معرفی کامل درخت کاج نوئل

معرفی-انواع-درخت-کاج-نوئل

این درختچه‌ی زیبا می‌تواند ۲۰۰ سال یا بیش‌تر هم عمرکند. این کاج زیبا و همیشه سبز سرمای هوا را به راحتی تحمل می‌کند و در فضای باز بهترین رشد را دارد. این درخت بومی اروپاست و در روزهای زیبای کریسمس، کاربرد تزیینی دارد. این کاج در صنعت چوب و کاغذ بسیار محبوب است و یکی از با کیفیت‌ترین چوب‌ها را تولید می‌کند. این کاج  زیبا را در ایالات متحده به عنوان بادشکن و برای حفظ جنگل‌ها کشت می‌کنند چون ریشه‌های این گیاه در خاک بسیار محکمند و به راحتی جلوی بادهای شدید مقاومت می‌کنند. درخت کاج بالغ در فضای باز رشدی استثنایی و زیاد دارد و شکل آن به شکل هرم خواهد بود و اگر در شرایط مناسب آب و هوایی باشد، بلندی آن ممکن است به ۳۰ متر هم برسد. از نکته‌های جالب این درخت این است که خودش می‌تواند علف‌های هرز اطرافش را از بین ببرد. کاج‌ها به جای برگ سوزن دارند. سوزن‌های همیشه سبز این درختچه حدود سه سانتی‌متر بلندی دارند،‌ نوک‌تیز و محکم هستند و به رنگ سبز براقند. پوسته‌ی تنه‌ی این درختچه،‌ نازک و به رنگ قرمز و قهوه‌ای است. مخروط‌های این کاج زیبا بزرگ هستند و به اندازه‌ی ۱۵ سانتی‌متر هم می‌رسند. این مخروط‌ها در فصل پاییز دوره‌ی رشدشان را تکمیل می‌کنند و می‌رسند.

 

شرایط نگهداری از درخت کاج نوئل

آبیاری

در ۲سال اول کاشت آبیاری منظم برای استقرار این گیاه بسیار مهم است ولی پس از آن هفته ای یکبار آبیاری عمیق انجام شود.

 

آبیاری-درخت-کاج-نوئل

 

نور

به ۶ساعت آفتاب کامل در روز نیاز دارد یعنی آفتاب کامل البته سایه آفتاب هم تحمل میکند ولی حجم گلدهی و رشد هم کاهش میابد.

 

نور

 

خاک

در هر نوع بافت خاک اعم از شنی ،رسی،لومی به شرط زهکشی خوب و عدم خفگی خاک قادر به زندگی است ولی ازنظر واکنش ،خاک های خنثی تا اسیدی را ترجیح میدهد. ریشه های این گیاه سطحی میباشد بنابراین افتادگی دراثر بادهای شدید در گونه های آن رخ میدهد پس از آبیاری سطحی و زیاد بپرهیزید.

 

خاک

 

دما

مانند اکثر کاج ها به سرما مقاوم است ولی درکل به خاطر مناطق بومی خود طالب هوای خنک و رطوبت بالا میباشند.

 

دما

 

هرس

هرس کردن شاخه های خشک و سرشاخه های سبز برای پر شدن و شاخه زایی بیشتر توصیه میشود.

 

هرس-کردن

 

تغذیه

اگر درخت شما بزرگ است میتوانید از کودهای کند رهاشونده هر ۳یا ۴ماه یکبار استفاده کنید چون درختان بزرگ ریشه های بیشتر و عمیق تری دارند و میتوانند مواد غذایی عمق خاک را نیز مصرف کنند ولی درختان کوچکتر را هر ماه با کوهای کامل تغذیه کنید.

 

کود-دادن

 

تکثیر

درختی سخت ریشه زا است و به وسیله ی قلمه های چوب سخت در محیط مرطوب و با هورمون های ریشه زایی در آخر پاییز و اوایل زمستان تکثیرمیشود این درختان دارای خاصیت مکان نگاری میباشند یعنی اگر از شاخه های عمودی قلمه گرفته شود درخت عمود رشد میشود ولی اگر از شاخه های افقی قلمه گرفته شود درختی افقی رشد بوجود می آید.

 

مراحل قلمه زدن کاج نوئل
 1. از شاخه مورد نظر قلمه را به صورت اریب ببرید.
 2. در صورت برگدار بودن، برگهای پایینی حذف و فقط 2 تا 3 برگ باقی بماند.
 3. انتهای قلمه را در هورمون ریشه زایی فرو ببرید.
 4. زمان ریشه دار شدن بستر قلمه ها باید مرطوب باشد. می‌توانید از کشیدن یک پلاستیک شفاف روی گلدان یا بستر قلمه شرایط گلخانه را ایجاد کنید.
 5. بگذارید تا ریشه دهی کامل شود و بعد گیاه جوان را با دقت و بدون جدا شدن خاک اطراف ریشه در خاک مناسب بکارید.

 

تکثیر-درخت-کاج-نوئل

کاربرد درخت نوئل در صنعت

 • درخت نوئل ، چوب بسیار مرغوبی دارد، به همین دلیل مورد توجه تاجران جهان قرار گرفته است.
 • از آن در تهیه چوب های الواری و تیری، مبل سازی.
 • مصارف متنوع نجاری، ساختمان سازی و در تولید خمیر کاغذ استفاده می شود.

کاربرد-درخت-کاج-نوئل

 

مشکلات درخت کاج کریسمس

درخت نوئل جوان را کنار نوئل بزرگ نکارید. در فصل بهار بخاطر بارندگی و اختلاف دمای شب و روز این درخت مستعد قارچ و در نتیجه سوزن ریزی میباشد پس برای پیشگیری بهتر است با سموم قارچ کش سیستمیک آنرا ضد عفونی کنید، توجه کنید بعد از سوزن ریزی کامل دیگر قارچ کش زدن  فایده ای ندارد فقط به جلوگیری از آن کمک میکند. همچنین به یاد داشته باشید که برای جلوگیری از قارچ و سوزن ریزی هرگز روی برگهای درخت آبپاشی نکنید. در صورتی که در ابتدای سوزن ریزی آن را مشاهده کردید این 4 کار را انجام بدید

 1. 1)بریدن شاخه مربوطه و سوزاندن آن
 2. ۲)اجازه دهید شاخ و برگ کاملا خشک شود
 3. ۳)با کود تقویت کننده درخت را تقویت کنید.
 4. ۴)برای جلوگیری سریع قارچ کش بزنید.

 

پوسیدگی ریشه ناشی از آبیاری زیاد

بیماریهای باکتریایی

معمولا به صورت خشک شدن و مردن شاخه های درخت از پایین به سمت شاخه های بالایی خود را نشان میدهد یا سوزن ها به رنگ قهوه ای یا بنفش در می آید. برای پیشگیری  از این بیماریها در دوران خشک و تابستان به گیاه هرگز استرس آبی یعنی بی آبی وارد نشود و در صورت دیدن علایم سریعا شاخه های آلوده را هرس کنید و از ته بچینید!

 

بیماری-های-درخت-کاج-نوئل

 

درخت کاج نوئل هم انواعی دارد که در ادامه سعی بر این داشتیم که آنها را به شما معرفی کنیم

نوئل سبز

نوئل سبز بومي اروپاست و اغلب به عنوان درخت ايام كريسمس بكار ميرود و از اين رو نام فارسي درخت نوئل ياكاج نوئل به آن اطلاق شده است. نام عربي آن تنوب يا صنوبر صغير ميباشد. در برابر هر نوع آلودگي و گازهاي سمي مقاوم است .

دارای ۲زیر گونه مهم (بالشتکی و اولندروف) میباشد

 

نوئل-سبز

 

نوئل سبز بالشتكي

كوتاه قد و به شكل بالشتك، ارتفاع به ندرت به يك متر مي رسد، گسترش پهناي تاج تا متر، فرم نيم كروي و گاهي در وسط فرورفته، بسيار كند رشد است و در طول سال بيش از ۳ تا ۵ سانتيمتر رشد نمي كندو كاشت آن در باغهاي صخرهاي و پاركها بسيار معمول است.

 

نوئل اولندورف

فرم مخروطی فشرده، ارتفاع ۱.۵تا ۳متر، قطر قاعده ۳متر.

 

نوئل نقره‌ای يا آبي

يكي از زيباترين گونه هاي سوزني برگ است كه به خاطر فرم و رنگ زيبا ي سوزنهاي آن، بيشتر از ديگر گونه هاي جنس نوئل، جهت فضاي سبز و محيط زيست شهري كاشته ميشود. زيستگاه اصلي آن ايالات متحده آمريكاست . ارتفاع ۵۰متر و قطر ۱.۵ آن به ثبت رسیده است. شاخه‌هاي اصلي با زاويه۹۰ درجه و در حلقه ها و رديف‌هاي جدا از هم و شعاعی آرايش يافته‌اند. شاخه‌هاي فرعي به صورت متقابل و افقي قراردارند. تاج آن خوش فرم،مخروطي و متقارن است. سوزنها سخت و نوك تيز ، به طول ۲ تا ۳ سانتيمتر، داراي پاشنه كوتاه، مقطع  لوزي شكل و به رنگ سبز مايل به آبي مي باشند و غباري كبود رنگ تمام سطح آنرا مي پوشاند. سوزنها به صورت شعاعي دور تا دور شاخه ها آرايش يافته اند. معمولا در انتهاي شاخه هاي سال قبل آويزان مي شوند. کمبود برخی عناصر مثل ،منگنز و روی و آهن یا قلیایی شدن خاک یا به صورت ژنتیکی با افزایش سن و یا گرمایی زیاد هوا یا اگر از پایین به بالا روی سوزن‌ها نقاط سیاه رنگ مشاهده شد علامت قارچ و بیماری میباشد که باید قارچ کشی شود. در کل تمام این مشکلات باعث تغییر رنگ نوئل آبی به سبز میشود. کاج نوئل آبی خود دو نوع دارد

 

نوئل-ابی-یا-نقره‌ای

 

نوئل آبي كپه اي

كوتاه قد است (بيشترين ارتفاع ۱ متر) و به صورت كروي گسترش مي يابد (پهناي۱/۵ متر). در ابتداي رشد شاخه ها گسترده و نامنظم رشد مي‌كنند ولي فرمي مسن، فشرده و زيبا دارند. از آن براي آرايش و طراحي در سبكهاي مختلف باغباني استفاده مي شود . ريشه اي سطحي، داراي ريشه هاي جانبي افشان و باريك و بلند دارد. سرعت رشد متوسط تا كند است. این درخت  به يخبندان مقاوم است . به گرماي مفرط حساس است. نواحي ملايم و مرطوب را تحمل مي كند. در آفتاب يا سايه خوب رشد مي كند . نيازي به هرس ندارد. هرماه يك بار آبياري عميق نیاز دارد. زهكش خوب ضروري است .  عنكبوت قرمز از مهمترین آفات و بیماری‌های این درخت محسوب می‌شود. قارچهاي انگلي موجب فساد چوب آن مي شوند و درماني هم ندارند .

 

نوئل آبي كاستر

اين رقم بهترين و مشهورترين فرم آبي رنگ در ميان سوزني برگان زينتي است و به صورت طبيعي به فرم مخروطي يا هرمي زيبا آرايش مي يابد . به ارتفاع ۱ متر مي رسد. سوزنها به رنگ سبز مايل به آبي مات مي باشند. بسیار برای طراحی فضای سبز دست طراحان را باز میگذارد و در باغهای صخره ای یا در منظر سازی همراه با درختان رنگی و پهن برگ! دیگر مثل افرای سرخ با رنگ قرمز یا آلو پرونوس قرمز منظره ی دلربایی را به وجود می آورد.

 

بونسای کاج نوئل

بونسای کاج نوئل یا همان کاج کونیکا درختچه ای همیشه سبز، کند رشد بسیار زیبا و دارای برگهایی بشکل سوزن های کوتاه می باشد که به حالت کروی و مخروطی با نظم خاصی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و مانند کوه سبز دیده می شود. این گیاه نماد صلح، خوبی ها و عمر طولانی است. این بن‌سای مناسب جهت دکوراسیون فضاهای نورگیر داخل و خارج از منزل می باشید و همچنین هدیه مناسب و زیبا برای کسانی که دوستشان دارید. این درخت بومی کانادا می‌باشد. کاج نوئل گیاهی نور دوست است و به چهار ساعت آفتاب کامل در روز نیاز دارد از این رو بهترین مکان برای نگه داری این بونسای کنار پنجره یا تراس و پاسو هست. این گیاه به آبیاری کم نیاز دارد. حجم آب آبیاری طوری باشد که کل خاک گلدان کاملا خیس شود و بطور روزانه برگها اسپری آب شوند. بهترین خاک برای این بن‌سای مخلوطی از خاک سبک باغچه، کمپوست و کود است.  دمای مطلوب آن ترجیحا بین ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد است. زمان کوددهی در بهار سالانه از کود آهن و اسیدی استفاده شود. هرس کردن شاخه های خشک برای پر شدن و شاخه زایی بیشتر توصیه می شود. زمان هرس شاخ و برگ ها در بهار پیش از جوانه‌زنی است.زمان تعویض گلدان و هرس ریشه هم دو الی سه سال یکبار در بهار.

بونسای-کاج-نوئل

1 دیدگاه برای “معرفی کامل درخت کاج نوئل

 1. سامان میگوید:

  سلام
  وقتتون بخیر
  من بذر نوئل دارم بعد دوماه سرمادهی دادم و ۱۰روزه که کاشتم
  و روش سلفون کشیدم و گذاشتم زیر نور مصنوعی هنوز هیچ خبری نشده؟
  ممنون میشم که کمک کنین
  متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *