تفاوت بین درخت کاج و سرو

تفاوت-بین-درخت-کاج-و-سرو

تشخیص تفاوت بین کاج و سرو برای عموم مردم بسیار سخت و دشوار است و اکثر مردم این دو درخت را همانند هم می‌دانند درصورتیکه درخت سرو از خانواده سرویان و درخت کاج از خانواده مخروطیان می‌باشد. در ادامه این مقاله بیشتر درمورد تفاوت بین کاج و سرو آشنا خواهیم شد.

 

شباهت کاج و سرو

 • هر دو درخت همیشه سبز هستند و برای رشد بهتر نیاز به کود دارند.
 • هر دو مخروط نر و ماده دارند.
 • هر دو جزء بازدانگان هستند.
 • گل ندارند اما دانه تولید می کنند.
 • هر رو به عنوان چوب نرم طبقه‌بندی شده‌اند و زمینه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • از هردو روغن مصرفی به دست می‌آید که برای درمان انواع بیماری‌ها قابل استفاده است.

 

تفاوت تکثیر در درخت کاج و سرو

با این روش کاج خود را به راحتی تکثیر کنید

 1. پرورش کاج از طریق کاشت بذر.
 2. تکثیر کاج از طریق قلمه زدن.

 

 

روش-تکثیر-شدن-درخت-کاج

روش تکثیر درخت سرو

یکی از روش های تکثیر سرو از راه قلمه زدن است. برای این کار ابتدا چند شاخه جوان را انتخاب کنید و قلمه های حدودا 20 سانتی متری را از آن ها جدا کنید. سعی کنید کمی از انتهای چوبی شاخه ها هم همراه قلمه جدا شود. به سر هر یک از قلمه ها هورمون ریشه زایی بزنید و حدود 5 سانتی متر از قلمه را در داخل خاک قرار دهید. خاک مورداستفاده می‌تواند مخلوط خاک برگ و خاک جنگلی همراه با ماسه ی دانه ریز یا مخلوط شن و پیت ماس باشد. قبل از کاشتن قلمه بهتر است خاک را آبیاری کنید تا هنگام کاشت مرطوب باشد. برای کاشتن قلمه ها مکانی نورگیر انتخاب کنید. همچنین آبیاری منظم را تا زمان ریشه زایی قلمه ها فراموش نکنید.

 

روش-تکثیر-درخت-سرو

 

سرعت رشد کدام بیشتر است؟ کاج یا سرو؟

کاج شیار‌های بلند روی تنه و ارتفاع زیاد از ویژگی درخت کاج است. تاج کاج که شاخه‌های عمودی دارد و به صورت افقی نیز رشد کرده با سوزن‌های قابل تفکیک و بلند است. هریک از شاخه‌های درخت کاج اعم از نوک یا شاخه جانبی روی تنه درخت را قطع کنیم به هیچ وجه جایگزین نخواهد شد. کاج به علت رشد بسیار کند، در صورت قطع کردن شاخه، آن قسمت قطع شده لخت باقی خواهد ماند. در نتیجه نباید درخت کاج را هرس و سربرداری کرد. اگر هرس یا سربرداری انجام شود به علت رشد کند فرم کلی درخت از بین رفته و نافرم می‌گردد. تاج درخت کاج محل بسیار مناسبی برای لانه سازی پرندگان مخصوصا پرندگانی مانند کلاغ است. ریختن سوزن و میوه درخت کاج بسیار زیاد است و از این نظر نگه داری و تمیز کردن جایی که این درخت کاشته شده است نسبت به دیگر درخت‌ها زحمت بیشتری می‌خواهد.

درخت سرو از سوزن‌های به هم پیوسته، گوشتی و کوچک تشکیل شده است. با توجه به توانایی بالای درخت سرو در رشد و سبز شدن، همیشه دارای پوششی سراسر سبز است به نحوی که این درخت حتی سر تا سر تنه اش نیز کاملا سبز است و اگر روی درخت سرو هرس انجام گردد، می‌تواند فرم‌های بسیار زیبایی را از این درخت بیرون آورد. همین ویژگی باعث شده تا درخت سرو در زیبایی شهر بسیار کاربردی باشد. وقتی سن درخت سرو بالا رود دارای میوه‌هایی گرد می‌شود. ریختن میوه و برگ این درخت بسیار ناچیز است که از نظر تمیزی جایی که درخت سرو در آن کاشته شده است نیاز به زحمت چندانی ندارد.

 

هرس-کردن-دخت-سرو

 

تفاوت آشکار  درخت کاج و سرو در یک نگاه

برگ های آنها با هم متفاوت است،کاج برگ سوزنی ولی سرو برگ فلسی دارد.

برگ-های-آنها-با-هم-متفاوت-است،کاج-برگ-سوزنی-ولی-سرو-برگ-فلسی-دارد-

 

با توجه به شکل ظاهری میوه می‌توان این دو درخت را به سادگی از هم تشخیص داد.

میوه کاج مخروطی است و مخروطی و بزرگ بودن ویژگی اصلی میوه درخت کاج است ولی میوه سرو گرد است که گاهی بزرگی این میوه‌ها به اندازه یک گردو نیز در می‌آید.

 

 

میوه-کاج-مخروطی-ولی-میوه-سرو-گرد-است-

 

میوه-کاج-مخروطی-ولی-میوه-سرو-گرد-است-2

 

13 دیدگاه برای “تفاوت بین درخت کاج و سرو

  • مهندس حسن میگوید:

   درخت سرو به وفور در دانشگاه رامین در مسافت سی کیلومتری اهواز روییده است لذا قابل کاست است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *