معرفی کامل خاکبرگ

خاکبرگ

مخلوط مواد آلی و مواد معدنی  بر روی سطح زمین، تشکیل خاک را می دهد. خاک محیط مناسبی را برای رشد گیاه ایجاد می کند. فرآیند تشکیل خاک یک فرآیند طولانی است که در طی سالیان دراز اتفاق می افتد. در طی این فرآیند مواد حاصل از سنگ های فروپاشی شده و فرسایش یافته که مواد معدنی را تشکیل می دهند با مواد آلی حاصل از  تجزیه موجودات زنده مخلوط شده و خاک را به وجود می آورند. با توجه به  متفاوت بودن مواد تشکیل دهنده خاک، نوع خاک ها نیز متفاوت خواهد بود.

خاک ها از طریق استقرار گیاه و همچنین جذب آب و مواد غذایی، محیط و بستر مناسبی را جهت رشد و نمو گیاهان فراهم می سازند. خاک موجود در باغچه با خاک گلدان که در داخل آن گیاهان آپارتمانی و یا گل های فصلی کاشته می شوند، متفاوت می باشد. معمولا خاک گلدان ترکیبی از خاک باغچه با اجزای مختلف است که هرکدام از این اجزا تامین کننده یکی از نیازهای گیاه می باشند.

 

خاکبرگ

 

اجزای تشکیل دهنده خاک برگ

خاک برگ یکی از خاک های ارگانیک می باشد که از روی هم جمع شدن، انباشته شدن و پوسیدگی دمبرگ های درختان، چمن های قیچی شده و … به وجود می آید. خاک برگ به دلیل سبک و قابل نفوذ بودنش، تهویه کننده بسیار با ارزشی برای خاک به حساب می آید و بستری مناسب جهت رشد گیاهان زینتی فراهم می آورد.

خاک برگ ها انواع مختلفی داشته که به لحاظ خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوت می باشند. در واقع تفاوت در انواع مختلف خاک برگ ها ناشی از متفاوت بودن نوع گیاهی است که از برگ آن، خاک برگ تهیه شده است.

خاک برگ سیلیسی

از جمله خاکهایی است که دارای آهک زیادی می باشد و از این خاک نمی توان برای گیاهانی که نیازی به آهک ندارند، استفاده کرد. لذا برای این دسته از گیاهان برگ کود تهیه و استفاده می شود. یکی از خاک هایی که از گیاهان آهک گریز است، درخت بلوط است. برگهای این درخت برای گیاهانی که نیازی به آهک ندارند مورد استفاده قرار می گیرد.

 

فواید خاک برگ برای گیاهان

 • خاک برگ قابلیت نگهداری رطوبت در خود را دارد.
 • این نوع از خاک از زهکشی خوب مناسبی برخوردار می باشد.
 • خاک برگ باعث سبک شدن و قابل نفوذ شدن خاک می گردد.
 • خاک برگ تهویه کننده خاک محسوب شده و از بهم چسبیدگی  ذرات خاک جلوگیری می کند.
 • خاک برگ از آبشویی، شور شدن خاک و از دست رفتن مواد مغذی آن جلوگیری می کند.
 • این نوع از خاک باعث افزایش مقاومت گیاه در برابر آفات و عوامل بیماری زای خاک می شود.

آموزش درست کردن خاک برگ

از آنجا که خاک برگ از روی هم انباشته شدن برگ های پوسیده به دست می آید؛ بنابراین بهترین فصل تهیه خاک برگ همزمان با شروع فصل ریزش برگ ها یعنی پاییز می باشد. به همین منظور ابتدا برگ های خشک درختانی با رگبرگ های خشن و ضخیم (مانند افرا، نارون و …) را جمع آوری می نماییم. از هر مکانی نمی‌توان برگ جمع آوری نمود؛ بلکه بهتر است از مکانی که برگ های آنجا تحت تاثیر آلودگی هوا قرار دارند خاک برگ تهیه نشود. بنابراین برگ های درختان خیابان های شلوغ با آلودگی هوای بالا برای تهیه خاک برگ مناسب نیست. همچنین می توان علاوه بر برگ به جمع آوری چمن نیز پرداخت.

 

جمع-آوری-گیاهان-خشک-شده

 

بعد از جمع آوری برگ های مورد نیاز،گودالی را به شکل گرد و یا مربع تهیه نمایید. سپس در داخل گودال یک لایه یرگ ریخته  و به منظور تامین رطوبت، روی آن را آب پاشی بنمایید. برای تسریع در پوسیده شدن برگ ها می توان مقداری کود ازته مانند اوره نیز به برگ ها اضافه نمود. سپس مجددا یک لایه برگ ریخته و آب پاشی و کود پاشی بنمایید. نتیجتا در اثر رشد و نمو باکتری ها، برگ ها پوسیده شده و بعد از 8 الی 12 ماه خاک برگ برای استفاده آماده می باشد. البته خاک برگ های قدیمی تر و 3-4 ساله به لحاظ کیفی و مرغوبیت بهتر هستند.

 

ایجاد-گودال-برای-برگ-های-خشک-شده

 

همچنین می توان برگ ها و چمن های هرس شده را درون یک کیسه جمع آوری نموده و پس از تامین رطوبت مورد نیاز، در آن را ببندیم البته به منظور ایجاد تهویه مناسب در کیسه، بهتر است روزنه هایی را بررروی کیسه ایجاد نماییم. بدین طریق بعد از گذشت 2 سال خاک برگ آماده می باشد.

 

استفاده-از-علف-های-هرس-شده-به-عنوان-خاک-برگ

 

پس از گذشت مدت زمانی بهتر است مواد داخل گودال را مخلوط نموده و به مکان دیگران انتقال یابد. این کار بدین منظور انجام می گیرد که گرمای بیش از اندازه تولید نگشته و از طریق هوا رسانی، باکتری ها از بین نروند و همین امر روند تولید خاک برگ را سرعت می بخشد. بعد از آماده شدن خاک برگ، آن را الک می کنیم تا چوب ها و زوائد آن جدا شود و به منظور از بین بردن آفات و امراض احتمالی موجود در آن، بهتر است قبل از استفاده، خاک برگ ضدعفونی شود.

 

چگونه از برگ گردو برای درست کردن خاک برگ استفاده کنیم؟

ویژگی اصلی درخت گردو تعداد زیادی از برگ های بزرگ است که بلافاصله پس از شروع اولین یخ های کوچک بسته می شود. باغبان از برگ های خشک گردو به عنوان کود استفاده می کنند.

ایجاد کمپوست از برگ گردو را می توان با استفاده از کیسه های معمولی، که در آن شما نیاز به ایجاد دهانه های کوچک برای اطمینان از هوای تازه است. یکی دیگر از گزینه های آماده سازی کمپوست در چاله های ویژه یا قلم های چوبی است که در طی سقوط تمام برگ های افتاده از بین می روند. در بهار، کمپوست تکان داده می شود و منتقل می شود و سپس آن را به خوبی مرطوب می کند و کود نیتروژن به آن افزوده می شود.

راه دیگری برای بارور کردن خاک، استفاده از خاکستر حاصل از سوزاندن برگ های گردو است . این می تواند اضافه شود به پودر آلی بالا، که می تواند با مقدار اضافی از کلسیم و پتاسیم پر کنید.

استفاده از برگ گردو به عنوان یک کود، باغبان را قادر خواهد ساخت نه تنها به بهبود خواص زمین در طرح او، بلکه همچنین برای رشد یک محصول مفید پر از ویتامین ها.

 

How-to-use-walnut-leaves-to-make-leaf-soil

 

چرا هنگام استفاده از خاک برگ برای تعویض گلدان نباید آن را فشارداد؟

به این علت که فشردگی زیاد خاک برگ سبب می‌شود که خاک برگ‌ها به هم بچسبند و از ورود هوا و تنفس ریشه که برای رشد گیاه بسیار مهم و ضروری است جلوگیری نماید.

 

آیا خاک برگ دارای مواد غذایی می‌باشد؟

خیر خاک برگ‌ها فاقد مواد غذایی هستند و یا بسیار ناچیز است و بیشتر برای سبک کردن خاک و بهبود بافت خاک استفاده می‌شود.

 

چرا توصیه می‌کنید در ترکیب خاک کاکتوس از خاک برگ استفاده نکنیم؟

چون خاک برگ رطوبت را در خود نگه می‌دارد و باعث پوسیدگی ریشه در کاکتوس و گیاهان گوشتی می‌شود.

3 دیدگاه برای “معرفی کامل خاکبرگ

 1. پروانه شهبازی میگوید:

  سلام برگ های شصت اصله درخت گردو و چهل درخت دیگر در باغ ریخته شنیدم جمع نشوند افت تولید میشوداگر کسی لازم دارد سریع بیاید جمع و استفاده کند

 2. طبیعت میگوید:

  سلام خسته نباشید من پارسال برگهای درخت خرمالوی باخچه خودمو جمع کردم ولی شنیدم میگن برگ خرما ونارنج پرتقال واسه کوددهی مناسب نیست درسته؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *