بهترین گل برای عیادت بیمار چیست؟

نتایج رفتارشناسی پژوهشگران نشان می‌دهد كه هدیه دادن گل به خصوص به هنگام عیادت از بیماران، بیش از هر چیز دیگری موجب شادی و تغییر روحیه آنان می‌شود. عادت كرده‌ایم برای عیادت بیماران فقط كمپوت، آب میوه یا میوه ببریم ولی می‌توان برای عیادت بیمار فقط به آن لحظه فكر نكرد.

 

براساس مطالعه پژوهشگران دانشگاه راجرز”‪ “Rogers university‬درنیوجرسی آمریكا، خریدن گل و نگاه كردن به آن، موجب برانگیخته شدن احساس شادی و آرامش، طراوت، مثبت اندیشی و دوری از غم و اندوه می‌شود. پروفسور”جنت هاویلند جونز” روان شناس از دانشگاه راجرز می‌گوید نكته جالب توجه درباره نقش گل در سلامت روحی و روانی افراد آن است كه فرد با تماشا كردن به گل و لذت بردن از طراوت، رنگ و عطر زیبای آن، می‌تواند حالت روحی نامتعادل خود را تغییر دهد و به حالت طبیعی بازگردد. در واقع گل عاملی برای تعدیل رفتار در طول شبانه روز بوده و هر بار نگاه كردن به آن عاملی برای ایحاد اتصال عصبی مثبت در مغز است.

 

گل یکی از هدایایی بوده که در اکثر مناسبت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ از جمله رایج‌ترین کاربرد‌های گل می‌توان به تهیه دسته گل عروس و هدیه دادن آن در ولنتاین و عیادت بیماران اشاره کرد. به‌طور کلی تأثیر تقدیم کردن گل را بلافاصله با لبخندی که روی لب مخاطب شما می‌نشیند می‌توانید ببینید، اما اگر این فرد، بیماری روی تخت بیمارستان باشد، مطمئن باشید که این تأثیر چند برابر خواهد بود. اما در این مورد باید به واسطه‌ شرایط خاص بیمار، انتخاب‌های خود را محدودتر کنید؛ زیرا بعضی گل‌ها آلرژی‌زا بوده و برای بیمار مناسب نیستند. بنابراین اگر به دنبال بهترین گل برای عیادت بیمار هستید، در ادامه با ما همراه باشید.

 

یکی از زمان های مهم برای خرید گل وقتیست که یکی از دوستان یا بستگان شما در بیمارستان بستری است. خواه او در حال شکست دادن یک بیماری باشد، خواه فرزندی به دنیا آورده باشد، شایسته است که شما برای او هدیه ای چون گل تهیه کنید.

 

تأثیر گل در بهبود بیمار

رابطه میان هدیه دادن گل به بیماران و بهبود آنان

محققان دانشگاه راجرز با مطالعاتی كه انجام داده‌اند موفق شدند رابطه میان هدیه دادن گل به بیماران و نقش آن در بهبود و سلامت آنان را كشف كنند. این پژوهشگران می‌گویند: گل و گیاه حتی شاخه‌ای گل به سرعت می‌تواند روحیه بیمار را تغییر دهد و او را شاد و هیجان‌زده كند. نشانه آن هم لبخند بیمار است و این نشانه بروز یك تغییر در روحیه اوست.

 

نگاه كردن گل تاثیری طولانی روی حالت روانی بیمار گذاشته و رفتار او را به سرعت دگرگون می‌كند به طوری كه افرادی كه در پیرامون شان گل و گیاه وجود دارد، دو تا چهار برابر آرام تر، مهربان تر و شادتر از دیگران ارزیابی شده‌اند و می‌توانند این حس را با رفتار مثبت خود به دیگران نیز منتقل كنند.

 

بنابراین، پژوهشگران توصیه می‌كنند كه همواره یك شاخه گل یا یك گلدان كوچك گل در معرض دید بیمارتان قرار دهید. گل و گیاه باعث حس نگرش مثبت به زندگی، شادی و رضایت، صمیمیت و آرامش در بیمار می‌شود.

 

با قوانین بیمارستانی که عزیز شما در آن بستری است آشنا باشید. برخی از بیمارستان ها ورود گل به بخش بستری را ممنوع کرده اند و شما نمی توانید سبد گل یا دسته گل خریداری شده را به داخل ببرید. حتی اگر بیمارستان به طور کلی روی این موضوع ممنوعیتی اعمال نکرده باشد، گاهی از ورود گل به بخش های خاص جلوگیری می شود. شما می توانید با یک تماس تلفنی ساده از بیمارستان امکان ورود گل را بپرسید و از هدر رفت احتمالی هزینه خود جلوگیری کنید.

 

از خرید گل هایی که حساسیت ایجاد می کنند بپرهیزید. گل هایی مثل لیلیوم و لیلیوم اورینتال بو و گرده زیادی دارند. بسیاری از افراد با قرار گرفتن در معرض این گل ها دچار حساسیت می شوند. مسلما شما نمی خواهید عزیزان خود و یا سایر بیماران را دچار مشکل کنید. از این رو گل هایی را انتخاب کنید که پرچم آن ها داخل گل قرار دارد یا فاقد هرگونه گرده هستند. آنتریوم، رز، شیپوری، ارکیده و میخک از گیاهان بدون خطر در این مواقع هستند.

 

دسته گل برای بیمار

سبد گل یا دسته گل خریداری شده را از نظر وجود حشرات کاملا بررسی کنید. حتی یک پشه یا حشره می تواند خیل عظیمی از همنوعان خود را به اتاق بستری بیمار دعوت کند و ایجاد دردسر کند.

 

گل کم دردسر بخرید. اگر گلی که تهیه می کنید بزرگ و دست و پا گیر باشد یا نیاز به گلدان و آب داشته باشد، باری بر دوش همراه بیمار یا پرسنل نظافت بیمارستان اضافه کرده اید. بهتر است از سبدهای گل کوچک و ترجیحا ایستاده کمک بگیرید. سبد گل نیاز به مراقبت ندارد و هرچه فضایی که اشغال می کند کوچکتر باشد، نگهداری آن ساده‌تر می شود.

 

احتمال افتادن گل از روی میز را نیز در نظر بگیرید. ممکن است افراد دیگری جز شما گل تهیه کنند و محدودیت فضا ایجاد شود. کم بود جا ممکن است باعث سقوط گل شما شود. با این پیشفرض بهتر است از خرید گلدان شیشه ای، گلدان سفالی و سایر نگهدارنده های شکستنی خودداری کنید. سبد گل چوبی یا فلزی می تواند انتخاب شایسته ای باشد.

 

اگر بیمار شما به منزل رفته است، می توانید به جای خرید سبد گل یا دسته گل، به خرید گلدان روی بیاورید. یک گیاه آپارتمانی زیبا مانند گلدان ارکیده می تواند مدت زیادی دوام بیاورد و زیبایی و دوستی با طبیعت را در منزل عزیزان شما به جریان بیندازد.

 

برای مادری که تازه کودکی به دنیا آورده، بهترین گل آنتریوم یا شیپوری سفید است. این گل زیبا نماد مراقبت و توجه مادرانه است و رنگ سفید آن برای مادران تازه فارغ شده بسیار مناسب است.

 

گل مناسب عیادت از بیمار

گلی كه هدیه می‌دهیم چه رنگی و چه نوع باشد؟

گل‌هایی با رنگ ملایم مانند صورتی، سفید و بنفش، بیمار را به سوی احساسات آرام سوق می‌دهد.

 

گل‌هایی با رنگ گرم و تند مانند قرمز، زرد و نارنجی، بیمار را به سوی هیجان و سرزندگی پیش می‌برد.

 

در همین حال مراقب نوع گلی كه برای بیمار انتخاب می‌كنید باشید و اینكه در چه فصلی به عیادت بیمار می‌روید.

 

فصل بهار فصلی است كه در آن بسیاری از گل‌ها گرده‌افشانی می‌كنند و مواد حساسیت زا را در فضا پخش می‌كنند كه می‌تواند برای برخی از بیماران حساسیت ایجاد كند به ویژه اینكه اگر بیمار مورد نظر شما به دلیل بیماری تنفسی و ریوی در بیمارستان بستری شده باشد.

 

گل‌ها و گیاهانی كه بو و عطر زیادی دارند و یا گرده افشانی می‌كنند برای بیماران بستری در این بخش‌های مشكل ساز است.

 

تأثیر روحی گل برای عیادت از بیمار

تاثیر روحی، روانی هدیه دادن گل بر سلامت بیماران

پژوهشگران با بررسی واكنش‌های بیماران به هنگام هدیه گرفتن گل، دریافتند هنگامی كه به فردی یك شاخه یا دسته گل و یا یك گلدان گل هدیه می دهید، یكی از این سه واكنش را از وی مشاهده خواهید كرد:

 

“لبخند حاكی از ادب، احترام و تشكر” ، ” لبخند حاكی از دوستی و صمیمیت با شما” و یا ” لبخند حاكی از هیجان همراه با واكنش كلامی خاص” علاوه بر گل خیلی از هدیه‌ها هستند كه می‌توانند سال‌ها برای بیمار باقی بمانند و خاطره عیادت شما را در آن روزها در ذهنش زنده نگه دارد.

 

 

خرید كتابی خوب و جالب برای گذراندن ساعات طولانی و سخت بیمارستان نیز می‌تواند جایگزین‌های مناسبی برای عیادت بیماران باشد كه به ذوق و سلیقه شما بستگی دارد.

1 دیدگاه برای “بهترین گل برای عیادت بیمار چیست؟

  1. دکتر ویانا رهبانیان میگوید:

    سلام ما یک فامیل داریم که تازه عمل کرده است میخواهیم به عیادتش برویم شما میگویید که چه گلی برایش ببریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *