستان بدین صورت عمل می‌شود: با فرارسیدن پاییز و ریزش برگ‌های گیاه باید به تدریج آبیاری این گیاه کاسته شود و تا زمانی که حداکثر برگ‌ها ریختند آبیاری نیز به حداقل میزان خود برسد. زمانی که رطوبت خاک گلدان به حداقل خود رسید (و در این زمان گیاه برگ چندانی نیز ندارد) موقع هرس شاخه‌ها است. ۸۰ – ۷۰٪ طول شاخه‌ها را قطع کنید و سپس برگ‌های موجود بر روی شاخه‌های باقیمانده گیاه را حذف کنید. گلدان محتوی گیاه در مکانی سرد با دمای ۱۰-۷ درجه سانتی‌گراد و کم نور به دور از وزش بادهای سرد قرار داده شود تا گیاه به استراحت زمستانی رود و در طی زمستان رشد نکند. البته در طی زمستان باید مراقبت عدم خشک شدن کامل خاک گلدان نیز بود. چون ریشه‌های این گیاه زنده هستند و نباید در محیطی کاملاً خشک به سر ببرند در غیر این صورت از بین خواهند رفت. بنابراین هر دو هفته یک‌بار مقدار کمی آب به خاک گلدان بدهید تا رطوبت آن به میزان اندک حفظ شود.

 

مشکلات موجود در طی زمستان گذرانی برای گیاه فوشیا

کرم سفید ریشه یکی از آفاتی است که در طی زمستان می‌تواند از ریشه گیاه تغذیه کند و بکل گیاه شما را از بین ببرد. با فرا رسیدن فصل بهار ممکن است گیاه رشد خود را آغاز کند اما برگ‌ها چروکیده شوند و از بین بروند. در طی فصل زمستان هر چند وقت یک‌بار گلدان‌ها و خاک اطراف آنان را بررسی کنید و اگر قبلاً با این مشکل مواجه بودید از سموم دفع این آفت نیز قبل از انبار کردن گلدان‌ها (اواخر فصل پاییز) استفاده کنید. سبز ماندن ساقه‌ها در طی زمستان نشانه گرم بودن محیط نگهداری و آبیاری بیش از اندازه این گیاه است که مانع از استراحت زمستانه آن می‌شود بنابراین دما و حجم آب را مجدداً تنظیم کنید.

 

بعد از سپری شدن زمستان چه کنیم؟

از آنجایی که گیاه در طی زمستان گذرانی تمامی برگ‌های خود را از دست داده و مدتی در مکانی کم نور و سرد نگهداری شده همانند گیاهی به نظر می‌رسد که خشکیده است. امتحانی ساده وجود دارد که می‌توان فهمید گیاه زنده است یا خیر؟ با ناخن انگشت خود مساحت بسیار کوچکی از پوست یکی از ساقه‌های گیاه را خراش دهید. ناحیه‌ای که نمایان می‌شود اگر سبز رنگ باشد نشانه زنده بودن گیاه است. معمولاً از ماه فروردین علائم شروع فعالیت گیاهان فوشیا به چشم می‌خورد اما اگر به درستی عمل نکنیم ممکن است گیاهان فوشیا بخصوص نمونه‌هایی که در گروه دوم (فوشیا با شاخسار علفی و آویخته)در همین ماه از بین بروند. باید مراقب بود که آبیاری مجدد این گیاه را از چه زمانی شروع کرد تا رشد جدید گیاه نیز تحریک شود. حجم آب باید به تدریج افزوده شود و استفاده از حجم زیاد آب و خیس و غرقاب کردن بستر گلدان می‌تواند منجر به مرگ این گیاه گردد. در اواخر اسفند و ماه فروردین که علائم حیات این گیاه مشاهده شد گلدان را از مکان کم‌نور به‌جایی که نور بیشتری دارند منتقل کنید. سپس گلدان را آهسته و با حجم کم آب دهید. به یاد داشته باشید تا زمانی که شاخسار گیاه شکل نگیرید گیاه نیز اصولاً توانایی جذب آب چندانی ندارد. در طی ماه‌های فروردین و اردیبهشت که شب‌ها هنوز سرد است ممکن است گاهی در طی روز شاهد قطرات آب در انتهای ساقه‌ها باشید و این نشانه آبیاری بیش‌از اندازه این گیاه و دمای پایین در طی شب‌های این ماه‌ها است. شب‌ها گلدان گیاه را به محیط گرم‌تری منتقل کنید. زمانی که تمامی برگ‌ها ظاهر شدند و دمای شب‌ها به بالای ۱۰ درجه سانتی‌گراد رسید، گیاه شما با موفقیت زمستان را سپری کرده است. می‌توانید گلدان آن را با خیال راحت به فضای باز منتقل کنید و شاهد گلدهی بسیار خوب این گیاه در ماه‌های پیش رو باشید.

برخی از پرورش‌دهندگان با اتمام زمستان گذرانی این گیاه ترجیح می‌دهند قبل از شروع رشد مجدد خاک گلدان را نیز عوض کنند. آنها ابتدا گلدان محتوی این گیاه را به خوبی آب می‌دهند تا تمامی ریشه به همراه خاک اطراف آن از گلدان درآید و سپس آنان را داخل ظرفی از آب قرار می‌دهند تا تمامی خاک موجود در اطراف ریشه‌ها شسته شود. سپس این گیاه را که اکنون ریشه‌ای برهنه دارد در گلدانی جدید به همراه خاکی تازه و غنی می‌کارند و برنامه آبدهی تدریجی این گیاه را که در قسمت بالا شرح داده شد شروع می‌کنند. توجه کنید که به‌کارگیری حجم آب فراوان در ابتدای دستورالعمل شرح داده شده تنها به‌منظور بیرون آوردن ریشه گیاه از گلدان قدیمی است و در گلدان جدید عمل آبیاری خیلی به‌تدریج و با حجم اندک آغاز می‌شود. همچنین برخی  دیگر از پرورش دهندگان ترجیح می‌دهند تا بعد از ظهور علائم رشد و رشد برگ‌های جدید گلدان گیاه را عوض می‌کنند.

 

پرورش بونسای فوشیا

این گیاه برای بونسای شدن و طراحی بونسای مناسب است تنه چوبی ایجاد می‌کند و قابلیت فرم دهی دارد. بونسای آن در اکثر مناطق ایران بونسای داخلی می‌باشد و باید از سرما زمستان حفظ بشود. گیاهی رطوبت دوست است و نسبت به گرما در تابستان‌های گرم حساس است و امکان از بین رفتن آن است برای پرورش بونسای سعی کنید گیاهی را بخرید که هیبرید نباشد. نگهداری آن به شکل طبیعی در اکثر شهرهای ایران با تغییرات اقلیمی در حال حاضر امکان پذیر نیست و حتما باید از تکنولوژی سیستم‌ها تهویه هوا و آبفشان ها و رطوبت سازها استفاده کرد.

 

پرورش بونسای فوشیا

 

آفات و بیماری‌های شایع گل فوشیا

کنه تارعنکبوتی

علائم این آفت به شکل نواحی ریز و برجسته پشت برگ‌ها به رنگ‌های قرمز، سیاه و قهوه‌ای پشت برگ و ناحیه اتصال برگ به ساقه دیده میشود. همچنین وجود تارهای ظریف عنکبوتی پشت برگ‌ها و روی ساقه از نشانه‌های این آفت است. کنه‌ها با تغذیه از شیره و محتویات داخل گیاه به مرور باعث ضعف گیاه و زرد شدن برگ‌ها و ریزش جوانه‌های گل می‌شوند. اگر شدت آلودگی این آفت کم باشد می‌توانید با اسپری کردن محلول رقیق آب و مایع ظرفشویی این آفت را کنترل کنید. اما در صورت شدت بالای آلودگی از سموم کنه کش اختصاصی می‌توانید استفاده کنید.

 

شته‌ها

عموما شته‌ها پشت و روی برگ‌ها دیده می‌شوند. و با جمع و چروک کردن برگ‌ها باعث ایجاد خسارت در گیاه می‌شوند. در اثر تغذیه شته‌ها از برگ‌ها عسلک چسبناک تولید می‌شود که یکی از علائم خسارت شته‌ها در گیاهان می‌باشد.

 

کپک خاکستری

از بیماری‌های قارچی شایع گیاه فوشیا کپک خاکستری است. عامل ایجاد کننده این بیماری قارچ بوتریتیس است. علائم این بیماری به شکل پژمرده و پوسیده شدن برگ‌ها و گل‌های جوان است. که در صورت شدت بالای آلودگی برگ‌ها و گل‌های جوان به طور کامل قهوه‌ای شده و ریزش پیدا می‌کنند. آبیاری بیش از حد و باقی ماندن آب سطح برگ‌‌ها و نبود تهویه و بسته بودن زهکش این بیماری قارچی را تشدید می‌کند. برای درمان و کنترل این بیماری بهتر است برگ‌ها و گل‌های آلوده را از گیاه جدا کنید و از سموم قارچکش مناسب استفاده کنید.

 

زنگ برگی

یکی دیگر از بیماری‌های قارچی گل فوشیا بیماری زنگ است. که علائم بیماری بیشتر در سطح زیرین برگ‌ها دیده می‌شود. و علائم به شکل برجستگی‌های زرد رنگ دیده می‌شود که به راحتی با قطرات آب و باد می‌توانند منتقل شوند. در صورت دیدن این علائم گیاه را قرنطینه کنید تا از آلودگی سایر گیاهان به این بیماری جلوگیری شود. سپس از قارچکش‌هایی مانند پنکونازول یا بتوکونازول طبق دستور گفته شده روی سموم استفاده کنید. بیماری زنگ در محیط‌هایی با تهویه پایین، نور کم و رطوبت بسیار بالا شیوع پیدا می‌کنند.

 

مشکلات گیاه فوشیا

رشد علفی گیاه و کاهش گلدهی

در صورتیکه نور کافی به گل فوشیا نرسید فاصله بین برگ‌ها زیاد شده و گیاه رشد علفی پیدا می‌کند. هم چنین اگر از کودهای ازت بالا به میزان زیادی استفاده کنید گلدهی گیاه کمتر شده و رشد طولی بیشتر می‌شود. پس برای رفع این مشکل گیاه را به محل پرنور تر منتقل کنید و کوددهی منظم و با فواصل بیشتر انجام شود.

 

زرد شدن برگ‌های فوشیا

در صورتیکه آبیاری بیش از اندازه انجام شود و یا سوراخ‌های زهکش گلدان بسته باشد گیاه دچار بیماری‌های ریشه شده و در نتیجه برگ‌ها حالت افتاده و زرد رنگ پیدا می‌کنند. فراموش نکنید که بین دو آبیاری اجازه دهید سه تا چهار سانت سطح خاک خشک شود. و از باز بودن سوراخ‌های زهکش اطمینان حاصل کنید.

 

در تابستان ساقه ها دراز و منحرف و فاصله بین برگها زیاد است و گلها ظاهر نمی شوند

نور کافی نیست.گلدان ها را به محل پرنورتری منتقل کنید.گیاه افتاب را به راحتی تحمل میکند ولی مواظب اشعه ی مستقیم خورشید باشید.اگر این علائم در زمستان مشاهده گردد به علت گرمی هواست.گیاه را به محل خنکتری منتقل نمایید.

 

برگ ها سقوط می‌کنند

تشنگی عامل آن است.فورا گیاه را آبیاری و غبارپاشی کنید، آبیاری را تنظیم کنید.

 

غنچه ها باز نمیشوند و گلها کمرنگ هستند

هوا خیلی گرم است،گیاه را به محل خنک تری منتقل نمایید.

 

برگها سیاه می شوند

عامل آن استفاده از مواد براق کننده ی شیمیایی است،از آنها استفاده نکنید،برگهای گیاه را با پارچه و یا اسفنج مرطوب تمییز کنید.

 

علت خشک شدن برگ‌های گل آویز و سوختگی نوک ساقه‌ها چیست؟

علت اصلی آن کمبود آب، یا عدم مواد غذایی در خاک و یا دمای بیش از حد محیط است. گیاه را فورا آبیاری کرده و عمل غیارپاشی روی برگ ها انجام دهید. گیاه را به مکان خنک تری انتقال داده و از کود دهی در زمان ظهور غنچه ها غافل نشوید.

 

علت سبز بودن ساقه‌ها در فصل پاییز و زمستان چیست؟

گرمای محیط و آبیاری بیش از اندازه عامل اصلی آن است. در فصل رکود و استراحت گیاه را هر ۱۰ الی ۱۵ روز یک مرتبه آبیاری کنید. گیاه را به محیط خنک تری انتقال دهید.

 

علت ریز ماندن برگ‌های جدید و عدم گلدهی در فصل رشد چیست؟

علت اصلی این موضوع عدم مواد غذایی در خاک است. بهتر است در فصل رشد هر ۱۵ الی ۳۰ روز یک مرتبه از کودهای مخصوص که در بالا اشاره کردیم در فصل رشد استفاده نمایید.

 

علت پژمرده شدن و پوسیدگی ریشه گیاه چیست؟

قارچ بوترتیس عامل آن است. این قارچ به دلیل آبیاری بیش از اندازه، عدم زهکش در خاک و گلدان و تهویه نا مطبوع  پدید می آید. شرایط را باز بینی کرده و تهویه و زهکش مناسب را ایجاد کنید. در فصل بهار می توان از سموم قارچ کش مثل کاربندازیم ، کاپتان و مانکوزب استفاده کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *