ویژگی های دسته گل خواستگاری

ویژگی های دسته گل خواستگاری

 

می خواهیم از مرحله بسیار شیرین و هیجان انگیز اولین جلسه خواستگاری صحبت کنیم. … اول از آقاپسرها، یعنی آقادامادها شروع می کنیم که در این موقع به حضور یک خواهر زرنگ و چابک برای انجام هماهنگی های لازم با خانواده عروس نیاز دارند.

 

راستی طرح شما برای اولین جلسه خواستگاری چیست؟ منظورم این است که می خواهید با گل بروید یا بدون گل و خودتان نقش گل را ایفا خواهید کرد؟

 

انتخاب نوع و رنگ دسته گلی که باید برای مراسم خواستگاری تان در نظر بگیرید جزو مهم ترین چیزهاست.

 

 

 دسته گل خواستگاری ببریم یا نبریم؟

 

گل ببرید یا نبرید؛ مسئله این است!

ما دیدگاه نویسنده کتاب «در پیچ و خم خواستگاری» یعنی خانم «سیده بتول حسن پور» را برای شما بازگو می کنیم، تصمیم با خودتان.

 

وی می نویسد: «خانواده پسر با توجه به شناختی که از شرایط فرهنگی و اجتماعی خانواده دختر دارند ممکن است در جلسه اول خواستگاری با خود گل ببرند یا نبرند. اگر خانواده پسر نمی دانند که در جلسه اول باید گل ببرند یا نه، بهتر است این کار را به دو دلیل انجام دهند:اول این که اگر خانواده دختر انتظار آوردن گل را داشته باشند ولی چنین کاری انجام نشود ممکن است آن را به حساب بی احترامی یا دست کم گرفتن خود بگذارند.

 

دوم این که در هر شرایط فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی اگر در اولین جلسه گل برده شود اثر روانی خوبی روی خانواده دختر خواهد داشت (حتی اگر خواستگاری به سرانجام نرسد.)»

 

گل های تازه

گل‌های خوشرنگ و تر و تازه که برگ‌های پلاسیده ندارند برای سبد گلی که قرار است شما را به سمت سرنوشت ببرد، بهترین انتخاب هستند. اگر در بین گل‌هایی که برای سبد گل تان در نظر گرفته اید نشانه‌ای از پژمردگی وجود دارد بهتر است یا انتخاب تان را عوض کنید، یا گل فروشی تان را. چون زمانی که دسته گل چیده شود این پلاسیدگی خیلی به چشم می آید و در حالیکه شما وسط مراسم در حال صحبت کردن هستید، می بینید که سبد گلتان به سمت واژگون شدن می رود.

 

 

 برای خرید گل خواستگاری به فصل توجه کنید

 

 

به فصل توجه کنید

فصل‌های سال گل‌های مختص به خودشان را دارند. لاله و نرگس مخصوص بهار هستند، زنبق در فصل پاییز یکه تازی می‌کند، نیلوفر نماد زمستان است و بالاخره انواع رُز در فاصل تابستان بیشتر از فصل های دیگر مهمان گل فروشی ها می‌شوند. اما شما برای انتخاب دسته گل‌تان بهتر است علاوه بر فصل، ‌به شیک بودن گل هم توجه کنید. مثلا خیلی رسمی نیست شما برای مراسم خواستگاری‌تان یک دسته گل نرگس ساده ببرید، با اینکه این گل در زیبایی هیچ کم و کسری ندارد. ترکیب این گل با گل‌های دیگر هم خیلی توصیه نمی‌شود. پس از اگر قرار است در بهار بروید خواستگاری بهتر است نرگس را فاکتور بگیرید چون علاوه بر چیزهایی که گفتیم، نرگس خیلی سریع تر از گلهایی مانند رز و میخک و زنبق پژمرده می‌شود.

 

دسته گلی که شما خرید می کنید باید با توجه به هر فصلی که در آن به خواستگاری می روید، خریداری شود. رنگ مربوط به هر فصل را فراموش نکنید! اگر در دسته گلی که خریداری می کنید رنگ های مرتبط با فصل به کار رفته باشد، در زیبایی دسته گل تاثیر زیادی می گذارد. به عنوان مثال در فصل زمستان از رنگ سفید، فصل پاییز از رنگ زرد، فصل بهار از رنگ سبز و در فصل تابستان از رنگ نارنجی استفاده کنید.

 

انتخاب دسته گل در فصل بهار

برای خرید دسته گل در فصل بهار، بهتر است که از مدل گل هایی که در زیر ذکر می شوند استفاده کنید:

گل رز مینیاتوری: این نوع گل در هر فصلی پیدا می شود و رنگ سفید و بنفش کم رنگ آن جذابیت خاصی به دسته گل خواستگاری شما می بخشد.
گل کوکب: یک گل زیبا در انواع مختلف که قیمتی مناسب و ارزان دارد و در رنگ های متنوعی عرضه می شود.
گل لیسیانتوس: با قیمتی کم، زیبایی خاصی به دسته گل شما می بخشد و با رنگ سفید، لیمویی و زردش باعث افزایش جذابیت دسته گل می شود.
گل ارکیده: گل های بسیار زیبا و لاکچری، اما با عمر کم! این گل با قیمت اندکی که دارد، خریدش برای شما راحت خواهد بود.

توجه داشته باشید برای اینکه رنگ دسته گل را متناسب با این فصل انتخاب کنید، باید از گل هایی استفاده کنید که رنگ هایی با طراوت و شاد دارند.

 

انتخاب دسته گل در فصل تابستان

گل نرگس درختی: یک دسته گل که بیانگر معصومیت و سادگیست و شما با خریدش در فصل تابستان یک دسته گل گرانبها، برای عروس خانم می خرید.
گل صد تومانی: گل هایی با ظاهر پربرگ و بر خلاف اسمش نسبتاً گران. اگر خرید این نوع گل برای شما سخت است، جایگزین آن گل آلاله است که زیبایی خاصی به دسته گل شما می بخشد.
گل رُز: این نوع گل که بیانگر احساس شما و عشق و علاقه است بهترین گزینه برای دسته گل خواستگاری می باشد و با انواع مختلفی که دارد شما می توانید یک دسته گل خواستگاری لاکچری و زیبا را خریداری کنید.

اگر بتوانید گل آلاله را با گل رُز ترکیب کنید، یک دسته گل خواستگاری لاکچری و فوق العاده زیبا برای عروس خانم تدارک دیده اید.

 

انتخاب دسته گل در فصل پاییز

گل آلسترومریا: قیمتی نسبتاً مناسب با تنوع رنگی زیاد! این نوع گل مناسب سلیقه ی اکثر عروس خانم ها است! پس آقایان برای انتخاب دسته گل خواستگاری، می توانند روی این گل حساب ویژه ای در فصل پاییز باز کنند.
گل زبان در قفا: گل هایی با رنگ بندی بنفش و آبی که واقعا به دسته گل زیبایی خاصی می بخشند.
گل داودی: این گل شباهت زیادی به گل کوکب دارد و برای فصل پاییز مناسب ترین انتخاب است.

توجه کنید که فصل پاییز برای تم زرد رنگی که دارد، شما می توانید از برگ هایی که ظاهرشان به برگ های خشک شبیه است و رنگ های زرد و نارنجی دارند، استفاده کنید تا مناسب ترین دسته گل در فصل پاییز را خریداری نمایید.

 

انتخاب دسته گل در فصل زمستان

گل شیپوری: با ظاهر زیبایی که دارد، چند شاخه از آن می تواند یک دسته گل بسیار زیبا و مناسب در فصل زمستان به وجود آورد.

گل یاسمن: اگر عروس خانم ساده پسند است، این نوع گل را حتما در دسته گل به کار ببرید. این گل با شکوفه های کوچک و خوشبویی که دارد، زیبایی خاصی در فصل زمستان به دسته گل شما می بخشد.

 

چه رنگی برای گل خواستگاری مناسب است؟

 

 

گل، چه رنگش خوبه؟

وقتی تصمیم گرفتید از حجم جیب، کیف یا حساب بانکی تان کم بکنید و از گل فروش محله تان یا محله دخترخانم گل بخرید؛ هر گلی با هر رنگی که دوست داشتید، نخرید.

 

در کتاب یاد شده آمده است:« بهتر است گل صورتی رنگ (علامت حیات و زندگی)، از یک نوع و به تعداد فرد باشد تا دسته گل زیباتری درست شود.»

 

در ضمن حواستان باشد از باغچه منزل یا همسایه یا … گل نچینید. حسن پور در این باره نوشته است:«مواردی پیش آمده که خانواده پسر از گل های باغچه منزل استفاده کرده اند. امکان دارد خانواده دختر چنین کاری را حمل بر بی احترامی کنند. حتی اگر قرار است از گل های باغچه منزل استفاده شود، باید همراه با چند گل دیگر در گل فروشی به صورت دسته گلی زیبا تزیین و سپس برده شود.»

 

وی به خانواده دختر هم توصیه می کند: «خوب است خانواده عروس وقتی گل را دریافت می کنند آن را در یک گلدان بگذارند و در همان اتاقی که خانواده پسر پذیرایی می شوند، در معرض دید آنان قرار دهند.»

 

 گل‌های سرخ نماد عشق و علاقه فراوان هستند و شاید برای خواستگاری خصوصا جلسه اول مناسب نباشند. رنگ نارنجی و زرد نیز هواداران کمتری دارند و انتخاب آن‌ها کمی‌پر خطر است و ممکن است طرف مقابل هیچ علاقه‌ای به آن نداشته باشند.

 

 بهترین رنگ‌ها برای گل خواستگاری، سفید، صورتی، یاسی و بنفش هستند. رنگ سفید همیشه رنگ پاکی، صداقت و خلوص است. برای این مراسم نیز شاید مهم‌ترین چیز نشان دادن صداقت باشد. پس بهتر است رنگ اصلی گل‌ها را سفید انتخاب کنید. رنگ صورتی هم در گل‌ها نماد علاقه، تعلق خاطر و ارادت قلبیست و رنگی بسیار شایسته برای این مناسبت است. گل‌های بنفش و یاسی نیز به خاطر رنگ واضحی که دارند، می‌توانند سبد را زیبا کنند. البته به عنوان رنگ مکمل نیز می‌توانید زرد و نارنجی را نیز اضافه کنید.

 

 

 گل شیک برای خواستگاری

 

 

رسمی و شیک

آلسترومریا، زنبق بنفش، ‌زنبق زرد، رز، ‌لیلیوم، ‌مریم و مرغ آتشین جز بهترین گل‌هایی هستند که برای مراسم خواستگاری از آن استفاده می‌کنند و معمولا جز اولین پیشنهاداتی هستند که گلفروش به شما ارائه می دهد. گل‌هایی که رنگ خوبی دارند، دیر پژمرده می شوند، خوشبو هستند و همه ی آدم ها از رسمی بودن و شیک بودن آن خبر دارند.

 

 انتخاب گل با توجه به میزان شناخت

 هر جلسه خواستگاری با شناختی هر چند اندک از خانواده دختر و پسر انجام می‌شود. هرچه این شناخت بیشتر باشد و دو خانواده نسبت و ارتباط نزدیک‌تری داشته باشند، باید سخاوت بیشتری در خرید گل به خرج داد.

 

 اگر شما به عنوان آقای داماد از قبل با عروس خانم آشنایی دارید، بهتر است گل بزرگ‌تری تهیه کنید تا دل ایشان را به سادگی به دست آورید. اگر با گل مورد علاقه او نیز آشنا هستید، بهتر است در انتخاب گل، علایق او را نیز در نظر داشته باشید. در صورتی که از گرفتن پاسخ مثبت نیز مطمئن هستید، حتما گل گران‌تری تهیه کنید و اگر هیچ ایده‌ای در مورد نتیجه خواستگاری ندارید، در هزینه کردن کمی محتاط‌تر عمل کنید و از ولخرجی بپرهیزید.

 

 

 انتخاب گل مناسب برای خواستگاری

 

 

گل‌های یک دست

خیلی از کسانی که قصد دارند بروند خواستگاری، ممکن است وسوسه شوند، تعداد زیادی گل‌های یک شکل و یک رنگ بخرند. بهتر است این کار را نکنید، چون معمولا شیوه ی دسته گل های یک رنگ بیشتر مناسب دسته گل عروس خانم در شب عروسی است، نه خواستگاری. برای خواستگاری بهتر است از ترکیب متفاوت گل ها استفاده کنید.

 

 آیین تقدیم کردن گل

 همیشه هدیه دادن آیین خاصی دارد که اگر این آیین به درستی انجام نشود، ممکن است کل هدیه را زیر سوال ببرد. اگر برای مراسم خواستگاری سبد تهیه کرده‌اید، با دو دست خود سبد را زیر بگیرید و اگر دسته گل تهیه کرده‌اید، یک دست خود را به ساقه گل‌ها بگیرید و دست دیگر را در پشت گل گرفته و گل را به صورت خوابیده (افقی) تقدیم کنید. بهتر است شیرینی را مادر و گل را خود داماد در دست داشته باشند. سپس هردو به ترتیب به مادر عروس با احترام تحویل داده شود. لبخند را در هنگام ارائه گل و شیرینی فراموش نکنید و با همان لبخند اول، صمیمیت و مهربانی خود را نشان دهید.

 

 دسته گل یا سبد؟

 دسته‌های گل حالت صمیمانه‌تری دارند و سبدهای گل رسمی‌تر هستند. باز هم باید به میزان آشنایی و سطح ارتباط خانواده‌ها و البته بودجه توجه داشت. اگر میزان صمیمیت خانواده‌ها زیاد است و بودجه محدود، می‌توانید دسته گل‌های سایز متوسط انتخاب کنید. هیچ گاه به دسته‌های کوچک گل فکر نکنید. زیرا گل‌های خیلی کوچک شبیه دسته گل عروس می‌شوند. اگر هم از نظر مالی محدودیتی ندارید، بهتر است به جای دسته گل خیلی بزرگ، سبد گل انتخاب کنید. سبدها به دلیل رسمی‌تر و لوکس بودن و البته ظاهر گران قیمت‌تر، معمولا بیشتر به یاد می‌مانند.

 

 

 انتخاب بهترین گل برای خواستگاری

 

 

برای سبد خواستگاری چه گلی مناسب است؟

 اگر قصد خساست ندارید و می‌خواهید گلی فوق‌العاده تهیه کنید، گل اصلی سبد را ارکیده انتخاب کنید. ارکیده گل مختص بانوان است و گلی است که به خانم‌ها حس منحصر به فرد بودن می‌دهد. از طرفی ارکیده نماد خاندان سلطنتی انگلستان است و همیشه گلی لوکس به حساب می‌آید. سبد گل الوان ترکیبی فوق العاده از ارکیده سفید و صورتی است. انتخاب دوم لیلیوم اورینتال است. اورینتال گلی بزرگ، با دوام و زیباست که بویی مست کننده دارد. لیلوم اورینتال از لیلیوم معمولی بزرگ‌تر، زیباتر و خوشبوتر است. لیلیوم را در رنگ‌های متفاوتی می‌توانید تهیه کنید.

 

 آنتریوم نیز از گل‌های لوکس و خوش ظاهریست که نماد مراقبت از عزیزان است. این گل رنگ‌های براق و خیره کننده ای دارد. سبد گل آوید ترکیبی هنرمندانه از لیلوم، ارکیده و آنتریوم است و سبدی بسیار لوکس و شیک به نظر می‌رسد.

 

 بسیاری از خانم‌ها علاقه زیادی به خشک کردن گل دارند و آن را به عنوان یادگاری از روزهای خوش زندگی نگه می‌دارند. اگر به خشک کردن گل اهمیت بدهید، باید از گلی مثل رز استفاده کنید. رز پادشاه همه‌ی گل‌هاست و شناخته شده‌ترین گل جهان است. در سبدهای مناسب خواستگاری گاهی از گل‌هایی مثل پرنده بهشتی (استرلیزیا) و یا آلسترومریا نیز استفاده می‌شود.

 

 

 دسته گل لاکری برای خواستگاری

 

 

نکاتی مهم در انتخاب دسته گل خواستگاری لاکچری

به فضای منزل عروس خانم دقت کنید! اگر خانه کوچکی دارند، از دسته گل هایی که بوی زیادی تولید می کنند استفاده نکنید.
به سلیقه عروس خانم توجه کنید و ببینید که او بیشتر چه نوع گلی را می پسندد و چه رنگی را بیشتر از همه دوست دارد.
از گل فروشی ها، در این زمینه مشاوره بگیرید.
گاهی اوقات ساده ترین دسته گل ها به عنوان لاکچری ترین ها شناخته می شوند; پس تنها به سراغ دسته گل هایی با تزئینات پیچیده نروید
اگر از قبل با عروس خانم آشنایی دارید و در گذشته به او شاخه گلی هدیه داده اید، استفاده از آن گل به عنوان تم اصلی دسته گلتان می تواند مفید باشد.
بودجه ای مناسب برای دسته گل در نظر بگیرید! حتما لازم نیست مبلغ زیادی خرج کنید! بلکه به اندازه توانایی خود، دسته گل را خریداری کنید. این قطعا از نظر عروس خانم هم بهتر خواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *