تفاوت کاکتوس و ساکولنت

تفاوت کاکتوس و ساکولنت

قبل از هر چیز باید بدانیم که هر کاکتوسی ساکولنت است ولی هر ساکولنتی کاکتوس نیست!

در تفسیر جمله بالا باید متذکر شویم که کاکتوس ها جزو زیر مجموعه ی خانواده ی ساکولنت ها می باشند و به همین علت تمامی کاکتوس ها به نوعی ساکولنت و گیاه گوشتی نامیده می شوند .

حال باید بدانیم که تفاوت کاکتوس ها با سایر ساکولنت ها چه بوده است که آن ها را در یک زیر مجموعه جداگانه جای می دهد:

آرئول برآمدگی بر سطح کاکتوس می باشد که از آنجا تیغ ها ، گل ها و ساقه های جانبی کاکتوس می روید

1- آرئول (areole)

آرئول در کاکتوس‌ها چیست؟ بسیار پیش آمده است که در مقالات آموزشی کاکتوس یا واریته شناسی آنها از کلمه‌ای به نام آرئول استفاده شده است اما آرئول چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

 بر روی سطح تمام کاکتوس‌ها برآمدگی‌هایی وجود دارد که محل رویش تیغ‌ها، گل‌ها،جوانه‌ها و تن جوش‌های گیاه است، این برآمدگی‌ها که معمولاً دارای یک یا چند خار کاکتوس به همراه مقداری الیاف پشم مانند سفید در اطراف خود هستند که به یک مجموعه از برآمدگی‌ها به همراه تیغ‌های یک ارئول گفته می‌شود.

نداشتن آرئول در یک کاکتوس باعث وجه تمایز آن با ساکولنت ها می‌شود زیرا اکثر ساکولنت ها ارئول نداشته و به صورت برگ‌دار رشد خواهند کرد.
آرئول عامل تکثیر یک کاکتوس است که می‌توان آن را به صورت مفرد جدا کرد و با پیوند دادن برای یک کاکتوس یک گیاه مستقل به وجود آورد

 ارئول می‌تواند وظیفه گلدهی و تکثیر گیاه را بر عهده بگیرد و یا به صورت متصل به گیاه و یا به صورت مستقل بر روی پایه پیوند عامل تکثیر کاکتوس باشد همچنین وظیفه گلدهی و تکثیر گیاه را بر عهده بگیرد.

 تفاوت آرئول برخی کاکتوس‌ها:

برخی از واریته های کاکتوس مانند مامیلاریا دارای ارئول منفرد نبوده و بلکه برای تکثیر باید از یک مجموعه ارئول استفاده کرد به این صورت که حداقل چهار آرئول از یک کاکتوس را جدا کرده و با هم پیوند داد زیرا این واریته برای گلدهی و تن جوش دهی از فضای بین آرئول ها استفاده می‌کند برخلاف سایر واریته ها که از محل هر اریول گیاه شروع به جوانه زنی خواهد کرد.

ارئول در کاکتوس‌های مختلف می‌توانند بزرگ یا کوچک و به صورت مجموعه‌ای و متمرکز و یا جدا از هم باشد پس اگر قصد پیوند ارئول دارید ابتدا از چگونگی شکل ارئول یک کاکتوس مطمئن شوید.

تیغ های کاکتوس

2- تیغ (spine)

تیغ ها راه شناسایی خوبی برای کاکتوس ها هستند ولی باید حواسمان باشد که بعضی از ساکولنت ها نیز تیغ دارند. تیغ های کاکتوس ها معمولا بیشتر از یکی در هر آرئول رشد می کنند و بیشتر به صورت چند تایی هستند. در ساکولنت ها تیغ ها  معمولا به صورت تکی و منظم می باشند.

برگ کاکتوس

3- برگ (leaves)

به جزء چند واریته خاص بقیه کاکتوس ها برگ ندارند. اگر گیاه شما برگ داشت در اولین مرحله می بایست به کاکتوس بودن آن شک کرد و بقیه نکات را سنجید.

گل کاکتوس

4- گل flower

گل ها منحصر به کاکتوس ها نیستند و ساکولنت ها نیز دارای گل می باشند، اما گل های کاکتوس منحصر به فرد هستند.گل های کاکتوس معمولا بزرگ، بسیار پیچیده و چشمگیر می باشند.

از مواردی که ذکر شد شما می توانید تشخیص دهید که آیا گیاه شما کاکتوس است یا ساکولنت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *