همه چیز درباره گیاه یوکا

همه چیز درباره گیاه یوکا

درختچه یوکا یکی از زیباترین و متفاوت ترین گیاهان آپارتمانی است. نگهداری یوکا هم در آپارتمان و هم در باغچه حیاط منزلتان امکان پذیر است. گیاه یوکا دارای برگ هایی بزرگ و کشیده و خنجری شکل می باشد که با حذف جوانه های انتهایی به گیاه دو الی سه شاخه اضافه خواهد شد. یوکا در سال یک مرتبه گل خواهد داد و گل های سفید و کرمی آن به شکل زنگوله ای کوچک و واژگون پدیدار خواهند شد و توجه داشته باشید که این گیاه در محیط های آپارتمانی گل نخواهد داد. بهتر است بدانید که میوه های یوکا به شکل تخم مرغی و رنگ گوشتی ظاهر می شوند و دارای ۲.۵ سانتی متر طول نیز می باشند و در عرض ۴.۵ متر گسترده خواهند شد. توجه داشته باشید که این گیاه تا ارتفاع ۶ متری رشد خواهد کرد و البته در مواردی تا ارتفاع ۹ متری نیز مشاهده شده است.

 

روش و طریقه نگهداری از گیاه آپارتمانی یوکا در منزل

دمای مناسب

زادگاه این گیاه نواحی کویری و گرم و خشک است. بنابراین با هوای گرم ساختمان به خوبی کنار می آید و مقاومت بالایی در مورد تغییرات دمایی دارد. بنابراین طرز نگهداری از گیاه یوکا در بالکن آپارتمان به این صورت است که در بهار و تابستان آن را در بالکن و در فصل سرد و شب هایی که دمای هوا به زیر صفر می رسد آن را در محیط ساختمان نگهداری کنید. البته اگر شهر زندگی شما نیز آب و هوای کویری دارد به راحتی می توانید در تمام فصول آن را بیرون از ساختمان و در باغچه نگهداری کنید. به طور کل نیز دمای ساختمان باید 13 تا 27 درجه سانتی گراد باشد. البته در شب های سرد دما باید 3 درجه و در روزهای گرم نیز درجه دما باید نهایتا 35 درجه باشد.

 

روش آبیاری مناسب

همه ما می دانیم میزان بارش های جوی در مناطق کویری بسیار کم است. بنابراین گیاهانی که در آن مناطق رشد می کنند باید سازگاری زیادی با کم آبی داشته باشند. اما این گل به برنامه منظم آبیاری بسیار حساس است. بنابراین از آب دادن نامنظم به آن پرهیز کنید. نحوه و طریقه نگهداری از گل یوکا در آپارتمان به این صورت است که در فصل بهار و تابستان که فصل رشد این گل است آب بیشتری به گیاه بدهید. اگر برای این کار راه چک کردن خاک گلدان را در نظر بگیرید بهتر است. در فصل زمستان نیز به دلیل استراحت گیاه و سرد شدن و تبخیر کمتر آب، لازم است گلدان را کمتر آب بدهید. همچنین لازم است از غرقاب کردن گلدان بپرهیزید و اجازه ندهید آب اطراف ریشه جمع شود.

 

رطوبت مورد نیاز

مناطق کویری رطوبت بسیار کمی دارند. به طور مثال نهایت رطوبت در محیط گرم و خشک و کویری حدود 10 درصد است. بنابراین به هوای خشک بسیار مقاوم است و به رطوبت نیز نیاز چندانی ندارد. به همین دلیل نیز در آب و هوای مرطوب شهرهای شمالی دوام چندانی ندارد. به همین دلیل نیز طرز و نحوه نگهداری درختچه نخل یوکا در آپارتمان بسیار ساده است. چرا که نیازی نیست محیط را برای آن مرطوب نگه دارید. به همین دلیل نیز نیاز چندانی به غبارپاشی برگ ها در روزهای گرم تابستان هم ندارند.

 

میزان نیاز به نور آفتاب

فقط کافیست اگر در آپارتمان از آن نگهداری می کنید آن را پشت پنجره و در معرض نور مستقیم قرار دهید. اگر این کار را انجام ندهید گیاه شما در بهار و تابستان گل نمی دهد. اما اگر آن را در باغچه می کارید، جایی برای آن در نظر بگیرید که ساعاتی از روز سایه و ساعاتی دیگر آفتاب باشد. چرا که اگر نور مستقیم را ساعات طولانی دریافت کند برگ های آن می سوزد.

 

کود

خاک این گیاه سبک است و مواد آلی کمی دارد. اما بر خلاف گیاهان دیگر با وجود خاکی سبک، احتیاج به کود شیمیایی زیادی ندارد. در واقع طرز نگهداری از گلدان گل یوکا در منزل و کود دادن به آن بستگی به سن و فصل ها رشد و استراحت گیاه دارد. به طور کل در فصل پاییز و زمستان باید از کود دادن به یوکا پرهیز کنید. اما در زمان رشد، گیاه احتیاج به تقویت دارد. در این زمان هر دو هفته یکبار می توانید به آن کود مایع بدهید. علاوه بر این گیاهان مسن به کود کمتری احتیاج دارند تا گیاهان جوان. همچنین لازم نیست از کودهای خیلی سنگین برای آن استفاده کنید. این کار به سلامتی گیاه ضرر می زند.

 

کود دهی یوکا

 

خاک مناسب

بهتر است بدانید خاکی که در مناطق کویری وجود دارد شنی و بسیار سبک است. به همین دلیل نیز زهکشی بالایی دارند. بنابراین بهترین روش نگهداری و تکثیر گل یوکا در آپارتمان این است که خاک گلدان را سبک در نظر گرفته و آن را زهکشی کنید. همچنین لازم است کف گلدان را سوراخ کنید تا آب اضافی خارج شده و به ریشه گیاه آسیب نزند. بهترین ترکیب برای آن نیز خاک گلدان، شن و ماسه و پرلیت است. اگر یوکا را در باغچه می کارید نیز باید مراقب باشید آن را کنار گیاهانی نکارید که به خاکی غنی نیاز دارند. همچنین گل یوکا در خاک های قلیایی رشد بهتری دارند تا خاک های اسیدی. بنابراین بهترین پی اچ برای آن 5.5 تا 7.5 است.

 

تعویض گلدان

انواع گیاه یوکا رشد بسیار کمی دارد. بنابراین ریشه آن ها نیز خیلی بزرگ نمی شود. نحوه تعویض گلدان و نگهداری از گیاه یوکا در خانه به این صورت است که زمانی که ریشه آن از گلدان بیرون زد نسبت به تعویض گلدان اقدام کنید. این اتفاق به طور معمول دو سال یکبار اتفاق می افتد. این زمان ممکن است در گیاهان جوان کوتاه تر باشد. همچنین به دلیل اینکه این گیاه بزرگ است و تعویض گلدان و خاک آن سخت است بهتر است زمان تعویض گلدان و تعویض خاک را با هم یکی کنید تا کمتر مجبور شوید آن را از گلدان خارج کنید. علاوه بر این باید به این نکته نیز توجه کنید که زمان گلدهی یوکا فصل مناسبی برای تعویض گلدان نیست. بنابراین سعی کنید این کار را پایان زمان گلدهی انجام دهید.

 

هرس و تمیز کردن برگ ها

از آنجایی که برگ های یوکا به مواد براق کننده و شیمیایی بسیار حساس است بهتر است زمانی که لازم شد برگ های گیاه را تمیز کنید از یک پارچه یا اسفنج نم‌دار استفاده کنید. برگ های گیاه نیاز زیادی به هرس ندارند. اگر برگ های پایینی زرد و پژمرده شدند می توانید آن ها را از تنه جدا کنید. این کار باعث می شود طول تنه که به شکل درخت است بیشتر شود. زمانی که متوجه شدید که این تنه خیلی بلند شد و نگهداری از یوکا در فضای ساختمان مشکل ساز شد می توانید ان را کوتاه کنید. برای این کار لازم است با یک اره آن را کوتاه کنید. انتهای تنه را در خاک بگذارید و به اندازه کافی به آن آب دهید تا ریشه دهد. گیاه ریشه داده را در خاک و گلدان مناسب بکارید.

 

روش-و-طریقه-نگهداری-از-گیاه-آپارتمانی-یوکا-در-منزل

 

آفات و بیماری های گل یوکا

لکه‌های قهوه‌ای روی ساقه و زیر برگها مشاهده می‌گردند : عامل آن حشره آفت است. سطح زیرین برگ را با پنبه آغشته به سم حشره کش نفوذی خیس و یا گیاه را هفته‌ای یکبار سمپاشی غدد یا علایم برطرف گردد.

برگها در زمستان خشک می‌گردند : هوا گرم است گیاه را به محل خنک‌تری منتقل نمایید.

برگهای زیرین زرد می‌شوند : نور کافی نیست گیاه را به محل پرنورتری منتقل نمایید.

برگهای جدید فاقد رشد هستند : گیاه به کوددهی نیاز دارد. اگر کوددهی بطور منظم انجام می‌گردد ممکن است سردی هوا عامل آن باشد.

برگها رنگ پریده‌اند : نور مستقیم زیاد است، گیاه به نور کافی نیاز دارد ولی اشعه مستقیم آفتاب بخصوص در ظهر به برگهای آن صدمه وارد می‌نماید.

نقاط زنگ مانند روی برگها مشاهده می‌گردد : از مواد براق کننده استفاده شده است. برگها را با اسفنج مرطوب تمییز نمایید.

کپک خاکستری روی برگها مشاهده می‌گردد : عامل آن قارچ بوتری تیس است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است، گیاه را با سم قارچکش سمپاشی نموده و به محل گرم منتقل نمایید. آبیاری را کاهش دهید و غبار پاشی را تا رفع علایم متوقف کنید.

گیاه خود را انداخته است : ریشه‌ها توسعه پیدا نکرده‌اند. گیاه را به گلدان کوچکتری منتقل و خاک اطراف ریشه را کاملا متراکم نمایید و گلدان را در محل پرنورتر قرار دهید.

زخمهای پنبه‌ای سفید رنگ در وسط برگها مشاهده می‌گردند : عامل آن حشره آفت است، گیاه را با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار سمپاشی نمایید تا علایم بر طرف گردند.

کلیه برگهای یک شاخه سیاه رنگ شده و می‌پوسند :  آبیاری بیش از اندازه است، خاکهای سطحی گلدان باید در فاصله بین دو آبیاری خشک شوند.

 

Pests-and-diseases-of-yucca

 

انواع گل یوکا

حدود ۴۰ گونه در سرده‌ی یوکا وجود دارند ولی تنها تعداد کمی از آنها به طور معمول، داخل آپارتمان پرورش داده می‌شوند. در مناطق بیابانی، مانند جنوب شرقی آمریکا، یوکا گیاه رایجی در محیط خارج از خانه است و می‌تواند به اندازه‌ی کامل خود برسد. گل یوکا انواع مختلفی دارد. مشهورترین آن ها یوکا تنه درختی است. گران ترین آن ها نیز یوکا بونسای است که طرفداران زیادی نیز دارد. که در ادامه دو نمونه از انواع یوکا را به شما معرفی خواهیم کرد.

یوکای پافیلی

به آن یوکای بدون تیغ نیز گفته می‌شود. این گیاه از یک پیاز می‌روید و برگ‌های دراز و شمشیر‌مانندی دارد که فاقد تیغ در کناره‌ی خود هستند. گیاه بالغ آن به صورت درخت کوچک منشعبی رشد می‌کند که تنه‌ی بدون برگ دارد و در نوک آن، برگ‌های قوسی شکل، به صورت مارپیچی قرار دارند. این گیاهان نسبتاً آرام رشد می‌کنند و تا وقتی که بیش از اندازه بزرگ نشدند، سال‌های زیادی را در خانه زنده می‌مانند.

 

یوکای آلویفولیا

به آن گیاه خنجر اسپانیایی نیز می‌گویند. این گیاه برگ‌های سخت با نوک تیز دارد. این برگ‌ها می‌توانند تا ۵۰ سانتی‌متر رشد کنند و نوک آنها به طرز خطرناکی تیز باشد.

 

آیا یوکا سمی است؟

یوکا به علت داشتن ساپونین‌ها برای سگ‌ها، گربه‌ها و اسب‌ها سمی است. این مواد در سگ‌ها و گربه‌ها موجب استفراغ و در اسب‌ها موجب دِرماتیت و بیماری‌های کبدی می‌شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *