چگونه گیاهانی که بیش از اندازه آبیاری شده را نجات دهیم؟

نشانه های آبیاری بیش از حد گیاهان آپارتمانی

یکی از دلایل اصلی مرگ گیاهان خانگی ناشی از آبیاری بیش از حد آنها می باشد. ریشه ها برای کار کردن نیاز به اکسیژن دارند. وقتی خاک پر از آب می شود، ریشه گیاه نمی تواند نفس بکشد، یعنی در واقع غرق می شود. خبر خوب این است که به راحتی می توانید شیوه ی آبیاری را تنظیم کنید که به گیاهان و ریشه های آنها کمی جای تنفس بدهید.

 

نشانه های سلامتی گیاه

وقتی گیاه سالم است، برگ و ساقه های جدیدی را مشاهده خواهید کرد. اگر گیاه را از گلدانش بیرون بیاورید، ریشه های سالم را می بینید که سفید و تا حدی موج دار هستند. خاک بوی رطوبت خوشایندی دارد، همانند بوی باغ بعد از باران ملایم بهاری.

 

نحوه آبیاری مناسب

فقط زمانی که خاک موقع لمس کردن خشک شده است گیاهتان را آبیاری کنید. قبل از آبیاری خاک را با انگشتتان بررسی کنید؛ یا از تکنولوژی پیشرفته کمک بگیرید و از رطوبت سنج خاک استفاده کنید.  تا وقتی که مقداری آب از سوراخ های زهکشی بیرون بریزد گلدان را آبیاری کنید و سپس آبیاری را متوقف کنید.

 

 ترفندهایی برای جلوگیری از غرقاب شدن گلدان

از خاک گلدان سبک استفاده کنید: پوست درخت کاج یا پرلیت را به خاک گلدان اضافه کنید تا خاک را درشت و گردش هوا در خاک را آسان تر کند. از خاک های گلدان که مقدار رطوبت زیادی را در خود نگه میدارند استفاده نکنید.

گلدان سفالی انتخاب کنید: گلدان های سفالی از دیواره های خود هوا را وارد خاک می کنند که به خشک شدن خاک کمک می کند.

سوراخ های زهکشی اضافه کنید: ایجاد کردن سوراخ های زهکشی به گلدان آسیبی نمی رساند. یا به راحتی گلدان هایی استفاده کنید که سوراخ های زهکشی زیادی دارد. برای ایجاد منفذهای هوا در خاک یک لایه سنگریزه یا پوکه سبک در کف گلدان (گلدان هایی که از قبل سوراخ زهکشی داشتند) بیافزایید. لایه ها را تقریبا یک چهارم تا یک سوم ارتفاع گلدان پر کنید (برای گلدان های کوچیک کمتر و برای گلدان های بزرگ بیشتر). ریشه هایی که به این لایه ها نفوذ می کنند به هوا دسترسی  خواهند داشت.

مرتبا خاک گلدان را عوض کنید: با تجزیه مواد اورگانیک، خاک قدیمی گلدان طبیعتا متراکم می شود با تعویض خاک گردش هوا در قسمت ریشه ها بهبود پیدا میکند.

 

بهبود گیاهانی که بیش از اندازه آبیاری شده‌اند به چه چیری بستگی دارد؟

اکثر گیاهان می‌توانند بر آسیب بیش از حد آبیاری غلبه کرده و به سلامت خود بازگردند ، اما بهبود کامل آنها به دو چیز بستگی دارد:

  1. مقاومت گیاهان

یک گیاه مقاوم می‌تواند از شرایط مرطوب و آبیاری بیش از حد بازگردد اما نمونه ضعیف تر آن تسلیم این مشکل می‌شود. اما نگران نباشید چرا که اکثر گیاهان آپارتمانی می‌توانند بهبودی کامل را بدست آورند.

 

  1. میزان خسارت

میزان خسارت و سرعت تشخیص برای درمان یک گیاه غرقاب شده، بسیار مهم است. اگر خاک برای مدت طولانی و بیش از حد مرطوب بماند، ممکن است گیاه دچار پوسیدگی ریشه شود و زمان زیادی لازم باشد تا دوباره گیاه احیاء شده و به رشد خود ادامه دهد. اما در صورتی که تنها یک یا دوبار آبیاری زیاد انجام شده باشد، تنها توقف در آبیاری تا خشک شدن مجدد خاک کافیست تا دوباره گیاه به روال قبلی خود بازگردد.

 

بهبود گیاهانی که بیش از اندازه آبیاری شده‌اند به چه چیری بستگی دارد؟

 

نشانه های آبیاری بیش از حد گیاهان آپارتمانی

وقتی یک گیاه برای اولین بار بیش از حد آبیاری می شود، برگ هایش زرد می شوند. اگر خاک قبل از آبیاری مجدد فرصتی برای خشک شدن پیدا نکرد، برگ ها شروع به پلاسیده شدن می کنند. وقتی مشکل آبیاری زیاد است، برگ ها پژمرده نازک و خمیده شده می شوند. (اگر مشکل آب خیلی کم باشد، برگ های پژمرده خشک و موج دار می شوند.) دلیل پژمردگی این است که آب منفذ های هوا را در خاک پر می کند، ریشه ها کم کم میمیرند و بیماری در گیاه شروع می شود. ریشه های آسیب دیده قادر به جذب آب نیستند، بنابراین برگ ها شروع به پلاسیده شدن می کنند. طبیعی است که در این مرحله بخواهید آن را آبیاری کنید. بالاخره برگ های پلاسیده شده به آب نیاز دارند، درست است؟ اگر بدون چک کردن خاک، آن را آبیاری کنید، به سرعت گیاهتان را در وضعیت کامل غرق شدن در آب قرار می دهید.

وقتی ریشه ها آنقدر آسیب دیده اند که نمیتوانند آب را جذب کنند، برگ ها سست می شوند و ممکن است آب درون آنها نیز نفوذ کرده باشد. حتی ممکن است در امتداد ساقه های گیاه کپک مشاهده کنید. اگر گیاهی که زیاد آبیاری کرده اید را از گلدان بیرون بیاورید، خاک معمولا بوی ترشیدگی و بویی شبیه گاز فاضلاب می دهد. ریشه ها تیره می شوند و ممکن است نتوانید آنها را از خاک گلدان تشخیص دهید. احتمالا آب از خاک می چکد و اگر آن را فشار دهید، مانند یک اسفنج خیس آب از آن جاری شود.

 

مراحل نجات گیاه غرق شده

آبیاری را متوقف کنید: مسلم است، دیگر به گیاه خود آب ندهید. مهم نیست چقدر پژمرده شود.

آن را جابه جا کنید: اگر گیاه شما نزدیک یک پنجره ی آفتابی قرار دارد، آن را به جایی با نور کم تر انتقال دهید. گیاه در نور زیاد به آب بیشتری نیاز دارد زیرا رشد فعالی دارد. اگر ریشه ی گیاه نمی تواند آب را جذب کند، گیاه ممکن است از بین برود زیرا ریشه هایش نمی توانند برگ ها را نگه دارند.

زهکشی را دوبار چک کنید:  همه ی گلدان ها برای خارج کردن آب اضافی نیاز به سوراخ زهکشی دارند. نداشتن سوراخ زهکشی زمینه ای را برای آبیاری بیش از حد گیاه فراهم می کند. اگر می خواهید به گلدان خود سوراخ های زهکشی اضافه کنید، این کار را روی یک ظرف یا سینک انجام دهید زیرا ممکن است همان لحظه که سوراخ را ایجاد کردید آب از گلدانتان جاری شود.

به آن هوا بدهید: یک گیاه آپارتمانی غرق شده درآب نیاز به گردش هوا در قسمت ریشه ها دارد.

عوض کردن گلدان:  اگر گیاه برای حمل کردن خیلی بزرگ نیست، سعی کنید خاک گلدان آن را عوض کنید. آن را از گلدان بردارید و همه ی خاک های اضافی را بتکانید. ریشه های آسیب دیده را جدا کنید. اگر آنها خیلی پوسیده شده باشند، به همراه خاک جدا می شوند سپس خاک تازه را به آن اضافه کنید.

زمان شروع آبیاری: تا زمانی که سطح خاک کاملا خشک نشده است گیاهتان را آبیاری نکنید. حتی بهتر است تا وقتی که خاک به عمق یک یا دو بند انگشت اشاره تان خشک شود صبر کنید. (انگشتتان را داخل خاک فرو کنید)

یک هفته به آن زمان دهید: معمولا طی یک هفته تا 10 روز علائم حیاط را در گیاهتان مجدد مشاهده خواهید کرد. تا زمانی که علایم رشد و ثبات را در گیاه مشاهده نکردید، به آن کود ندهید.

 

 

مراحل کلی درمان آبیاری بیش از حد گیاهان

  • برای درمان و احیاء گیاهی که آبیاری آن بیش از حد بوده است، باید مراحل زیر را انجام دهید :
  • آبیاری موقت گیاه را متوقف کرده و زهکشی آن را بهبود بخشید.
  • فوراً علائم پوسیدگی ریشه را شناسایی و درمان کنید.
  • برای بهبود زهکشی بهتر و خشک شدن سریعتر خاک ، گلدان و خاک را تعویض کنید.
  • تهویه هوا و دما را افزایش دهید و رطوبت را کاهش دهید.

 

درمان آبیاری بیش از حد گیاهان در مراحل اولیه

اگر در زمان آبیاری، آب روی خاک می‌ایستد، گلدان را کج کنید تا آب اضافه تخلیه شود.

زیر گلدانی را چک کنید و در صورتی که داخل آن آب وجود دارد، آب را خالی کرده و این عمل را هر بار بعد از آبیاری مجدد انجام دهید.

به گیاه نور کافی بدهید تا رطوبت اضافه آن از بین برود و در صورتی که علائم پژمردگی در آن هویدا شد، نور را کمتر کنید.

از کوددهی تا زمان بازگشت گیاه به حالت عادی خودداری کنید.

گیاه را در محل گرمتر قرار دهید تا میزان تبخیر افزایش یابد.

افزایش گردش هوا نیز برای سرعت بخشیدن به خشک شدن خاک بسیار موثر است. باز کردن پنجره و یا قرار دادن آن در هوای آزاد صبحگاهی به مدت محدود کافی است.

رطوبت محیط را کاهش دهید و اگر از جزیره و یا دستگاه رطوبت ساز استفاده می کنید، تا زمان بهبود گیاه آن ها را کنار بگذارید.

 

درمان گیاه با علائم بیشتر و پوسیدگی ریشه

اگر گیاه شما علائمی مانند زرد شدن برگها، لکه های سیاه روی برگها یا سایر علائم مربوط به آبیاری بیش از حد را از خود نشان می‌دهد، به این معنی است که مشکل آن پیشرفت کرده است و ممکن است به مرحله پوسیدگی ریشه رسیده باشد. در این مرحله باید علاوه بر مراحل قبلی، اقدامات بیشتری برای احیاء گیاه صورت گیرد.

یکی از اقدامات اولیه برای درمان، دور کردن گیاه از نور خورشید و قرار دادن آن در تاریکی است. دلیل اینکار این است که برگهای گیاه در زمان آبیاری بیش از حد و پوسیدگی ریشه خشک است و به آب نیاز دارد و قرار گرفتن آن در نور خورشید سبب خشک شدن برگها می‌شود.

مرحله بعد جدا کردن مقدار شاخ و برگ و جوانه و میوه از قسمت بالایی گیاه است تا انرژی گیاه برای بازیابی بیشتر صرفه جویی شود.

با ایجاد کردن چند سوراخ در خاک با مداد یا هر وسیله دیگری به خاک سنگین و مرطوب هوا وارد کنید. اینکار باعث می‌شود خاک زودتر خشک شود. توجه کنید که مداد را در نزدیکی گیاه فرو نکنید چرا که سبب آسیب رساندن به ریشه ها می‌شود.

می‌توانید از دستگاه های رطوبت گیر استفاده کنید اما آن را بیش از حد به گیاه نزدیک نکنید.

در صورتی که خاک بسیار غرقاب است بهتر است که گیاه را از گلدان خارج کرده اما خاک اطراف ریشه را نتکانید و اجازه دهید که ریشه مدتی در هوای آزاد باشد تا رطوبت آن تبخیر شود.

پس از خشک شدن خاک اطراف ریشه، از یک خاک سبک با زهکشی بالا استفاده کنید و گیاه را به آرامی در خاک جدید قرار دهید.

 

درمان گیاه با علائم بیشتر و پوسیدگی ریشه

 

چگونه بفهمیم ریشه های گیاه پوسیده است ؟

راه بررسی گیاه برای پوسیدگی ریشه این است که گیاهی که از مشکل آبیاری بیش از حد رنج می‌برد را به آرامی از گلدان خارج کنید و ریشه های آن را بررسی کنید. ریشه های سالم سفید و محکم هستند و ریشه های پوسیده قهوه ای یا سیاه رنگ و دارای بوی نامطبوع هستند. این بیماری از ریشه به سمت بالا کشیده می‌شود و در صورتی که ساقه های گیاه پف کرده و متورم شده است و به راحتی با تماس دست شما له می‌شود به این معناست که ریشه ها کاملا از بین رفته و متاسفانه نمی‌توان کاری برای گیاه کرد.

 

درمان پوسیدگی ریشه

اگر خاک گیاهان شما کپک زده است سریعا آن را پاک کنید یا بشویید و مراقب باشید که به ریشه ها آسیبی نرسانید. پس از بیرون آوردن گیاه از داخل خاک ریشه های قهوه ای و سیاه و نرم را جدا کنید و فقط قسمتهای سالم را باقی بگذارید. برگهای زرد و دارای لکه سیاه را نیز جدا کنید. در صورتی که تعداد زیادی از ریشه ها از بین رفته اند باید متناسب با ریشه های باقی مانده قسمت های بالایی گیاه را جدا کنید. پس از قطع کردن ریشه های نا سالم، در صورتی که می‌خواهید گیاه را در گلدان قبلی بگذارید حتما آن را با مواد شوینده ضد عفونی کنید و به مدت 10 دقیقه آن را در مخلوط آن و ماده شوینده قرار دهید. خاک آلوده به قارچ را از ریشه ها بشویید و به ریشه قارچ کش رقیق بزنید و داخل خاک را کمی دارچین بریزید. گلدان را با خاک سبک و زهکشی شده جدید پر کنید و گیاه را در آن بکارید و سپس آن را در نقطه ای روشن با نور مناسب قرار دهید. می‌توانید از چای بابونه استفاده کنید و کمی از آن را به خاک اضافه کنید. بسیاری از باغبانان این چای را یک صلاح طبیعی در برابر عفونت های قارچی می‌دانند. آبیاری را مجدد از سر بگیرید و توجه داشته باشید که گیاه به دلیل داشتن ریشه های کمتر به آبیاری کمتری نیاز دارد.

 

2 دیدگاه برای “چگونه گیاهانی که بیش از اندازه آبیاری شده را نجات دهیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *