معرفی انواع درخت کاج

معرفی-انواع-درخت-کاج

کاج جزئی از درختان برگ سوزنی شکل و مخروط داری است که اکثرا بومی کشورهای نیمکره شمالی استوا متعلق به خانواده کاجیان و سرده می‌باشد و تقریبا بیش از ۱۲۶ گونه از آن در سراسر دنیا یافت می‌شود گونه‌های مختلف درخت کاج در محیط زیست‌های مختلف رشد می‌کنند، از مناطق سرد و خشن در آمریکای شمالی گرفته تا جنگل‌های بارانی و بیابان‌های شنی داغ. از این درختان برای تولید چوب زیاد استفاده می‌کنند چون رشد سریعی دارند و خیلی زود ارتفاع آن‌ها زیاد می‌شو و با اینکه اکثر آن‌ها چوب نرمی دارند ولی برخی گونه‌ها چوب‌های بسیار سفتی دارند که در ساخت و ساز استفاده می‌گردند. از درختان کاج به شکل بوته باری محوطه سازی، درخت کریسمس یا درختان بلند برای جلوگیری از سرعت گرفتن سیل و ورود گرد و خاک نیز استفاده می‌شود چرا که ارتفاع بعضی آن‌ها به ۴۵ متر هم می‌رسد. در ادامه سعی کردیم تا تعدادی از انواع درختان کاج را به شما معرفی کنیم.

 

جدیدترین محصولات

 

کاج مدیترانه ای

به این درخت، کاج اورشلیم هم گفته می‌شود. یکی از گونه‌های به شدت مقاوم در برابر خشکی است و برای مناطق گرمسیر ببسیار ارزشمند است. برگ‌های سوزنی آن سبز زرد مایل به سبز می‌باشد و در برخی نقاط دنیا به عنوان گونه‌ای مهاجم شناخته می‌شود چون در مناطقی که بخاطر آتش سوزی از بین رفته‌اند به خوبی رشد می‌کند. درختی بزرگ با شکل مخروطی تاج باز بوده و در محیط بزرگ به خوبی رشد خواهد کرد.

 

کاج مدیترانه‌ای

 

محصولات تخفیف دار

 

کاج اتریشی

به کاج سیاه اروپایی نیز شهرت دارد. این درخت بومی جنوب اروپا، شمال آفریقا، قبرس و ترکیه است.از سایز متوسط تا بزرگ رشد کرده و هنگامی که به بلوغ کامل می‌رسد، از شکل هرمی به گرد تبدیل می‌شود. از این گونه برای پوشاندن محیط یا حتی برای استتار نیز استفاده می‌گردد و مشکل آن این است که آفات و بیماری‌های آن زیاد می‌باشد. ارتفاع آن به ۱۲ تا ۳۰ متر می‌رسد و ضخامت و کلفتی تنه  آن به ۱.۸-۱ متر هم می رسد. درخت کاج اتریشی مقاومت بالایی نسبت به خاک های گچی ، آهکی و یا مناطق آلوده شهری دارد شاید بتوان گفت حتی مقاومت بالایی به نسبت همه کاج ها دارد.

 

کاج-اتریشی

 

کاج زبره

بومی کوهستان‌های صخره‌ای جنوبی نواحی آمریکای شمالی، آریزونا، کلرادو و نیومکزیکو است که برای منظره و فضای سبز بسیار مناسب می‌باشد. نمونه‌های کوتاه آن به عنوان بوته استفاده می‌شوند یا در حد درخت کوچک رشد می‌دهند. در برخی مناطق به آن کاج هیکوری هم می‌گویند. رشد آهسته‌ا‌ی دارد، و عمر آن بسیار طولانی است.

 

کاج-زبره

 

پرفروش ترین محصولات

 

کاج جزایر قناری

به دلیل اینکه بومی جزایر قناری (اسپانیا) می‌باشد به این اسم معروف شده است. ارتفاع بسیار بلندی (۱۵ تا ۲۴ متر) دارد و با نزدیک شدن به بلوغ رشد خود شبیه به سایبان چتر مانند می‌شود. گونه بسیار مقاوم، پایدار و بادوام در مقابل اکثر خاک‌ها بوده ولی سرما را تحمل نمی‌کند. معمولا این گونه را برای زیباسازی منظره نمی‌کارند بلکه هدف از کشت این درخت چوب معطر و خوش بوی آن است.

 

کاج-جزایر-قناری

 

کاج کاشفی

این درخت بزرگ (۱۸ تا ۵۴ متر ارتفاع) بومی نواحی هیمالیایی قاره آسیا – افغانستان، بوتان، چین، هند، میانمار و نپال می‌باشد. برای پرورش جنگل در آسیا بسیار مهم است با اینکه در مقایسه با سایر درختان کاج، چوب آن کیفیت جالبی ندارد معمولا از آن برای پوشش منظره و طبیعت هم استفاده نمی‎‌شود و بیشتر از چوب آن در صنایع ساخت و ساز و ساخت مبلمان استفاده می‌گردد.

 

کاج کولتر

درختی بزرگ (۱۲ تا ۳۰ متر ارتفاع) با تاج نامنظم و مخروط‌های بسیار بزرگ و سنگین است که اسامی زیادی به آن داده‌اند مثل: مخروطی بزرگ، اسلش، زمینی و مهره‌ای. این درخت بومی کوهستان‌های ساحلی کالیفرنیا و شبه جزیره باخا در غرب مکزیک می‌باشد. در تمامی انواع خاک از جمله رسی سنگین قادر به رشد می‌باشد، اما ارتفاعات متوسط با خاک سنگلاخی را ترجیح می‌دهد. معمولا به عنوان درخت زینتی در پارک‌ها و باغ‌های بزرگ می‌کارند و به جز هیزم هیچ کاربرد تجاری دیگری ندارد.

 

کاج-کولتر

 

کاج سفید شرقی

یکی از مهم‌ترین گونه‌های کاج در آمریکای شمالی (آمریکا و کانادا) است. رشد سریع (۱۵ تا ۳۰ متر ارتفاع) و عمر طولانی دارد. هم برای پوشش طبیعت و هم ساخت الوار کاشته می‌شود. خیلی راحت و بدون هیچ گونه مشکلی می‌توان آن را هرس کرد و حتی به شکل درختچه برای ایجاد پرچین پرورش داد. پوست خاکستری آن به مرور شکاف می خورد و نسبت به آلودگی هم بسیار حساس است.

 

کاج-سفید-شرقی

 

کاج سفید غربی

کاج سفید غربی با کاج سفید شرقی مرتبط بوده و یکی از بزرگ­ترین کاج­ها می­باشد که ارتفاع آن به 60 متر می­رسد. این درخت بسیار بزرگ­ بوده و معمولا برای طراحی چشم ­انداز مورد استفاده قرار می­گیرد. این درخت بومی کشورهای شمال غربی اقیانوس آرام بوده و در مناطق کوستانی مرتفع و سطح دریا پیدا می­شود. با نام های کاج سفید کوهی ، کاج سفید آیداهو، یا کاج نقره ای نیز شناخته می‌شود.

 

کاج-سفید-غربی

 

کاج دم روباهی

کاج دم روباهی همیشه سبز و دارای برگ های سوزنی است و شکل کلی گیاه مانند دم روباه است و به همین دلیل به کاج دم روباهی معروف است. این گیاه از خانواده سرو میباشد و رشد نسبتا کمی دارد. زیبایی این گیاه در داشتن برگهای سوزنی سبز و زرد آن است. این گیاه آن ‌قدر جان سخت است که حتی یخبندان هم آسیب قابل توجهی به این گیاه نمی ‌رساند. زیستگاه طبیعی دم ‌روباهی آفریقای جنوبی بوده و در آب ‌و هوای مدیترانه ‌ای نیز رشد می‌ کند اما می‌ توان آن را در محیط‌ های خانگی نیز در گلدان پرورش داد و هنگامی که هوا مناسب است آن را به بیرون از خانه منتقل کرد. ارتفاع آن به ۶ تا ۱۵ متر می‌رسد.

 

کاج دم روباهی

 

کاج خاکستری

درختی بلند (۱۲ تا ۲۱ متر ارتفاع) که تنه چنگالی شکل غیر نرمالی دارد. این درخت در کوهپایه‌های پایین دستی کالیفرنیا پیدا می‌شود و بندرت از آن به عنوان پوشش طبیعت استفاده می‌گردد. به این درخت کاج کوهپایه، کوهپایه کالیفرنیا، کاج گاوی و حفار نیز گفته می‌شود.

 

کاج-خاکستری

 

کاج سنگ ایتالیایی

این درخت به کاج چتری هم معروف است به خاطر ظاهر چتری شکل آن از نواحی مدیترانه است.ظاهر بسیار جذابی دارد و داخل کشور هم کاشته می‌شود. دانه‌های پیگنولی خوراکی آن باعث شده تا در نواحی مدیترانه بسیار محبوب باشد و بومی نواحی جنوبی اروپا، لبنان و ترکیه می‌باشد و ارتفاع آن به ۹ تا ۱۸ متر می‌رسد.

 

کاج-سنگ-ایتالیای

 

کاج جک یا مخروط خمیده

بومی بخش‌های شمالی آمریکا و کانادا بوده و طول آن به ۹ تا ۱۵ متر می‌رسد و تا حدی شبیه به یک گیاه ژولیده و کهنه است که به ندرت برای منظره طبیعی استفاده می‌شود اما به دلیل اینکه می‌تواند در خاک‌های فقیر از لحاظ مواد مغذی رشد کند، به عنوان بادشکن در نواحی روستایی گزینه فوق العاده‌ای است. این گونه گیاهی دو برگ سوزنی در هر دسته به شکل یک جفت برگ پیچ خورده و واگرا دارد و مخروط‌های خمیده تولید می‌کند.

 

کاج-جک

 

کاج سیاه ژاپنی

ظاهری جذاب و مخروطی شکل دارد و یکی از بهترین گونه‌های کاج برای منظره‌های طبیعی است. بومی ژاپن و کره‌جنوبی است ولی در همه جا کاشته می‌شود. طول آن به ۶ تا ۱۵ متر می‌رسد.

 

کاج-سیاه-ژاپنی

 

کاج زرد یا پاندروسا

به آن کاج جک سیاه، قرمز غربی و برگ بلند غربی هم می‌گویند که بومی آمریکا، بریتیش کلمبیا و کانادا می‌باشد. به خاطر داشتن سایز و اندازه بسیار بزرگ و تنه ضخیم و صاف آن به یکی از بهترین گزینه‌ها برای پوشش پارک‌ها و مناظر طبیعی بزرگ به عنوان درخت زینتی و همچنین تولید الوار تبدیل شده است، پوست آن شکاف‌های عمقی زیادی دارد. ارتفاع آن به ۱۸ تا ۳۰ متر می‌رسد.

 

کاج-زرد

 

کاج مطبق

کاج مطبق نام های زیادی دارد. به عنوان کاج نورفولک یا کاج آندز هم شناخته می شود، ارتفاع آن تا 60 متر در حیات وحش می رسد.از طرف دیگر، طول شاخه های آن به 1 متر و 80 سانتی متر نیز می رسد . این گیاه از جمله گیاهانی است که نیاز به مراقبت زیاد دارد. شرایط نگهداری آن با سایر گیاهان متفاوت است و گیاهی بسیار حساس می باشد. کاج مطبق برای ادامه رشد نیاز به نور مستقیم خورشید ندارد و محیط‌های بسیار پر نور را نمی پسندد. پوست درخت خاکستری – قهوه‌ای است و برگ‌های سوزنی نیز روشن تا تیره هستند.

 

کاج مطبق

 

کاج کونیکا یا کله قندی

بومی مناطق کالیفرنیا، نوادا، اوریگن یا اورگن و مکزیک می‌باشد. بلندترین گونه درخت کاج (با ارتفاع ۳۰ تا ۶۰ متر) همین نوع است که بلندترین مخروط را هم دارد که طول آن به ۶۰ سانتی‌متر می‌رسد. به دلیل طول بسیار زیاد نمی‌توان از آن در مناظر طبیعی شهر استفاده کرد.

 

کاج-کونیکا-یا-کله-قندی

 

کاج مشهد

بومی قاره اروپا می‌باشد و به نام‌های توپی، موگو و پاکوتاه نیز شهرت دارد. گیاهی با قد بسیار کوتاه و درختچه‌ای خزنده (۱ تا ۲ متر) یا درخت کوچک (۳ تا ۷ متر) می‌باشد که شاخه‌های آن بسیار محکم و سنگین هستند. از این گونه برای تزئین فضا یا جلوگیری از فرسایش خاک استفاده می‌کنند.

 

کاج تهران

بومی شرق مدیترانه و غرب آسیا مانند کشورهای بلغارستان، یونان، ایتالیا، ترکیه، اوکراین و ایران می‌باشد. یک گونه تزئینی بسیار محبوب برای نواحی با آب و هوای گرمسیری است. تحمل بسیار بالایی در برابر گرمای هوا و خشکی دارند. ظاهر آن بسیار جذاب بوده و پوست آن قرمز – قهوه ای و شکاف خورده است. ارتفاع آن به ۹ تا ۲۴ متر می‌رسد.

 

کاج-تهران

 

کاج مونتری

بومی مناطق ساحلی مه آلود کالیفرنیا و مکزیک است که پس از آن به نیوزیلند برده شد و هم اکنون به عنوان بهترین درخت برای تولید الوار استفاده می‌گردد، ضمنا یکی از بهترین گزینه‌ها برای ایجاد بادشکن طبیعی، کاج مونتری است. درختی تنومند با تنه و شاخه‌های ضخیم که رشد سریعی دارد و موقع رسیدن به بلوغ از فرم مخروطی به گنبدی تبدیل می‌شود. پوست سیاه این درخت با برگ‌های سبز رنگ باعث شده تا برای تزئین محیط زیست و حتی به شکل تجاری استفاده شود. ارتفاع آن به ۱۵ تا ۳۰ متر هم می‌رسد.

 

کاج-مونتری

 

کاج نوئل، میلاد یا کریسمس

رشد سریعی دارد و مقاومت بالایی در برابر سرما از خود نشان می‌دهد به همین دلیل بومی مناطق سرد نیمکره شمالی از قطب تا نواحی گرم و معتدل می‌باشد. ارتفاع آن به ۲۰ تا ۶۰ متر می‌رسد و برگ‌های سوزنی سبز تیره آن زیبایی خاصی ایجاد کرده است.

چوب بسیار مرغوب آن در صنایع چوب در تولید الوار، نجاری، مبل، خمیر کاغذ و ساختمان سازی استفاده می‌گردد. برخی از مهم‌ترین واریته‌های آن شامل نوئل سبز، نوئل آبی کاستر، اولندروف، کونیکا، سبز بالشتکی و نقره‌ای هستند.

 

کاج-نوئل

 

کاج چیر

کاج چیر بومی هیمالیا بوده و یکی از مهم ترین درختان جنگلی آسیا محسوب می‌شود. از چوب آن برای ساخت مبلمان استفاده می‌شود اما زیبایی چندانی ندارد. نام دیگر کاج چیر، کاج ایمودی بوده و ازتفاع آن به ۵۴ متر هم می‌رسد.

 

کاج توری

کاج توری یک گونه نادر است که تنها در سواحل مرجانی جنوب کالیفرنیا یافت می­شود. عادت رشد آن وسیع و گسترده بوده و به دلیل بادهای ساحلی دارای شکل فوق ­العاده پیچیده است. کاج توری توسط قانون محافظت می­شود. درخت دارای پوست لایه لایه است که به نظر می رسد شبیه پوست چنار است. رشد بسیار کندی دارد و بومی چین است و حداکثر ارتفاع آن ۱۵ متر است.

 

کاج-توری

 

کاج استخری یا کاج لوبلالی

این کاج به طور طبیعی در مناطق باتلاقی جنوب شرقی ایالات متحده یافت می شود و در نهایت رشد خود به ارتفاع ۲۴ متر می‌رسد. دارای یک تنه مستقیم است که با افزایش سن شاخه های پایینی خود را از دست می‌دهد.

 

Pine-Loblali

 

کاج لاجوردی یا کاج لژپول

این کاج برای مکانهای بادی و بایر مناسب است و زمینهای غرقاب را تحمل می کند. بومی آمریکای شمالی بوده و تا ارتفاع ۱۵ متر قد می‌کشد.

 

کاج برگ بلند

درختی بسیار بلند و قائم و دارای تنه ای مستقیم است بومی مناطق جنوبی ایالت متحده بوده و حداکثر به ارتفاع ۳۰ متر می‌رسد.

 

Long-leaf-pine

 

کاج لوچو یا کاج ریکو

این کاج بزرگ با شاخه های زاویه دار و تاج صاف درختی نادر است که در اصل فقط در اوکیناوا یافت می شود. حداکثر ارتفاع این درخت ۲۴ متر می‌باشد.

 

کاج دریایی

این کاج بومی مراکش و جنوب اروپاست، تا ارتفاع ۳۰ متر قد می‌کشد و به دلیل منبع الوار و رزین بودن بسیار حائز اهمیت است.

 

کاج گریان مکزیکی یا کاج پاتولا

کاج گریان ظاهر منحصربفردی دارد و سوزن­های موجود در آن به درخت ظاهر تیزی را می­دهد. این درخت از نظر چوب اهمیت داشته و بومی مکزیک است. کاج گریان یک نمونه منحصربفرد برای طراحی چشم­ انداز است. این گیاه تا ارتفاع ۲۴ متر قد می‌کشد.

 

Mexican-weeping-pine

 

کاج پیچ

این کاج بومی شرق ایالات متحده و کانادا است که منبع اصلی رزین های کاج می‌باشد و تا ارتفاع ۳۰ متر هم مرتفع می‌شود.

 

کاج شن و ماسه

کاج ماسه ای خاک های شنی و زهکشی شده را ترجیح می دهد، به سایه مقاوم است و بومی جنوب آمریکا: آلاباما و فلوریدا می‌باشد و تا ارتفاع ۳۰ متر رشد می‌کند.

 

Pine-sand

 

کاج پینیون تک برگ

کاج پینیون تک برگ درختی کوچک تا متوسط است با پوست یکنواخت و سوزن­های منفرد. که دارای پوست پوسته پوسته و سوزن های منفرد است. در بعضی مناطق ، از آن به عنوان درخت کریسمس استفاده می شود. در طراحی چشم­ انداز به ندرت استفاده میشود، زیرا تکثیر آن سخت است.بومی غرب ایالت متحده و مکزیک است و تا ۱۵ متر مرتفع می‌شود.

 

Single-leaf-pinion-pine

 

کاج پینیون دو سوزنی

کاج پینیون دو سوزن یک کاج کوچک و متوسط با پوست زبر و شیاردار است. این درخت به عنوان رقم دو سوزنه کاج پینیون تک سوزن محسوب می­شود و خوراکی است. گاهی اوقات برای طراحی چشم­ انداز استفاده می­شوند و همچنین می­تواند به عنوان درخت کریسمس مورد استفاده قرار گیرد.

 

Double-needle-pinion-pine-tree

 

کاج تنساریوم

کاجی با اندازه بزرگ و رنگ پوستی نارنجی و قرمز است. بومی جنوب شرقی آسیا، چین، لائوس، میانمار، و ویتنام است و تا ارتفاع ۴۵ متر هم مرتفع می‌شود. این درخت ارتباط نزدیکی با کاج مدیترانه­ ای دارد. تاج درخت به تدریج به صورت گرد در می­ آید. گاهی اوقات در شرایط آب و هوای گرم به عنوان درخت چشم­ انداز کاشته می­شود.

 

کاج ترکی

کاج ترکی یک درخت تزئینی بسیار محبوب برای آب و هوای گرم است. بومی آسیای غربی-بلغارستان، یونان، ایتالیا، ترکیه و اوکراین است و حداکثر تا ارتفاع ۲۴ متر رشد می‌کند.

 

Turkish-pine

 

کاج نرم­سوزن

بومی ایالات متحده و کانادا است. کاج نرم­سوزن یک درخت بسیار سازگار نسبت به خاک­های نامناسب و دشوار است. هنگام طراحی چشم ­انداز، از این درخت در شرایط چالش انگیز، نظیر خاک بد استفاده می­شود. ارتفاع این کاج بین  9 تا 18 فوت و عرض 5 تا 10 متر می‌باشد. برای رشد بهتر نیازمند به آفتاب کامل می‌باشد.

 

کاج لاوسون

کاج لاسون که با نام های کاج طلایی و شبه سرو لاوسون هم شناخته می‌شود، از خانواده مخروطیان و دارای برگ هایی به رنگ زرد روشن و طلایی می‌باشد. این نوع کاج معمولا کوتاه قد و هرمی شکل است و به کندی رشد می‌کند. ارتفاع کاج لاوسون می‌تواند به 5 متر هم برسد. به دلیل متراکم بودن شاخ و برگ کاج لاوسون، از این درخت در طراحی فضای سبز به عنوان دیوار استفاده می‌شود. این درخت به خشکی حساسیت چندانی ندارد و یک بار آبیاری در ماه برای آن کافی است. کاج لاوسون برای داشتن رشدی مناسب باید در محیطی با تابش مستقیم نور آفتاب کاشته شود. در محیط های سایه دار رشد درخت کم شده و حتی ممکن است کچل شود. آب و هوای مناسب این نوع کاج هوای خنک و نسبتا مرطوب می‌باشد. بهترین خاک برای کاج لاوسون خاک نسبتا اسیدی مانند خاک لومی شنی است که زهکشی مناسب داشته باشد.

Pine-Lawson

19 دیدگاه برای “معرفی انواع درخت کاج

  • گلگونه میگوید:

   سلام و عرض احترام
   با توجه به هوای مرطوب و متعادل شهر زیبای رشت، تقریبا همه گیاه ها مناسب هستند

  • گلگونه میگوید:

   سلام و عرض احترام
   چلغوز میوه کاج گیراردیانا که با نام درخت چلغوز شناخته می شود است.
   کاج چلغوز نوعی از درخت کاج مختص به ناحیه‌ی غرب هیمالیا بوده و در کشورهای پاکستان، هند (کشمیر، هیماچال پرادش) و افغانستان می‌روید. کاج‌های چلغوز ازلحاظ ظاهری بسیار مشابه کاج‌های معمولی هستند و دانه‌های باریک و بلندی دارند.

 1. مهرداد میگوید:

  سلام وقت شما بخیر
  آیا کاج لاوسون در منطقه مشا (در نزدیکی پیست آبعلی)که در زمستان در هوا تا منفی۲۵ می‌رسد
  مقاوم است؟؟

  • گلگونه میگوید:

   سلام وقتتون بخیر
   خیر متأسفانه کاج لاوسون تحمل این سرما را ندارد
   میتونید از کاج کامیس پاریس استفاده کنید

  • گلگونه میگوید:

   سلام و عرض احترام
   – کاج کامیس پاریس
   – کاج سفید
   – کاج دم روباهی
   – کاچ مطبق
   – کاج کونیکا
   – کاج نوئل
   – کاج لاوسون یا طلایی

 2. نیما میگوید:

  درود دوست عزیز
  آیا کاجی به نام کاج افغانی هم داریم
  من نیاز به کاجی دارم که
  کم آب باشد جهت مناطق سرد و خشک
  با خاکی نرم و شنی
  ممنون می شوم اگر راهنمایی نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *