گیاه پوتوس

فقط آنلاین

GG-0045

جدید

پتوس ها، درمنازل به راحتی قابل نگهداری هستند. نیاز به نور مستقیم خورشید ندارند، ودر صورت دریافت نور مستقیم، آفتاب سوختگی بصورت تاول و سوختگی روی برگ هانمود پیدا می کند.

جزییات بیشتر

65,000 تومان

- +

 
توضیحات محصول

 

پتوس گیاهی برگ زینتی و آپارتمانی است. برگ ها قلبی شکل اند. بسیاری ازگونه ها حالت بالارونده دارند و تا سقف بالا می روند.

 

زادگاه گل پوتوس آسیای جنوبی است و همان طور که گفته شد معیار زیبایی این گیاه برگ های آن است. رنگ برگ های پوتوس از سبز تا سبز ابلق با مخلوطی از رنگ های زرد و زرد تند و سفید کرمی متغییر است.

 

پوتوس ها رطوبت کم محیط را تحمل می کنند و تکثیر آن ها بسیار ساده است. شاخه های بالا رونده، پیچکی و آویزان آن تا حدود ۵ متر هم میرسد که با هدایت و ثابت نمودن آن ها می توان دیوار سبز در فضاهای مختلف ساخت و زیبایی خاصی را در هر محیطی ایجاد کرد.

 

یکی از نکات مهمی که باید در نگهداری پوتوس در آب یا گلدان حتما به آن توجه داشته باشید، ابعاد مناسب گلدان است. پوتوس ها معمولا گلدان کوچک را به گلدان بزرگتر ترجیح می دهد و حجم ریشه ها مشخص کننده ی زمان تعویض گلدان و یا تغییر بستر گیاه از آب به خاک است. برای تمیز کردن برگ های پوتوس می توانید از یک پارچه معمولی و یا اسفنج معمولی استفاده کنید، توجه داشته باشید که حتما این کار را به آرامش هر چه بیشتر انجام دهید تا به برگ ها آسیبی وارد نشود.

 

مقاوم به رطوبت کم محیط است و در صورتیکه رطوبت بسیاربالا باشد، برگ ها خیلی پهن و درشت می شوند. با اینکه به راحتی روی دیوارقابل هدایت است، اما ممکن است در قسمت های بالایی و نزدیک به سقف، در اثرتجمع گرما دچار سوختگی شود و در نتیجه گیاه بد شکل می شود. چون برگ زینتی است به آبیاری و مواد غذایی گیاه باید توجه شود. دورآبیاری ۲_۱ بار در هفته و هر ماه ۱ بار استفاده از کود مایع مناسبِ این گیاه است.

 

در حالی که پوتوس یک گیاه آپارتمانی با نیاز‌های مراقبتی کم و پرورشِ آسان است، باید مراقب باشید! زیرا این گیاه سمی است! البته این گیاه کشنده نیست اما اگر خورده و هضم شود به دلیلِ وجود کلسیم اگزالات در ترکیباتش، به تحریک دستگاه گوارشی و استفراغ منجر می‌شود. این گیاه همچنین برای سگ‌ها، گربه‌ها و کودکان کم سن سمی است؛ البته همانطور که گفته شد کشنده نیست ولی آن‌ها را بسیار مریض و بد حال می‌کند.

 

توصیه هایی برای مراقبت و نگهداری از گیاه آپارتمانی پوتوس:

با اینکه مراقبت کردن از پوتوس به طرز مسخره ای آسان است، اما ما چند نکته به شما خواهیم گفت تا گیاه را سالم و خوشحال نگه دارید.همانند همه گیاهان ، نیاز به نور، آب و گردش هوای مناسب برای رشدش دارد.

 

نور پوتوس:

پوتوس در شرایط نوری متفاوت بسیار خوب عمل می کند و حتی نور کم را تحمل می کنند، اما نور داخلی متوسط برایش ایده آل است. در بیرون از خانه، در سایه می توانند رشد کنند.
 

هر جا که تصمیم بگیرید پوتوس خود را به نمایش بگذارید، باید از نور مستقیم خورشید اجتناب کنید. از آنجا که تنها قسمت های سبز برگ ها می توانند انرژی ایجاد کنند، برگ ها کمبود نور را با روشن کردن رنگ سبزشان جبران خواهند کرد. برگ های رنگ پریده که مایل به زرد هستند می تواند نشان دهنده نور خیلی کم باشد.

 

آب پوتوس:

خاک را مرطوب نگه دارید، اما مراقب باشید که زیاد آب ندهید گفتنش آسان است، نه؟ پوتوس زمانی که خاکش بین آبیاری ها خشک می شود، به بهترین عمل خود می رسد. در زمان آبیاری مطمئن شوید که ریشه ها مرطوب باشند.
 

اگر برگ ها پژمرده و یا قهوه ای شدند، باید بیشتر به گیاه آب بدهید. اگر برگ ها زرد بود، ممکن است بیش از حد آبیاری کرده باشید، آبیاری بیش از حد ممکن است باعث پوسیدگی ریشه ای شود. نگذارید پوتوس در آب بماند، مگر اینکه تکه بریده شده ای از آن باشد. پوتوس ها می توانند در آب و نیز خاک رشد کنند، اما آن ها زمان سختی برای ریشه دار شدن قلمه اش نیاز دارند. گیاه پوتوس در خاک مانند آب به خوبی شروع به رشد می کند.

 

دمای پوتوس:

پوتوس می تواند دماهای متوسط از 55 تا 85 درجه فارنهایت را تحمل کند، با این حال آن ها گیاهان گرمسیری هستند و بنابراین رطوبت بالا و دماهای بالای 70 تا 90 درجه فارنهایت را ترجیح می دهند.

 

ریزه‏ کاریهای پرورش پوتوس:

پوتوس احتیاج به قیم دارد. برای اینکه گیاه به صورت بالارونده تربیت شود بهتر است آن را به نخ ببندید. یکی از روشهای معمول برای حفظ زیبایی و استحکام این گیاه استفاده از قیم‌های خزه‏‌دار است.


برای درست کردن این نوع قیمها به این صورت عمل کنید:

 قبل از اینکه خاک تهیه شده را در گلدان بریزید لوله‏‌ای رادر گلدان قرار دهید ، خاک را به گلدان اضافه نموده و قسمتی از لوله را که خارج از خاک است با خزه بپوشانید.

 
برای اینکه خزه روی قیم محکم شود دور آن را با نخ بافتنی بپیچید. هر وقت که پوتوس را کاشتید ساقه اصلی‏‌اش را به خزه ببندید.

 
درموقع آبیاری آب را روی خزه بریزید، ساقه پوتوس را در محلهایی که روی خزه قرار دارد ریشه می‏زند، این ریشه‏‌ها سبب رشد بهتر و استحکام ساقه می‏گردد.

 

عوض کردن گلدان پتوس:

مانی که ریشه به اندازه کافی رشد کرد گیاه را به گلدان بزرگتری منتقل کنید. برای اینکه مطمئن شوید که گیاه به گلدان بزرگتری احتیاج دارد نگاهی به کناره‏‌های سطح خاک و منفذ زیر گلدان بیندازید. ریشه‏‌های طویل از منفذ زیر گلدان و لبه‏‌های سطح خاک بیرون می‏زنند در اینصورت گیاه به گلدان بزرگتری احتیاج دارد.

 
 
گلدانی یک درجه بزرگتر از گلدان قبل تهیه نموده، به گیاه آب کافی بدهید، آن را وارونه کنید و ضربه‏‌ای به ته گلدان بزنید. گیاه با ریشه و خاکهای اطرافش از گلدان خارج می‏شوند. مقداری از خاک‌های نامرغوب و ریشه‌های ضعیف را جدا کنید حالا به گلدان جدید قدری خاک اضافه نموده و گیاه را منتقل کنید و با خاک مرغوب اطراف را پر کنید گیاه را آبیاری کنید و در محل مناسب بگذارید.

 

 
مشخصات محصول
مقدار نورمتوسط
آبیاری خاکمتوسط
دارای گلنمی باشد
جنس گلدانپلاستیک
قطر30 سانتی متر
ارتفاع35 سانتی متر
 
عوارض و درمان پوتوس

علت زرد شدن برگ پوتوس:

زرد شدن برگ پوتوس میتواند علل مختلفی داشته باشد:

باتلاقی شدن خاک: اگر برگ های پایینی زرد میشوند و میریزند ،در این حالت علت زرد شدن برگ پتوس، باتلاقی شدن خاک گلدان است. زهکش گلدان را بررسی کرده و آب زیر گلدانی را خالی کنید و فاصله ی بین دو آبیاری را بیشتر کنید.آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی ریشه ی گیاه میشود.

 

از دلایل دیگر زرد شدن برگ پتوس میتواند غبارپاشی یا آبیاری با آب سرد باشد. از آب ولرم و بدون کلر برای آبیاری و غبارپاشی استفاده کنید.

 

علت زرد شدن برگ پتوس همچنین میتواند خشکی بیش از حد باشد که موجب افتادن ساقه و برگ های گیاه و همچنین زرد شدن برگ ها میشود. آبیاری را بیشتر کرده و گیاه را به مکان خنک تری منتقل کنید.

 

احتمال دارد گیاه شما دچار قارچ شده باشد . بهتر است برگ‌های زرد گیاه را جدا کنید و ساقه را با محلول آب و صابون ضد عفونی کنید. با این وجود توصیه میشود از سموم مخصوص قارچ استفاده کنید.

 

کمبود مواد مغزی خاک : اگر خیلی وقت است که اقدام به تعویض گلدان خود نکرده اید احتمال دارد به دلیل کمبود مواد مغذی خاک ، برگ های گیاه پتوس شما زرد شده باشد. در این صورت میتوانید از کود مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

 

یکی دیگر از دلایل زرد شدن برگ پتوس ، وجود جریان هوای سرد میباشد، در این صورت لازم است گیاه خود را به جای گرم تری منتقل کنید. بهترین دما برای پتوس، هوای 15 الی 25 درجه سانتی گراد میباشد.

 

در صورتی که نور به اندازه کافی وجود نداشته باشد به ویژه در گونه‌های ابلق و یا دورنگ ، گیاه تنک میشود و فاصله ی برگ های گیاه از یکدیگر زیاد میگردد. در صورتی که برگ های نزدیک به نور، رنگ روشنی داشته باشند . و برگ هایی که از منبع نور به دور هستند دچار زرد شدگی باشند، میتوانید متوجه شوید که گیاه نیاز به نور بیشتری دارد.

 

اگربه تازگی شرایط و یا گلدان پتوس خود را تعویض کرده اید باید بدانید که ممکن است به گیاه شوک وارد شود ، که شوک وارد شده را با زرد شدن مقداری از برگ های خود از برگ هایش نشان بدهد. اما اگر بعد از تعویض گلدان، این تعداد بیش از حد باشد باید وجود سوراخ زیر گلدان را چک کنید تا از باتلاقی شدن خاک گلدان جلوگیری نمایید

 

ایجاد نقاط قهوه ای و سیاه در مرکز و نوک برگها:

علت این اتفاق میتواند اشعه مستقیم آفتاب باشد که موجب صدمه رساندن به برگ های پوتوس قلبی میشود ، یا ممکن است برگها شیشه داغ را لمس کرده باشند، علت را بررسی کرده و به رفع مشکل اقدام کنید.

 

ایجاد زخم های سفید رنگ روی گیاه:

 این آفت گیاه پوتوس شپشک آرد آلود است.از سم های آفت کش استفاده کنید یا برگ ها را با آب و صابون تمیز کنید یا پنبه ای رو آغشته به سم کرده و روی لکه ها بکشید.این کار را آنقدر تکرار کنید تا مشکل برطرف شود.

 

وجود لکه های قهوه ای برجسته در سطح زیرین برگ ها:

حشره افت دلیل این مشکل است، هفته ای یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

 

تار عنکبوتی شدن سطح زیرین برگ هاو ایجاد لکه بر روی آن ها:

از بیماری های گیاه پتوس و کنه قرمز ریز عامل آن است،با سم کنه کش هر دو هفته یکبار طبق دستور سم پاشی کنید،غبارپاشی میتواند اثر بسیار خوبی در کم کردن آفت ها داشته باشد.

 

کم رنگ شدن برگ های پوتوس:

نور کم موجب این مشکل میشود.گیاه را به محیط پر نور تری منتقل کنید.

 

از بین رفتن خاصیت ابلقی گیاه:

 این گیاه به خوبی با محیط های کم نور کنار می آید اما نور کم موجب از بین رفتن ابلقی و دو رنگه بودن برگ های گیاه میشود و برگ ها سبز میشوند.

 

ساقه بلند و فاصله ی بین دو برگ زیاد شده است:

یا نور کافی نیست و یا گیاه نیاز به تغذیه مصنوعی دارد،گیاه را به مکان روشن تر با نور غیر مستقیم منتقل کنید و یا هر دو هفته یکبار کود دهی کنید.

 

با فرارسیدن فصل رشد از برگ جدید خبری نیست:

هوا خیلی سرد است،گیاه را به محیط گرمتری منتقل کنید.

 

برگها چین و چروک دار و قهوه ای میشوند:

هوا خیلی سرد است،ممکن است گیاه یخ زده باشد،گلدان را در زمستان پشت پرده و نزدیک پنجره به خصوص در شب قرار ندهید، آن را به محل گرمتری منتقل کنید.

 

علت سوراخ شدن برگ پوتوس:

موارد زیر میتوانند علت سوراخ شدن برگ پوتوس باشند:

وجود آفات برگخوار که بیشتر صبح زود یا عصر زیر برگ ها و ساقه ها مشاهده می شوند.
تابش نور مستقیم و خیس ماندن برگ ها
صدمات فیزیکی
بیماری قارچی که همراه لکه های گرد با حاشیه می باشد

همه ی این ها میتوانند علت سوراخ شدن برگ پوتوس باشند.لازم است که ابتدا ریشه ی مشکل را شناسایی کرده و سپس به رفع آن اقدام کنید.

 

علت پژمردگی و بی حالی برگ های پتوس چیست؟

یکی از اصلی ترین دلایل بی حالی برگ های پتوس، آبیاری بیش از اندازه میباشد. برای درمان این موضوع بهتر است، فاصله ی بین دو بار آبیاری به گونه ای باشد که رویه خاک به اندازه ی یک بند انگشت به صورت کامل خشک شده باشد

 

رشد کم پوتوس به چه علت است؟

اگر رشد پتوس شما کم بوده و یا کاملا متوقف شده است، باید بدانید که دلیل اصلی آن میتواند کمبود مواد مغذی خاک و گیاه باشد ، بهتر است نسبت به تهیه کود های رشد گیاهان آپارتمانی و یا از روش های درست کردن کود خانگی استفاده کنید. شما میتوانید نحوه درست کردن کود خانگی را ار اینجا بخوانید. همچنین میتوانذ یک دلیل دیگر نیز داشته باشد و اینکه گلدان برای گیاه کوچک باشد و گیاه دیگر نتواند به اندازه کافی رشد نماید در این صورت میتوانید یک سایز گلدان را بسته به اندازه ریشه ها بزرگتر کنید اما باید به این نکته توجه کنید که افزایش بیش از حد سایز گلدان نیز میتواند رشد گیاه را متوقف کرده و گیاه را به نابودی بکشاند

 

برای پر شدن گیاه پتوس خود باید چه کاری انجام دهیم؟

اگر میخواهید گیاه شما سلامت و پر پشت باشد بهتر است شرایط مناسبی را اعم از گلدان مناسب ، نور مناسب ، آبیاری دقیق و کود دهی به گیاه را توجه کنید.

 

وجود حشرات سفید و ریز بر روی برگ‌های پتوس و زیر ساقه ها به چه علت میباشد؟

حشرات سفید و ریز روی برگ های پتوس و زیر ساقه ها نشانه از آفت  میباشد. باید توجه کنید که آفت های سفید رنگ میتوانند انواع مختلفی داشته باشند و باید بسته به نوع آفت از سم مخصوص به آن استفاده کنید باید دقت کنید که در این مدت که به صورت منظم اقدام به استفاده از سم می کنید، گیاه آسیب دیده را از بقیه گیاهان جدا کنید.

 

علت ریز شدن برگ‌های پتوس به چیست؟

کوچک بودن برگ‌های پتوس میتواند دلایل مختلفی داشته باشد اما از رایج ترین دلایل میتواند کم بودن رطوبت محیط باشد در این صورت لازم است به صورت منظم اقدام به اسپری آب کنید.

 

تنک شدن و کچل شدن گیاه پتوس و کم بودن تعداد برگهای پوتوس به چه دلیل است؟

تنک شدن و کچل شدن گیاه پتوس و کم بودن تعداد برگهای پوتوس می تواند 2 دلیل عمده داشته باشد، دلیل اول کم بود نور که میتوان با جا به جایی گلدان به یک جای پر نور تر، این مشکل را حل کرد و دلیل دوم میتواند به دلیل عدم وجود مواد مغدی باشد در این صورت لازک است از انواع کود های گیاهان آپارتمانی و یا از کود های خانگی استفاده نمایید.   

 

چرا گیاه پتوس آویز نمیشود؟

 کمی حوصله کنید در صورتی که گیاه به محیط عادت کند و مواد مورد نیاز خود را اعم از نور ، مواد مغذی و … دریافت کند خیلی سریع اقدام به اویز شدن میکند.

 

چگونه متوجه شوم دمای محیط برای گیاه مناسب است؟

باید بدانید که بهترین دما برای پتوس، دمای بین 15 الی 25 درجا سانتی گراد میباشد برای تنظیم دمای محیط و رطوبت گیاه بهتر است یک ظرف آب در کنار گلدان قرار دهید.

 

 

 
نکات قبل از خرید

محدوده ارسال 

• در حال حاضر خدمات گلگونه تنها برای شهر تهران قابل ارائه می باشد.

 

تطابق تصویر و محصول

• لطفا در نظر بگیرید گل ها و گیاهان موجودات زنده هستند و محصول ساختگی و آماده نیستند، و اختلاف اندکی بین عکس وبسایت و محصول دریافتی وجود دارد. ولی تیم گلگونه تضمین میکند که محصولات مخصوص شما از تازه ترین، زیباترین و مرغوب ترن گل ها و گیاهان هستند.

 

شرایط مرجوع

• گل های طبیعی با توجه به ماهیتشان عمر معینی دارند و از آنجا که گل ها طبق سفارش چیده می شود، امکان مرجوع کردن یک محصول در حالت عادی وجود ندارد. تنها در صورتی خرید شما مرجوع و مبلغ عودت داده می شود که محصول ارسالی با درخواست شما در وبسایت مطابقت نداشته باشد. یعنی محصولی که به دست شما رسیده به لحاظ اندازه، کیفیت، و جنس گل ها با سفارش موجود در سبد خرید حساب کاربری شما همسان نباشد.

 

• گل های موجود در محصولات، صبح روز ارسال و به صورت مستقیم از مزرعه چیده می‌شوند. اطمینان داشته باشید تازه ترین گل ها از بهترین مزارع پرورش گل برای تمامی محصولات تهیه می شود.

 

30 محصول مشابه یافت شد

خریداران این محصول، این کالاها را نیز خریده اند:

Bookmark and Share

کد QR

محصولات بازدیدشده