هرآنچه که باید در مورد اسپاتی فیلوم، نماد صلح جهان بدانید

اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم از گیاهان مناطق گرمسیری است و حدود ۴۰ گونه متفاوت از گیاه اسپاتی وجود دارد. نگهداری گیاه اسپاتی فیلوم آسان است و به نور کمی نیاز دارد. اسپاتی علاوه بر زیبایی خواص بسیار دارد و به دلیل تصفیه کننده بودن هوا طرفداران زیادی به خود جذب کرده است. این گل زیبا برای مکان هایی مانند: آپارتمان ها ، بانک ها ، دفاتر اداری و… مناسب است. گیاه اسپاتی فیلوم چند ساله و علفی با برگ هایی همیشه سبز است که گلهای سفید رنگ و کوچکی زیبایی آن را دو چندان میکند. برگهای این گیاه سبز براق و نوک تیز میباشد. ارتفاع گیاه اسپاتی فیلوم به-۴۵ سانتیمتر هم می رسد. گلهای این گیاه معمولا در اواخر زمستان و در طی فصل بهار و تابستان شکل می‌گیرد و عمر نسبتا طولانی از چهار تا ده هفته دارند. این گیاه در شرایط مناسب ممکن است دو بار در سال گل بدهد. گل این گیاه بتدریج از سفید تغییر رنگ می دهد و به مدت ۶-۵ هفته جذاب باقی می ماند؛ سپس جذابیت خود را از دست می دهند که بهتر است کنده شود.  توجه داشته باشید که اسپاتی فیلوم از جمله گیاهان سمی برای حیوانات و ما انسانهاست و اگر قسمتی از آن را بخورید و یا شیره‌ی آن با دست تماس داشته باشد، ممکن است سبب حساسیت شود. همچنین گل اسپاتی فیلوم به دلیل سفید بودن گلبرگ آن شبیه پرچم سفید صلح است بنابراین نمادی از صلح است.

 

شرایط نگهداری گل اسپاتی فیلوم

آبیاری مناسب اسپاتی فیلوم

آبیاری اسپاتی فیلوم بسیار ساده است و در واقع خودش زمان دقیق آبیاری را به شما می‌گوید ! اما چگونه !؟ برگهای این گیاه به محض احساس تشنگی به سمت پایین خم می‌شوند و با این کار نشان می‌دهند که زمان آبیاریست. بعد از آبیاری برگ ها دوباره سرحال شده و به حالت طبیعی خود برمی‌گردند. دقت داشته باشید که علاوه بر حالت برگها، باید اجازه دهید رویه‌ی خاک خشک شده باشد و سپس آبیاری را انجام دهید. در آب دادن زیاده روی نکنید چرا که باعث بی حال و سیاه شدن برگ ها خواهد شد.

 

نور مناسب اسپاتی فیلوم

نیاز نوری این گیاه کم است. نور غیر مستقیم و نیم سایه برای اسپاتی فیلوم خوب است. اسپاتی را در محیط خیلی تاریک قرار ندهید، چرا که باعث بی حالی برگهای گیاه خواهد شد.

 

رطوبت ایده آل برای گل اسپاتی

رطوبت از جمله علاقه مندی های این گیاه است. از جمله راههای تامین رطوبت گیاهان، ایجاد جزیره در زیر گلدانی است. همچنین قرار دادن یک ظرف آب در کنار این گیاه نیز سبب افزایش رطوبت محیط آن خواهد شد.

 

خاک مناسب اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم به خاکی سبک با زهکش بالا نیازمند است. مخلوط خاک برگ همراه با مقداری پیت ماس برای این گیاه خوب است. بهتر است به عناصر موجود در خاک توجه ویژه‌ای داشته باشید. چرا که در صورت کافی نبودن عناصر مورد نیاز گیاه، رشد برگها و گلها به تعویق خواهد افتاد.

 

جدیدترین محصولات

 

دمای مطلوب اسپاتی فیلوم

از آنجا که زادگاه اسپاتی فیلوم  مناطق گرمسیری است، به هوای سرد حساس است و بهتر است در دمای کمتر از 13 درجه قرار نگیرد. در مورد هوای خیلی گرم نیز به همین صورت است و گیاه حتما باید غبار پاشی شود تا خنک شود. در غیر اینصورت برگها و گل دچار سوختگی خواهند شد.

 

مقدار و زمان کوددهی اسپاتی فیلوم

کوددهی این گیاه بهتر است که در فصول رشد یعنی بهار و تابستان صورت گیرد. دادن انواع کود کامل حاوی منیزیم و آهن، برای اسپاتی بسیار مناسب است.

 

هرس کردن اسپاتی فیلوم

برای گلدهی دوباره، باید بعد از خشک شدن گلها، آنهارا از ساقه نزدیک به سطح خاک بچینید. برگهای پژمرده و خشک را نیز هرچه زودتر از گیاه حذف کنید، گیاه سرحالتری خواهید داشت.

 

 

چگونگی تکثیر گیاه اسپاتی فیلوم

  1. تقسیم بوته

برای افزایش اسپاتی از طریق تقسیم بوته، بهتر است بگذارید گیاه کامل رشد کند. پس از بالغ شدن می‌توانید گیاه بالغ را به دو یا سه دسته تقسیم کرده و هر گیاه جدید را در 2 گلدان جداگانه و در ارتفاع گیاه مادر بکارید.

 

  1. کاشت بذر

برای کاشت بذر اسپاتی نیز بهتر است، دانه ها در لایه‌ی نازکی از بستر سبک و آماده‌ی کاشت بریزید. آنها را در دمای محیط نگهداری کنید. بر خلاف گیاه مادر، بذر ها برای رشد به نور بیشتری نیاز دارند. اما آنها را از تابش مستقیم آفتاب دور نگه دارید. رطوبت نسبی محیط را افزایش دهید تا در طول 10 روز جوانه های بذر هارا مشاهده کنید.

 

 

آیا اسپاتی فیلوم می‌تواند در آب رشد کند؟!

بله، اسپاتی فیلوم می تواند به تنهایی در آب رشد کند و در لیست گیاهانی که می‌توانند در آب و بدون خاک رشد کنند قرار می‌گیرد. بهتر است ریشه این گیاه مستقیما با آب در تماس نباشد و روی یک پایه که زیر آن پر از آب است قرار بگیرد تا رطوبت و آب لازم به گیاه برسد و در عین حال سبب پوسیدگی ریشه گیاه و بیماری های دیگر نشود.

 

آیا اسپاتی فیلوم می‌تواند در آب رشد کند ؟!

 

آیا اسپاتی فیلوم گل می‌دهد؟

بله. گل اسپاتی فیلوم، قسمتی جذاب از رشد آن به شمار می‌رود. بخصوص که در میان برگ‌های سبز و بلند، جلوه‌ای متفاوت به گیاه می‌بخشد. این گلها نهایتا برای مدت یک ماه بر روی گیاه هستند و سپس خود به خود از بین خواهند رفت. اسپاتی فیلوم تا زمان رسیدن به بلوغ کامل، شکوفه نخواهد داد. در نتیجه اگر گیاه شما در حال سپری کردن نخستین سال زندگی است، نباید انتظار گل از آن داشته باشید. البته بعید نیست اگر چنین گیاهی گل تولید نکند، حتی اگر در سلامت کامل باشد.

بهترین روش برای ترقیب گیاه به گلدهی، فراهم کردن شرایط محیطی مناسب است. اسپاتی فیلوم به خاک غنی با زهکشی عالی نیاز دارد. بر حسب نیاز، هر هفته گیاه را آبیاری کنید. بهتر است گیاه را با آب مقطر سیراب کنید، زیرا به املاح موجود در آب لوله کشی حساس است. کود مناسب را فراموش نکنید. در این شرایط، بهتر است گیاه را در مکانی با نور کم و دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید؛ میزان نور خورشید ورودی باید به اندازه‌ای باشد که بتوانید در آن کتاب بخوانید. اگر اتاق خیلی تاریک است، به مرور آن را به مکانی روشن‌تر ببرید. این افزایش تدریجی میزان نور، می‌تواند اسپاتی فیلوم‌های فاقد گل را نیز به سمت گلدهی سوق دهد. گلدهی این گیاه در بهار یا اوایل تابستان رخ می‌دهد.

 

آیا اسپاتی فیلوم گل می‌دهد؟

 

عوارض و بیماری های اسپاتی فیلوم

نوک برگها قهوه ای شده است

  • رطوبت کم محیط
  • آبیاری نادرست
  • املاح موجود در آب

به صورت معمول، قهوه‌ای شدن نوک برگها به 2 صورت است : قهوه‌ای و خشک و شکننده که بر اثر کم آبی اتفاق افتاده است و یا قهوه‌ای نرم و حالت گندیدگی، که به دلیل آبیاری زیاد است. اما قهوه‌ای شدن نوک برگ بر اثر کمبود رطوبت، در گیاهان آپارتمانی بیشتر اتفاق می‌افتد. در اینصورت باید رطوبت را بیشتر کنید. همچنین غبار پاشی با آب شیر دارای املاح نیز می‌تواند باعث این مشکل شود. پس ترجیحا از آب جوشیده‌ی سرد شده استفاده کنید.

 

برگهای پایینی زرد می‌شوند

  • آبیاری زیاد
  • سرد و خشک بودن هوا

توجه داشته باشید که حتما بین 2 آبیاری خاک خشک شود و از آبیاری بیش از حد خودداری کنید.

 

گلها بعد از مدتی سبز و یا قهوه‌ای می‌شوند

قهوه‌ای شدن گلها یعنی عمر گل به پایان رسیده و باید با برش براکته سفید رنگ، بذرها را درآورده و بکارید. اما سبز شدن گلها در اسپاتی فیلوم رویدادی طبیعی است.

 

برگهای جدید ریز و برگهای قدیمی زرد می‌شود

کمبو مواد مغذی

همانطور که در بالا گفته شد، بهتر است در فصل رشد ( بهار و تابستان ) گیاه را با کود کامل و کود مخصوص گیاهان آپارتمانی تغذیه کنید.

 

برگهای گیاه سیاه شده و ریشه پوسیده است

  • آبیاری زیاد
  • بیماری های قارچی
  • سرما هوا

آبیاری زیاد و نبود زهکش می‌تواند سبب مشکلی چون پوسیدگی ریشه شود. علائم پوسیدگی ریشه : نرم شدن ساقه ، سیاه شدن برگها ، زدن کپک روی خاک و … می‌باشد. همچنین بیماری های قارچی و سرد بودن هوا نیز باعث سیاه شدن برگها خواهند شد. پژمردگی در عین خیس بودن خاک از بارزترین علائم پوسیدگی ریشه است. هر زمان که احتمال دادید ریشه در هر حال نابودی است، سریعا اقدام کنید. شاید هم شکی اشتباه باشد، اما بهتر است ریشه را از خاک خارج کنید تا از سلامت آن مطمئن شوید. در قدم نخست، همانطور که گفتیم باید گیاه را از گلدان خارج کنید. خاک‌های چسبیده به توپ ریشه را کنار بزنید و آن را به خوبی چک کنید. هر بخشی از ریشه که لزج، بد رنگ و بدبو شده بود را به کمک یک قیچی تیز ببرید. حال گلدان سفالی جدیدی را انتخاب کرده و آن را با خاک غنی و مرغوب پر کنید. زیر گلدانی را فراموش نکنید، حتما آن را پس از هر بار پر شدن، خالی کنید. بعد از کاشت مجدد، دیگر باید روند آبیاری را اصلاح کنید. اگر مانند قبل به آبیاری ادامه دهید، مجدد پوسیدگی در انتظار ریشه خواهد بود. بهترین راه برای تشخیص زمان آبیاری هر گیاهی، لمس کردن خاک است. انگشت خود را در عمق چند سانتی متری خاک فرو برده و میزان رطوبت آن را بسنجید. اگر خیس بود، باز هم صبر کنید. اگر نمی‌خواهید از این روش استفاده کنید، به حرف اسپاتی فیلوم گوش دهید! با پژمرده و نرم کردن برگ‌هایش، به شما خواهد گفت که زمان آبیاری فرا رسیده است.

 

عوارض و بیماری های اسپاتی فیلوم

 

انواع آفات گیاه اسپاتی فیلوم

حمله شته و شپشک

شته ی ماده به تنهایی غذا نمیخورد. روزانه حدود 3 تا 6 شته حامله تولید میکند و هرکدام از آنها چند روز آینده به تولید مثل ادامه میدهند. این شته ها در پشت برگ گیاهان کلونی تشکیل میدهند. شپشک ها پشت برگ ها و در امتداد رگ های برگ هایی که از خاک بیرون آمده اند زندگی میکنند. آنها شبیه پنبه و کرکی هستند، آنها مانند شته ها شیره برگ ها را تخلیه میکنند. هر دو شپشک ها و شته ها ماده چسبناکی را تولید میکنند که باعث جذب مورچه ها و هاگ ها شده وباعث تولید قارچ سیاه میشوند. برای ریشه کن کردن شپشک آردی و شته ها ، گلدان را داخل یک کیسه قرار داده و اجازه ورود آب به خاک نداده و گیاه را زیر دوش آب برده و برگ های آن را با فشار آب و یا اسپری بشویید و همینطور میتوان با کشیدن پنبه الکلی بر روی برگ های شته زده، این شپشک ها و شته ها را از بین برد. یکی دیگر از راه های خلاص شدن استفاده از صابون های ارگانیک موجود است، که میتوان این صابون ها را بر روی برگ و پشت برگ های شته زده اسپری کرد. این کار را هفته ای یکبار تکرار کنید و یا تا زمانی که مشکل شته ها از بین بروند. حتما برای سلامتی خود از ماسک و دستکش استفاده کنید.

 

کنه تارعنکبوتی

کنه های تار عنکبوتی هشت پا از شیره گیاه تغذیه میکنند. برگ های حلقوی و پیچ خورده که از یک پوشش پارچه مانند ریز تشکیل شده اند، خبر از کنه تار عنکبوتی میدهند. کنه تار عنکبوتی شباهت زیادی به گرد و غبار سفید دارد. اسپری آب و صابون که باعث از بین برفتن شته و شپشک میشود برای از بین بردن این کنه نیز کارساز است.

 

پشه های سیاه

پشه های سیاهی که بر اطراف اسپاتی فیلوم پرواز میکنند، نوعی قارچ هستند. تشخیص این نوع پشه ها از روی شاخک ها و پاهای بلندشان است که از تخم هایی که بر روی خاک هستند تولید میشوند. با اینکه در هنگام بلوغ بی خطر هستند ولی از ریشه و برگ های گیاه تغذیه می کنند. تخم های این نوع پشه ها علاقه زیادی به محیط های مرطوب و خزه ای دارند. برای جلوگیری از به وجود آمدن این تخم ها و کاهش آن اجازه دهید بین 2 آبیاری خاک گلدان به اندازه 2 سانت خشک شود. اگر خاک خشک باعث از بین رفتن این حشره ها نشد میتوانید از اسپری آماده برای از بین بردن این حشرات استفاده کرد، که این اسپری را بر روی خاک و برگ های گیاه هر 2 روز یکبار تکرار کنید تا به کلی این حشره های مزاحم از بین بروند. در هنگام استفاده از این اسپری حتما از ماسک و عینک محافظ استفاده کنید و بعد از استفاده از اسپری دست های خود را با آب صابون و با دقت بشویید. این نوع آفات اگر بر روی خاک خشک قرار گیرند بعد از 4 روز از بین میروند و گاهی خاک گلدان را به هم بزنید تا هوا داخل خاک گلدان شده و همینطور لایه های زیری خاک خشک شوند.

 

پرفروش‌ترین محصولات

 

انواع گل چمچه ای

گل چمچه ای پاور ریزه

گونه کوچکی که تنها تا حدود 40 سانتی متر رشد می کند.

 

 

گل چمچه ای ماونا لوا سوپریم

یک نوع بسیار رایج که ارتفاع آن به 90 تا 120 سانتی متر می رسد و عرض برگ های آن حدود 20 سانتی متر است.

 

Mauna Loa Supreme

1 دیدگاه برای “هرآنچه که باید در مورد اسپاتی فیلوم، نماد صلح جهان بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *