گیاه کوردیلین

فقط آنلاین

GG-0044

جدید

گیاه کوردیلین cordylin به خانواده asparagaceae تعلق دارد بومی جنوب شرقی آسیا، گینه نو، شمال شرقی استرالیا، جزایر موجود در اقیانوس هند است. این گیاه گونه‌های مختلفی دارد که برخی از آنان همانند c.australis به شکل یک درخت و تا ارتفاع حدود ۲۰ متر نیز رشد می‌کند اما نمونه‌های گلدانی و زینتی آن حداکثر تا حدود ۴ متر رشد می‌کند.

جزییات بیشتر

142,000 تومان

- +

 
توضیحات محصول

 گیاه کردیلین معمولاً به خاطر شکل برگسار و به خصوص ته مایه‌ای از رنگ قرمز. صورتی و یا ارغوانی که در پشت برگها، حاشیه برگ‌های، برگهای جوان و یا تمامی برگ در برخی ارقام همانند prince albert یا rubra مشاهده می‌شود مورد توجه قرار می‌گیرند البته برخی گونه‌های این گیاه همانند گیاهان دراسینا رگه‌هایی از رنگ سبز کم رنگ در پهنه برگ‌های خودشان دارند همانند برگ‌های c.aussie و یا تقریباً سبز ساده همانند برگ‌های گونه c.manners هستند به هر حال انواعی با رنگ آمیزی قرمز، صورتی یا ارغوانی بیش از دیگران محبوبیت دارند برگها کشیده و شمشیری شکل هستند همانند ارقام bolly یا miss گل آذین آن خوشه‌ای به طول ۴۰-۶۰ سانت است.

 

گل‌های زرد یا قرمز رنگ معطری روی آن شکوفا می‌شوند و میوه‌های قرمز رنگی از آنان تولید می‌شود. در گیاهان بالغ معمولاً برگ‌ها در قسمت بالای گیاه وجود دارد و در گیاهان جوان برگ‌ها در طول ساقه نیز مشاهده می‌شوند این گیاه ریزوم (ساقه زیر زمینی دارد که با بالغ شدن گیاه طعم شیرینی پیدا می‌کند.

 

از آنجایی که محتوی مقدار قابل توجهی نشاسته است در موطن خود به عنوان غذا یا دارو مصرف می‌شود. ریزکمهای گونه‌های دیگر از این گیاه با نام c.fruticosa از دیگر گونه‌های گیاهی شیرین‌تر است. همچنین روستاییان مناطقی که این گیاه بومی آنجاست از برگهای کردیلین برای ساختن خانه و با نگهداری مواد غذایی استفاده می‌کنند و معتقد هستند برگ‌های این گیاه خوش شانسی می‌آورد.

 

گیاهان کردیلین و دراسینا از نظر ظاهری گاهی بسیار شبیه هم هستند خر دو به یک خانواده گیاهی یعنی asparagaceae تعلق دارند اما در دو زیر خانواده مختلف قرار می‌گیرند. کردیلین در زیر خانواده Lomandroideae و دراسینا زیر خانواده nolinoideae قرار دارند.

 

شباهت‌های برخی از انواع این دو گونه به صورتی است که حتی تا این اواخر دو گونه گیاهی که تصور می‌شد به خانواده کردیلین تعلق دارد پس از بررسی در خانواده دراسینا قرار داد شد یکی از آنها c.rumphii که نام علمیان بعداً به dracaena aletriformis و دیگری c.fragrans که نامان به dracaena fragrans تغییر داده شد بهر حال این دو گیاه شباهت‌های بسیار زیادی با هم دارند.

 

شرایط نگهداری کوردیلین:

آبیاری کوردیلین:

 در طی روزهای گرم به هیچ عنوان خاک گلدان نباید بین دو آبیاری خشک شود. همچنین هر مقدار تابش نور آفتاب بر این گیاه بیشتر باشد این گیاه به آب بیشتری نیز نیاز دارد. خشکی هوا موجب سوختن نوک برگها و قهوه‌ای شدن آنان می‌شود بنابراین گیاه را مرتباً غبار پاشی کنید می‌توانید از روش زیر گلدانی و سنگریزه جوری که کف گلدان با آب تماس نداشته باشد برای تأمین رطوبت ریشه کمک بگیرید. این گیاه به فلوراید موجود در آب حساس است و نوک و حاشیه برگ‌های آن در اثر وجود فلوراید خواهد سوخت و در شرایط حاد حتی ممکن است نواحی داخلی پهنه برگ نیز قهوه‌ای شود و تمامی برگ از بین برود بنابراین از آب ۲۴ ساعت استراحت داده و همدما با محیط برای آبیاری استفاده کنید

 

 آبیاری بیش از اندازه موجب پوسیدن برگ‌ها و ریزش آنان می‌شود.

 

دمای کوردیلین:

دمای ۱۸ تا ۲۱ درجه برای رشد این گیاه مناسب است اگر دما به زیر ۱۳ درجه برسد ابتدا برگ‌های گیاه می‌پوسد و می‌ریزد و با سردتر شدن هوا در نهایت گیاه از بین خواهد رفت. در دمای پیش از ۲۴ درجه سانتی‌گراد گیاه را غبار پاشی کنید و این عمل را در آفتاب انجام ندهید زیرا برگ‌های گیاه خواهد سوخت هوای گرم در ابتدا موجب سوختن نوک برگ‌ها می‌شود و در صورت ادامه این شرایط برگها چروکیده و خشکیده می‌شود.

 

نور کوردیلین:

کوردیلین در مکانی که نیمه سایه است تا مکان پر نو و روشن به خوبی رشد می‌کند اما تابش نور مستقیم بخصوص در روزهای که دمای هوا بالا است به برگ آسیب می‌رساند.

 
اما زمانی که دمای هوا معتدل است وجود ۲-۳ ساعت نور مستقیم در صبح به شکل گیری و تثبیت رنگ درخشان قرمز رنگ برگ‌های گیاه کمک می‌کند. همچنین نور نیز موجب کم رنگ شدن برگها و از بین رفتن رنگ زیبای برگ‌های کردیلین بخصوص در انواع برگ قرمز می‌شود و پهنه برگ‌ها تقریباً سبز می‌شود.

 

خاک کوردیلین:

 باید زهکش خوبی داشته باشد تا از غرقابی شدن بستر جلوگیری شود می‌توان از مخلوط پیت ماس +شن یا کوکوپیت +پرلایت استفاده کرد.این گیاه دو سالی یک‌بار نیاز به تعویض گلدان دارد، ریز و کوچک شدن برگها نشانه کمبود مواد غذایی است کود دهی از اردیبهشت تا پاییز سه گرم در لیتر دو هفته یکبار کود ۱۰٫۱۰٫۱۰

 

هرس کوردیلین:

کوردیلین بعد از بالغ شدن برگهای موجود در قسمت پایین ساقه را از دست می‌دهد و پس از مدتی ظاهر گیاه ناخوشایند می‌شود در این صورت می‌توان ساقه را از بالای محل برگهایی که ریخته قطع کرد پس از مدتی بر روی ساقه برگ‌های جدید رشد می‌کند.

 
نکته مهم: بسیاری از گونه‌های کردیلین دارای برگ‌های رنگین هستند محیط کم نور از جمله دلایل کاهش رنگ برگ این گیاه و سبز شدن برگ‌ها است. اصولاً عواملی همچون دما. نور. کوددهی رنگ برگ‌های کردیلین را تحت کنترل خود دارند. دمای بالای شبانه در طی تابستان یکی از دلایل رنگ نامناسب برگ‌ها است شدت نور کم بخصوص در طی فصل رشد و یا کوددهی بیش از اندازه گیاه از دیگر عوامل کم رنگ شدن برگ‌های این گیاه است.

 
بهترین رنگ برگ کردیلین اگر نور و کود دهی در حد مناسبی باشد از اواسط پاییز تا اواسط بهار است.

 

روش تکثیر گل کوردیلین:

تکثیر کوردیلین از طریق پاجوش:

گیاه کوردیلین به علت داشتن ریزوم پاجوش تولید می‌کند که می‌توان این پاجوش ها را از گیاه مادری جدا کرد و به شکل مستقیم و مستقل درون گلدان کاشت.

 

در هر موقعی از سال میتوان جداسازی پاجوش‌ها را انجام داد اما برای گرفتن بهترین نتیجه ،بهتر است در اواخر فصل زمستان یا اوایل بهار این کار را انجام داد.

 

 برای جدا کردن پاجوش‌ها گیاه را از گلدان خارج کنید. به کمک یک چاقو ی تیز و تمیز پاجوش‌ها را از گیاه مادری جدا کنید به صورتی که هر قسمت شامل تعدادی برگ و ریشه هایی سالم باشد. سپس هر کدام از پاجوش ها را داخل گلدانی جدید بکارید.

 

قلمه زدن کوردیلین:

از دیگر روش های تکثیر گل کوردیلین قلمه زدن ساقه است.به این صورت که از همه ی قسمت‌های ساقه می‌توان قلمه تهیه کرد. برش اول را می‌توان از زیر ناحیه رویش برگ (ناحیه گره) انجام داد.

 
اگر قلمه را از قسمت نوک ساقه تهیه میکنیم که دارای برگ هم هست طول 10 الی 15 سانتیمتر مناسب است اما اگر از میانه‌های ساقه آن ها را تهیه کنیم، طول 5 الی 7 سانتی مناسب است.

 
قلمه‌هایی که از قسمت میانی ساقه تهیه شده اند را می‌توان به شکل افقی یا عمودی داخل خاک کاشت. اگر قلمه ها را به صورت عمودی میکارید باید نیمی از آن داخل خاک قرار داشته باشد.

 
اگر قلمه ها را به صورت افقی میکارید باز هم باید نیمی از ان بیرون از خاک قرار بگیرد. توجه کنید که در زمان کاشت حداقل یکی از جوانه های کوچک موجود روی ساقه به سمت بالا قرار بگیرد. قلمه‌ها را عمیق بکارید هر مقدار بیشتری از ساقه خارج از بستر کاشت قرار داشته باشد ،ساقه گیاهتان در آینده بلندتر خواهد بود.

 
قسمت از ساقه که برگ ندارد و خارج از سطح خاک قرار میگیرد تنه یا ساقه اصلی گیاه آینده شما است بنابراین با کاشت عمیق قلمه‌ها در واقع گیاهی کوتاه قامت تر در آینده خواهید داشت که از نظر ظاهری پرپشت‌ تر و قوی‌ تر به نظر می‌رسد.

 
قلمه‌ها را باید در بستری سبک که زهکش مناسبی دارد و رطوبت را به خوبی در خود نگه می‌دارد ،کاشت. وجود رطوبت به خصوص برای قلمه هایی که برگ دارند ضروری است وگرنه از آب موجود در ساقه استفاده کرده و در نهایت موجب خشکیدن آن میشوند.

 
بعد از قراردادن قلمه‌ها در بستر کاشت گلدان را در مکانی گرم ، مرطوب و با نور ملایم (به دور از نور مستقیم آفتاب) قرار دهید. برای حفظ رطوبت میتوانید روی گلدان ها را با پلاستیکی شفاف بپوشانید تا شرایط گلخانه ای برای رشد بهتر گیاه فراهم شود.

 
با قرار دادن قلمه‌های کردلین در آب نتیجه دلخواهتان را کسب نخواهید کرد. چرا که قلمه‌های این گیاه برای ریشه زایی مناسب به تهویه و وجود اکسیژن در بستر ریشه زایی نیاز دارند هر چند که ممکن است در آب گیاه ریشه بدهد اما در مقایسه با بستر کاشت تعداد آنها اندک و همچنین کیفیت رشد آن ها مناسب نخواهند بود قلمه‌هایی که در آب ریشه دار می‌شوند بعد از انتقال به بستر از رشد خوبی برخوردار نخواهند بود.

 

تکثیر کوردیلین از طریق بذر:

از بذر هم می‌توان برای تکثیر گیاه کوردیلین استفاده کرد. زمان مناسب انجام این کار از اواخر تابستان تا زمستان است. بذرها بر روی بستری با بافت سبک و زهکشی مناسب مانند مخلوط پیت موس و پرلایت قرار دهید.

 
روی آن ها را به ارتفاع نیم سانتیمتر پیت بریزید. بستر کشت را در دمای حدود 21 درجه سانتی گراد قرار داده و آن را مرطوب نگه دارید.  برای حفط بهتر رطوبت گیاه میتوانید روی بستر را با پلاستیکی شفاف بپوشانید. زمانی که ارتفاع گیاهان جوان به 8 سانتیمتر رسید می‌توانید آن ها را به گلدان‌های جداگانه و مستقل منتقل کنید.

 

 
مشخصات محصول
مقدار نورمتوسط
آبیاری خاکمتوسط
جنس گلدانپلاستیک
قطر25 سانتی متر
ارتفاع80 سانتی متر
 
عوارض و درمان کوردیلین

 

علت سوختگی نوک برگهای کوردیلین:

این گیاه به کلر موجود در آب حساس است و موجب سوختگی نوک و حاشیه برگها خواهد شد و در شرایط حاد حتی ممکن است نواحی داخلی پهنه برگ نیز قهوه ای شود و تمامی برگ از بین برود. برای پیش گیری و یا حل این مشکل آب را حدود 24-48 ساعت به کناری بگذارید و بعد از آن در آبیاری این گیاه استفاده کنید.

 

اگر نوک برگ ها قهوه ای شده و برگ های پایینی هم میریزند، خشکی هوا میتواند عامل آن باشد. برای حل مشکل و تامین رطوبت گیاه میتوانید گیاه را با آب ولرم اسپری کنید. یا زیر گلدانی بزرگتری انتخاب کرده و داخل آن را از سنگ ریزه پر کرده و تا نیمه ی آن را از آب پر کرده و گلدان را روی آن قرار دهید به گونه ای که کف گلدان با آب در تماس نباشد که موجب پوسیدگی ریشه شود.
 

راه دیگر این است که ظرفی پر از اب را در نزدیکی گلدان قرار دهید تا با تبخیر آب رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین کند.

 
علت چروکیده و خشک شدن برگهای کوردلین:

هوای گرم در ابتدا موجب سوختن نوک برگها می‌شود و در صورت ادامه این شرایط برگها چروکیده و خشک می‌شوند. گیاه را به مکان خنک تری منتقل کرده و رطوبت آن را از یکی تز راه هایی که در بالا گفته شد تامین کنید.

 
علت ایجاد لکه های قهوه ای سوخته بر روی برگ ها:

غبار پاشی انجام دادن در زیر نور مستقیم آفتاب میتواند موجب بروز این مشکل شود. از اسپری کردن آب بر روی برگ های گیاه در زیر نور مستقیم خورشید خودداری کند.

 
علت زرد شدن برگهای کوردیلین:

کمبود نور نیز موجب کم رنگ شدن برگها و از بین رفتن رنگ زیبای برگهای کوردیلین بخصوص در انواع برگ قرمز می‌شود و پهنه برگها تقریبا سبز رنگ می‌شوند. همچنین استفاده بیش از حد از کود و مواد تقویت کننده می‌تواند سبب کاهش رنگ برگها در مدل های رنگین شود.

 
علت بی رنگ شدن برگ های کوردلین:

نور کافی نیست،گلدان را به محل روشن تری منتقل کنید این گیاه برای حفظ رنگ زیبای برگ هایش به نور بیشتری نسبت به سایر گیاهان نیاز دارد.

 
علت کوچک و بد شکل شدن برگهای جدید:

کمبود مواد مغذی دلیل ایجاد این مشکل است .تغذیه را هر دو هفته یکبار و مطابق با دستور انجام دهید.

 
علت پوسیدگی و ریزش برگ های کردلین:

سرما و یا آبیاری بیش از اندازه علت ایجاد این مشکل است. برای رفع آن گیاه را به محل گرمتری منتقل کرده و دقت کنید که سطح خاک کاملا خشک شده و سپس اقدام به آبیاری مجدد کنید.

 

 

 

 

آفات کردلین:

شپشک آردآلود:

ایجاد زخم های سفید پنبه ای بر روی برگ ها و ساقه گیاه علامت وجود این آفت است.این آفات از شیره ی گیاه تغدیه کرده و به تدریج موجب مرگ آن میشوند.برای رفع مشکل از سم حشره کش نفودی استفاده کنید.

 

همچنین استفاده از پنبه ی آغشته به آب و صابون و کشیدن آن بر روی برگ های گیاه میتواند در کاهش آفات کردلین موثر باشد.

 

کنه قرمز:

مشاهده ی لکه های نار عنکبوتی در سطح زیرین برگ ها نشان ی حضور این آفت است که موجب زرد شدن برگ هم میشود.با پنبه اغشته به سم کنه کش و مالیدن ان به پشت برگها علائم را بر طرف کنید،غبارپاشی نیز در کاهش آفت موثر است.

 
تریپس:

وجود رگه های خاکستری-نقره ای در محل تغذیه آفت از گیاه نشانه ی حضور این آفت است.برای رفع مشکل میتوانید از سموم سیستماتیک استفاده کنید.

 

 

 

 
بیماری های کوردیلین:

بلایت:

بلایت از جمله بیماری‌های این گیاه است که موجب ظهور لکه‌های آبدار بر روی برگ‌ها و پوسیدگی ساقه می‌شود لکه‌ها به هم پیوسته و نواحی بزرگی را ایجاد می‌کند که می‌تواند موجب از بین رفتن کل برگ شوند. این بیماری راه حل شیمیایی ندارد و تنها در زمان نگهداری و خریداری گیاه با رعایت مسائلی همچون به‌کارگیری مخلوط کاشت ضد عفونی. عدم خیس شدن برگسار در طی آبیاری. و زهکش مناسب بستر کاشت می‌توان از احتمال شیوع این بیماری کاست.

 
لکه برگی فوزاریوم:

این بیماری موجب ظهور زخم بر روی برگ‌ها به خصوص برگهای جوان در قسمت های بالایی گیاه می‌شود لکه‌ها زرد رنگ تا قهوه‌ای -قرمز و به شکل‌های مختلف هستند. لکه‌ها به هم پیوسته و نواحی بزرگی ایجاد می‌کنند و برگ را از بین می‌برند گاهی حاشیه‌ای به رنگ زرد زخم‌ها را احاطه کرده است. برای پیشگیری از ایجاد این بیماری توجه داشته باشید که برگ ها در زمان آبیاری خیس نشوند. در صورت شدت علائم می‌توان از سم قارچ‌کش استفاده کرد.

 
پوسیدگی فوزاریومی:

این بیماری ساقه و ریشه را درگیر کرده و موجب زرد شدن برگ‌های پایین و پژمردگی تدریجی گیاه می‌شود زخم‌هایی نیز بر روی ساقه در نزدیکی سطح خاک ایجاد می‌شود. متاسفانه تنها راه درمان این بیماری از بین بردن گیاه آلوده است.

 
لکه برگی فیلوستیکتا:

موجب بروز زخم‌هایی با قطر نیم تا یک میلی‌متر بخصوص در برگ‌های مسن‌تر گیاه می‌شود که معمولاً زرد با حاشیه ارغوانی هستند در صورت رطوبت بالای محیط ممکن است بیماری موجب ریزش برگ‌ها نیز بشود.

 
نکات قبل از خرید

محدوده ارسال 

• در حال حاضر خدمات گلگونه تنها برای شهر تهران قابل ارائه می باشد.

 

تطابق تصویر و محصول

• لطفا در نظر بگیرید گل ها و گیاهان موجودات زنده هستند و محصول ساختگی و آماده نیستند، و اختلاف اندکی بین عکس وبسایت و محصول دریافتی وجود دارد. ولی تیم گلگونه تضمین میکند که محصولات مخصوص شما از تازه ترین، زیباترین و مرغوب ترن گل ها و گیاهان هستند.

 

شرایط مرجوع

• گل های طبیعی با توجه به ماهیتشان عمر معینی دارند و از آنجا که گل ها طبق سفارش چیده می شود، امکان مرجوع کردن یک محصول در حالت عادی وجود ندارد. تنها در صورتی خرید شما مرجوع و مبلغ عودت داده می شود که محصول ارسالی با درخواست شما در وبسایت مطابقت نداشته باشد. یعنی محصولی که به دست شما رسیده به لحاظ اندازه، کیفیت، و جنس گل ها با سفارش موجود در سبد خرید حساب کاربری شما همسان نباشد.

 

• گل های موجود در محصولات، صبح روز ارسال و به صورت مستقیم از مزرعه چیده می‌شوند. اطمینان داشته باشید تازه ترین گل ها از بهترین مزارع پرورش گل برای تمامی محصولات تهیه می شود.

 

Rated 5.00 on the scale 1 - 5 based on 2 customer reviews

بسیار زیبا

سلام من این گیاه رو دارم و واقعا زیباست. هر بار که در طی روز بهش نگاه میکنم روحم تازه میشه

آیا این نظر برای شما مفید بود؟ بله خیر
پاسخ از گلگونه:
با سلام و عرض احترام

بله گیاهان به فضاهامون روح میدن، ممنون از توجهتون

با سپاس
واحد پشتیبانی گلگونه

بسیار جالب

فقط میشه گفت چقدر چشم نوازه این محصولتون

آیا این نظر برای شما مفید بود؟ بله خیر
پاسخ از گلگونه:
با سلام و عرض احترام

ممنون از توجهتون، خوشحالیم که از این محصول راضی هستید.

با سپاس
واحد پشتیبانی گلگونه

30 محصول مشابه یافت شد

خریداران این محصول، این کالاها را نیز خریده اند:

Bookmark and Share

کد QR

محصولات بازدیدشده