جوانه تا درخت گیاه فیکوس بنجامین

فیکوس بنجامین

یکی از زیباترین درختچه های آپارتمانی که حضورش در خانه، زیبایی دکوراسیون را چندین برابر می‌کند، فیکوس بنجامین است. گیاه بنجامین از خانواده موراسه و بومی جنوب، جنوب شرقی و جنگلهای استوایی آسیا به ویژه هندوستان و استرالیا است. این درختچه زیبا دارای برگ های چرمی، بیضی شکل و نوک تیز است و شاخه ها خاصیت ارتجاعی و آویزان دارند. برگ ها هنگام رویش در جواني به رنگ سبز روشن هستند و به مرور زمان به رنگ سبز تيره در مي‌آيند. نگهداری بنجامین ابلق در آپارتمان نیازمند نور نسبتا زیادی است تا برگها رنگ زیبای خود را از دست ندهند.

بنجامین در محیط باز تا ارتفاع ۵ متر هم می‌رسد اما در آپارتمان ارتفاع کمتری دارد. ارتفاع این درختچه زیبا و تنه چوبی و پیچ خورده آن، موجب می‌شود که برای دکوراسیون های مدرن ادارات، شرکت ها و خانه های مسکونی بسیار مناسب باشد. اين درختچه زيبا سالها عمر مي‌کند و براي نگهداري در آپارتمان و پاسيو کاملاً مناسب است.

با توجه به نتایج  تحقیقات انجام شده در پژوهش هوای پاک ناسا، بعضی از گیاهان دارای قدرت سم زدایی از هوای اتاق هستند. یکی از این گیاهان منحصر به فرد درختچه زیبای فیکوس بنجامین است که در ردیف گیاهان تصفیه کننده هوا خودنمایی می‌کند.

علاوه بر قدرت پاکسازی هوا، گل بنجامین از درختچه های محبوب در نظریه فنگ شویی نیز محسوب می‌شود، این نظریه عقیده دارد که گیاهان با جذب انرژی مثبت موجود در کائنات، سعادت و خوش اقبالی را به ما هدیه می‌دهند و وجود آنها برای داشتن یک فضای پر انرژی در خانه و محیط کار ضروری است. بنابر این درخت بنجامین به دلیل جذب انرژی های مثبت و قدرت بالا در تصفیه هوا گزینه مناسبی برای ادارات، شرکت ها و فضای آپارتمان نشینی است.

 

خواص گیاه فیکوس بنجامین

خواص بنجامین برای سلامت انسان

فرش‌ها و مبلمان خانه باعث تولید سمومی مانند بنزن و فرمالدئید در هوا می‌شوند. اگر این سموم به سرعت از هوای منزل حذف نشوند، در طولانی مدت بر سلامت انسان تاثیر می‌گذارند. بنجامین یک تصفیه کننده طبیعی هواست که این سموم را از هوای خانه پاک می‌کند. اگر از گیاه بنجامین خود به خوبی نگهداری کنید، می‌تواند سال‌های طولانی سموم مختلف را از هوای خانه شما بزداید. نگهداری درختچه کوچک بنجامین در منزل علاوه بر خاصیت تصفیه‌کنندگی هوا می‌تواند در روحیه شما هم تاثیر بسزایی داشته باشد. مراقبت و پرورش یک گیاه باعث کاهش استرس و همچنین عصبانیت در افراد می‌شود و روحیه محبت و مهربانی را در ما تقویت می‌کند.

 

خواص دارویی بنجامین

از ابتدای تکامل تاکنون، انسان ها منبع دارویی بهتری از گیاهان نداشته‌اند. خانواده فیکوس(که فیکوس بنجامین هم یکی از اعضای آن است) از آن دسته گیاهانی هستند که همواره در این راستا به انسان خدمت کردهاند. درخت فیکوس بنجامین در مناطق بومی خود به طور طبیعی می‌روید و افراد محلی از آن استفاده دارویی می‌کنند. محلی‌ها پوست تنه درخت، ریشه و برگ‌های فیکوس بنجامین را در روغن می‌سوزانند و از ترکیب به دست آمده روی انواع زخم ها و کبودی‌ها استفاده می‌کنند. شیره تنه درخت هم در کشور فیلیپین به درمان بیماری‌های کبدی معروف است. همچنین برگ‌ها و پوست تنه درخت را می‌کوبند و از پمادی که به دست می‌آید در درمان سردردهای روماتیسمی استفاده می‌کنند. یک تحقیق جدید نشان داده است که بعضی از اجزای درخت فیکوس خاصیت ضدمیکروبی دارند و همچنین آنتی اکسیدان‌های قوی هستند.

 

خواص گیاه فیکوس بنجامین

 

کاربردهای گیاه فیکوس بنجامین

تولید فیبر از بنجامین

پوست درونی تنه درخت منبع فیبر است. بعضی از این فیبرها نرم و انعطاف‌پذیر و بعضی سخت و محکم هستند. طناب‌هایی که از این فیبرها تهیه می‌شوند سختی قابل‌قبولی دارند. چوب درخت بنجامین ارزش زیادی ندارد ولی برای قالب سازی، ساخت روکش‌های چوبی و دراور کاربرد دارد. همچنین از این چوب به عنوان سوخت استفاده می‌شود.

 

استفاده از فیکوس بنجامین در دکوراسیون منزل

به طور کلی چیدمان منزل با گیاهان یک روش خلاقانه و کم هزینه برای داشتن دکوراسیونی زیبا و طبیعی است. فیکوس بنجامین هم به دلیل اندازه نسبتا بزرگش، توجه زیادی جلب می‌کند و برای استفاده در پذیرایی منزل مناسب است. البته اگر پذیرایی شما نورگیر خوبی داشته باشد. در غیر این صورت باید به سراغ درختچه‌های سایه‌دوست بروید. چون بنجامین به نور نسبتا زیادی نیاز دارد و به جابه‌جایی حساس است. پس باید آن را پشت پنجره‌ای نورگیر قرار دهید تا نور کافی دریافت کند و نیازی به جابه‌جایی نداشته باشد.

 

کاربردهای گیاه فیکوس بنجامین

 

شرایط نگهداری گل بنجامین

نور مناسب گیاه فیکوس بنجامین

گیاه بنجامین به نور زیاد غیر مستقیم نیازمند است. بهتر است این گیاه را در محیط دارای نور زیاد مانند پشت پنجره شرقی یا جنوبی قرار دهید تا کمبود نور باعث ریزش برگها نشود. دقت کنید که نور مستقیم آفتاب باعث سوختگی و از بین رفتن برگها می‌شود.

 

دما مناسب گیاه فیکوس بنجامین

گیاه بنجامین در دمای ۱۵ الی ۲۵ درجه سانتی گراد می‌تواند بهترین عملکرد را داشته باشد. توجه داشته باشید که این گیاه به سرمای بیش از حد حساس است. بنابراین از قرار دادن آن در نزدیکی پنجره های دارای درز و یا وسایل سرمایشی خودداری کنید. شوک تغییرات دمایی ناگهانی نیز برای بنجامین مضر است و سبب ریزش برگهای آن می‌شود.

 

میزان آبیاری گیاه فیکوس بنجامین

برای آبیاری گیاه بنجامین، از آب جوشیده یا بدون املاح استفاده کنید، آب را از قبل در جایی ساکن قرار دهید تا کلر آن از بین برود. رعایت نکات زیر برای آبیاری بنجامین ضروریست :

استفاده از آب ولرم برای گیاه مطلوب تر است.

اجازه دهید رویه خاک خشک شود سپس اقدام به آبیاری کنید. برای پی بردن به خشکی خاک لازم است انگشت خود را تا بند اول داخل خاک فرو برده و در صورت خشک بودن خاک، اقدام به آبیاری کنید.

آب سرد برای این گیاه مضر است.

در فصول گرم تعداد دفعات آبیاری را بیشتر کنید و در روزهای سرد آن را کاهش دهید.

 

رطوبت مورد نیاز گیاه فیکوس بنجامین

بنجامین گیاه رطوبت دوستی است و در صورتی که رطوبت آن کم باشد دچار ریزش برگ، خشکی و شکنندگی برگها و بیحال شدن ساقه ها می‌شود. جهت تامین رطوبت درخت بنجامین می‌توانید یک ظرف آب در نزدیکی آن قرار دهید تا با تبخیر سطحی آب، رطوبت گیاه تامین شود. بهترین روش برای تامین رطوبت بنجامین استفاده از روش جزیره است. در این روش باید زیر گلدانی گیاه را پر از آب و سنگ کنید و آن را زیر گلدان قرار دهید به طوری که انتهای گلدان با آب در تماس نباشد و روی سنگها قرار بگیرد.

همچنین می‌توانید هفته ای دو بار آب را بر روی برگ های گیاه اسپری کنید. مقدار آب اسپری شده نباید زیاد یاشد و در حد نشستن شبنم بر روی برگ ها کافی است. غبار پاشی روزانه در صبح و عصر از ریزش برگها جلوگیری می‌کند اما در صورت ظاهر شدن لکه های قهوه ای روی برگ، غبارپاشی را متوقف کنید.

 

محصولات تخفیف دار!

 

کوددهی گیاه فیکوس بنجامین

بنجامین به کوددهی زیادی نیاز ندارد اما برای رشد بهتر و بیشتر گیاه می‌توانید در فصول رشد آن را تقویت کنید. برای کوددهی گیاه بهتر است هر ۳ هفته یکبار از کود مخصوص بنجامین و یا کود مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

 

خاک مناسب گیاه فیکوس بنجامین

خاک سبک با زهکشی بالا برای این گیاه مناسب است تا آب اضافی را از خود عبور دهد و در عین حال با دارا بودن پرلیت یا پوکه، رطوبت خاک را حفظ کند. بهترین خاک برای گیاه بنجامین خاک و کود آماده و یا کمپوست است.

 

تمیز کردن برگ های گیاه فیکوس بنجامین

زیبایی گیاهان به برگهای خوشرنگ آنهاست. علاوه بر زیبایی، گیاهان از طریق روزنه های روی برگها تنفس می‌کنند و در صورتی که این روزنه ها توسط گرد و غبار پوشانده شوند، تنفس گیاه به مشکل می‌خورد. بنابراین بهتر است که هر چند وقت یکبار برگهای گیاه را به آرامی با یک دستمال مرطوب تمیز کنید. دقت داشته باشید که به هیچ عنوان از براق کننده های شیمیایی برای تمیز کردن برگ های گیاه بنجامین استفاده نکنید چرا که باعث ریزش برگ ها می‌شود. بهترین روش برای تمیز و براق کردن برگ گیاهان، استفاده از محلول رقیق چند قطره شیر در یک لیتر آب است.

 

زمان و چگونگی تعویض گلدان فیکوس بنجامین

بنجامین به تعویض گلدان سالیانه نیازی ندارد. اما گلدان آن را می‌توانید هر سال متناسب با رشد گیاه تعویض کنید. بهترین زمان برای تعویض گلدان درخت بنجامین در فروردین و اردیبهشت ماه است. در صورتی که ریشه های گیاه از گلدان بیرون زده اند و یا برگهای جدید بسیار ریز هستند، می‌توانید گلدان را یک سایز بزرگتر کنید.

 

هرس کردن گیاه فیکوس بنجامین

بنجامین گیاه حساسی است و بهتر است که کمتر هرس شود. از طرفی در هرس‌های سنگین و ناگهانی بنجامین با ریزش برگ اعتراض می‌کند. بهتر است هرس را در فصل پاییز انجام دهید. برای زیباتر شدن گیاه باید شاخه‌های پایینی را کوتاه کنید. برای جلوگیری از شوکه شدن گیاه بهتر است هرس را به تدریج انجام دهید.

 

جدیدترین محصولات!

 

روش تکثیر گیاه فیکوس بنجامین

فیکوس بنجامین یکی از گیاهانی است که به‌راحتی از طریق قلمه زدن تکثیر می‌شود؛ حتی بدون استفاده از هورمون ریشه‌زایی. بهتر است که قلمه‌ی مورد نظر را در فصل بهار بگیرید و در فصلی تکثیر گیاه را انجام دهید که بتوانید گرما و رطوبت بیشتری برای آن فراهم کنید. فیکوس به‌ندرت از دانه رشد می‌کند و بیشتر گیاهان آپارتمانی در فضای بسته میوه نمی‌دهند و دانه تولید نمی‌کنند. برای قلمه زدن فیکوس بنجامین مراحل زیر را دنبال کنید؛

 1.  قلمه‌ای به طول ۸ تا ۱۰ سانتی‌متر از گیاه جدا کنید. این قلمه باید حداقل دو برگ داشته باشد و از نوک یک شاخه‌ی سالم جدا شود. اگر برگ اضافه دارد، از نیمه‌ی پایینی قلمه، برگ‌ها را جدا کنید. اگر دوست دارید می‌توانید این قسمت را در هورمون ریشه‌زایی بگذارید.
 2.  انتهای قلمه را در یک گلدان یا ظرف حاوی پیت‌ماس مرطوب قرار دهید. ظرف را با یک کیسه‌ی پلاستیکی بزرگ بپوشانید طوری که پلاستیک با قلمه تماس پیدا نکند. می‌توانید یک چوب داخل خاک قرار دهید تا پلاستیک را بالا نگه دارد. انتهای کیسه‌ی پلاستیکی را در پایین گلدان ببندید.
 3. گلدان یا ظرف را در فضایی که نور زیاد و غیرمستقیم دارد قرار دهید. قلمه نباید زیر نور مستقیم قرار بگیرد. دمای اطراف قلمه باید بیشتر از ۲۰ درجه باشد. هر روز قلمه را غبارپاشی کنید تا رطوبت لازم برای رشد آن فراهم شود. اگر قسمت بالای خاک گلدان خشک شده، آن را مرطوب کنید.
 4.  بین ۲ تا ۴ هفته طول می‌کشد تا قلمه‌های به اندازه‌ی کافی ریشه بزنند. کم‌کم می‌توانید شکافی در کیسه‌ی پلاستیکی ایجاد کنید تا گیاه به آب‌وهوای اتاق عادت کند.
 5.  بعد از حدود ۶ هفته، قلمه را به یک گلدان مناسب منتقل کنید. از آن نگهداری کنید تا به یک درختچه‌ کوچک تبدیل شود. گیاه تکثیر شده را می‌توانید به عزیزان خود هدیه دهید.

 

سمی بودن گیاه فیکوس بنجامین

لمس کردن این گیاه خطرناک نیست. اما به دلیل شیره سمی که در داخل برگهای آن وجود دارد، توصیه میکنیم آن را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

 

انواع گیاه فیکوس بنجامین

 فیکوس بنجامین ابلق

این نوع از بنجامین دارای برگ های سبز روشن با لکه هایی از رنگ سفید یا کرم است. در بنجامین ابلق شاخه ها نسبت به انواع دیگر بیشتر آویز شده و به دلیل رنگ برگها به نور بیشتری نیاز دارد.

 

فیکوس بنجامین ابلق

 

 فیکوس بنجامین بلک ( سیاه )

بنجامین بلک دارای برگ های سبز تیره و نزدیک به سیاه است. بافتن تنه در این بنجامین بسیار رایج و پرطرفدار است. برگهای این گیاه در واقع چند رنگ است به دلیل اینکه در ابتدای رویش به رنگ سبز روشن و رفته رفته به رنگ سبز تیره و سپس سیاه در می‌آیند و همین امر در زیبایی این گیاه تاثیر بسزایی دارد. این نوع بنجامین هم مثل بقیه اعضای خانواده‌اش به تنش‌های محیطی حساس است و هر تغییر ناگهانی باعث ریزش برگ‌هایش می‌شود.

 

 فیکوس بنجامین بلک

 

 فیکوس بنجامین آمستل

بنجامین آمستل دارای برگهای باریک و کشیده به رنگ سبز و شاخ و برگ انبوه است که زیبایی آن را دو چندان کرده است. نگهداری این گونه مانند باقی بنجامین ها است اما دارای مقاومت بیشتر و نگهداری آسانتر است. این درختچه نور فراوان اما غیرمستقیم را دوست دارد و مانند دیگر اعضای خانواده اش اگر آن را مدت طولانی در سایه قرار دهید برگ‌هایش شروع به ریزش می‌کنند. پس بهترین مکان برای قرار دادن گلدان بنجامین پشت پنجره جنوبی خانه است. همچنین غبارپاشی گیاه با اسپری آب هر دو روز یک‌بار توصیه می‌شود.

 

 فیکوس بنجامین آمستل

 

 فیکوس بنجامین سبز

بنجامین سبز رایج ترین گونه در این خانواده است و دارای برگهای بیضی شکل با رنگ سبز روشن است.

 

 فیکوس بنجامین سبز

 

 فیکوس بنجامین ناتاشا

یکی دیگر از انواع بنجامین، بنجامین ناتاشا یا ناتاسیا است. تفاوت این گونه از بنجامین با سایرین، داشتن برگ‌هایی دراز و باریک‌تر و ارتفاع کوتاه است. همچنین رنگ برگ‌ها نسبت به بقیه تیره‌تر (سبز تیره) است. این گیاه زیبا می‌تواند تنها تا ارتفاع  60 تا 80 سانتی‌متر برسد. دقت کنید که این گیاه به جابه جایی حساس است و ممکن است برگ هایش با تغییر مکان گلدان بریزد. پس گلدان را در مکانی با نور روشن قرار دهید و آبیاری آن را فراموش نکنید تا همیشه سالم بماند و سالیان سال به خانه‌تان زیبایی ببخشد.

 

 فیکوس بنجامین ناتاشا

 

فیکوس بنجامین ویاندی

یکی از انواع بنجامین که برگ‌های کوچکتری نسبت به بقیه دارد، بنجامین ویاندی است. تفاوت برگهای بنجامین ویاندی با بقیه انواع بنجامین علاوه بر کوچک بودن، فرورفتگی (قوس) برگ‌ها هم هست. برگ‌های گیاه سبز تیره و دارای ظاهری براق هستند. این درختچه به دلیل جثه کوچکتر می‌تواند در ساخت بونسای مورد استفاده قرار بگیرد. البته این نوع بنجامین هم علاوه بر عنصری دکوراتیو، یک تصفیه‌کننده هوا هم محسوب می‌شود.

 

فیکوس بنجامین ویاندی

 

مشکلات گیاه فیکوس بنجامین

سوختگی نوک برگ‌های بنجامین به چه علت است ؟

سوختگی نوک برگ‌های بنجامین که از بیماری های بنجامین است به دلایل زیر می‌تواند باشد :

 1.  نور خیلی زیاد و آفتاب مستقیم
 2. رطوبت کم هوا

 

ریزش برگ‌ بنجامین ابلق به چه علت است ؟

ریزش برگ‌ بنجامین یکی از بیماری های بنجامین است. در صورتی که برگ‌ها زرد شده و سپس می‌ریزند ، می‌تواند به علت آبیاری بیش از اندازه و خاک باتلاقی باشد. از باز بودن سوراخ زهکش گلدان اطمینان حاصل کنید.

اما اگر برگ‌ها به صورت سبز می‌ریزند می‌تواند به علت‌های زیر باشد :

 1.  جابجایی
 2. هوای سرد
 3.  آبیاری با آب سرد یا کلردار
 4.  کم آبی
 5.  نور کم

 

ریزش شدید برگ‌های بنجامین به چه علت است ؟

ریزش شدید برگ بنجامین یعنی ریزش در حدی است که گیاه تقریبا بی‌برگ میشود اما جوانه‌ها هنوز وجود دارند. در این موارد بهتر است که شاخه‌های خشک را هرس کنید و شروع به کوددهی کنید تا گیاه دوباره شروع به برگ‌دهی کند.

 

 دانه سفید مثل پنبه روی ساقه بنجامین و برگ آن به چه علت است؟

این علائم نشان دهنده آفت زدن بنجامین و بیماری ‌های بنجامین شما است. برای از بین رفتن آفت بهتر است از سم استفاده کنید. بهتر است از شستن برگ‌های آفت زده با مایع ظرفشویی و آب خودداری کنید. زیرا مواد شیمیایی تولید شده‌ای که مخصوص گیاهان نیست می‌تواند به گیاه آسیب وارد کند.

 

رشد کم بنجامین به چه علت است ؟

نور خوب به تنهایی به معنای تامین شرایط ایده‌آل گیاه نیست. شما باید فاکتورهای دیگر را هم در نظر داشته باشید. گیاه را کوددهی کنید و اگر مدت زیادی است ( بیشتر از یکسال ) که در یک گلدان نگهداری شده و گلدان برای گیاه کوچک شده است ، گلدان گیاه را عوض کنید.

 

محصولات پرفروش!

 

حشره‌ داشتن خاک بنجامین را چطور می‌توان درمان کرد ؟

اگر خاک بنجامین شما حشره‌دار شده است بهتر است بسته به نوع آفت از سموم استفاده کنید. اما اگر نمی‌توانید از سموم برای از بین بردن آفات استفاده کنید، برخی راهکارهای طبیعی برای از بین بردن آفات را بسته به نوع آفت می‌توانید امتحان کنید. قرار دادن چسب زرد ، گذاشتن چند حبه سیر روی خاک گلدان ، و یا استفاده از دارچین می‌تواند در از بین بردن آفات موثر باشد. اما به خاطر داشته باشید که این راهکارهای طبیعی برای سم‌زدایی دیرتر از راه‌های شیمیایی تاثیر می‌گذارند و میزان تاثیر نیز به مقدار کمتری خواهد بود.

 

رشد کم بنجامین به چه علت است ؟

رشد کم بنجامین می‌تواند به دلیل کمبود مواد مغذی و کمبود نور محیط گیاه باشد. اگر گیاه شما چند سال است که رشد کمی دارد و اندازه گلدان برای آن مناسب است ، بهتر است بدون تکاندن خاک نزدیک ریشه و خیلی آرام خاک روی گلدان و اطراف آن را تعویض کنید.

 

رشد کم بنجامین در فصل پاییز به چه علت است ؟

بنجامین در فصل زمستان و پاییز خواب است. به همین دلیل از گیاه توقع رشد را نداشته باشید. همینکه گیاه شرایط سخت دمایی را تحمل می‌کند و ریزش برگ ندارد ، باید بدانید که حال گیاه شما خوب است.

1 دیدگاه برای “جوانه تا درخت گیاه فیکوس بنجامین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *