گل‌های مناسب فصل بهار

گل‌های مناسب فصل بهار

فصل بهار فصل رویش و زایش است. به همین دلیل است که با آغاز آن درختان شروع به شکوفه زدن و رویش دوباره می کنند. از دیگر زیبایی های فصل بهار، رنگارنگ بودن باغچه ها و کاشت بهترین گل های بهاری در گلدان و باغچه است. چرا که هر کس باغچه کوچکی در خانه دارد وقت را غنیمت می شمارد و سعی می کند چند ماهی از وجود زیبا و فرح بخش گل های کم عمر بهاری استفاده کند. بسیاری از کسانی که به پرورش گل ها و گیاهان آپارتمانی و کاشت گل های مناسب در باغچه علاقه دارند اواخر فصل زمستان به دنبال گل مناسب بهار می گردند. در میان گیاهان 4 فصل، گلهای بهاری و گلهای تابستانی نیز وجود دارند که تنها می‌توانند در این فصل ها رشد کنند. برای هدیه دادن گل در این فصول نیز بهتر است از گل و گیاه مناسب این آب و هوا استفاده کنید تا هدیه‌ی شما ماندگاری بیشتر و یک دسته گل خاص تابستانی باشد.

 

بهترین زمان کاشت گل برای بهار

لازم است بدانید گل های بهاری به چندین روش در باغچه یا گلدان کاشته می شوند. هر کدام از این روش ها نیز احتیاج به زمان بندی خاصی دارند.

پرورش پیاز: نگهداری از لاله و پرورش سوسن و گل هایی مانند این ها با مراقبت از پیازشان انجام می شود. بنابراین اگر می خواهید از آن ها به عنوان گل های بهاری استفاده کنید لازم است زمانی که خشک می شوند پیاز را در جای خنک و تاریکی نگه دارید و در اواخر فصل پاییز نسبت به کاشت مجدد آن ها در باغچه یا گلدان اقدام کنید.

کاشت بذر گل: روش کاشت بذر اکثر گل های مناسب بهار مانند کاشت گل بنفشه به این صورت است که بذرها را به قصد جوانه زدن در خاک می کارند. به طوری که در شهریور جوانه بزنند تا بتوانند آن ها را نشاء کنند. با به کار بردن این روش این گیاهان در فصل بهار گل می دهند.

انتقال از گلدان به باغچه: یکی از ساده ترین روش ها نیز این است که گل های کاشته شده در گلدان های آماده را قبل از فرا رسیدن بهار از گلفروشی ها خریداری می کنند. با معتدل شدن هوا می توان آن ها را در باغچه کاشت یا به همان صورت و در گلدان در خانه نگهداری کرد.

 

کارهای ضروری‌ای که برای احیای باغچه در فصل بهار نباید فراموش کرد

خاک را شخم بزنید

شخم‌زدن، الفبای باغبانی است و بهترین زمان برای انجام آن قبل از کاشت است، یعنی پاییز که هنوز برف و باران شروع نشده. اما اگر به هر دلیلی تاکنون فرصت اجرایش را نداشته‌اید بهار هم دیر نیست. این کار باتوجه به وسعت باغچه معمولا با بیل و بیلچه انجام می‌شود. شخم زدن، هم باعث تهویه خاک می‌شود، هم به وسیله آن سنگ و کلوخ احتمالی از خاک خارج می‌شود و هم، علف‌های هرز ریشه‌کن می‌شوند. حتما می‌دانید به هیچ وجه نباید موقع خیس بودن خاک را شخم زد.

 

کود دهید

گل‌ها و گیاهان بعد از بیداری از خواب زمستانی نیاز به تغذیه دارند تا در بهار مواد لازم برای رشد در دسترس‌شان باشد. می‌توانید کمپوست یا کودحیوانی پوسیده و در صورت لزوم و طبق نظر کارشناس، کود شیمیایی به خاک اضافه کنید. پس از کوددهی حتما آبیاری انجام دهید. کود‌ها را حتما مطابق دستورالعمل‌شان مصرف کنید.

 

هرس کردن فراموش نشود

اگر هرس اسفندماه (هرس زمستانه در زمان خواب گیاه) را انجام داده‌اید که عالی است، اگر نه هرس سبز را فراموش نکنید. زمان انجام این هرس معمولا اواخر بهار و اوایل تابستان است. به این صورت که تمام شاخه‌ها، ساقه و برگ‌های خشک، آفت زده و بیمار را هرس کنید. تا گیاه در فرصت باقیمانده تا پاییز دست به احیای خود بزند. بعد از هرس هم تمام قسمت‌های حذف شده را در جایی دور از باغچه بسوزانید یا این‌که در چاله‌ای دفن کنید تا با گذر زمان تبدیل به کود شوند.

البته دقت کنید قسمت‌های بیمار را برای کود استفاده نکنید، چون باعث انتقال بیماری می‌شود.

 

علف‌های هرز را جدا کنید

علف‌های هرز را رصد کنید. حتما از قبل از به گل رفتن‌شان در بهار با آن‌ها مبارزه کنید، چون بعد از این مرحله از بین بردن‌شان کار راحتی نخواهد بود و می‌توانند به رقیب سرسختی برای گل و گیاهانتان تبدیل شوند و مواد غذایی موجود را در خاک را مصرف کنند.

 

شروع به تکثیر کنید

بسیاری از گل‌ها و گیاهان چند ساله در باغچه یا گلدان بعد از مدتی به خاطر رشد زیاد، فضای زیادی را اشغال می‌کنند و ممکن است دست و پاگیر باشند. بهتر است در بهار برای تکثیر و جداسازی شان اقدام کنید. آن‌ها را در گلدان‌های دیگری بکارید و به دوستان‌تان هدیه دهید یا با فروش‌شان درآمدزایی کنید.

 

کارهای ضروری‌ای که برای احیای باغچه در فصل بهار نباید فراموش کرد

 

 گل‌های مناسب فصل بهار

گل بنفشه

یکی از گل های زیبای مناسب برای فصل بهار که امروزه در بسیاری از باغچه های خانه ها و حتی سطح شهرها کاشته می شودند بنفشه ها هستند. چیزی که این گل را به بهترین گل برای کاشت در فصل بهار تبدیل کرده است علاقه زیاد آن به نور آفتاب و دمای هوا در فصل بهار است. بهترین روش برای کاشت آن نیز گرفتن نشاء آن ها از گلخانه ها و کاشت آن ها در باغچه در اواخر زمستان است.

 

گل بنفشه

 

گل لاله عباسی

گل های لاله عباسی به دلیل نیاز زیادشان به نور آفتاب، از گل های بهاری باغچه ای در مناطق معتدل هستند. در مناطقی که آب و هوای گرم تری دارند نیز می توان از آن ها در گلدان ها نگهداری کرد. شیوه کاشت این گل های مناسب بهار، از طریق نگهداری پیاز است. البته می توانید گلدانی از این گل را از گلخانه ها خریداری کنید و نزدیک بهار در باغچه منزل خود بکارید. هرچه زودتر این کار را انجام بدهید بهتر است، چرا که عمر آن ها کوتاه است.

 

گل لاله عباسی

 

گل میمونی

علاقه زیاد به آفتاب و دمای بالای صفر درجه، گل میمونی را تبدیل به یکی از زیباترین گل های مناسب فصل بهار کرده است. بهترین روش کاشت این گل ها که در رنگ های مختلف رشد می کنند، کاشت بذر است. چرا که این گل ها به گل های یک ساله معروف هستند و سرمای زمستان باعث می شود مرغوبیت خود را برای گلدهی سال بعد از دست بدهند. بنابراین بذر آن ها تنها یک سال گل های زیبایی دارد.

 

گل میمونی

 

گل اطلسی

از آنجایی که این گل ها به نور مستقیم خورشید نیاز دارند بهترین روش نگهداری از آن ها کاشتشان در باغچه است. همچنین به یاد داشته باشید مقدار زیاد آبیاری برای آن ها مضر است. بهترین روش کاشت آن ها، استفاده از نشاء است که می توان آن ها را در ماه های بهمن و اسفند در باغچه کاشت. عمر این گل های زیبا معمولا تا پایان فصل تابستان است.

 

گل اطلسی

 

گل سنبل

یکی از گل هایی است که در سفره هفتن سین از آن استفاده می کنند. روش کاشت این گل خوش بوی مناسب فصل بهار استفاده از پیاز این گیاه است. نگهداری از سنبل هم در باغچه و هم در گلدان امکان پذیر است. همچنین نور مستقیم خورشید و خاک زهکشی شده برای پرورش آن ضروری است. از آنجایی که این گل ها عمر چندانی ندارند بهتر از پیاز آن را در موقع مناسب و اواخر فصل پاییز در باغچه بکارید تا در فصل بهار گل های زیباتری بدهد.

 

سنبل

 

گل مارگریت

عمر این گل های زیبا نسبتا زیاد است و گاهی تا فصل پاییز نیز ادامه دارد. برای تزئین باغچه خود با این گل های مناسب فصل بهار می توانید بذر آن را در فصل تابستان بکارید یا از طریق کاشت نشاء آن در اوایل فصل پاییز اقدام به کاشت این گل های بهاری کنید. همچنین نور مستقیم خورشید و آبیاری نسبتا کم از نیازهای اساسی این گل محسوب می شود.

 

گل مارگاریت

 

گل شب بو

علاقه بیشتر افراد به این گل به دلیل بوی بسیار خوش آن هاست. همچنین برخی از افراد به جای گل سنبل، از این گل برای سفره هفت سین نوروز استفاده می کنند. تحمل سرمای این گل های مناسب فصل بهار بیشتر از تحمل گرماست. همچنین گل های شب بو به نور مستقیم خورشید نیاز دارند و می توان از آن ها برای کاشت در باغچه نیز استفاده کرد. بهترین روش کاشت آن ها نیز استفاده از نشاء آن ها در اواخر زمستان است.

 

گل شب بو

 

گل پامچال

گل پامچال یکی دیگر از گل های مناسب فصل بهار است که از دیرباز یکی از نشانه های آمدن فصل بهار بوده است. گونه های مختلف این گل مقاومت های متفاوتی در برابر سرما و آفتاب دارند. اما به طور کلی نور مستقیم خورشید برای آن ها زیاد خوشایند نیست. نشاء برخی از آن ها که در برابر سرما مقاوم هستند را می توان در فصل پاییز در باغچه کاشت تا در فصل بهار و با گرم تر شدن هوا گل دهند. خاک آن ها نیز باید کاملا زهکشی شده و مخلوط شده با شن و بسیار مقوی باشد.

 

گل پامچال

 

گل مینای چمنی

گل مینای چمنی یکی از گل ها مناسب کاشت در باغچه در بهار است. بهترین روش کاشت آن ها، استفاده از نشاء است. این گل بهاری نیز مانند گل بنفشه به نور مستقیم خورشید بسیار علاقه دارد و اگر شرایط محیطی برای آن فراهم باشد تا پایان تابستان گل دارد. از آنجا که ریشه آن ها در برابر سرما مقاوم است می توان ریشه ها را تا سال بعد در خاک نگه داشت.

 

گل مینای چنمنی

 

گل لادن

برای زیبا ساختن فضای خانه خود در فصل بهار، نشاء آن ها را در فصل پاییز درباغچه خود بکارید. اگر این گل های بهاری را در گلدان می کارید دقت کنید که گلدان را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. همچنین به یاد داشته باشید با آبیاری زیاد آن ها را از بین نبرید.

 

لادن

 

گل صد تومنی

همانطور که از نام این گل پیداست، سنبل ازدواج و ثروت است و می‌توانید از آن در دسته گل عروس و تزیین جشن عروسی نیز استفاده کنید. گلبرگ های پف پفی شکل این گل در بهار و تابستان خودنمایی می‌کنند و به گفته‌ی محققان، این گل عمری در حدود نیم قرن خواهد داشت.

 

گل صدتومانی

 

گل نیلوفر پیچ

گل نیلوفر پیچ یک گیاه بالارونده و پیچشی است. این گل زیبا عمری چند ساله دارد و به گرما مقاوم است. یکی از نکات جالب در مورد این گل، باز و بسته شدن گلها در شبانه روز است که زیبایی آن را دوچندان کرده است. گل نیلوفر به خشکی مقاوم است و به همین علت باید در آبیاری آن دقت لازم را داشته باشید.

 

نیلوفر پیچ

 

گل همیشه‌بهار

هرفردی که عاشق گل و گیاه باشد، مطمئنا در باغچه‌ی خود این گل را خواهد داشت. نام این گل زیبا نویدبخش بهار و تازگی است و بودن آن در خانه یا باغچه، رنگی زیبا به فضا می‌بخشد. گل همیشه‌بهار در عین زیبایی فواید زیادی نیز دارد. اکثر مزرعه داران این گل را در گوشه های زمین خود می‌کارند، چرا که این گل حشرات مضر را دور می‌کند و برعکس، حشرات مفیدی چون  : زنبور و پروانه را به سمت خود جذب می‌کند.

 

گل همیشه بهار

 

گیاه اسطوخودوس

رنگ بنفش و عطر شفا بخش اسطوخدوس، طرفداران زیادی را از قدیم الایام به سمت آن جذب کرده است. اگر آن را در قسمت ورودی خانه بکارید، در تمام تابستان از بوی آن لذت خواهید برد. همچنین اسطوخدوس به عنوان هدیه برای تازه عروس دامادها نیز بسیار معروف است، چرا که علاوه بر پخش کردن رایحه‌ای خوش، نماد ثروت و سلامتی نیز می‌باشد.

 

اسطوخودوس

 

گل آلیسوم (گل عسل)

آلیسوم گل عسل یا مروارید گیاهی علفی و یک ساله یا دو ساله و منشعب است. گیاه آلیسوم بوته‌ای و به صورت پهن رشد می‌کند. درنتیجه برای کاشت در گلدان‌های آویز و پوشش باغچه بسیار مناسب است. گل‌های کوچک گیاه آلیسوم به رنگ‌های سفید، صورتی و بنفش است و به صورت خوشه‌ای در انتهای هر انشعاب رشد می‌کند. ترکیب این سه رنگ در کنار هم بسیار خیره کننده خواهد بود. این گل‌ها عطری شبیه به عسل دارند که شهد آن هم شیرین است. به همین دلیل برخی به آن “گل عسل” می‌گویند. آلیسوم دوره گل‌دهی طولانی دارد. در برخی از مناطق جنوبی در زمستان نیز به گل می‌نشیند. اوج گلدهی آلیسوم در فصل بهار است.

برای نگهداری از این گیاه نور مستقیم آفتاب مهم است. پس حتماً گیاه را در حیاط یا تراس منزل جایی که بیش از ۵ ساعت نور مستقیم می‌تابد، قرار بدهید. گیاه آلیسوم به خشکی خاک مقاوم است. برای آبیاری گیاه بهتر است سطح خاک بین دو آب‌دهی خشک باشد. معمولاً گیاه آلیسوم در تابستان و به‌خصوص در نواحی جنوبی کشور با کاهش گل‌دهی رو به‌روست. در این فصل آبیاری بیش‌تر و خاک همیشه مرطوب این گیاه را تا پاییز و فصل گل‌دهی دوباره زنده نگه می‌دارد. این گیاه در هر خاکی قابل کشت است. تکثیر گیاه آلیسوم از طریق بذر و قلمه صورت می‌گیرد. بهمن و اسفند فصل کاشت نشاء گل آلیسوم است. شاید نشا این گیاه کم‌یاب باشد؛ اما چند سالی است که در بیش‌تر گل‌خانه‌ها یافت می‌شود.

 

آلیسوم

 

گل ابری پاکوتاه

زادگاه این گیاه مکزیک است. گیاه ابری گیاهی بوته‌ای و دائمی است؛ ولی در عمل آن را یک ساله کشت می‌کنند. ارتفاع برخی از گونه‌های گیاه ابری به ۶۰ سانتی‌متر می‌رسد؛ ولی ارقام پاکوتاه آن تا ۲۰ سانتی‌متر رشد دارند. برگ‌های دندانه‌دار قلبی شکل پرزدار و به رنگ سبز تیره و گل‌های متراکم سفید، صورتی یا آبی از مشخصات اصلی گیاه ابری است. این گیاه به قدری گل می‌دهد که شاخ و برگ آن پیدا نیست و بیش‌تر گل‌ها جلب توجه می‌کنند. گیاه ابری برای ردیف جلوی باغچه یا گلدان‌های باغچه‌ای شکل بسیار مناسب است. گیاه ابری معمولاً در تمام طول سال به گل می‌نشیند؛ اما اوج گل‌دهی آن فصل بهار است.

این گیاه در برخی مناطق گرم‌سیر و در زمستان مملو از گل می‌شود. این گیاه مکان‌های گرم و آفتابی را ترجیح می‌دهد. همچنین در محیط‌های سایه آفتاب رشد خوبی دارد. خاک سبک یا خاک معمولی باغچه را می‌پسندد. گیاه تا حدی به آبیاری کم و خشکی خاک مقاوم است؛ اما بهتر است همیشه خاک آن مرطوب باشد. تکثیر گیاه ابری به روش قلمه و بذر امکان‌پذیر است. برای ماندگاری و ازدیاد گیاه بهتر است در فصول بهار یا پاییز به روش قلمه تکثیر شود. گیاه کار تکثیر با بذر را به صورت طبیعی انجام می‌دهد، به طوری که پس از مدتی اطراف گیاه به تعداد زیادی گیاه‌چه‌های جدید می‌روید.

ابری پاکوتاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *