گیاهان خانگی که برای گربه ها سمی هستند

گیاهان تاثیرات مختلفی بر روی حیوانات دارند

متاسفانه برخی گیاهان خانگی سمی هستند و می‌توانند باعث واکنش‌های آلرژیکی، مسمومیت و حتی مرگ گربه‌ها شوند. گیاهان تاثیرات مختلفی بر روی حیوانات دارند نگهداری از گیاهان و گلهای آپارتمانی سمی به تنهایی آسیبی به ما نمی‌زند و تنها در موارد خاص سبب مسمویت کودکان یا حیوانات می‌شود.

مسمومیت گیاه سمی برای گربه ها می‌تواند به دلایل زیر اتفاق بیفتد :

  • خوردن و یا لمس کردن برگ ها
  • خوردن گل ها ، ریشه ها و یا ساقه ها
  • تماس پوست با شیره ی گیاه
  • خوردن خاک گیاهان

توصیه می‌شود گیاهان سمی را دور از دسترس کودکان و حیوانات قرار دهید تا از بروز مشکلات برای آنها جلوگیری کنید. همچنین می‌توانید گیاهان را در بیرون از خانه نگهداری کنید تا خیالتان از بابت خارج از دسترس بودن آنها آسوده باشد. در ادامه تعدادی از گیاهان سمی برای گربه‌ها را معرفی خواهیم کرد.

 

 

 دیفن باخیا

این گیاه آپارتمانی سمی برای سگ‌ها و گربه‌ها خطرناک است. وقتی سگ یا گربه‌ای از این گیاه بخورد، مادۀ شیمیایی موجود در آن زبان و لب‌ها را متورم می‌کند. همچنین حیوان دچار سختی بلع، استفراغ و افزایش بزاق دهان می‌شود.

 

Dieffenbachia

 

سیکلامن یا پنجه مریم

سیکلامن یکی دیگر از گیاهانی می‌باشد که برای حیوانات بسیار سمی می‌باشد. اگر به خاطر زیبایی بی نظیر این گیاه دوست دارید در خانه داشته باشید حتما دور از دسترس حیوانات خانگی قرار دهید. ریشه‌های سیکلامن گلدار فصلی برای حیوانات خانگی مثل گربه و سگ بسیار خطرناک می‌باشند. این گیاه نیز مانند دیفن باخیا سبب استفراغ شدید می‌شود. سیکلامن جزو گیاهان مضری می‌باشد که متاسفانه ممکن است موجب مرگ حیوان خانگی شما نیز شود.

 

Cyclamen

 

 آزالیا

گیاه زیبای آزالیا یکی دیگر از گیاهان سمی برای حیوانات خانگی می‌باشد. میتوان آزالیا را جزو صدرنشین‌های لیست معرفی کرد. خوردن حتی مقدار بسیار اندکی از برگ آزالیا موجب استفراق و حالت تهوع در حیوان خانگی شما شود. اگر بعد این اتفاق ناخوشایند سریعا به دامپزشک مراجعه نکنید حیوان به کما رفته و ممکن است دیگر زنده نماند.

 

Azalea

 

 خرزهره یا گیش

گیاه خرزهره جزو گیاهانی می‌باشد که در فضای آزاد رشد می‌کند. پس فقط مراقب حیوانات خانگی در محیط خانه نباشید. اگر برای گشت و گذار و طبیعت گردی حیوان خانگی خود را هم می‌برید مراقب گیاه خرزهره باشید. این گیاه نیز سمی می‌باشد و یکی دیگر از گیاهان مضر برای حیوانات خانگی می‌باشد. با خورده شدن این گیاه حالت استفراغ و کاهش ضربان قلب و در نهایت مرگ اتفاق می‌افتد.

 

Oleander

 

 زنبق یا سوسن سفید

گل زنبق جزو گیاهانی است که کمتر انسانی عاشق آن نمی‌شود. اما اگر شما هم دوست دار این گیاه زیبا هستید باید مراقب باشید. گیاه زنبق از نظر خطر برای حیوانات خانگی به دو دسته کم خطر و پر خطر تقسیم می‌شود. علائم خفیفی که بعد از خوردن گیاه به حیوان خانگی شما دست می‌دهد شامل تحریک و سوزش بافت دهان، زبان، حلق و مری بوده که سبب افزایش خفیف ترشح بزاق دهان می‌شود. ولی در مقابل اگر نوع خطرناک آن را در خانه داشته باشید حیوان خانگی شما بخصوص گربه‌ها با خوردن مقدار خیلی اندک هم به مشکلات حاد مانند ناهنجاری کلیه دچار می‌شوند. اگر متوجه خورده شدن گل زنبق توسط حیوان خانگی شدید حتما به همراه نمونه‌ای از گل به دامپزشک مراجعه کنید.

 

 

Lillies

 

 نرگس زرد

گل نرگس جزو گیاهانی می‌باشد که تمامی قسمت هایش برای حیوان خانگی شما مضر می‌باشد. خوردن قسمتی از گل، برگ و یا پیاز این گیاه به شدت استفراغ آور می‌باشد. نشانه‌هایی که بعد از خوردن گل نرگس دیده می‌شود استفراغ شدید، اسهال، درد شکمی و مشکلات قلب و تنفسی می‌باشد.

 

 

 نخل ساگو

از نخل ساگو به عنوان نخل‌های زینتی در داخل و خارج از خانه‌ها نگهداری می‌شود. این درختچه زیبا نیز برای دوست دارای حیوانات خانگی خطرناک می‌باشد. از علائم خوردن این نخل در حیوانات استفراغ، ادرار و مدفوع خونی و مشکلات معده و کبدی و متاسفانه مرگ وجود دارد. حتی خوردن بذر این نخل زیبا نیز خطرناک می‌باشد.

 

Sago palm

 

 آلوئه ورا

گیاه آلوورا یکی از گیاهانی می‌باشد که خواص بیشماری از جمله درمان سوختگی، سلامت پوست، رطوبت رسانی و خواص دارویی بیشماری دارد، اما در مقابل خواصی که برای انسان دارد همین اندازه مضر برای حیوانات می‌باشد. در صورتی که حیوانات برگ یا ژل آن را بخورند، ساپوتین‌های موجود در این گیاه باعث مسمومیت آن‌ها می‌شود که با علایمی مانند تغییر رنگ ادرار، پریشانی، اسهال، استفراغ، تشنج ماهیچه ها، بی اشتهایی نمایان می‌شود.

 

Aloe vera

 

 سرخس مارچوبه

سرخس مارچوبه یا گیاه شویدی برای سگ‌ها و گربه‌ها سمی است؛ زیرا این گیاه دارای ساپوژِنین است، نوعی استروئید که در گیاهان مختلف یافت می‌شود. اگر حیوان شما میوه‌های قرمزرنگ گیاه شویدی را بخورند، دچار اسهال و استفراغ و دل‌درد می‌شوند. هم‌جواری حیوان شما با این گیاه ممکن است او را مبتلا به آلرژی پوستی، یعنی التهاب و قرمز شدن پوست، کند.

 

Asparagus fern

 

 کالادیوم

گیاه فیل‌گوش یا کالادیوم پیکتوراتوم حاوی ماده‌ای شیمیایی شبیه همان ماده‌ایست که در گیاه دیفن‌باخیا وجود دارد، بنابراین اثرات مسمومیت ناشی از این گیاه شبیه گیاه دیفن‌باخیا است: تورم ناحیۀ دهان، افزایش بزاق دهان، سختی در بلع و استفراغ.

 

 

کالادیوم

 

 فیلودِندرون

فیلودندرون یا پوتوس قلبی از گیاهان آپارتمانی رایجی است که نگهداری و پروش آن بسیار آسان است، اما برای حیوان شما خطرناک است و او را دچار تورم لب و زبان، دشواری بلع، استفراغ و افزایش بزاق دهان می‌کند.

 

Philodendron

 

 پوتوس

پوتوس ساتنی نیز یک گیاه آپارتمانی سمی است که اگر خورده شود، باعث خارش دهان، لب‌ها و زبان سگ‌ها و گربه‌ها می‌شود. همچنین ممکن است باعث افزایش بزاق دهان، استفراغ و دشواری بلع بشود.

 

Potus plant

 

 گل‌های لاله و سنبل (Tulips and Hyaciths)

گل لاله نیز یکی دیگر گیاهان مضر و زیبا می‌باشد. گل لاله دارای لاکتون‌های آلرژیک هستند در مقابل سنبل‌ها دارای الکالویید‌های مشابه هستند. بیشترین قسمت سمی این گیاهان پیاز آنهاست. اگر حیوان خانگی شما پیاز این گیاه را بجود علایمی همچون تحریکات دهان و مری و افزایش ترشح بزاق و استفراغ و اسهال را نشان می‌دهند که شدت علائم بسته به میزان مصرف آن‌ها دارد.

 

Tulips and Hyaciths

 

گل چمچه‌ای یا اسپاتی فیلوم

این گیاه یکی از محبوب‌ترین گیاهان خانگی اما سمی برای گربه ها است. چمچه‌ای با برگ‌های تیره، گل‌های سفید و مراقبت کمی که نیاز دارد بسیار محبوب شده است و انتخاب افراد زیادی برای فصل بهار است. اسپاتی فیلوم حاوی کلسیم اگزالات است و در صورتی که خرده شود باعث استفراغ، تحریک دهان و دستگاه گوارشی، آبریزش دهان و در برخی موارد سخت شدن تنفس یا بلع می‌شود. این گیاه تا زمانی که بلعیده نشود سمی نیست و لمس کردن آن خطری ندارد.

 

 

مونسترا

یکی از گیاهان محبوب گرمسیری که تبدیل به ترند در شبکه‌های اجتماعی و طراحی‌های داخلی شده است و البته این اقبال را مدیون برگ‌های زیبا و گرمسیری‌اش مونستراست. این گیاه در ایران با فیلودندرون برگ انجیری اشباه گرفته می‌شود در صورتی که دو گیاه کاملا متفاوت هستند. مراقبت از مونسترا آسان است و با ورود خود به هر خانه به چشم‌انداز آن خانه مبدل خواهد شد. متاسفانه مونسترا حاوی کلسیم اگزالات نامحلول است که همین مساله آن‌ها را برای گربه‌ها به شدت سمی می‌کند. بنابراین اگر در خانه‌تان گربه دارید، سراغ این گیاه نروید، چراکه جز گیاهان سمی برای گربه ها است و باعث مسموم شدن گربه شما خواهد شد. بااین‌حال اگر دوست دارید این گیاه را در خانه خود داشته باشید، آن را در جایی قرار دهید که دسترسی گربه شما به آن ناممکن باشد. گفتنی است نشانه‌های مسمومیت با این گیاه شامل سوختگی لب و دهان، آبریزش دهان، تورم دهانی و استفراغ است.

 

Monster plant

 

گیاه یشم

این گیاه که با نام گیاه پول هم شناخته می‌شود در واقع گونه‌ای ساکولنت است که نگهداری آسانی داشته و تصور می‌شود نگهداری از آن باعث خوش شانسی و خوشبختی صاحبش می‌شود. این گیاه به‌خاطر برگ‌های تیره، گوشتی و ضخیمش و همچنین ساقه‌های چوبی شکلش محبوب شده است. متاسفانه گیاه یشم نیز برای گربه‌ها، سگ‌ها و اسب‌ها بسیار سمی است و در صورت خورده شدن می‌تواند باعث استفراغ، ضعف، افسردگی و گیجی شود.

 

Jade plant

 

 

پاپیتال

این گیاه به عشقه یا پیچک معمولی معروف است. پاپیتال برگ‌هایی کوچک و بالا رونده دارد و می‌توانید آن را در گلدان‌های آویز نیز قرار دهید تا زیبایی خود را به رخ بکشد. همین مساله ممکن است توجه گربه‌ها را نیز به خود جلب کند و بخواهند با شاخه‌های آویزان بازی کنند و کلنجار بروند، اما غافل از اینکه پاپیتال برای گربه‌ها خطرناک و سمی است. این گیاه در صورت خورده شدن می‌تواند علائم مختلفی را ایجاد کند که شامل ضعف، استفراغ، ورم گلو، آبریزش، آتاکسی (ناهماهنگی عضلات)، اگزما یا حساسیت‌های پوستی شود.

 

Papital plant

 

نکات مهم

  • اگر گربه بعد از بلعیدن یک گیاه بزاق زیادی ترشح می کند یا مشکلات هاضمه برای او به وجود آمده است حتما با دامپزشک مشورت نمایید.
  • اگر متوجه شده اید که گربه کدام گیاه را خورده است بهتر است آن گیاه را همراه خود نزد دامپزشک ببرید و یا نام آن را به دامپزشک بگویید.
  • بعد از خوردن گیاه سمی هیچ چیزی به گربه ندهید، نه آب و نه غذا. هرگز به او شیر هم ندهید زیرا به اشتباه گفته می شود که شیر ضد سم است. فقط باید هرچه سریعتر او را نزد دامپزشک ببرید.

نکات مهم برای مسمومیت گربه ها

2 دیدگاه برای “گیاهان خانگی که برای گربه ها سمی هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *