تفاوت های پتوس و فیلودندرون

ریشه هوایی و دمبرگ

پتوس و فیلودندرون دو تا از گیاهان جذاب و با جثه درشت هستند که با برگ‌های سبز بزرگ خود جلوه باشکوهی را تداعی می‌کنند و شباهت زیادی به یکدیگر دارند و همین شباهت آن‌ها به هم باعث شده تا به‌راحتی با هم اشتباه گرفته شوند. با وجود اینکه این دو گیاه اشتراکات زیادی با هم دارند و شرایط و نیازهای نگهداری تقریبا مشابهی دارند، اما دو گیاه کاملا متفاوت هستند که هر کدام شخصیت و نیازهای متفاوت و خاص خود را دارند

 

آرایه‌شناسی گیاهی

آرایه بندی در واقع شاخه‌ای از علم است که به دسته‌بندی و طبقه بندی ارگانیسم‌های زیستی می‌پردازد و گیاهان را به خانواده و انواع مختلفی تقسیم می‌کند. عمده فعالیت این شاخه از علم در زمینه تقسیم‌بندی و نام گذاری در حوزه گیاهان است. از نظر آرایه‌بندی فرق بین پتوس و فیلودندرون در این است که دو گیاه کاملا متفاوت از هم جدا هستند که هر کدام به سرده (جنس) مختلفی تعلق دارند. پتوس از سرده پوتوسیان است و فیلودندرون از سرده فیلودندرون‌ها که یعنی هر کدام جنس متفاوتی دارند، اما نقطه اشتراک آن‌ها این است که هر دو از خانواده گل‌شیپوریان‌ها هستند.

 

شکل و ساختار برگ‌ها

برگ‌های فیلودندرون بیشتر شبیه به قلب هستند و ساختاری نازک‌تر و نرم‌تر دارند. از سوی دیگر پوتوس برگ‌هایی بزرگ‌تر، ضخیم‌تر و واکسی‌تر دارد. تفاوت بین برگ‌های این دو گیاه در قسمتی که دمبرگ به برگ متصل می‌شود واضح‌تر می‌شود.اما دمبرگ کجاست؟دمبرگ در واقع همان میله‌ای است که برگ را به ساقه گیاه متصل می‌کند. محل اتصال دمبرگ با خود برگ در پتوس صاف و مستطح است اما در فیلودندرون این قسمت مقعر و شبیه به قلب است.

 

شکل و ساختار برگ‌ها

 

ریشه هوایی و دمبرگ

هر دوی این گیاهان ریشه‌هایی مهاجم دارند که می‌توانند به گیاه کمک کنند تا از سطوح مختلف بالا بروند و رونده باشند. باوجوداین پتوس بین هر گره خود فقط یک ریشه هوایی بزرگ دارد، اما فیلودندرون در بین هر گره خود چندین ریشه هوایی کوچک دارد که همین مساله آن را تبدیل به گیاهی مهاجم‌تر و رام نشده‌تر می‌کند که به‌راحتی روی هر سطحی به حرکت خود ادامه می‌دهد.

 

 

عادت‌های رشد و برگ‌های جدید

یکی دیگر از راه‌های تشخیص تفاوت پتوس و فیلودندرون وجود کاتافیل است؛کاتافیل چیست؟ کاتافیل درواقع تعدادی برگ ریز و کوچک هستند که در برخی گیاهان در زمان رشد برگ جدید از آن محافظت می‌کنند. هر چه‌قدر این برگ جوان بزرگ‌تر شود، کاتافیل‌ها دیگر رشد نمی‌کنند و پس از مدتی که به پایان ماموریت خود یعنی محافظت از برگ تازه رسیدند، خشک شده و می‌میرند. برگ‌های جوان فیلودندرون از میان همین کاتافیل‌ها می‌روید در صورتی که در پتوس خبری از کاتافیل نیست و برگ‌های جوان بدون هیچ حفاظی جوانه می‌زنند و بزرگ می‌شوند.

شاخ و برگ نوظهور در گل فیلودندرون ته رنگ قهوه‌ای یا صورتی دارند و با بزرگ و بالغ شدن برگ‌ها، رنگشان می‌تواند نارنجی یا متمایل به قرمز باشد، تا اینکه با رشد بیشتر سبزتر می‌شود درصورتیکه شاخ و برگ‌های جوان که از گل پتوس رشد می‌کند از نظر رنگ تفاوت چندانی با رنگ گیاه اصلی ندارد فقط ممکن است کمی روشن‌تر باشد.

عادت‌های رشد و برگ‌های جدید

 

تعویض گلدان

تمایل پتوس‌ها برای زندگی در گلدان‌های کوچک بیشتر است، اما زمانی‌که ریشه‌های این گیاه از زیر گلدان بیرون آمد می‌توان گلدان آن را عوض کرد و گیاه را به گلدان بزرگتری منتقل کرد. برای گیاه فیلودندرون‌ها

شما هر سال باید  گلدان خود را بررسی کنید و اگر ریشه گیاه از زیر گلدان خارج شده بود سپس در فصل بهار گلدان آن را تعویض کنید .

 

تعویض گلدان

 

شرایط نور برای پتوس و فیلودندرون

گرچه گیاه پتوس می‌تواند خود را به نور وفق دهد اما به طور کل آفتاب و نور غیرمستقیم را بیشتر از آنچه که فیلودندرون‌ها می‌خواهد را ترجیح می‌دهد.

با وجود اینکه این گیاه تحمل نور مستقیم را ندارد اما نسبت به فیلودندرون‌ها در مقابل آفتاب زدگی قدرت تحمل بیشتری دارند، در واقع تحملشان در مقابل خشکی بالاست.

در واقع پتوس‌ها برای اینکه بتوانند تنوع و گونه‌های خود را حفظ کنند نیازمند دریافت نور غیر مستقیم بیشتری هستند، تا بتوانند عمل فتوسنتز را در زمانی که نور کافی ندارند را نیز به خوبی انجام دهند.

فیلودندرون‌های برگ قلبی در قیاس با پتوس‌ها رشد بهتری در شرایط نور کم دارند.

 

شرایط نور برای پتوس و فیلودندرون

 

شرایط دما برای پتوس و فیلودندرون

فیلودندرون ها نسبت به پتوس‌ها بیشتر می‌توانند دمای سرد را تحمل نمایند، هرچند فرایند رشد فیلودندرون‌ها در هوای خیلی سرد محدود و شاید متوقف شود.

 

مقایسه تکثیر نمودن پتوس و فیلودندرون

گیاه فیلودندرون به روش‌های تکثیر با بذر، تکثیر از طریق خوابانیدن هوایی و در آخر با قلمه زنی تکثیر پیدا می‌کند. این درحالتی هست که گیاه پتوس به روش‌های، قلمه زدن پتوس در خاک، قلمه پتوس در آب و تقسیم بوته تکثیر پیدا می‌کند.

 

مقایسه تکثیر نمودن پتوس و فیلودندرون

 

نکاتی جذاب درمورد پتوس و فیلودندرون

هر دوی این گیاهان برای سگ‌ها و گربه‌ها سمی محسوب می‌شوند و در صورت خورده شدن توسط این حیوانات می‌تواند باعث ایجاد مسمومیت شود.

هر دوی این گیاهان از جمله گیاهان گرمسیری می‌باشد اما با خاستگاه متفاوت، زادگاه پتوس جنوب شرقی آسیا، اندونزی و جزایر سلیمان می‌باشد و جنگل‌های بارانی گرمسیری را ترجیح می‌دهد و اما فیلودندرون بومی آمریکای جنوبی است.

هر دو گیاه در گروه گیاهان آپارتمانی زیبا قرار دارند، که نقش بسزایی در تصفیه هوای محیط اطراف خود دارند.

 

1 دیدگاه برای “تفاوت های پتوس و فیلودندرون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *