گیاهانی که حتی سرمای زمستان را هم تحمل می‌کنند

گیاهانی-که-حتی-سرمای-زمستان-را-هم-تحمل-می‌کنند

اگر از هوای سرد و طبیعت خشک و برهنه زمستان خسته می‌شوید، مجبور نیستید برای دیدن گل‌های زیبا تا بهار صبر کنید؛ زیرا با گل های زمستانی باغچه شما می‌تواند در تمام فصل‌های سال پر از گل‌های رنگارنگ باشد. در ادامه، فهرستی از گل های زمستانی زیبا را معرفی می‌کنیم که می‌توانید در میان آنها گل‌ها و گیاهان موردعلاقه‌تان را انتخاب کنید و در باغ یا باغچه بکارید تا از تماشای گلهای فصلی زمستانه در محل زندگی خود لذت ببرید.

 

گیاه میخک ژاپنی

این گیاه یکی از گیاهان همیشه سبز است که در چهارفصل سال طراوت و شادابی خود را حفظ می کند. رشد گیاه بسیار کند است و در نهایت در حدود ۴ متر می تواند رشد کند. تا کنون بیش از ۲۰۰ گونه از این گیاه ثبت شده است. اصل و ریشه میخک ژاپنی به کشور چین و ژاپن باز می گردد و در واقع بومی این منطقه می باشد. از این گیاه بیش تر برای محوطه سازی و تزئین بیرون منزل استفاده می شود. برگ های گیاه حالتی براق دارند. البته در برخی مواقع سال گونه هایی از این گیاه می توانند گل و شکوفه نیز داشته باشند. این را نیز باید اضافه کنیم که میخک ژاپنی تا دمای منفی ۵ درجه می تواند زنده بماند.

 

Japanese-clove-plant

 

گیاه ماهونیا

ماهونیا یکی از گیاهان همیشه سبز است که جنبه زینتی نیز دارد؛ چرا که دارای گل هایی بسیار زیبا نیز می باشد. برگ های گیاه به صورت بیضی شکل و تیز هستند. رنگ برگ ها نیز آبی و کمی سبز هستند. سرعت رشد این گیاه نیز بسیار کند است و بین ۳۰ سانتی متر تا ۲ متر می تواند رشد کند. گیاه ماهونیا از جمله گیاهان همیشه سبز است که بسیار مورد علاقه ما ایرانی ها می باشد. البته زیستگاه اصلی این گیاهان همیشه سبز آمریکای شمالی می باشد. این گیاه در تمام فصول سبز است و آفتاب را بسیار می پسندد. پس از رشد کامل این گیاه به آبیاری آن چنان زیادی نیاز ندارد. میوه گیاه نیز شبیه به توت است و جلوه زیبایی به آن می دهد.

 

Mahogany-plant

 

گیاه زرشک زینتی

زرشک زینتی در مناطق معتدل و مرطوب رشد بهتری داشته و بومی کشور ژاپن می باشد. البته در ایران نیز می توانید از آن برای تزئین باغچه تان استفاده کنید. زرشک زینتی از جمله گیاهان همیشه سبزی است که مقاومت بسیار خوبی نسبت به سرما و تا حدودی کم آبی دارد. این گیاه در زیر آفتاب رشد بسیار خوبی داشته و در این محیط نیز بسیار شاداب خواهد بود. زرشک زینتی تا حدود ۵ متر هم می تواند رشد کند و چوب ساقه های آن معمولاً قهوه ای یا قرمز می باشد. برگ ها نیز به شکل بیضی شکل و تیز هستند.

 

Ornamental-barberry-plant

 

گیاه پیراکانتا

این گیاه دارای میوه های نارنجی و قرمز رنگی است که زیبایی خاصی می تواند به حیاط و باغچه تان بدهد. این گونه از گیاهان همیشه سبز معمولاً در فصل بهار گل می دهند و میوه دهی آن ها نیز در اواخر بهار و تابستان می باشد. ارتفاع گیاه می تواند بین ۹۰ سانتی متر تا ۶ متر باشد. گونه های پیراکانتا مانند دیگر گیاهان همیشه سبز به سرما مقاوم هستند و در همه فصول سبز و شاداب اند. آبیاری در حد متوسط برای آن ها مناسب است و برای تزئین فضای سبز و باغچه مورد استفاده قرار می گیرند.

 

Piracantha-plant

 

گل کلم زینتی

به دلیل داشتن برگ‌های رنگی و زیبایی که دارد به عنوان یکی از اصلی ترین گیاهان باغچه‌ای در فصول سرد سال در پارک‌ها و فضای سبز کاشته می‌شود. بذر این گیاه در تیرماه در گلخانه کاشته می‌شود و پس از انتقال نشاء‌ها به گلدان در طی فصل تابستان، از حدود اوائل پاییز گلدان‌های حاوی این گیاه جهت فروش عرضه می‌شوند. بوته‌های گل کلم زینتی پس از انتقال به باغچه تا حدود ۶-۵ ماه دوام دارند و با گذشت زمان با افزوده شدن تعداد برگ‌ها بر پهنا و گسترش آنها افزوده می‌شود و منظره ای زیبا به فضای سبز شما در روزهای سرد زمستانی می‌دهند. در اوائل بهار، با کف بر کردن اندام های هوایی خشکیده و نگهداری ریشه کلم در زمین با توجه به این که این گیاه در واقع دو ساله است، مجدداً در فصل پاییز شاهد ظهور برگ های جدید این گل از ریشه سال قبل خواهید بود. این گل زمستانی، به نور کامل خورشید، خاك حاصلخیز و آبیاری منظم نیاز دارد.

 

Ornamental-cauliflower

 

گل بنفشه

این گیاه یک گل فصلی یک ساله محسوب گشته و بذر آن در اواخر تابستان و پاییز کاشته می‌شود و در اوایل زمستان تا اردیبهشت به گل می‌نشیند. نکته مهم در مورد نگهداری بنفشه این است که این گل در زمستان باید به سمت پنجره‌ جنوبی باشد، اما در سایر فصول سال می‌توانید آن را در قسمت شرقی یا غربی منزلتان قرار دهید. خاکی که دارای خاکبرگ و غنی از کود حیوانی باشد، رشد مطلوبی را برای گل بنفشه ایجاد می‌کند و به آبیاری کافی و منظم نیاز دارد. جالب است بدانید گل بنفشه علاوه بر زیبایی فوق العاده و تنوع رنگی جذابی که دارد، از خواص دارویی بیشماری نیز برخوردار است و از این رو طرفداران زیادی در جهان پیدا کرده است.

 

گل-بنفشه

 

گل خرزهره

گیاه خرزهره همیشه سبز است. انواع پرورش‌یافته آن درختچه‌هایی با مقاومت زیاد به سرما هستند. گاه ارتفاع آن تا بیش از ۲ متر هم می‌رسد. برگ‌های چرمی و کشیده دارد که رگبرگ‌هایش برجسته است. سمی است و گل‌های بدبو دارد. اما به دلیل مقاومت خوب و تکثیر راحت (از طریق قلمه‌های نیمه خشبی) و هم‌چنین گل‌های زیبای آن که در رنگ‌های صورتی و سفید و لیمویی وجود دارد، در محوطه‌سازی استفاده زیادی دارد. البته این گیاه میزبان خوبی برای شته است و باید مراقب آفات آن باشید.

 

گل-خرزهره

 

گل شب بو

به شب بوی استاکس یا ماتیولا معروف است و گیاهی یک ساله یا دوساله است که به عنوان یک ساله مقاوم کشت و کار می‌شود. گل آن به صورت خوشه انتهایی است. دارای انواع کم پر و پرپر بوده و به خاطر گل‌های معطر آن ارزشمند است. این گیاه گلدانی عالی به دلیل مقاومت بالایش در مقابل سرما یکی از بهترین گزینه‌ها برای فصل زمستان و بهار بوده و گل‌های بریدنی خوبی تولید می‌کند. در رنگ‌های متنوع صورتی , لاکی , ارغوانی , بنفش , زرد , یاسی , سفید , قرمز گلی و آجری وجود دارد.

 

گل-شبو

 

گل مروارید یا مینا چمنی

این گل دایمی بوده و بذر آن را در اواخر تابستان و پاییز می‌کارند و در اواخر زمستان تا اردیبهشت به گل می‌نشیند. گل مروارید، گیاهی است با رشد کم که ارتفاعی بین ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر دارد و به آلودگی هوا مقاوم است. از این رو کاشت آن به عنوان یک گل زمستانی در کلان شهرها توصیه می‌شود. گل‌های این گیاه پس از خشك شدن، عطر بسیاری داشته و در صنعت غذا و حتی تهیه انواع دسر كاربرد فراوان دارد.

 

گل-مروارید-یا-مینا-چمنی

 

گل نرگس

نرگس از جمله گیاهان پیازدار است و گونه  های بسیار زیاد و متنوعی دارد. انواع نرگس‌ها به  طور کلی گیاهانی مقاوم هستند و به مراقبت زیادی احتاج ندارند. وجه تمایز نرگس‌ها با سایر جنس‌های خانواده آماریلیراسه این است که حتی اگر تا ۱۰ سانتی‌متر خاک روی آنها ریخته شود نیز مشکلی برایشان پیش نمی‌آید و سبز می‌شوند. خاک رسی، شنی، هوموس‌دار، برای نرگس مناسب است. برای کاشت برخی گونه‌های نرگس، اواخر شهریور یا مهر در حالی که زمین خشک است، پیاز را درخاک قرار می‌دهند.

 

گل-نرگس

 

کاکتوس کریسمس

یکی دیگر از بهترین گیاهان آپارتمانی مقاوم که همان‌طور که از نامش پیداست مخصوص روزهای سرد سال و حال و هوای کریسمس است. «کاکتوس کریسمس» یکی از بهترین گیاهان خانگی در پاییز و زمستان است که در برابر سرما بسیار مقاوم و بومی کشور برزیل است. خبر خوب این است که کاکتوس کریسمس به نور غیر مستقیم نیاز ندارد و از آن‌جایی هم که بومی جنگل‌های بارانی است به آبیاری زیاد نیاز دارد. نگهداری و کاشت کاکتوس کریسمس بسیار آسان است.

 

کاکتوس-کریسمس

 

 خلنگ

خلنگ یا اریکا کارنیا گیاه کوچک همیشه‌سبزی با گل‌های کوچک صورتی است که هفته‌ها از دی تا اسفند گل می‌دهد. تماشای گل‌های صورتی تا بنفش کم‌رنگی که به‌وفور این بوته همیشه‌سبز کوچک را می‌پوشانند بسیار چشم‌نواز است. حتی ممکن است که این گیاه در زیر برف نیز گل بدهد! نوعی را در باغچه بکارید که در زمستان گل می‌دهد؛ زیرا انواع دیگر آن در تابستان شکوفا می‌شوند.

 

Winter-Heath

 

 آئونیوم وودو

آئونیوم گیاه ساکولنتی است که برگ‌های گوشتی نوک‌تیزی دارد که شکلی شبیه گل را اغلب در انتهای شاخه‌های بلند ایجاد می‌کنند. نوع «وودو» به‌دلیل شاخ‌وبرگ‌های عجیب خود، که قرمز تیره و تقریبا سیاه‌اند، در باغچه کاشته می‌شود. این ساکولنت در زمستان خوشۀ پرجلوه‌ای از گل‌های ستاره‌مانند درخشان و غنچه گل‌های نوک‌تیزی را در وسط برگ‌های گل‌مانند ایجاد می‌کند. بیشتر آئونیوم‌ها مونوکارپی یا تک‌باره هستند و در پایان نمایش خیره‌کننده‌شان می‌میرند. آئونیوم‌ها گیاهان مقاومی‌اند و می‌توانند تقریبا با تمام شرایط محیطی سازگار شوند.

 

Aeonium-Voodoo

 

 گل خورشیدی

گل خورشیدی توده‌هایی از برگ‌های سبز تیره شمشیرمانند تا ارتفاع نیم متر دارد. در یک گونه خاص گل خورشیدی، در وسط این توده‌ها ساقه‌های نرم بلندی قرار دارد که خوشه‌های گل‌های نارنجی لوله‌ای سرآویخته با پرچم‌های زردی را که از نوک‌های سبز بیرون زده‌اند نگه داشته‌اند. گل خورشیدی در جنگل‌ها زیر سایه درختان رشد می‌کند. امروزه انواع مختلفی از گل خورشیدی در رنگ‌های زرد، صورتی و قرمز وجود دارد که ماندگاری بیشتری دارند.

 

Bush-Lily

 

 چمن‌نی‌پر

چمن‌نی‌پر یکی از علف‌های زینتی بسیار محبوب است که منظره‌ای رنگارنگ را ایجاد می‌کند؛ به‌ویژه اگر به‌صورت دسته‌ای کاشته شود. برگ‌های سبز رشته‌ای و نازک این گیاه همیشه عمودی‌اند. در زمستان، گل‌ها تقریبا نیمی از ارتفاع گیاه را می‌پوشانند و زمینه‌ای طلایی را ایجاد می‌کنند. این گیاه به‌صورت توده‌ای رشد می‌کند که موجب می‌شود تهدیدی برای سایر گیاهان باغ نباشد. پس از گل‌دادن نیز گیاه همچنان مرتب به نظر می‌رسد و بذرهای آن عقیم هستند؛ بنابراین شاهد رشد ناخواسته گیاه در باغ نخواهیم بود. بهتر است که این گیاه را در خاک اندکی مرطوب و زیر نور کامل بکارید.

 

Feather-Reed-Grass

 

 اولکس

گل‌های زرد آن شاخه‌های نامنظم و پراکنده را که پر از برگ‌های خارمانند هستند می‌پوشاند. این گل‌های عطر خاصی دارند که شبیه عطر وانیل با ته‌رنگ‌هایی از پرتقال و آناناس است. به‌طور کلی، این گیاه رشد متراکمی دارد و بنابراین، برای لانه‌سازی پرندگان محل مناسبی است. گیاه اولکس بومی اروپاست. پرورش آن آسان است و در خاک ضعیف و مکان‌های آفتابی بهترین رشد را دارد. این گیاه در صنعت نساجی نیز مفید است؛ زیرا گل‌های آن منبع خوبی برای تهیه رنگ زرد است.

 

Gorse

 

گیاه عسلی

اغلب در چمنزارها و علفزارها یافت می‌شود. این گل دارای ساقه‌های نرمی است که با برگ‌های خاکستری و سبز بادبزن‌شکل احاطه شده‌اند. برگ‌های انتهایی به رنگ مایل‌به‌آبی یا ارغوانی درمی‌آیند و طوری یکدیگر را می‌پوشانند که گویی گل‌های بنفش تیره زنگوله‌ای شکل را محافظت می‌کنند. پس از گل‌دهی از زمستان تا بهار، گیاه عسلی دانه‌های سیاه بزرگی را تولید می‌کند که با باد یا پرندگان به اطراف حمل می‌شود تا جوانه بزنند و رشد کنند. پیش از شروع فصل بعدی، این گیاهان از بین می‌روند و گیاهان جدیدی که از بذرهای پخش‌شده روییده‌اند جای آنها را می‌گیرند.

 

Honeywort

 

کالانکوئه

کالانکوئه گیاه ساکولنت دیگری است که می‌تواند در داخل خانه رشد کند و به‌دلیل زیبایی خیره‌کننده‌اش، بسیار محبوب است. کالانکوئه برگ‌های پهن و ضخیمی دارد که موجب می‌شود گیاه از نور آفتاب بیشترین بهره را بهره ببرد؛ حتی اگر در جایی سایه رشد کند. در زمستان دسته‌هایی از گل‌هایی به رنگ‌های نارنجی، زرد، صورتی، بنفش و سفید در وسط برگ‌های پایه نمایان می‌شود. کالانکوئه گیاه بسیار مناسبی برای بستر و حاشیه‌های باغچه است. تکثیر این گیاه بسیار ساده است. می‌توانید ساقه‌ها و برگ‌ها را ببرید و مستقیم در گلدان بکارید.

Kalanchoe

1 دیدگاه برای “گیاهانی که حتی سرمای زمستان را هم تحمل می‌کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *