ضرورت تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی

ضرورت-تمیز-کردن-برگ-گیاهان-آپارتمانی

چرا باید برگ های گیاهان خانگی را تمیز کنید؟

فتوسنتز نحوه ی تغذیه ی گیاه است. بدون آن، یک گیاه خسته خواهیم داشت. یک گیاه تمیز که در سطح مطلوبی عمل فتوسنتز را انجام می دهد، سالم تر خواهد بود و گیاهان سالم بیماری نگرفته و به اندازه ی گیاهان بیمار در معرض هجوم آفت قرار نمی گیرند. بنابراین تمیز کردن دوره ای برگ های گیاهان خانگی، در بلند مدت کار کمتری می برد و باعث می شود منزل شما همیشه بهتر به نظر برسد.

 

هر چند وقت باید گیاهان خانگی را تمیز کنید

این مسئله حقیقتا بستگی به میزان گرد و غبار هوا دارد. کسانی که در نزدیکی جاده های خاکی و ساخت و سازهای ساختمانی و در معرض بادهای بسیار، بیشتر باید گیاهان خانگی خود را تمیز کنند. بهترین روش برای فهمیدن اینکه گیاه نیاز به تمیز کردن دارد یا خیر، این است که انگشتان خود را روی برگ های آن بکشید. اگر خاک احساس یا مشاهده کردید که با دمیدن از بین نرفت وقت تمیز کردن فرا رسیده. هیچکس دوست ندارد گیاه خانگی اش را از بین ببرد، با این حال گاهی اوقات، مراقبت بیش از حد گیاه تان را از بین می برد. نگهداری گیاه در خانه نیازمند آب و هوای مصنوعی است و بنابراین گیاهان باید به فضای خانه عادت کنند. بنابراین اگر در ابتدا برگ های گیاه ریخت، تعجب نکنید.

 

نحوه ی تمیز کردن گیاهان آپارتمانی

کل گیاه را اسپری کنید

ساده ترین روش برای تمیز کردن گیاهان خانگی  این است که آن ها را در سینک آشپزخانه آب کشی و اسپری کنید. قبل از اسپری کردن، آب را آزمایش کنید و مطمئن شوید ولرم باشد. آب سرد و آب گرم می توانند به برگ های گیاه آسیب برسانند. اگر گیاه شما بسیار کثیف است، می توانید آن ها را با ترکیب آب و صابون رقیق اسپری کرده و سپس با آب خالص اسپری کنید. حدود 1/4t صابون ظرف شوئی را در یک چهارم گالن آب ترکیب کنید. گیاهان کوچکی که نمی توانند نیروی اسپری را تحمل کنند را می توانید با نگه داشتن ساقه ی گیاه روی سطح خاک، آن را در سطل آب وارونه کرده و برگ های آن را تمیز کنید. خیس کردن خاک قبل از انجام این کار کمک می کند از ریختن خاک در هنگام وارو کردن گلدان جلوگیری کنید. همچنین می توانید دور ساقه ی گیاه را با پلاستیک بپوشانید تا در زمان تمیز کردن خاک را نگه دارد. مجددا از ولرم بودن آب مطمئن شوید.

 

کل-گیاه-را-اسپری-کنید

 

قبل از برگرداندن گیاه اجازه دهید خشک شود

برگ ها را تک تک پاک کنید. برای گیاهانی که بزرگ هستند و امکان حرکت دادن آن ها وجود ندارد، می توانید با یک پارچه ی مرطوب برگ های آن ها را تمیز کنید. بعد از تمیزکاری اولیه، می توانید با استفاده از یک گردگیر نرم، خاک روی آن ها را تمیز کنید. گرد و غبار را با برس از بین ببرید: برخی از گیاهان، برگ های چسبناک یا پرزدار دارند که برای تمیز کردن به راحتی خم نمی شوند. و در مورد گیاهانی از قبیل بنفشه های آفریقایی، که دوست ندارند برگ های خود را مرطوب کنند، نه اسپری کردن و نه پاک کردن جواب نمی دهند. برای گیاهان با برگ های پرزدار از یک برس نرم مثل برس قارچ برای پاک کردن گرد و غبار استفاده کنید.

 

برگ ها را هرس و تمیز کنید

هنگام شستن گیاهان خود، می توانید با خلاص شدن از برگ های مرده ، قهوه ای یا زرد رنگ آن ها را پاکسازی کنید. اگر برگ به راحتی کنده شود، می توانید آن را با دست جدا کنید. در غیراینصورت از قیچی استفاده کنید. هیچگاه برگ های مقاوم را نکشید. همچنین می توانید برگ ها با نوک قهوه ای را از گیاهی که بیش از حد خشک شده جدا کنید. با دقت، قسمت های قهوه ای و خشک را جدا کنید. اگر حد فاصل طبیعی برگ ها را در زمان برش حفظ کنید، گیاه شما طبیعی تر به نظر خواهد رسید.

 

برگ-ها-را-هرس-و-تمیز-کنید

 

گلدان گیاه را تمیز کنید

بعد از تلاش های زیاد برای تمیز کردن گیاه، باید از تمیز بودن گلدان آن نیز مطمئن شوید. اگر نمک یا مواد کانی موجب شکل گیری یک لایه ی سفید روی لبه ی بیرونی گلدان شما شده، باید گیاه را از آن خارج کرده و و گلدان را کاملا تمیز کنید. گلدان را با یک محلول تمیز کننده ی رقیق، یک پیمانه تمیزکننده با ده پیمانه آب، بشوئید. قبل از تعویض گلدان، رسوبات نمکین را با یک برس سخت از روی گلدان پاک کنید. با شستشوی مرتب خاک گلدان از انباشته شدن رسوبات جلوگیری کنید. در ابتدا ممکن است تمیز کردن گیاهان خانگی کار دشواری به نظر برسد، اما متوجه خواهید شد که تمیز کردن مرتب گیاهان، تلاش زیادی نمی خواهد و باعث می شود همیشه گیاهان شما درخشان باشند.

 

گلدان-گیاه-را-تمیز-کنید

 

 راه‌های تمیز کردن برگ گیاهان

براق کردن برگ گیاهان با شیر

برای براق کردن برگ گیاهان با استفاده از شیر ابتدا گرد و غبار موجود روی آن را توسط پارچه‌ای نمناک پاک کنید و سپس محلولی از یک چهارم پیمانه آب ولرم را با کمی شیر بدون چربی درون آب پاش بریزید و با یک اسفنج بر روی برگ‌های گیاه بکشید. در نتیجه به جای استفاده از اسپری‌ و تمیز کننده‌های گیاهی تجاری و پر هزینه به راحتی با استفاده از شیر برگ گیاهان را براق کردیم. به جای شیر می‌توانید از گلیسیرین نیز استفاده کنید.

 

تمیز کردن برگ گیاهان با پارچه

برای برق انداختن برگ گیاه با استفاده ازیک پارچه تنظیف یا دستمال نازک، توری مرطوب گرد و غبار موجود روی برگ گیاه را تمیز کنید و دقت کنید برای اینکه برگ گیاهان در هنگام تمیز کردن با پارچه دچار شکستگی نشود یک دست را زیر برگ قرار داده و به عنوان تکیه گاهی محکم برای آن استفاده نمایید.

 

تمیز-کردن-برگ-گیاهان-با-پارچه

 

برق انداختن گیاهان با پوست موز

یکی دیگر از راه‌های تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی با استفاده از پوست موز می‌باشد. پس از اینکار شگفتی درخشندگی را در گیاه خود احساس می‌کنید. همچنین پوست موز سرشار از فسفر و پتاسیم است پس علاوه بر برق انداختن برگ گیاهان می‌توان به عنوان کود هم از آن استفاده کرد.

 

تمیز کردن گیاهان پرزدار و کرکی

برای تمیز کردن گیاهان آپارتمانی که دارای برگ‌های کرکی هستند (مانند: بنفشه آفریقایی) بهتر است از یک مسواک یا یک قلم موی نقاشی استفاده کرد بدین گونه که مسواک را به آرامی از ته برگ تا نوک آن روی برگ بکشید.

 

شستشوی گیاهان آپارتمانی

ساده ترین و بهترین روش تمیز کردن برگ گیاهان شستشوی آن با آب ولرم است. برای اینکار گیاهان خود را به حمام ببرید و آن‌ها را زیر دوش حمام بگیرید با اینکار حتی حشرات موجود در گیاه نیز از بین می‌رود و همچنین رطوبت گیاه نیز تامین می‌شود. بگذارید گیاه به طور کامل خشک گردد بعد آن را وارد خانه کنید.

مراقب باشید روی برگ گیاهان کرک دار مدت زمان زیادی آب نماند چون منجر به زردی گیاه می‌شود.

 

شستشوی-گیاهان-آپارتمانی

 

تمیز کردن گیاهان با مایع ظرف شویی

روش دیگر براق ساختن برگ گیاهان استفاده از یک محلول رقیق آب و مایع ظرف شویی است که می‌توانید آن را درون آب پاشی ریخته و بر روی برگ گیاه خود بپاشید وبا استفاده از یک پارچه تنظیف آن را تمیز کنید.

 

حذف برگ‌های خشک شده

نکته بسیار مهم بعد از تمیز کردن برگ گیاهان توجه به ساقه و خاک گیاه می‌باشد. پس از اتمام کار برگ‌های خشک شده را از سطح خاک جمع آوری کنید که خود محیطی مناسب برای رشد بیماری و آفت‌ها ایجاد می‌کند. همچنین برگ‌های زرد شده را از ساقه گیاهان جدا کنید.

 

نکات طلایی در مورد تمیز و براق کردن برگ گیاهان

  • از مواد شوینده قوی استفاده نکنید.
  • هر از گاهی گیاهان خود را سمپاشی کنید.
  • هر از گاهی به خاک گلدان‌های خود کودهای گیاهی اضافه کنید.
  • درهنگام تمیز کردن گیاهان حتما زیر برگ‌ها را تمیز کنید چون مکان خوبی برای رشد حشرات می‌باشد.

نکات-طلایی-در-مورد-تمیز-و-براق-کردن-برگ-گیاهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *