شمعدانی، خاطره‌انگیزترین گیاهی که می‌توانید نگهداری کنید

شمعدانی، خاطره‌انگیزترین گیاهی که می‌توانید نگهداری کنید

شمعدانی ها دسته ای از گیاهان آپارتمانی هستند که به دلیل رنگ های زیبایشان و بوی خاص و خاطره انگیزی که دارند بسیار مورد توجه خانواده های ایرانی قرار گرفته اند. این گل از خانواده Geraniaceae و دسته گیاهان گلدار محسوب می شود. این گل دارای بیش از 200 گونه در سرتاسر جهان است که بومی آفریقای جنوبی هستند. همچنین برخی از آن ها در شمال آمریکا و استرالیا و برخی دیگر در جنگل های استوایی یافت می شوند.

مراقبت از یک گلدان شمعدانی آسان است، بنابراین می توان آن ها را هم در گلدان و هم در حیاط کاشت. اگر چه شمعدانی ها جزء گیاهان مناسب برای کاشت در باغچه هستند، اما هوای سرد زمستان برای آن ها کمی نامناسب است. همچنین زمان گلدهی آن ها، شمعدانی ها را تبدیل به گل های بهاری کرده است که در این فصل زینت بخش باغچه های منازل می شوند.

 

چگونه شمعدانی را برای گلدهی تشویق کنیم؟

نور کافی برای آن فراهم کنید

اطمینان حاصل کنید که شمعدانی حتما مقدار زیادی از نور خورشید را دریافت می‌کند. بهترین شرایط برای گلدهی شمعدانی هنگامی است که گیاه حداقل در معرض نور نسبی خورشید باشد و روزانه 6 ساعت آن را دریافت کند. در مناطق سردتر، گیاه باید تمام طول روز تحت نور خورشید بماند تا گلدهی به بهترین نحو صورت بگیرد.

 

 خاک را مرطوب نگه دارید

رطوبت خاک را همواره حفظ کرده، اما از غرقاب کردن آن خودداری کنید. شمعدانی در خاکی حاصل خیز و زهکشی شده رشدی بی‌نظیر خواهد داشت. خاک خشک و سنگین گیاه را تضعیف می‌کند و در نتیجه گلی نیز حاصل نخواهد شد. خاک خیس و غرقاب شده سبب پوسیدگی ریشه نیز می‌شود؛ در این حالت گیاه هرگز موفق به باز کردن شکوفه‌ها نخواهد بود.

 

بخش‌های علفی و ضعیف را جدا کنید

در میانه تابستان، گیاه را هرس کنید. گاهی اوقات شمعدانی در طول روزهای گرم و بلند تابستان، ظاهری علفی مانند پیدا می‌کند. یعنی ساقه بلندتر می‌شود اما متناسب با آن، برگ‌ها و گلهای جدید ایجاد نمی‌شوند. آنها را حدود 12 سانتی متر – یا حتی تا سطح خاک – کوتاه کنید تا گیاه برای داشتن رشدی بهتر و تولید شکوفه‌های بیشتر ترقیب شود. پس از این کار، گیاه را آبیاری کنید.

 

به گیاه کود بدهید

برای افزایش گلدهی، کودی با مقادیر بالای پتاسیم به خاک اضافه کنید. زمان کلیدی برای اضافه کردن این کود، فصل بهار و بلافاصله پس از هرس کردن است. کود گل رز برای این گیاه کاملا مناسب است. نوشته روی بسته بندی کود را با دقت بخوانید و طبق آن عمل کنید.

 

چگونه شمعدانی را برای گلدهی تشویق کنیم؟

 

شرایط نگهداری گیاه شمعدانی

نور مناسب برای نگهداری شمعدانی

شمعدانی ها برای رشد و سلامت خود به نور کافی و مستقیم خورشید نیاز دارند. بنابراین شرایط و روش نگهداری و مراقبت از گل شمعدانی در بالکن آپارتمان ایجاب می کند گلدان را در جایی قرار دهید که نور مستقیم دریافت کند. چرا که سایه باعث توقف رشد و شل شدن برگ های آن می شود. اگر آن ها را در باغچه می کارید جایی را برای آن ها در نظر بگیرید که سایه نباشد. حتی در زمستان که آن را به داخل ساختمان منتقل می کنید بهتر است هنگام روز، گلدان را بیرون بگذارید تا نور کافی را دریافت کند. اما باید به یاد داشته باشید در تابستان کل ساعات روز آن را در معرض نور مستقیم قرار ندهید، چرا که براق بودن برگ های خود را از دست می دهند.

 

 شیوه صحیح آبیاری گیاه شمعدانی

شمعدانی از آبیاری زیاد خوشش نمی آید و باعث آسیب به ریشه های آن می شود. علاوه بر این آب بیش از حد باعث شل شدن برگ ها و بیمار شدن شمعدانی می شود. بنابراین بهترین طریقه و طرز نگهداری و آبیاری گل های شمعدانی در حیاط خانه و باغچه منزل به این صورت است که بگذارید خاک باغچه خشک شود و آبیاری را مجددا انجام دهید. اگر در گلدان و در باغچه های آپارتمانی از آن مراقبت می کنید نیز خاک گلدان را قبل از آبیاری چک کنید و اگر خشک بود به آن آب دهید. به یاد داشته باشید میزان آبیاری در زمستان بسیار کم است.

 

 دمای مناسب گیاه شمعدانی

یکی از دلایل قرار دادن گلدان های شمعدانی در اطراف حوض این بود که این گل ها از هوای گرفته خوششان نمی آید. بنابراین روش و نحوه نگهداری گل شمعدانی در خانه و در تابستان و زمستان به این صورت است اگر آن ها را به داخل ساختمان آورده اید سعی کنید ساعاتی از روز را پنجره اتاق را باز بگذارید تا هوای آزاد و اکسیژن کافی را دریافت کنند.

دمای معتدل رو به خنک نیز بسیار مورد علاقه آن هاست. بنابراین بهترین دما برای مراقبت از شمعدانی ها نیز 13 تا 18 درجه سانتی گراد است. هوای بیش از 40 درجه باعث نابودی برگ ها و هوای منفی صفر نیز باعث یخ زدگی آن ها می شود.

 

رطوبت مورد نیاز گیاه شمعدانی

حتما دیده اید که گل های شمعدانی کمتر در خانه های شمالی دیده می شوند و بیشتر افرادی که در مناطق معتدل و خشک هستند می توانند گلدان هایی زیبا از شمعدانی داشته باشند. علت آن نیز این است که رطوبت زیاد برای شمعدانی ها مخصوصا غنچه های گل آن مناسب نیست. بنابراین نه در شهرهای مرطوب و نه در گلخانه ها نباید از آن ها مراقبت کرد. به خصوص زمانی که به فصل گلدهی آن ها نزدیک می شویم. بهترین طریقه و نحوه نگهداری از گیاه شمعدانی در ساختمان نیز به این صورت است که ساعاتی از روز پنجره را باز بگذارید تا رطوبت اضافی از ساختمان خارج شود.

 

خاک مناسب گیاه شمعدانی

خاک باید کاملا زهکشی شود تا آب اضافی خارج شده و ریشه را نپوساند. پس از آن باید خاکی را برای تکثیر شمعدانی و مراقبت از آن انتخاب کنید که علاوه بر سنگین و اسیدی بودن، مواد آهکی نیز نداشته باشد و شور نیز نباشد. بهترین ترکیب هایی که می توانید برای کاشت شمعدانی در گلدان یا باغچه در نظر بگیرید عبارتند از:

 1. دو قسمت خاک برگ + 4 قسمت خاک باغچه + دو قسمت کود گاوی پوسیده + دو قسمت شن
 2. سه قسمت خاک لوم + یک قسمت کود دامی + یک قسمت ماسه

 

کوددهی گیاه شمعدانی

همه گل ها و گیاهانی که گل دارند برای رشد و تقویت خود به کودهای شیمیایی نیاز دارند. شمعدانی ها نیز از این مورد مستثنا نیستند. طرز و شیوه مراقبت و نگهداری از گل شمعدانی در آپارتمان به این صورت است که در بهار و تابستان که این گل ها به اوج رشد خود و گلدهی می رسند به آن ها به میزان لازم کود بدهیم. این کود باید محلول در آب بوده و زیاد از حد نباشد. چرا که کود زیاد باعث سوختن و آسیب دیدگی برگ ها شود. در میان کودها می توانیم از کودهای مخصوص گلدهی و کود کلات آهن استفاده کنیم. برای تهیه این کودها می توانیم به فروشگاه جوانه بان مراجعه کرده یا با شماره 09367889355 تماس بگیریم.

 

چگونگی هرس کردن گیاه شمعدانی

در میان گل ها و گیاهان آپارتمانی، شمعدانی ها از جمله گیاهانی هستند که نیاز به هرس زیاد دارند. بنابراین هنگام نگهداری و مراقبت از شمعدانی ها باید هر 6 ماه یکبار برگ ها را هرس کنیم تا گیاه بتواند برگ های تازه بدهد و رشد خوبی داشته باشد. زمان هرس نیز نباید گلدان گل داشته باشد. بنابراین اواخر زمستان و اواسط تابستان نیز بهترین زمان برای انجام این کار است. گاهی نیز لازم است کمی از سر ساقه اصلی را کوتاه کنیم تا برگ های جدید شروع به جوانه زنی کنند.

 

تعویض گلدان گیاه شمعدانی

بهترین گلدانی که می توانید برای نگهداری از گل شمعدانی استفاده کنید، گلدان های سفالی است ته آن نیز سوراخ هایی برای خروج آب ایجاد شده باشد. اندازه گلدان نیز باید کاملا اندازه ریشه باید. بهترین زمان تعویض آن نیز زمانی است که ریشه ها کاملا رشد کرده اند و از زیر گلدانی بیرون زده اند یا گلدان را شکسته اند. زودتر از آن به هیچ عنوان دست به تعویض گلدان نزنید.

 

تکثیر گل شمعدانی

یکی از روش های رایج در تکثیر این گل قلمه زدن می باشد.

1) باید دقت گردد که قلمه باید از زیر یک گره بریده شود و این کار در اول تابستان الی اواسط پاییز باید انجام گردد. اما کاشت آن ها در تمامی فصول و زمان ها ممکن است.

2) بعد از بریدن قلمه برگ های زیر گره باید بریده و قطع گردند.

3) بعد از بریدن آن را در ماسه و در محیطی گرم و مرطوب قرار می دهند

4) ابتدا قلمه را در داخل آب قرار دهید.

5) بعد از ریشه دار شدن ان را در خاک مناسب بکارید.

 

سمی بودن گیاه شمعدانی

گل شمعدانی برای سوسک‌های ژاپنی سمی است و می‌تواند آن‌ها از خانه شما دور کند. همچنین شمعدانی می‌تواند باعث ایجاد سوءهاضمه یا استفراغ در کودکان و حیوانات خانگی (سگ و گربه) شود. پس بهتر است شمعدانی را از دسترس کودکان یا حیوانات کنجکاو دور نگه داریم.

 

سمی بودن گیاه شمعدانی

 

روش نگهداری گل شمعدانی در زمستان

شمعدانی‌ای که در تابستان در بیرون خانه مانده باشد می‌تواند در زمستان به داخل خانه بیاید به شرطی که نور کافی را دریافت کند. پیش از شروع سرمای پاییز با استفاده از یک چاقوی تیز و تمیز ساقه‌ها را تا حدود 15 الی 20 سانت ببرید. ساقه‌های بریده شده را می‌توانید برای تکثیر دوباره گیاه حفظ کنید. گیاه مادر را از گلدان خود خارج کنید و به کوچکترین گلدانی که اندازه‌اش باشد منتقل کنید و از خاک معمول گلدان استفاده کنید. همین که گلدان جدید به اندازه ریشه‌های گیاه باشد کافی است. گیاه را به مدت یک هفته در سایه قرار دهید سپس آن‌را به محیطی نورگیر ببرید. هرچقدر نور محیط بیشتر و طولانی‌تر باشد بهتر است و زمانی که اولین نشانه‌های رشد را در گیاه دیدید برگ‌های قدیمی را جدا کنید.

تنها چیزی که از فراهم کردن محیط رشد این گیاه سخت‌تر است، نگهداری و حفظ این فضا است. این اقدامات ممکن است به شما کمک کند:

 1. تنها زمانی به گیاه آب دهید که برگ‌ها نشانه‌هایی از ریزش را نشان می‌دهند و مقدار آبی که می‌دهید بسیار کم باشد.
 2. به شمعدانی در این زمان کود ندهید. گیاه در این زمان در حال استراحت است و کود دادن به آن آسیب می‌زند.
 3. اگر می‌خواهید هر چه زودتر گل‌های گیاه را ببینید در اوایل بهمن ساقه‌های را کمی هرس کنید و با کم شدن سرما گیاه را دوباره به خانه قبلی خود در بیرون از خانه برگردانید و گلدان قدیمی‌اش را به آن بازگردانید.

 

خواص  گیاه شمعدانی

تاثیر شمعدانی بر سیستم عصبی شناخته شده است و این گیاه برای نسل ها مورد استفاده قرار گرفته است. اگر برگ های این گیاه را دم می کنید می توانید دمنوش خوشمزه ای داشته باشید که خاصیت تسکین دهندگی دارد. چنین خاصیتی بخاطر تاثیر ترکیبات ارگانیک بر سیستم غدد درون ریز است که به متعادل ساختن هورمون های عامل ایجاد استرس و اضطراب کمک می کند. یک فنجان چای هنگام استرس می تواند حالت روانی ناخوشایند و ذهن بهم ریخته را بهبود بخشد.

 

کاهش التهاب

یکی از استفاده های رایج شمعدانی کم کردن التهاب بدن است. اگر از درد زانو ، درد ماهیچه و حتی التهابات درونی معده یا سیستم قلبی عروقی رنج میبرید از روش های ساده برای تسکین فشار و استرس بر ناحیه آزرده ، آماده کردن دمنوش شمعدانی است.

 

تسکین درد

درست مانند خواص ضد التهابی شمعدانی ، خاصیت تسکین بخشی آن روشی سنتی برای درمان سردرد و سایر جراحات است. اگر از درد های مزمن یا میگرن رنج میبرید، بر اساس تحقیقات دمنوش شمعدانی موجب ترشح اندورفین می شود و خیلی سریع درد را تسکین می دهد. این تاثیر نسبتا خفیف است و نباید بجای درمان قطعی بکار گرفته شود.

 

تقویت سلامت کلیه

گرچه ساز و کار شیمیایی هنوز مشخص نیست اما برخی از ترکیبات فرار شمعدانی موجب تقویت سلامت کلیه و تحریک ادرار می شود که به سم زدایی بدن و برداشتن نمک اضافی ، چربی و آب از بدن کمک می کند. این امر در کاهش فشار وارد بر کلیه موثر است و از انتشار مواد سمی به سایر قسمت های بدن ممانعت بعمل می آورد.

 

تقویت ایمنی

شمعدانی خواص ضد عفونی کننده، ضد باکتریایی و ضد قارچی دارد و برای درمان سرماخوردگی مناسب است. آماده کردن یک فنجان از دمنوش آن یا حتی جویدن برگ های آن ( تنها شمع دانی عطری) می تواند ترکیبات ضد باکتریایی به بدن برساند و در نتیجه سیستم ایمنی را تقویت کند و دوران بهبود را کوتاهتر کند. این خاصیت به ممانعت از تاثیر پاتوژن های داخلی و بیرونی بر بدن کمک می کند.

 

کمک به هضم

اگر از درد،نفخ یا معده درد رنج می برید،نوشیدن یک فنجان چای می تواند آسان ترین و بی دردسرترین روش ممکن باشد. ترکیبات ارگانیک موجود در شمعدانی بسرعت التهاب را کم می کند و باکتری های عامل درد را از بین می برد و سیستم گوارشی شما را به حالت نرمال بر می گرداند.

 

خواص  گیاه شمعدانی

 

انواع گل شمعدانی

شمعدانی حدود 280 نوع مختلف دارد که هر کدام صفات خاص خود را دارند و ما در ادامه به چند نوع محبوب این گیاه اشاره میکنیم.

 

شمعدانی زونال

این شمعدانی بیشتر در آمریکا و اروپا محبوب است. برگ‌های این نوع شمعدانی گرد است و گاهی یک طرح تیره C شکل روی آن وجود دارد. گل‌های این شمعدانی به صورت متراکم بر روی ساقه‌ای بلند رشد می‌کنند. رنگبندی شمعدانی زونال میتواند از سفید تا قرمز تیره باشد که سایه‌هایی صورتی، نارنجی یا آتشین روی آن قرار دارد. گلبرگ‌های این گیاه می‌تواند در شکل‌های مختلفی مانند راه راه، پیچ خورده یا چند شاخه وجود داشته باشد.

 

شمعدانی زونال

 

شمعدانی پیچ

این نوع شمعدانی ساقه‌های بلندی دارد که تمایل دارد خودش را روی زمین گسترش دهد یا به دور گیاهان دیگر بپیچد و رشد کند. از این گیاه معمولا در سبدهای آویز یا بر روی گیاهان دیگر استفاده می‌کنند. برگ‌های این گیاه معمولا نرم و درخشان است و سه یا پنج شاخه است. رنگبندی گل‌های شمعدانی پیچ مانند شمعدانی زونال است.

 

شمعدانی پیچ

 

برگ فانتزی

اگر برگ‌های گیاه متنوع باشد (معمولا با حاشیه‌های زرد یا سفید) به عنوان شمعدانی برگ فانتزی شناخته می‌شود. برگ‌های سبز سایه‌هایی دارند که باعث ایجاد رنگ زرد، طلایی یا سبز خیلی تیره می‌شوند. رنگارنگ‌ترین نوعی این گونه در ترکییب با شمعدانی زونال ایجاد می‌شود که نواری تیره رنگ بر روی الگوی سبز و سفید برگ‌ها کشیده می‌شود.

 

برگ فانتزی

 

شمعدانی رگال

نوعی از گل شمعدانی که گل‌هایی بزرگ و کم تعداد دارد. برگ‌های این گیاه معمولا دندانه‌دار است و بوی خوبی دارد. گلبرگ‌های شمعدانی رگال مچاله شده و دارای طرح است.

 

شمعدانی رگال

 

شمعدانی عطری

این دسته شامل هر شمعدانی‌ای است که کرک‌های معطری دارد. بسیاری از شمعدانی ها به صورت طبیعی معطر هستند اما پرورش دهندگانی هستند که شمعدانی‌های به خصوصی را فقط برای استفاده از عطر آن (که به آن اسانس هم می‌گویند) پرورش می‌دهند. به عنوان مثال از نوعی از شمعدانی با بوی گل رز وجود دارد که از اسانس آن در عطرها و موارد تجاری استفاده می‌شود. شمعدانی معطر در انواع مختلفی وجود دارد و می‌تواند عطر رز، لیمو ترش، مرکبات، جوز هندی، نعنا، سیب، شامپاین، دارچین، نارگیل، آناناس و… داشته باشد.

 

شمعدانی عطری

 

مشکلات گیاه شمعدانی

علت زرد شدن برگ‌های شمعدانی چیست؟

 آبیاری بیش از حد

یکی از رایج‎ترین دلایل زرد شدن برگ‌های شمعدانی، رطوبت بالا یا آبیاری بیش از حد است. به طور کلی اگر گیاه شما دچار این مشکل باشد، اغلب برگ‌های بخش پایینی آن زرد خواهند شد. گاهی نیز ممکن است لکه‌های رنگ پریده‌‌ای در سطح برگ‌ها ایجاد شوند، لکه‌هایی که انگار آب هستند. در این صورت باید سریعا آبیاری را متوقف کرده و اجازه دهید گیاه کاملا خشک شود. فراموش نکنید که شمعدانی یک گیاه مقاوم به خشکی است و از آب زیاد، لذت نمی‌برد.

 

 سرما

هوا یا آب بسیار سرد نیز ممکن است سبب زرد شدن برگ‌های شمعدانی شود. این گیاه گرما دوست است و رابطه خوبی با هوای سرد ندارد. سرمای ناگهانی هوا در فصل بهار، یا سرمای طولانی مدت، بخصوص اگر با رطوبت هوا همراه باشد، می‌تواند به زرد شدن برگ‌ها منجر شود.

 

کمبود عناصر ضروری

اگر برگ‌ها بیش از این که ظاهری سبز رنگ داشته باشند به زرد متمایل هستند، علت کافی نبودن عناصر ضروری برای رشد گیاه است. شمعدانی باید در طول فصول رشد، با کود کامل و محلول در آب به خوبی تقویت شود. عمل کوددهی باید حداقل پس از هر سه بار آبیاری یا ماهی یکبار صورت بگیرد. کوددهی نه تنها از زرد شدن برگ‌ها جلوگیری می‌کند، بلکه سبب تسریع رشد، بزرگ‌تر شدن گیاه و افزایش شکوفه دهی نیز می‌شود.

 

بیماری

در موارد خاص، ممکن است زرد شدن برگ‌های شمعدانی در نتیجه ابتلای گیاه به بیماری ایجاد شده باشد. برای مثال، ورتیسیلیوم یک عفونت قارچی است که می‌تواند سبب توقف رشد، پژمردگی و زرد شدن برگ‌ها شود. در این مورد، رنگ برگ‌ها زرد روشن است. گاهی به جای کل برگ، تنها لبه و نوک برگ‌ها زرد می‌شوند.

 

پرفروش‌ترین محصولات

 

کمبود آب

زرد شدن لبه و نوک برگ‌های شمعدانی، نمایانگر تشنه بودن گیاه است. کمبود آب و رطوبت می‌تواند شکل دیگری از زرد شدن را برای گیاه ایجاد کند. با اینکه این گیاه در برابر خشکی مقاوم است، اما هنوز هم برای رشد خود به دریافت مقدار کافی آب نیازمند است. در چنین شرایطی، می‌توانید به راحتی خاک را لمس کنید و میزان خشکی آن را بسنجید. اگر لازم بود، گیاه را آبیاری کنید. سنجیدن میزان رطوبت خاک، می‌تواند از وقوع بسیاری از مشکلات احتمالی جلوگیری کند.

 

چرا برگ‌های شمعدانی قهوه‌ای می‌شوند؟

وجود آفات در برگ‌ها

شته و مگس سفید نیز ممکن است از این برگ‌ها تغذیه کنند،به ویژه اگر شمعدانی در داخل خانه نگهداری می‌شود.می‌توانید حضور این آفات را از طریق ظاهر شدن حفره‌های کوچک که با حلقه‌ای از بافت‌های مرده گیاه احاطه شده است تشخیص دهید. این بخش مرده اغلب سیاه یا قهوه‌ای رنگ است، البته می‌تواند بنفش یا قرمز نیز باشد.

 

 بیماری‌های باکتریایی

فراموش کردن آبیاری شمعدانی، در نهایت سبب قهوه‌ای شدن و ریزش برگ‌های آن می‌شود. اما آبیاری بیش از حد عواقب خطرناک‌تری را به دنبال خواهد داشت. آبیاری زیاد، زمینه را برای ابتلای گیاه به باکتری‌های سودوموناس، اروینیا و زانتوموناس فراهم کرده و به لکه‌ای شدن برگ‌ها، سوختن نوک آنها یا بروز بیماری بلایت منجر خواهد شد. علائم ابتلای گیاه به بیماری باکتریایی، پدیدار شدن بافت‌های آسیب دیده قهوه‌ای- مشکی است. هر چه بیماری گسترش و پیچیدگی بیشتری پیدا کند، لبه برگ زردتر شده و بخش داخلی آن قهوه‌ای خواهد شد. اگر برای درمان اقدامی نکنید، برگ‌ها از بین رفته و خواهند ریخت.

 

 پژمردگی

برگ‌های قهوه‌ای در شمعدانی، اغلب اوقات نشانه یک مشکل قارچی است. پوسیدگی ریشه، که به عنوان کپک آب نیز شناخته می‌شود، به علت حمله یک قارچ به نام “پیتیوم” به ریشه رخ می‌دهد. اغلب اوقات، علت این امر نامناسب بودن زه کشی خاک است. این بیماری سبب تغییر رنگ ریشه از سفید به مشکی و خاکستری می‌شود. اگر قهوه‌ای شدن برگ‌ها با ظهور یک بخش V مانند در مرکز برگ آغاز شود، یعنی گیاه به قارچ بوتریس مبتلا شده است. بوتریس با پخش کردن اسپورهای کرکی مانند خود، سبب رنگ پریدگی کل گیاه خواهد شد.

 

چرا شمعدانی گل نمی‌دهد؟

کمبود نور

شمعدانی‌ها عاشق نور هستند. یک شمعدانی سالم، جهت کسب انرژی لازم برای تولید گل و شکوفه، باید روزانه حداقل 6 ساعت نور خورشید را دریافت کند. بدون نور کافی رشد ادامه خواهد یافت اما بعید است که شکوفه دهی رخ دهد. نشانه چنین کمبودی، بلند شدن غیرطبیعی ساقه است، به طوری که ظاهری نازک و علفی مانند پیدا کند. این یعنی ساقه بدون تولید برگ‌های کافی، در حال رشد کردن است. انگار که برای رسیدن به نور بیشتر، همواره در تلاش است تا قد خود را بلندتر کند! اگر شمعدانی را در خارج از خانه نگهداری می‌کنید، او را به مکان نورگیرتری منتقل کنید، ترجیحا مکانی که نورگیر شرقی یا جنوبی خورشید باشد. برای شمعدانی‌های آپارتمانی، پنجره‌ای را انتخاب کنید که نور بیشتری دریافت می‌کند. فراموش نکنید، نور از مهم‌ترین مشوق‌ها در روند گلدهی گیاهان است.

 

 سرمای بیش از حد هوا

گل‌های گرما دوست، به هوای بیش از حد سرد یا گرم علاقه چندانی ندارند. شمعدانی نیز از این دست گل‌ها به شمار می‌رود. برای این گیاه، دمای ایده‌آل در طول روز بین 21 الی 29 درجه سانتی گراد است. شمعدانی می‌تواند در طول فصل گلدهی خود، دمای نزدیک 15 درجه را نیز در شب تحمل کند. بسیاری از انواع شمعدانی گلدهی خود را در اوایل بهار آغاز کرده و تا قبل از گرم شدن بیش از حد هوا ادامه می‌دهند. هر زمان که گرمای هوا در طول روز، از میزان قابل تحمل گیاه برای ادامه دادن به گلدهی خارج شود، این روند نیز متوقف خواهد شد. اگر شمعدانی شما علی رغم مساعد بودن سایر فاکتورهای مهم گلدهی را آغاز نکرده است، دمای هوا را چک کنید. ممکن است هوا سردتر از یک بهار معمولی باشد، در این شرایط گلدهی تا متعادل شدن گرما به تاخیر می‌افتد. اگر بازه گلدهی به قدر کافی ادامه دار نبود، احتمالا گرمای شدید هوا در تابستان زودتر از حالت عادی ظاهر شده است. البته شمعدانی که در داخل خانه نگهداری می‌شود، فارغ از این مشکل است و می‌تواند در تمام طول سال به گلدهی بپردازد؛ به شرط اینکه دمای خانه همواره متعادل و بهاری بماند!

 

 نامناسب بودن آبیاری

شمعدانی خاک مرطوب را دوست دارد، اما آبیاری بیش از حد آن می‌تواند سبب توقف گلدهی شود. ریشه‌ها برای تنفس، به خاکی متخلخل در اطراف خود نیاز دارند. وقتی که خاک از آب اشباع شود، ریشه نمی‌تواند اکسیژن لازم را دریافت کند. در این حالت گیاه آسیب خواهد دید. شمعدانی خود را در گلدانی با حفرات زه کشی متعدد بکارید و آن را تا زمان خشک شدن لایه بالایی خاک، آبیاری نکنید. در مورد شمعدانی‌هایی که در باغچه کاشته شده‌اند، مطمئن شوید که خاک بیش از حد متراکم و فشرده نباشد. می‌توانید از اصلاح کننده‌هایی مانند کمپوست و شن استفاده کنید تا خاک بهبود یافته و زهکشی بهتر انجام شود.

 

محصولات تخفیف‌دار

عدم کوددهی

شمعدانی به کوددهی معقول نیاز دارد. معمولا اضافه کردن یک کود متعادل، مانند 10-10-10، هر دو هفته یا ماهی یکبار می‌تواند تاثیر شگفت انگیزی در روند گلدهی داشته باشد. یک قاشق غذاخوری از کود حلال در آب خود را در یک لیتر آب حل کنید (اگر دستورالعمل کود شما متفاوت است، مانند آن عمل کنید)، سپس آن را در طول آبیاری به خاک اضافه کنید. اگر به تازگی گلدان و خاک شمعدانی را عوض کرده‌ و یا آن را از داخل خانه به بیرون منتقل نموده‌اید، ممکن است گلدهی با تاخیر صورت بگیرد. گیاه باید ابتدا با محیط تازه همگام شود و سپس شکوفه دهی را آغاز کند.

 

علت لوله‌ای شدن و پیچ خوردگی برگ‌های شمعدانی چیست؟

 عناصر ضروری

دریافت کود کافی، نقش بسیار مهمی در سلامت و رشد صحیح شمعدانی ایفا می‌کند. طبق یک قاعده کلی، نیتروژن برگ‌های گیاه را زیبا و باطراوت می‌کند، و اگر به هر دلیلی میزان نیتروژن خاک کافی نباشد، برگ‌ها پژمرده شده و پیچ می‌خورند. اما زیادی این عنصر نیز دردسر ساز است و به توقف گلدهی منجر می‌شود. علاوه بر این، زیادی میزان پتاسیم نیز سبب لوله‌ای شدن برگ‌ها می‌شود. پس با اینکه دریافت عناصر ضروری از طریق کود برای گیاه حیاتی است، اما باید این میزان کنترل شود.

 

نور و هوا

در این مورد، علت اصلی نامناسب بودن دما و رطوبت است. شمعدانی عاشق نور است، اما نباید در معرض دریافت نور مستقیم خورشید قرار بگیرد. در این صورت، برگ‌ها سعی می‌کنند با پیچیدن و جمع کردن خود، از اشعه مستقیم در امان بمانند. این گیاه نمی‌تواند خشکی هوا را تحمل کند، پس نباید آن را در مکان‌های خیلی گرم یا نزدیک دستگاه‌های سرمایشی/ گرمایشی قرار دهید. اگر راهی برای تغییر مکان شمعدانی نداشتید، پس باید یک ظرف پر از آب در کنار آن قرار داده و هوای اطراف را با اسپری کردن آب، همواره مرطوب کنید.

 

 گلدان

یکی از متداول‌ترین اشتباهات، انتخاب نادرست گلدان است. در اغلب موارد، شمعدانی از آغاز در گلدان‌های بسیار بزرگ کاشته می‌شود، یا بر عکس. یا انتقال آن به گلدانی مناسب پس از سال‌های طولانی صورت می‌گیرد که این اشتباه است. همزمان با رشد گیاه و توسعه گلها، سیستم ریشه‌ای نیز رشد می‌کند، یعنی زمانی می‌رسد که فضا برای ریشه کوچک شده و باید به گلدانی مناسب‌تر منتقل شود. اگر این تعویض رخ ندهد، برگ‌ها سلامت ظاهری خود را از دست داده و شروع به پیچ خوردن می‌کنند.

 

آفات و بیماری‌ها

با وجود مقاوم بودن شمعدانی در برابر آفات و بیماری‌های رایج، هیچ تضمینی نیست که گیاه هرگز بیمار نشود یا مورد حمله حشرات موذی قرار نگیرد. اگر برگ‌های شمعدانی شما-چه آپارتمانی و چه کاشته شده در باغچه- شروع به پیچ خوردن کرد و همزمان لکه‌های سفید رنگی نیز بر سطح آنها پدیدار شد؛ یعنی گیاه به یک بیماری قارچی مبتلا شده است. در چنین شرایطی، گیاه باید با محلول بردو (مخلوط آهک، سولفات مس و آب) تحت درمان قرار بگیرد. توجه داشته باشید که در مسئله پوسیدگی ریشه، برگ‌ها لوله‌ای نخواهند شد. همچنین آفاتی مانند کرم‌ها، کنه و شته نیز می‌توانند سبب تشدید پیچ خوردگی شوند. می‌توانید با کمک ابزارهای مخصوص از شر آنها خلاص شوید. راه دیگر، استفاده از روش‌های رایج حذف آفات است.

 

خاک

غیر ممکن است که در یک خاک نامناسب، گیاهی سالم رشد کند. خاک شمعدانی باید سبک بوده و PH خنثی تا کمی اسیدی داشته باشد. به علاوه، وجود شن، سنگریزه و زغال سنگ نیز در ترکیب خاک ضروری است. اگر خاک را خودتان ترکیب می‌کنید و از فروشگاه‌ها نمی‌خرید، فراموش نکنید که باید هوموس و کودهای معدنی نیز به آن اضافه کنید.

 

پوسیده شدن ریشه گیاه شمعدانی به چه علت است؟

آبدهی گل شمعدانی بیش از حد و اکسیژن کم باعث بروز این مشکل می شود.

 

چرا گل های شمعدانی میریزد؟

تغییر ناگهانی دما مانند سردی و گرمی ناگهانی باشد که موجب ریزش گل های آن می شود.

 

چرا روی برگ های شمعدانی تار و رگه تشکیل میشود؟

می تواند ناشی از وجود کنه باشد که باید سم پاشی شود ولی اگر این رگه ها مربوط به حشره ی عنکبوت باشد، این تارها ضرری برای این گل ندارند و نیازی به سمپاشی نیست.

 

چگونه باید تیره شدن سر شاخه های گل شمعدانی را رفع کنیم؟

تیره شدن سر شاخه ها یکی از مشکلات گل شمعدانی می باشد که می تواند به علت سرما و یخ زدگی شدید باشد. برای پیشگیری از این بروز این مشکل شما باید گل شمعدانی تان را در محیط گرم تری در فصول سرد نگه داری نمایید.

 

جدیدترین محصولات

 

چرا برگ های گلدان شمعدانی قرمز میشود؟

زیرا در فصول سرد فسفر خاک به طور نا محلول شده و گل نمی تواند آن را تغذیه نماید.

 

بیماری‌های گیاه شمعدانی

شته

شیره گیاه را می‌مکد و علاوه بر ضعف و کاهش رشد گیاه ممکن است بیماریهای ویروسی را نیز به گیاه منتقل کند. در اثر تغذیه شته لکه‌های به رنگ زرد و یا سبز کمرنگ بروی برگها ایجاد می‌شود و برگها بدشکل می‌شوند، گل تشکیل نمی‌شود و برگسار به دلیل تولید ماده چسبناک عسلک توسط شته‌ها چسبنده می‌شوند.

 

مگس سفید

فعالیت مگس سفید منجر به زرد شدن کامل برگها، ریزش آنها و ضعف عمومی گیاه می‌شود. وجود کرم غنچه شمعدانی موجب ایجاد سوراخهایی بر روی برگها و غنچه‌های این گیاه و ریزش غنچه ها می‌شود. کنه‌های گیاهی از جمله آفاتی هستند که می‌توانند موجب بدشکلی برگهای گیاه شوند.

 

شپشک آردآلود

فعالیت شپشک آردآلود موجب رشد ضعیف گیاه خواهد شد. برگهای جوان به تدریج زرد می‌شوند و سطح برگها در اثر ترشحات این آفت چسبناک می‌شود. معدنچی برگ اشاره به لارو حشرات مختلفی دارد که در بین سطح فوقانی و تحتانی برگ گیاه تونلهایی را حفر می‌کنند و موجب بروز خطوط کم رنگ بر روی پهنه برگ می شوند.معمولا بروز این مسئله خطر جدی برای رشد گیاه به همراه ندارد اما اگر شدید شود شاید که به ظاهر گیاه لطمه بزند.

3 دیدگاه برای “شمعدانی، خاطره‌انگیزترین گیاهی که می‌توانید نگهداری کنید

 1. ناشناس میگوید:

  توضیحات عالی وکامل بودمن عاشق شمعدونی هستم،ولی بایدفضاوگلخانه ی مناسب وجودداشته باشد،مخصوصانورکافی

  • گلگونه میگوید:

   با سلام و عرض احترام
   بله گل شمعدانی نیاز به نور و آب نسبتا زیادی دارد، همچنین نیاز به تهویه و هوای آزاد نیز دارد که شما میتونین این گل رو توی تراس و حیاط به راحتی نگهداری کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *