نگهداری و تکثیر گیاه پتوس

نگهداری و تکثیر گیاه پتوس

نام فارسی اصیل گیاه پتوس، لوکژ بوده است. که اشاره به پیچیدگی شاخه های این گیاه دارد. معیار زیبایی پتوس برگ های آن است. شاخه های رونده آن زیبایی این گیاه را دوچندان کرده است. پتوس گیاهی برگ زینتی و آپارتمانی است. برگ ها قلبی شکل اند. بسیاری از گونه ها حالت بالارونده دارند و تا سقف بالا می روند.

 

این گیاه بومی جنگل های جزایر سولومون است و قادر به سازگاری با گستره وسیعی از شرایط خارج از زیستگاه طبیعی مناطق گرمسیری خود می باشد.گیاه پوتوس نه تنها می تواند فضای شما را با رنگ و بافتش تغییر دهد، بلکه رتبه بالایی را در لیست گیاهانی دارد که به تصفیه هوا کمک می کنند. علاوه بر این، پوتوس ها رطوبت جو را افزایش می دهند و دی اکسید کربن را با اکسیژن جایگزین می کنند و نقش عمده ای در اکسیژن سازی و پاکسازی هوا از سموم و انرژی های منفی ایفا می‌کند.

 

پتوس ها، درمنازل به راحتی قابل نگهداری هستند. نیاز به نور مستقیم خورشید ندارند، و در صورت دریافت نور مستقیم، آفتاب سوختگی بصورت تاول و سوختگی روی برگ ها نمود پیدا می کند. مقاوم به رطوبت کم محیط است و در صورتی که رطوبت بسیار بالا باشد، برگ ها خیلی پهن و درشت می شوند. با اینکه به راحتی روی دیوار قابل هدایت است، اما ممکن است در قسمت های بالایی و نزدیک به سقف، در اثر تجمع گرما دچار سوختگی شود و در نتیجه گیاه بد شکل می شود.

 

تزئین گیاه زیبای پتوس

 

پتوس احتیاج به قیم دارد. برای اینکه گیاه به صورت بالارونده تربیت شود بهتر است آن را به نخ ببندید. یکی از روشهای معمول برای حفظ زیبایی و استحکام این گیاه استفاده از قیمهای خزه‏ دار است. برای درست کردن این نوع قیمها به این صورت عمل کنید:

 

قبل از اینکه خاک تهیه شده را در گلدان بریزید لوله‏ ای را در گلدان قرار دهید، خاک را به گلدان اضافه نموده و قسمتی از لوله را که خارج از خاک است با خزه بپوشانید. برای اینکه خزه روی قیم محکم شود دور آن را با نخ بافتنی بپیچید. هر وقت که پتوس را کاشتید ساقه اصلی ‏اش را به خزه ببندید. در موقع آبیاری آب را روی خزه بریزید، ساقه پوتوس را در محل هایی که روی خزه قرار دارد ریشه می‏زند، این ریشه ‏ها سبب رشد بهتر و استحکام ساقه می‏گردد.

 

گیاه پتوس یا پوتوس در دکور اتاق

 

در صورتی که از این گیاه به صورت آویز استفاده کنید نیاز به قیم ندارد. برای اینکه گلدان پوتوس پرشاخ و برگ باشد تعدادی ازساقه‏ های کشیده آن را به روش قلمه تکثیر نموده و قلمه‏ های ریشه‏ دار را در کنار بوته مادری بکارید.

 

تفاوت پوتوس و فیلودندرون

برخی این گیاه را با گیاه فیلودندرون اشتباه می‌گیرند، چون شباهت ظاهری زیادی به هم دارند. ولی اگر دقت کنید حتماً می‌توانید متوجه تفاوت های آنها شوید. برگهای فیلودندرون شبیه قلب است و پایین برگ‌ها به شکلی سوزنی کشیده است. اما پوتوس برگهایش کشیده است.

 

تفاوت پتوس و فیلودندرون

 

آیا پوتوس گیاه سمی است؟

پوتوس در لیست گیاهان سمی برای کودکان و حیوانات خانگی قرار می‌گیرد و در صورت جویده شدن برگ آن ممکن است سبب بروز بیماری در آنها شود و باید این گیاه را دور از دسترس بچه ها و حیوانات خانگی خود قرار دهید.

 

گیاه پوتوس در خانه

 

خوردن پوتوس ها می تواند موجب استفراغ و سوزش در حیوانات خانگی و کودکان شود و به ندرت کشنده هستند، زیرا حاوی کلسیم اوکسالتس می باشد. صاحبان حیوانات خانگی باید احتیاط بیشتری داشته باشند، شما می توانید اطلاعات بیشتری در مورد سمیت در گیاهان پیدا کنید.

 

انواع پوتوس

گیاه پتوس انواع مختلفی دارد که در شکل ظاهری برگها و رنگ آنها با یکدیگر متمایزند. در ادامه با گونه های متنوع و جذاب پتوس آشنا می‌شویم:

انواع گیاه پوتوس

پتوس سبز

این گیاه سبز دارای برگهای قلبی شکل به رنگ سبز تیره است و از ساده ترین و پرطرفدار ترین نوع پوتوس است که نسبت به گونه های دیگر سازگاری بیشتری دارد. قابیلت رشد در نور کم از جمله ویژگی های این گیاه است.

 

پتوس سبز

 

پتوس نئون یا پوتوس طلایی

پتوس نئون با برگهای سبز نئونی به زیبایی می‌درخشد و در عین سادگی دارای ظاهری خاص و متفاوت است. این گیاه می‌تواند مانند پتوس سبز در محیط های با نور کم مانند ادارت و… رشد خوبی داشته باشد.

 

پتوس نئون یا پوتوس طلایی

 

پتوس سفید یا ارتشی

پتوس ارتشی دارای برگهایی کوچکتر از گونه های دیگر است و سازگاری کمتری دارد.

 

پتوس سفید یا ارتشی

 

پتوس مرمری

پتوس مرمری دارای برگهایی شبیه به پوتوس سبز در رنگ بندی بسیار زیبای سبز و سفید است و همانند مرمر کمیاب و گرانبهاست. این گیاه برای داشتن برگهایی با طیف رنگی زیبا به نور بیشتری نیاز دارد.

 

پتوس مرمری

 

پتوس ابلق

پتوس ابلق دارای برگهای سبز، زرد و طلایی است و سازگاری بالایی دارد.

 

پتوس ابلق

 

پتوس نقره ای

پوتوس نقره ای با برگهای خاص و منحصر به فرد سبز و خاکستری، سازگاری بالایی نسبت به نور کم و آبیاری کم دارد و از گونه های مقاوم و کمیاب  محسوب می‌شود.

 

پتوس نقره ای

 

نیازها و شرایط نگهداری پتوس

پتوس گیاهی مقاوم بوده و مراقبت ساده‌ای دارد ولی به طور خلاصه باید گفت که این گیاه به نور نسبتا خوب برای داشتن رشد عالی، آبیاری متوسط، خاک با زهکشی بالا و همچنین دمای معمول اتاق نیاز دارد ولی جالب است بدانید که این گیاه برای فضاهای باز نیز مناسب می‌باشد، پوتوس حتی در جنگلها هم می‌روید و به آن وحشی شیرین نیز می‌گویند.

 

شرایط نگهداری پوتوس

 

نور مورد نیاز پوتوس:

گیاه پوتوس نیازمند نور کم است و حتی در سایه نیز رشد خوبی دارد. پتوس مرمری و پوتوس ابلق باید نور بیشتری دریافت کنند تا رنگ ابلق و طیف زیبای سفید و سبز برگها از بین نرود. توجه کنید که به هیچ عنوان گیاه را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید چرا که باعث سوختگی برگ ها می‌شود. نیاز نوری کم یکی از پررنگ ترین علل محبوبیت پوتوس است چرا که برای ادارات، شرکت ها و خانه های کم نور بسیار مناسب است.

 

دمای مورد نیاز پتوس:

اگر منطقه سکونت شما دارای آب و هوای معتدل است، می‌توانید این گیاه را در فضای آزاد نیز نگهداری کنید و از آن به عنوان یک عنصر پوششی در فضای سبز استفاده کنید. اما در فضای آپارتمان بهترین دما برای رشد این گیاه دمای ۱۵ الی ۲۵ درجه سانتی گراد است. زمستان های سرد، فضای باز برای پتوس مضر است و در دماهای پایین تر امکان از دست رفتن پوتوس وجود دارد. در صورت مشاهده سیاه شدن برگ ها بهتر است گیاه را به جای گرمتری انتقال دهید.

 

میزان آب مناسب پوتوس:

زمان مناسب برای آبیاری پتوس زمانی است که روی خاک گلدان کامل خشک شده باشد. بهتر است این گیاه در آب نگهداری شود تا مشکلات آبیاری نادرست و آلودگی های خاک برای آن اتفاق نیفتد. گیاه پوتوس خاک همیشه خشک و یا مرطوب را دوست ندارد و با آبیاری منظم از خشکی کشیدن گیاه که سبب قهوه ای و خشک شدن لبه برگها می‌شود، جلوگیری کنید. همچنین اجازه ندهید خاک پتوس حالت باتلاقی پیدا کند چرا که در این زمان رشد گیاه متوقف می‌شود و خطر پوسیدگی ریشه آن وجود دارد.

 

آبدهی گیاه پتوس

 

رطوبت مورد نیاز پتوس:

برای تأمین رطوبت گیاه پوتوس بهتر است یک ظرف آب کنار گلدان قرار دهید. این روش رطوبت مورد نیاز گیاه را تأمین می‌کند. یکی دیگر از راههای تامین رطوبت مورد نیاز گیاهان، غبار پاشی است؛ غبار پاشی به این صورت است که 2 – 3 روز در میان باید برگ های گیاه را با اسپری آب غبارپاشی کنید.

 

کود دهی پوتوس:

بهترین زمان برای دادن تقویت کننده گل پتوس، از ابتدای فروردین تا آخر آبان است به طوری که هر ماه ۳ گرم کود مخصوص پوتوس و یا کود مخصوص گیاهان آپارتمانی به آن بدهید.

 

خاک مناسب برای پتوس:

بهترین گزینه برای خاک گیاه پتوس، کمپوست یا خاک و کود آماده است. خاکی با زهکش مناسب و خاصیت اسیدی کم برای گیاه بهترین گزینه است.

 

خاک مناسب برای پتوس

 

زمان مناسب برای تعویض گلدان پوتوس:

گیاه پیتوس گلدان کوچک را دوست دارد بنابراین زمانی اقدام به تعویض گلدان کنید که ریشه از گلدان بیرون زده باشد. این امر را از طریق زهکش بررسی کنید و درصورت مشاهده بیرون زدن ریشه ها از زهکش گلدان و یا بیحال بودن برگ ها با وجود مناسب بودن همه ی شرایط، زمان تعویض گلدان است.

 

تعویض گلدان پوتوس

 

هرس کردن پوتوس:

با بلند شدن ساقه‌های پوتوس می‌توانید آنها را هرس نمایید تا گلدانی پرپشت‌تر داشته باشید. ساقه‌های بریده شده را در آب بگذارید تا ریشه بزنند و دوباره آنها را در همان گلدان بکارید تا پرپشت شود.

 

هرس کردن پوتوس

 

نحوه تکثیر پتوس

برای این کار شما میتونید از روش قلمه زدن ساقه و برگ و همچنین تقسیم بوته استفاده کنید که در ادامه هر دو روش را به شما خواهیم گفت

تکثیر پتوس از طریق قلمه زدن
مرحله اول: وسایل مورد نیاز جهت قلمه‌زنی:

1.قیچی

2.آب

3.ظرف برای قلمه‌ها

4.گلدان برای قلمه‌ها

5.خاک گلدان یا باغچه

 

تکثیر پتوس

 

مرحله دوم: بردین ساقه‌های پوتوس

شاخه‌های بلند و مناسب را در نظر بگیرید. هر ساقه را می‌‎توان به چندین قلمه تبدیل کرد.

 

مرحله سوم: تک برگ کردن قلمه‌ها

 شاید دیده باشید که اکثرا قلمه را بصورت ساقه‌ای بلند انتخاب می‌کنند و آن را در آب می‌گذارند. اما در این صورت زمان زیادی برای ریشه‌دار کردن ساقه به آن بلندی نیاز است. پس قلمه‌ها را بصورت تک برگی ببرید. بدین ترتیب زودتر ریشه می‌زنند.

 

کات کردن گیاه پوتوس برای قلمه گیری

 

برای هر قلمه دو برش نیاز است. اما برش از کجا باشد بهتر است؟ ابتدا یک برگ را انتخاب کنید. بالا و پایین برگ و ساقه را دو برش مورب بزنید. قسمتی از ساقه که به برگ وصل است محل رشد ریشه است. این همان گره معروف در قلمه‌زنی است. بدین ترتیب می‌توانید از ساقه بلند چندین قلمه داشته باشید.

 

تک برگ کردن قلمه پتوس

 

مرحله چهارم: گذاشتن قلمه‌ها در آب

ظرفی مناسب در نظر بگیرید و قلمه‌ها را طوری در آب قرار دهید که کل قسمت برش خورده در آب قرار بگیرد. آنها را در جایی گرم و روشن بگذارید تا ریشه بزنند. آب ظرف را هر چند روز یک بار عوض نمایید تا اکسیژن کافی داشته باشد.

 

گذاشتم قلمه های پتوس در آب

 

مرحله پنجم: آماده شدن قلمه‌ها برای کاشت در گلدان

وقتی ریشه‌ها به طول 2 سانتی متر رسیدند، آنها را از آب خارج کنید. قلمه‌های ریشه دار را زیاد در آب نگه ندارید. زیرا بعد به سختی تبدیل به گیاه خاکی می‌شوند.

 

پرورش پوتوس در آب

 

مرحله ششم: کاشت قلمه‌ها در گلدان

درون گلدان کوچکی خاک تازه ریخته و قلمه‌ها را لبه گلدان بگذارید. کمی خاک ریخته و جایشان را ثابت نمایید. قلمه‌هایی نیز وسط گلدان بگذارید و خاک بریزید. حالا دیگر گلدان را به جای اصلی ببرید.

 

کاشت قلمه پوتوس در گلدان

 

قلمه ی کاشته شده ی پوتوس در گلدان

 

تکثیر پتوس به روش تقسیم بوته:

یکی از روش هایی که در زمان تعویض گلدان میشه تکثیر پوتوس رو انجام داد تقسیم ریشه هست که خاک اطراف بوته را بتکانید و سپس از قسمت مناسبی از ریشه اقدام به تقسیم کردن کنید و بوته جدید را در گلدانی دیگر بکارید.

 

تکثیر پوتوس به روش تقسیم بوته

 

نگهداری گل پتوس در آب:

این گیاه از جمله گیاهانی است که در آب نیز رشد می‌کند، اما کیفیت ریشه و برگهای آن مانند پوتوس کاشته شده در خاک نیست. در ادامه با نکات نگهداری گل پوتوس در آب آشنا می‌شویم:

برای نگهداری پوتوس در آب قلمه هایی از گیاه اصلی را از قسمت بند جدا کرده و درون آب قرار دهید.

 آب را هر چند وقت یکبار تعویض کنید و ریشه های سیاه و لزج را جدا کرده و گلدان را ضد عفونی کنید.

از آب بدون املاح استفاده کنید و سعی کنید از گیاه قلمه گرفته و در خاک بکارید تا اگر مشکلی برای گیاهان در آب اتفاق افتاد، کل گیاه را از دست ندهید.


نگهداری گیاه پوتوس در آب

7 دیدگاه برای “نگهداری و تکثیر گیاه پتوس

  • گلگونه میگوید:

   سلام و عرض احترام
   بله مشکلی نیست
   ترجیحاً اگر اواسط اسفندماه گلدان را تعویض کنین بهتر هست.

 1. امیر میگوید:

  من قصد دارم گیاه پتوس خریداری کنم. ساقه ها رو میشه به کمک نخ به سمت بالا هدایت کنم بدون اینکه گیاه آسیبی ببینه؟

  • گلگونه میگوید:

   سلام و عرض احترام
   بله عزیز امکان این کار هست و آسیبی به گیاه وارد نمیشه

  • گلگونه میگوید:

   سلام و عرض احترام
   بله عزیز امکانش وجود داره و اتفاقا نوع متداول تکثیر پتوس، ریشه زایی در آب هست

 2. reza007 میگوید:

  با درود خدمت اعضای گلگونه
  خواستم ازتون بابت قراردادن این مطلب مفید تشکر کنم و ممنون که مارا یاری میفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *