نکاتی برای داشتن بنفشه آفریقایی زیباتر

نکاتی-که-باعث-می‌شود-بنفشه-آفریقایی-زیباتری-در-خانه-داشته-باشید

بنفشه آفریقایی از گیاهان بومی کشور تانزانیا و قسمت گرمسیری شرق آفریقا و همچنین اطراف جنوب شرقی کنیا می باشد. این گیاه اولین بار توسط فردی به نام سنت پل ،شناسایی شده است. جذابیت گیاه بنفشه آفریقایی نه تنها به دلیل گل های رنگین و زیبایش، بلکه به دلیل برگ های مخملی و کرکدار به رنگ سبز تیره و فرم آن می باشد. در برخی مدل های بنفشه آفریقایی ، لبه های برگ، سفید یا روشن تر هستند. این گیاه حساس بوده و به مراقبت و توجه بیشتری نیاز دارد تا زمانی که موقعیت مناسب خود را پیدا کرده و به زندگی آرام خود ادامه دهد.تفاوت واریته های مختلف بنفشه آفریقایی در رنگ و تعداد گل ها می باشد.بنفشه آفریقای در رنگ های سفید، صورتی، زرشکی، بنفش و ارغوانی دیده می شوند. به دلیل بی تفاوت بودن به طول روز ،گل دادن این گیاه در شرایط مساعد و در تمام طول سال اتفاق می افتد.

 

روش مراقبت و پرورش بنفشه آفریقایی

میزان مناسب آب

خاک را مرطوب نگه دارید و اجازه دهید که قبل از آب دادن ریشه ها کمی خشک شوند و با آب دادن به شکوفه زدن تشویق شوند و در دمای اتاق، آب دادن را از زیر شروع کنید و یک پلاستیک را زیر گلدان قرار دهید و اجازه دهید که گیاه آب را جذب کند ( بیش از 30 دقیقه نباید طول بکشد ) و از ریختن آب روی برگ ها اجتناب کنید زیرا باعث آسیب دیدگی به گیاهان می شود و برای استفاده بهتر، سعی کنید که مستقیما گیاه را تغذیه کنید . زمانی که آب داده شده به گیاه بیش از حد سرد باشد ، برگ های بنفشه آفریقایی شروع به فر خوردن می کند و آب دادن از بالا به این گیاه نیز باعث لک شدن برگ ها می شود که این لک ها را به هیچ وجه نمی توان از بین برد. هیچ گاه از آب شیرین برای این گیاه استفاده نکنید که آب شیرین محتوای نمک را در گیاه افزایش می دهد و در نتیجه PH و الکتریسیته خاک بهم می ریزد و توانایی گیاه در جذب آب و مواد مغذی پایین می آید پس اگر آب شیرین در اختیار دارید ، قبل از استفاده برای گیاه، آن را تغییر دهید و گرنه بهتر است که از یک منبع آب متفاوت استفاده کنید.

از آب های کلر دار برای آب دادن به بنفشه استفاده نکنید که بعضی از کلرها برای فتوسنتز گیاه ضروری هستند اما بنفشه آفریقایی به مقدار بسیار کمی از آن نیاز دارد و در نتیجه استفاده بیش از حد از آبی که کلر بالا دارد، باعث سوختگی برگ ها و گل ندادن گیاه می شود . اگر آب شما کلر دار است و هیچ منبع جایگیزینی ندارید ، آب را در یک ظرف بریزید و اجازه دهید که کل شب را بیرون از یخچال باشند تا کلر آن ها از بین برود.

 

نور مناسب نبفشه آفریقایی

میزان نور جذب شده توسط بنفشه آفریقایی در سلامت آن بسیار حائز اهمیت است . آن ها به نور ملایم تا روشن ، غیر مستقیم و نور معمولی داخل خانه نیاز دارند . بنفشه آفریقایی مانند دیگر گیاهان برای فتوسنتز باید نور داشته باشد و فتوسنتز آن نیز اصولا بر عهده برگ ها و ساقه های سبز می باشد که کربن ، اکسیژن و هیدروژن ( به شکل کربن دی اکسید و آب ) را انتقال می دهد و آن را به انرژی مورد استفاده تبدیل می کند که به آن کربوهیدرات می گویند . اگر نور به اندازه کافی به این گیاه نرسد، از گل دادن دست می کشد و برگ های آن رو به زرد می شود و نور نا کافی برای این گیاه مضر است و نور زیاد نیز برای آن دردسرساز خواهد بود .

نور بیش از حد زیاد نیز می تواند لکه های قهوه ای روی برگ ها یا گل ها ایجاد کند.

بنفشه آفریقایی در صورت دریافت نور غیر مستقیم اما زیاد ، بهترین خود را نشان خواهد داد.

اگرچه که بنفشه آفریقایی می تواند نور مستقیم را در اول یا پایان روز تحمل کند اما بهتر است که برای آن سر پناهی ایجاد کنید و برای بهترین نتیجه این گیاه را زیر پنجره ای قرار دهید که کل روز نور دریافت می کند به خصوص پنجره ای که در معرض نور غربی یا جنوبی است و حتی می توانید از یک پرده نازک برای فیلتر کردن نور خورشید استفاده کنید.

در طول ماه های زمستان گیاه به نور بیشتری نسبت به همیشه نیاز دارد و همچنین بسیار مهم است که گیاه را بچرخانید تا هر دو طرف آن به صورت یکسان و مساوی نور دریافت کند که اگر این کار را انجام ندهید ، برگ ها به سمت نور خم می شوند و بزرگ تر می شوند.

 

تکثیر بنفشه آفریقایی به چه صورت است؟

قلمه برگ

روش قلمه برگ در فصل تابستان صورت می گیرد.در این روش برگ مناسب را با چاقوی تیز از انتهای دم برگ باید جدا کرده و درون آب قرار دهید تا ریشه دهد، فقط باید مراقب بوده تا برگ درون آب قرار نگیرد. راه دیگر این است که قلمه برگ را در خاک سبک ریشه دار کنید.قرار دادن نایلون روی قلمه ها برای رطوبت بیشتر محیط ،موجب افزایش سرعت ریشه زایی می شود.

 

کاشت بذر

در روش کاشت بذر باید بذرهای تازه و با قوه نامیه مناسب تهیه کرده و آنها را درون بستر خاک بکارید. نور مناسب و درجه حرارت مناسب 25-20 درجه سانتی گراد هم برای رشد بذرها نیاز است. برای آبیاری نیز می توان از روش اسپری کردن آب استفاده کرد.

 

تقسیم بوته

روش تقسیم بوته نیاز به صبر بیشتری دارد، زیرا با بالا رفتن سن گیاه، و رشد پاجوش های کنار گیاه که نشان از تولدی جدید است باید عمل کرده و این پاجوش ها را جدا کنید ، سپس آنها را در درون گلدان دیگری بکارید.

 

نحوه کوددهی به بنفشه آفریقایی

کود بنفشه آفریقایی را باید در هر بار آبیاری با یک کود رقیق که حاوی فسفر بالایی باشد تغذیه نمود. خاک گلدان را نیز هر دو سه ماه یک بار شستشو دهید و این اجازه را بدهید آب از زهگش کف گلدان خارج شود. زیرا با اجرای یک کوددهی منظم، املاح در کف گلدان تجمع می یابد و در صورت عدم خروج صدمات جبران ناپذیری به ریشه وارد می گردد.

 

دما و کیفیت هوا

دما ، رطوبت و کیفیت هوا جزء فاکتورهای مهم برای رشد بنفشه آفریقایی است که اگر این شرایط را در حالت مناسبی برای این گیاه فراهم کنید ، بنفشه آفریقایی رشد بسیار عالی خواهد داشت و عموما بهتر است که دمای محیط را 70 درجه فارنهایت نگه دارید و اجازه ندهید که دما به زیر 60 درجه یا بالای 80 درجه برسد و همچنین نیابد گیاه را در محیطی قرار دهید که تغییرات دما در آن بالاست.

اختلاف دمای شب و روز برای این گیاه نباید بیش تر از 10 درجه باشد تا بتواند گل دهی خوبی داشته باشد. اگر هوا بیش از حد گرم باشد ، قد آن بیش از حد بلند می شود و برگ ها خشک می شوند و گل ها کم کم می ریزند و پس سعی کنید که دمای هوا را به صورت تدریجی کاهش دهید و مراقب باشید همانطور که در حال کاهش دما و سرد کردن هوا هستید، کم کم دفعات آب دادن را تغییر دهید تا به گیاه شما آسیب وارد نشود. هوای بیش از حد سرد نیز می تواند باعث مرگ این گیاهان شود :این گیاهان در هوای بسیار سرد از گل دادن دست می کشند ، رشد آن ها نیز کند می شود و در موارد شدیدتر برگ ها و گل های آنان شروع به پژمرده شدن می کنند. پس در چنین مواقعی سریعا گیاه را به منطقه گرم تر منتقل کنید و سپس بافت های گیاهی را که بیش از حد تیره شده اند را از آن ها جدا کنید که این کار مانع از پوسیدگی گیاه می شود و تا مدتی آب دادن و کود دادن را متوقف کنید اما رطوبت را حفظ کنید . می توانید از روش کیسه ای استفاده کنید بدین صورت که یک کیسه پلاستیکی تمیز را دور گلدان بنفشه آفریقایی با سیم ببندید و اگر گیاه شما زنده بماند ، چند روز بعد اثرات ریکاوری را در آن مشاهده خواهید کرد. برای احیای بیشتر این گیاه بهتر است که کیسه را به مدت یک هفته روی آن نگه دارید و بعد از برداشتن کیسه ، باید روتین همیشگی آب دادن و کود دادن را آغاز کنید.

مرطوب نگه داشتن منزل نیز کار آسانی نخواهد بود اما باید سعی کنید که این رطوبت حداقل بین 50 تا 60 درصد باشد و از طرفی ایده آل ترین رطوبت بین 70 تا 80 درصد برای بنفشه آفریقایی می باشد. برای این که رطوبت این گیاه را افزایش دهید، می توانید گروهی از بنفشه های آفریقایی را در کنار یکدیگر بکارید. با این کار 15 درصد به رطوبت آنها اضافه خواهید کرد. البته این گیاهان را نباید تا حدی به یکدیگر نزدیک کنید که برگ های آن ها با هم تماس داشته باشند. اگرچه که میزان رطوبت مهم است اما باید مراقب باشید که فضایی برای رشد را نیز به گیاهان بدهید تا از رشد قارچ های خطرناک در آنها جلوگیری شود.

در فصل های زمستان نیز می توانید از دستگاه های بخور استفاده کنید. البته باید مراقب باشید که دستگاه بخور شما ویژگی تصفیه هوا را نداشته باشند زیرا در غیر این صورت باعث خشک شدن فضای داخل خانه می شوند و در فصل تابستان نیز می توانید از دستگاه های بخور خنک کننده استفاده کنید.

یکی دیگر از عواملی که در کیفیت هوا تاثیرگزار هستند، این است که میزان مواد شیمیایی و گازها را در هوا بسنجید ، مثلا لوازم برقی خانه و یا گاز آشپزخانه این مواد را تولید می کند که این مواد می تواند باعث رنگ پریدگی برگ ها و کوچک شدن گل ها شود ، تا جایی که رنگ آنها را قهوه ای کند یا باعث ریزش آنها شود و بهترین راه این است که بنفشه آفریقایی خود را از معرض این گازها و مواد شیمیایی دور کنید که این گازها نه تنها در طولانی مدت روی گیاه تاثیر می گذارند، بلکه می توانند به بدن خودتان نیز آسیب وارد کنند ، پس حتی الامکان گیاه را از محل پخت و پز خود دور نگه دارید.

 

روش-مراقبت-و-پرورش-بنفشه-آفریقایی

 

نکاتی مهم برای افزایش عمر و کیفیت نگهداری از بنفشه آفریقایی

 • شکوفه های پلاسیده و ساقه های قدیمی را برای رشد بیشتر قیچی کنید.
 • گیاهان را دور از سطح زمین قرار دهید .
 • فراموش نکنید که برگ های بنفشه آفریقایی نباید به صورت مستقیم مرطوب شوند و اسپری آب به برگهای آن به هیچ وجه توصیه نمی شود.
 • برای گل زیبای خود گلدان مناسب انتخاب کنید چراکه اگر گلدان نسبت به اندازه گیاه بزرگ تر باشد، گل دهی دچار تاخیر خواهد شد.
 • جنس مناسب گلدان برای بنفشه ی آفریقایی گلدان پلاستیکی است چراکه این گیاه حساس است، گلدان سفالی با جذب سرما برای آن تنش سرمایی ایجاد می کند.
 • فصل مناسب تعویض گلدان بنفشه ی آفریقایی فصل بهار است.

 

بیماری های بنفشه آفریقایی

مهمترین بیماری بنفشه قارچ فتیوم التیمو است که موجب پوسیدگی قسمت های بالایی گیاه می شود. از علل ایجاد این بیماری می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • اسیدی بودن خاک
 • نداشتن زهکش مناسب
 • خیس شدن برگ ها
 • قرار گرفتن گیاه در محیطی بدون تهویه و رطوبت زیاد و همچنین سرما و گرمای بیش از اندازه و تاریکی بلند مدت باعث ظهور قارچ سفیدرنگ بر روی برگ ها می شود.

 

بیماری پوسیدگی ریشه

این نوع بیماری به وسیله یک نوع قارچ ایجاد می شود . علایم بیماری شامل:

 • توقف رشد
 • پژمردگی
 • پوسیدگی به رنگ قهوه ای متمایل به سیاه در ناحیه طوقه

 

ایجاد لکه های روی برگ بنفشه آفریقایی

همانطور که گفتیم در آبیاری بسیار دقت کنید که آب روی برگها نریزه ریختن آب مخصوصا آب سرد روی برگها باعث ایجاد لکه‌هایی حلقوی سفید و زرد رنگ در محل ریزش آب خواهد شد برای حل این مشکل بهتره بعد از ریختن آب سریعا اقدام به خشک کردن برگ کنید و یا گلدان را از زیر گلدانی آبیاری کنید و یا بیشتر مراقب باشید و آب روی برگها نریزه

 

ایجاد لکه های بی رنگ روی برگها

اگر روی برگها لکه‌هایی بی رنگ(کرم یا شیری رنگ) در بافت برگ مشاهده کردید این مشکل زمانی اتفاق میوفته که شما از آب سرد برای آبیاری استفاده کنید (به هیچ وجه دمای نباید دمای آب ۵ الی ۸ درجه سرد تر از خاک گلدان باشه) بهترین آب برای آبیاری این گیاه و کلا گیاهان آپارتمانی استفاده از آب هم دما شده با محیط است برای این کار آب را به مدت ۲۴ ساعت در ظرفی در باز قرار دهید تا هم دمای محیط شود و هم کلر آن خارج شود.

 

چرا برگهای من زیاده ولی ریز

علت زیاد و ریز شدن برگها این است که گلدان برای گیاه شما کوچک است و باید تعویض گلدان را انجام دهید، توجه کنید گلدان را فقط با یک سایز بزرگتر تعویض کنید.

 

علت لوله شدن برگ بنفشه آفریقایی

عواملی که باعث به وجود آمدن این مشکل میشه عبارتند از بالا بودن دما ،خشکی محیط ، افراط و تفریط در آبیاری، حمله آفات، آبیاری از بالا و غبار پاشی برگ ها بهتر است که شرایط رو مورد بررسی قرار بدید و عامل مشکل رو پیدا کنید ولی بهتره همانطور که گفته شده از روش آبیاری از زیر گلدانی استفاده کنید، پشت و روی برگ ها را هم به دقت بررسی کنید دچار آفت نشده باشد.

 

کم رنگ شدن برگهای بنفشه آفریقایی

رنگ پریدگی برگها میتونه دو عامل داشته باشه:

۱- نور زیاد

۲- کمبود مواد مغذی در خاک.

برای حل مشکل گیاه را در محلی با نور فیلتر شده قرار دهید و با استفاده از کود مخصوص بنفشه افریقایی و یا کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی گلدار خاک را تغذیه کنید.

 

علت جمع شدن و افتادگی برگهای بنفشه آفریقایی

اگر محل نگهداری زیادی سرد و یا زیادی گرم باشه افتادگی برگ رخ خواهد داد پس دمای محل نگهداری رو بررسی کنید اگر سرد بود به محلی با دمای بالاتر منتقل کنید و اگر گرم بود تعداد دفعات آبیاری رو زیاد کنید.

 

علت بی حال شدن برگهای بنفشه آفریقایی

بیحال شدن بنفشه افریقایی میتونه از تعویض گلدان و اسیب رسیدن به ریشه، جابجایی و همچنین آبیاری زیاد اتفاق بیوفته، اگر تعویض گلدان انجام دادید شرایط ایده آل گیاه رو که گفتیم براش فراهم کنید تا به مرور وضعیت گل به حال عادی برگرده و اگر میزان ابیاری زیاد بوده حتما ریشه و ساقه رو هم بررسی کنید که دچار پوسیدگی نشده باشه.

 

 

آفت و بیماری های بنفشه آفریقایی

بنفشه گیاهی حساس هست که آفتهای زیادی اونو میتونه از پا دربیاره پس سعی کنید در اولین قدم بیماری ها رو از بین ببرید.

 

آفت پنبه ای بنفشه آفریقایی (آردآلو)

اگر روی برگهای گیاه شما توده هاي متحرک سفيد رنگ با پوشش آردي دیده شد نشانه شپشک آردآلود میباشد که از شیره گیاه تغدیه کرده و در نهایت موجب مرگ خواهد شد. شيوه مبارزه با اين حشره، استفاده از سموم تماسي مانند مالاتيون، ديازنيون، گوزاتيون به نسبت به يک قاشق مرباخوري ( دو سي سي در يک ليتر آب به اضافه پنج تا شش قطره مايع ظرفشويي ) است که بايد روی قسمتهای الوده، شاخ و برگ گیاه(پشت وروی برگها) اسپره کنید. البته میشه از سموم سيستميک مانند کونفیدور ،اتیون ،متاسیستوکس و…نيز برای مبارزه استفاده کرد.

 

علت سفیدک زدن برگهای بنفشه افریقایی چیست

علت این مشکل میتونه قارچ باشه، بسیار مراقب باشید چون با افزایش رشد قارچ سفید رنگ و آرد مانند روی برگها و گلها موجب خشک شدن و مرگ گیاه خواهد شد. برای حل مشکل میتویند از انواع قارچ کش استفاده کنید.

 

قهوه ای و سیاه شده قسمت تاج (ضعف باکتریایی)

این مشکل نشانه وجود ضعف باکتریایی در گیاه شما است به نحوی که قسمت های ریشه و تاج گیاه شما دچار تغییر رنگ به قهوه‌ای مایل به قرمز تیره تا سیاه میدهد و در نهایت گلبرگها ظاهری روغنی به خود میگیرد در این مورد حتما سایر گیاهان رو جدا نگهداری کنید و به هیچ وجه از گیاه خود قلمه نگیرید.

 

پیچیدن و خم شدن برگهای بنفشه

این نشانه وجود کنه سیکلامن می باشد که در رنگ های زرد، قهوه ای و سفید مشاهده میشود البته خیلی ریز هستند و حتما باید با ذره بین مشاهده کنید و نشانه آن پیچیدن و خم شدن برگها می باشد و برای درمان از سم های مخصوص کنه سیکلامن باید استفاده کنید.

 

2 دیدگاه برای “نکاتی برای داشتن بنفشه آفریقایی زیباتر

  • گلگونه میگوید:

   با سلام
   داخل مطلب راهنمایی لازم انجام شده، لطفا به متن مقاله مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *