گیاه آپارتمانی پیله آ (آلومینیومی)

فقط آنلاین

GG-0046

جدید

گل پیله آ یا آلومینیومی یک گیاه عالی برای نگهداری در محیط خانه است چرا که برای رسیدگی به آن زحمت و دقت زیادی نیاز ندارید.

جزییات بیشتر

43,000 تومان

- +

 
توضیحات محصول

 

گیاه پیله آ با برگ های کوچک و زیبایش از دسته گیاهان زینتی محسوب میشود و بیشتر به خاطر برگ های زیبایش است که نگهداری میشود نه گل هایش.این گیاه برای تراریوم مناسب میباشد و نگهداری گیاه پیله آ کار دشواری نیست.در این مقاله به معرفی این گیاه میپردازیم و با شرایط نگهداری پیله آ مانند آبیاری پیله آ ، هرس پیله آ و … آشنا می شویم:

 

نام علمی این گیاه Pilea cadierei بوده و نام انگلیسی آن Aluminium plant می باشد که برگرفته از رنگ برگ های آن است.گیاه پیله آ از خانواده ی Urticaceae بوده و بومی کشور ویتنام می باشد.

 

تا زمانی که گیاه پیله آ آب و نور خورشید را به همان میزانی که نیاز دارد دریافت می‌کند، به مدت سال‌ها می‌تواند زینت‌بخش گلخانه‌ی کوچک آپارتمان‌تان باشد. در این نوشتار با ما همراه باشید تا از روش های نگهداری گل پیله آ یا آلومینیومی نکات جالبی بخوانید.

 

برگ‌های پیله آ پرزدار هستند و خطوط نقره‌ای روی‌شان به چشم می‌خورد. گیاه پیله آ بومی چین و ویتنام است و یک گیاه آپارتمانی فوق‌العاده زیبا محسوب می‌شود.

 

نگهداری از این گیاه بسیار آسان است و معمولا در پرورش آن با مشکلی مواجه نخواهید شد. پیله آ به مدت ۴ سال و قبل از آن‌که بمیرد برگ‌هایی سبز و نقره‌ای خواهد داشت. این برگ‌ها به طور معمول کلفت و پهن هستند، و تا ۱۲ اینچ (۳۰ سانتی‌متر) طول و تا ۸ اینچ (۲۱ سانتی‌متر) پهنا دارند.

 

سیستم ریشه‌ی این گیاه گسترده است و در صورتی که به فضای بیش‌تری نیاز داشته باشد، گلدان را از بین می‌برد. باید سالی دو بار ریشه‌ی پیله آ را بررسی کنید تا در صورتی که به تغییر گلدان نیاز بود، قبل از شکستن گلدان فعلی اقدامات لازم را انجام بدهید.

 

شکل گیاه پیله آ یا آلومینیومی

برگ‌های تکی از زمین به اندازه‌ی استاندارد خود رشد می‌کنند و به صورت چتر رو به بیرون شاخه می‌دهند. علت زیبایی این گیاه برگ آن است. الگوهای نقره‌ای روی هر برگ منحصر به فرد است، و طرح زیبایی از اشکال مختلف در کل گیاه ایجاد می‌کند.

 

به ندرت پیش می‌آید که این گیاه گل بدهد، و در واقع پیله آ گیاه کوچک و ساده‌ای است. به منظور ترویج رشد سالم و دائمی، ساقه‌ها باید در فصل بهار هرس شوند و طول‌شان به نصف کاهش پیدا کند.

 

گل دهی و هرس گیاه پیله آ یا آلومینیومی

پیله آ به طور کلی گل نمی‌دهد. با این حال، ترویج رشد برگ‌های سالم نیازمند این است که هر سال ساقه‌های آن را هرس کرده و طول آن‌ها را به نصف طول اولیه کاهش بدهیم. این کار باعث می‌شود گیاه به طور طبیعی برگ‌هایی سالم بدهد و ظاهری تنک و کم‌پشت نداشته باشد.

 

در صورتی که گیاه شما گل داد، گل‌ها را همان زمانی که جوانه زدند، کوتاه کنید. زیرا گل‌ها در واقع نوعی اتلاف انرژی برای این گیاه هستند.

 

شرایط نگهداری پیله آ:

نور پیله آ:

 این گیاه به نور متوسط غیر مستقیم نیاز دارد و نور زیاد و مستقیم موجب آسیب به برگ های گیاه میشود.مکان نیمه سایه برای این گیاه مناسب است.همچنین نور ناکافی موجب می شود ساقه‌ها بلند و باریک شوند و برگها از یکدیگر فاصله بگیرندد. در چنین شرایطی گیاه را به مکانی روشن‌تر منتقل کنید اما ساقه‌ها را از نزدیکی سطح خاک قطع نکنید بلکه فقط کافی است که آنان را سرزنی کنید تا رشد جوانه‌های جانبی تحریک شود.

 

آبیاری پیله آ:

بهترین زمان برای آبیاری گیاه زمانی است که رویه خاک کاملا خشک شده باشد بنابراین زودتر اقدام به آبیاری نکنید.در زمستان آبیاری را کمتر کرده و به خاطر داشته باشید که آبیاری بیش از اندازه موجب پوسیدگی ریشه گیاه و ریختن برگ های آن می شود.

 

توجه داشته باشید که آبی که از آن برای آبیاری گیاه استفاده میکنید را 24 الی 48 ساعت در جایی ساکن قرار دهید تا کلر آن بپرد.

 

رطوبت پیله آ:

این گیاه به محیط مرطوبت نیاز دارد بهتر است در هفته 2 بار آبپاشی انجام دهید و یا یک ظرف آب در کنار گلدان قرار دهید تا رطوبت آن تامین شود.

 

کوددهی پیله آ:

 برای رشد بهتر گیاه توصیه میشود از کود مخصوص گیاهان زینتی استفاده کنید.

 

خاک پیله آ:

بهترین خاک برای این گیاه خاک هلندی میباشد.

 

تعویض گلدان پیله آ:

فصل مناسب برای تعویض گلدان فصل بهار است.زمانی که ریشهتا زمانی که ریشه از گلدان بیرون نزده باشد اقدام به تعویض گلدان نکنید . فصل بهار بهترین زمان برای تعویض گلدان است.

 

تمیز نمودن برگ های پیله آ:

جهت تمیز نمودن برگ های گیاه پیله آ بهتر است از آب بدون کلر و اسفنج استفاده کنید . به هیج عنوان از براق کننده های شیمیایی استفاده نکنید چرا که روزنه های برگ را مسدود میکند.

 

دمای پیله آ:

دمای مناسب برای این گیاه بین 34 تا 46 درجه سانتیگراد است و این گیاه گرما دوست است اما تا 15 درجه سانتیگراد را می تواند تحمل کند.

 

هرس پیله آ:

از گیاه با شاخه های منحرف و دراز به عنوان منبع تکثیر استفاده نموده و انتهای ساقه ها را قطع کنید،با قطع جوانه های انتهایی،جوانه های جانبی بیدار شده و با رشد انها گیاه پر پشت و متراکم میشود.

 

زیبایی گیاه پیله ا در پر پشت بودن و توپی بودن ان است،هر سال چند بار نوک شاخه ها را قطع کنید تا ضمن کنترل رشد طولی به جوانه های جانبی نیز اجازه رشد دهید.

 

 
مشخصات محصول
مقدار نورمتوسط
آبیاری خاکمتوسط
دارای گلدر فصل گل دهی
جنس گلدانپلاستیک
قطر20 سانتی متر
ارتفاع35 سانتی متر
 
عوارض و درمان پیله آ

سوختن برگهای پیله آ:

معمولا سوختن برگهای پیله آ در اثر استفاده از مواد شیمیایی برای پاک کردن برگ ها یا غبارپاشی در زیر نور مستقیم آفتاب اتفاق می افتد.ابتدا غلت را شناسایی کرده و سپس به رفع مشکل اقدام کنید.

 

سیاه شدن برگ ها و ریزش برگ های گیاه:

 در اثر قرار گرفتن گیاه در مکان سرد این مشکل ایجاد میشود که در صورت یخ زدگی مرگ گیاه حتمی است.گیاه را در محلی گرم نگهداری کنید.دلیل سیاه شدن برگ ها میتواند تماس آنها با شیشه ی سرد پنجره باشد ،در این صورت گیاه را از پنجره دور کنید.

 

دراز و علفی شدن ساقه ها:

 کم نور بودن محیط موجب دراز و منحرف شدن ساقه ی پیله آ و زیاد شدن فاصله ی برگ هایش از یکدیگر میشود.گیاه را به محل پر نور تری منتقل کرده و ساقه هایش را سرزنی کنید تا رشد بهتری داشته باشند اما آنها را از نزدیکی سطح خاک قطع نکنید.

 

علت ریزش برگ های پیله آ:

در صورت مشاهده ی این مشکل ، گلدان را ۱۵ دقیقه درون تشت آب بگذارید و غبار پاشی را در تابستان فراموش نکنید.

 

خمیده شدن ساقه و برگ های گیاه:

همیشه حواستان به گیاهانتان باشد زیرا کوچکترین تغییری در آن ها میتواند نشان دهنده ی بروز مشکلی باشد.خمیده شدن و افتادگی برگ ها نیز میتواند نشان دهنده ی تشنگی گیاه باشد به رفع آن اقدام کنید.

 

برگهای جدید کوچک هستند:

این مشکل می تواند به 2 دلیل ایجاد شود اول کوچک بودن گلدان که در این مورد باید ریشه های گیاه بازدید شوند و در صورت متراکم بودن آنها ، گلدان را با گلدانی بزرگ تر جایگزین کرد. در غیر این صورت کم بودن مواد موتد مغذی خاک میتواند علت بروز این مشکل باشد.تغذیه مصنوعی هر دو هفته یکبار یا تعویض خاک سطحی گلدان با خاک نو راه حل مشکل است.

 

برگهای در تماس با شیشه در زمستان سیاه میشوند:

سردی بیش از حد شیشه عامل ان است،برگها را از تماس خارج کنید.

 

نقاط خاکستری و زخمهایی روی برگها دیده میشود:

مربوط به حمله قارچ بوتری تیس است،سم قارچ کش تهیه کنید و سمپاشی کنید.(در اصل مربوط به ابیاری بیش از حد و سپس حمله قارچ است)

 

لکه های سوخته روی برگ هاست:

از مواد براق کننده برگها استفاده کرده اید و یا برگها در معرض تابش اسعه مستقیم افتاب بوده اند،غبارپاشی در افتاب هم یکی از علت هاست،عوامل را بر طرف کنید.

 

برگها سیاه میشوند و میریزند:

 هوا خیلی سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل نموده.

 

ساقه ها دراز و منحرف و فاصله بین دو برگ زیاد است:

نور کم است،گیاه را به روشنایی ببرید،مواظب اشعه مستقیم افتاب باشید،نوک ساقه ها را قطع کنید تا جوانه های جانبی بیدار شده و رشد کنند،در این صورت گیاه حالت تو پر و چنبره ای به خود میگیرد.

 

زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگها و ساقه هاظاهر شده اند:

 علت ان حمله حشره افت است،با پنبه اغشته به سم حشره کش نفوذی لکه ها را خیس نموده و یا طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی کنید.

 

برگها بد شکل و چسبناک و حشرات سبز رنگی روی انهااست:

 هر دو هفته یکبار با سم حشره کش طبق دستور سمپاشی کنید.

 

برگهای جدید کوچک هستند:

ریشه ها را بازدید کنید در صورت متراکم بودن نیاز به تعویض گلدان دارد،آن را تعویض نمایید،در غیر این صورت تغذیه مصنوعی هر دو هفته یکبار کمک موثری به تولید برگهای درشت تر  است،تعویض خاک سطحی گلدان با خاک  نو هم تاثیر مثبت دارد.

 

برگها سقوط میکنند:

به ابیاری احتیاج دارد،گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،غبارپاشی روزانه در تابستان را فراموش نکنید.

 

کلیه اندام گیاهی در حال افتادن و تلف شدن است:

عارضه مربوط به یخ زدگی است،خشک شدن گیاه حتمی است.

 

 

 

 

 

آفات پیله آ:

وجود نقاط خاکستری و زخم بر روی برگ ها:

 آبیاری بیش از اندازه و حمله قارچ بوتری تیس علت ایجاد این مشکل می باشد،سم قارچ کش تهیه کنید و سمپاشی کنید.

 

وجود زخم های سفید و پنبه ای شکل بر روی برگ ها:

 شپشک آرد آلود این مشکل را ایجاد می کند.این آفت از شیره ی گیاه تغذیه کرده و موجب کم رنگ و بد شکل شدن برگ های جدید گیاه می شود و در صورت از بین نبردن مشکل در آخر موجب مرگ گیاه میشود.

 

در صورت کم بودن آفات میتوانید از پنبه ی آغشته به آب و صابون کمک بگیرید و با آن افات را از روی گیاه پاک کنید.

 

در صورتی که می خواهید از دفع و نابودی افات مطمئن باشید از سموم حشره کش نفوذی کمک گرفته و مطابق با دستور هر دو هفته یکبار تا زمان رفع کامل مشکل سمپاشی کنید.

 

ایجاد زخم های تار عنکبوتی در سطح زیرین برگ ها و زرد شدن آنها:

 کنه‌ قرمز علت ایجاد این مشکل به خصوص در آب و هوای گرم و خشک  است به همین دلیل تامین رطوبت گیاه در کاهش و جلوگیری از بروز این افت می تواند بسیار موثر باشد.برای رفع مشکل از سموم کنه کش کمک بگیرید و گیاه را در سایه قرار دهید..

 

پوسیدگی ساقه و بیماری لکه برگی:

از دیگر بیماریهای این گیاه هستند که در اثر آبیاری بیش از اندازه و خیس و غرقابی شدن خاک گلدان و هوای سرد و مرطوب ایجاد می شوند.برای جلوگیری از شیوع این بیماریها باید نوع خاک گلدان را طوری انتخاب کرد که زهکش بسیار خوبی داشته باشد. گیاه را نباید زیاد آب داد و تهویه هوا نیز به خوبی صورت گیرد.

 

 
نکات قبل از خرید

محدوده ارسال 

• در حال حاضر خدمات گلگونه تنها برای شهر تهران قابل ارائه می باشد.

 

تطابق تصویر و محصول

• لطفا در نظر بگیرید گل ها و گیاهان موجودات زنده هستند و محصول ساختگی و آماده نیستند، و اختلاف اندکی بین عکس وبسایت و محصول دریافتی وجود دارد. ولی تیم گلگونه تضمین میکند که محصولات مخصوص شما از تازه ترین، زیباترین و مرغوب ترن گل ها و گیاهان هستند.

 

شرایط مرجوع

• گل های طبیعی با توجه به ماهیتشان عمر معینی دارند و از آنجا که گل ها طبق سفارش چیده می شود، امکان مرجوع کردن یک محصول در حالت عادی وجود ندارد. تنها در صورتی خرید شما مرجوع و مبلغ عودت داده می شود که محصول ارسالی با درخواست شما در وبسایت مطابقت نداشته باشد. یعنی محصولی که به دست شما رسیده به لحاظ اندازه، کیفیت، و جنس گل ها با سفارش موجود در سبد خرید حساب کاربری شما همسان نباشد.

 

• گل های موجود در محصولات، صبح روز ارسال و به صورت مستقیم از مزرعه چیده می‌شوند. اطمینان داشته باشید تازه ترین گل ها از بهترین مزارع پرورش گل برای تمامی محصولات تهیه می شود.

 

30 محصول مشابه یافت شد

خریداران این محصول، این کالاها را نیز خریده اند:

Bookmark and Share

کد QR