برگ عبایی زیباترین گیاه تزئینی که می‌توانید در خانه نگهداری کنید

برگ عبایی

برگ عبایی ، گیاهی ریزوم دار و بوته ای ، از خانواده سوسنیها است. این گیاه ، از دیرباز استفاده زینتی داشته و بومی کشور چین است. برگ عبایی دارای ریشه های منشعب و زرد رنگ است. فاقد ساقه حقیقی بوده و دارای ریزوم های کوتاهی است که برگ ها از روی آن ها خارج می شوند. برگ های این گیاه عریض، چرمی و دارای دم برگ طویل با برگ های ابلق است. طول هر برگ آن، ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر بوده و دائمی و همیشه سبز اند. گل های کوچک این گیاه بنفش رنگ بوده که در سطح گلدان ظاهر می شوند و جنبه زینتی ندارند.

 

شرایط نگهداری برگ عبایی

دمای مناسب

به طور کلی گیاه برگ عبائی ، طالب آب و هوای مرطوب و مکان های سایه است.با این همه، نسبت به شرایط نامساعد محیطی ، مقاومت نسبی خوبی دارد. طوریکه دمای حدود صفر را نیز تحمل میکند. بهترین دما برای رشد مناسب آن ، حدود ۱۱ درجه سانتی گراد می باشد.

 

نور مناسب

از نظر نیاز نوری ، یکی از کم توقع ترین گیاهان است. در نور غیر مستقیم ، بهترین رشد را دارد. اگر برای مدت زمان طولانی ، در محل کم نور قرار گیرد ، مقاومت نسبتا خوبی دارد.

 

رطوبت مناسب

نسبت به مه پاش ، به ویژه در تابستان ، واکنش خوبی نشان می دهد.

 

خاک

برگ عبایی ، به خاکی غنی نیاز دارد. خاک مناسب برای رشد برگ عبایی را می توانید با دستورالعمل:یک سوم خاک باغچه + یک سوم ماسه + یک سوم کمپوست یا کود پوسیده.

 

کاشت و تعویض گلدان

این گیاه بدون هیچ مشکلی از رشد مناسبی برخوردار خواهد بود اما با این حال لازم است که هر 4 یا 5 سال یکبار، این گیاه را به گلدان جدیدی منتقل کنید تا شرایط رشد بهتر برای آن فراهم شود که زمان مناسب برای تعویض گلدان این گیاه فصل بهار است. اندازه گلدان باید با توجه به اندازه گیاه و ریشه آن در نظر گرفته شود تا امکان متراکم شدن ریشه درون خاک وجود داشته باشد. گلدان باید دارای سوراخ های متعدد در انتهای خود باشد. لایه اول خاک باید شامل خاک رس و شن باشد تا امکان تخلیه آب اضافی از خاک وجود داشته باشد و سپس لایه ای خاک درون گلدان ریخته ، گیاه را از گلدان قدیمی خارج کرده و درون گلدان جدید قرار دهید و بعد باقی خاک را بر روی گیاه ریخته و در آخر آن را آبیاری کنید.

 

آبیاری

خاک این گیاه نباید خیلی خشک و یا خیلی مرطوب باشد . گونه های سبز رنگ این گیاهان، نیازمند آب کمتری در مقایسه با سایر گونه های آن هستند و از آبیاری بیش از حد این گیاه خودداری کنید، در غیر اینصورت ریشه های گیاه پوسیده خواهند شد. بهترین آبیاری برای این گیاه، آبیاری به وسیله قطرات باران است که در صورت عدم دارا بودن این شرایط، گیاه مورد نظر را با مقدار کمی آب آبیاری کنید و پس از خروج آب اضافی از سوراخ های زیر گلدان، آب آضافی را دور بریزید. در صورتی که محیط منزلتان از رطوبت کافی برخوردار نیست ، بهتر است گاهی اوقات مقداری آب را بر روی برگ های گیاه اسپری کنید و گرد و غبار موجود بر روی برگ های آن را با حوله ای مرطوب تمیز کنید.

 

کود دهی

به منظور تامین مواد مغذی مورد نیاز گیاه لازم است که گیاه را در طول بهار و تابستان، کوددهی کنید که استفاده از کود مایع هر دو هفته یکبار برای این گیاه توصیه می ‎شود و همچنین لازم به ذکر است که از قرار دادن کود بر روی خاک خشک خودداری کنید که در غیر این صورت موجب سوختن ریشه های گیاه می‎ شود. قبل از کوددهی لازم است که گیاه مورد نظر را آبیاری کنید. این گیاه در طول فصول پاییز و زمستان نیازی به تغذیه به وسیله کود نخواهد داشت.

 

هرس کردن

این گیاه به هرس کردن خاصی نیاز ندارد و فقط کافی است که برگ های زرد شده و سوخته گیاه را از آن جدا کنید و این کار را با استفاده از قیچی باغبانی و یا چاقو انجام دهید و قبل و بعد ار انجام این کار وسیله مورد نظر را ضدعفونی کنید که این امر به منظور جلوگیری از حمله ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها صورت می‎ گیرد.

 

تمیز نمودن برگ

با پارچه یا اسفنج مرطوب هفته ای یکبار برگها را تمیز کنید، هرگز از مواد براق کننده شیمایی استفاده نکنید.

 

شرایط نگهداری برگ عبایی

 

تکثیر برگ عبایی

گیاه برگ عبایی ، دارای ریزوم های سطحی است. پس می توانید آن را با تقسیم ریزوم یا تقسیم بوته در بهار ، تکثیر نمایید.

مراحل تکثیر برگ عبایی

  1. گیاه پایه مادری را از گلدان خارج نمائید.
  2. بوته را از محل طوقه با چاقوی تیز یا قیچی باغبانی به چند قسمت تقسیم کنید.
  3. هر قسمت را در گلدانی با ترکیب خاکی مناسب قرار دهید.
  4. گلدان ها را به مدت ۱۰ تا ۱۵ روز ، در محل سایه و خنک قرار دهید. بهتر است در ساعات گرمِ روز ، گیاه را مه پاشی نمائید.
  5. بعد از مراحل فوق ، گیاه را به محل مورد نظر منتقل کنید.

 

جدیدترین محصولات

 

آیا برگ عبایی یک گیاه سمی است؟

برگ عبایی گیاهی سمی نیست و برای انسان‌ها یا حیوانات خانگی خطر محسوب نمی‌شود. البته واضح است جویدن یا بلعیدن مقداری زیادی از آن ممکن است باعث مشکلات گوارشی شود.

 

گل برگ عبایی

گیاه برگ عبایی از گیاهان گل دار است که به ندرت و بعد از بلوغ گل می دهد. گل های این گیاه بنفش رنگ هستند و عطری ندارند. این گل ها از زمین بیرون می آیند و در سطح خاک قرار می گیرند زیرا گرده افشانی از طریق حلزون ها و دو جورپایان (نوعی جانوران سخت پوست) انجام می شود. برای این گیاه طبیعی است که هر بار یک گل بدهد و هر گل برای چند هفته دوام بیاورد. گل دادن برگ عبایی به سطح نور کاملا مناسب نیاز دارد.

 

 

گل دهی گیاه برگ عبایی

 

خواب زمستانی

در صورتی که این گیاه را در طول بهار و تابستان در خارج از منزل نگه داری می ‎کنید، قبل از اولین یخبندان آن را به داخل منزل منتقل کنید که خواب زمستانی گیاه در دمای معمولی اتاق نیز می ‎تواند اتفاق بیفتد. این گیاه قادر به تحمل دمای هشت تا ده درجه سانتی گراد نیز هست اما بهتر است در مکانی نزدیک به شوفاژ و یا بخاری قرار بگیرد. از قرار دادن این گیاه در معرض نور مستقیم خورشید حتی در زمستان نیز خودداری کنید و همچنین تا زمانی که خاک به طور کامل خشک نشده، گیاه را آبیاری نکنید. در دمای پایین نیز خاک به سرعت خشک نمی ‎شود و رطوبت برای مدت طولانی تری در خاک باقی خواهد ماند و در صورتی که ریشه های گیاه مستعد ابتلا به پوسیدگی باشند، از کوددهی گیاه در طول زمستان به طور کامل صرف نظر کنید.

 

علت به وجود آمدن زخم های سفید پنبه ای در سطح زیرین برگ ها چیست؟

حمله حشره مخصوص ، باعث این عارضه است . هر ۲هفته یکبار ، با سم حشره کش نفوذی ، گیاهتان را سمپاشی نمایید تا علائم فوق برطرف گردند. همچنین می توانید با پنبه آغشته به سم ، لکه ها را خیس نمائید.

 

چرا برگهای این گیاه، شکاف بر می دارند؟

به علت تغذیه زیاد ، در برخی موارد، برگ های گیاه شکاف بر می دارند. باید تغذیه گیاه را تا تابستان آینده متوقف کنید. غذیه را هر ماه ، فقط یکبار و با نصف میزان توصیه شده انجام دهید.

 

چرا برگهای گیاه، نرم و آبکی و سبز تیره می شوند؟

هوای سرد یا یخ زدگی ، موجب آن می شود. گیاهتان را به محل گرم تری منتقل نمایید.

 

پرفروش‌ترین محصولات

 

علت پیدایش نقاط زردرنگ در طول رگبرگها و لکه های قهوه ای رنگ روی ساقه و زیرِ برگهای گیاه چیست؟

حشره آفت ، عامل این عارضه است. با سمِ حشره کشِ نفوذی ، هر ماه یکبار، گیاهتان را سمپاشی نمایید تا علائم برطرف گردند.

 

به چه علت لکه های سوخته و قهوه ای روی برگها مشاهده میگردند؟

علت این امر، آفتاب سوختگی می باشد. برای درمان، گیاه را از اشعه مستقیم آفتاب دور نگهدارید. همچنین برگ های آسیب دیده را از قاعده قطع نمایید.

 

چرا برگها دارای نقاط ریز قهوه ای هستند؟

به علت استفاده از مواد براق کننده است. به جای مواد براق کننده، از پارچه و اسفنج مرطوب استفاده کنید.

 

چرا در برخی موارد در این گیاه برگها رو به زردی می روند و سقوط می کنند؟

علت این امر ، آبیاری بیش از اندازه است . زهکش گلدانتان را بررسی نمایید . اجازه دهید در فاصله بین دو آبیاری ، سطح خاک خشک شود.

 

چرا در برخی موارد در این گیاه برگها رو به زردی می روند و سقوط می کنند؟

 

علت رنگ پریده شدن برگ های گیاه چیست؟

علت این امر، هوای خشک و خاک ضعیفِ گلدان است. گلدان را تعویض و گیاهتان را آبیاری نمایید.

 

چرا برگها رنگ خود را از دست داده اند و در سطح زیرین آنها، تارهای عنکبوتی مشاهده میگردد؟

عامل آن، کنه قرمز ریز است. هر ۱۴ روز یکبار، گیاهتان را با سم کنه کش سمپاشی نمائید. همچنین غبارپاشی نیز در کاهش آفات موثر است.

 

آفات گیاه برگ عبایی

حشرات اردی

این حشرات با تخلیه آب موجود در برگ و ساقه گیاهان موجب آسیب رساندن به آن ها می ‎شود که در صورت عدم مقابله با این حشرات، گیاه به طور کل آلوده خواهد شد که علت بروز این آفات معمولا قرار گرفتن گیاه در جای نامناسب و خشک مانند کنار رادیاتور است. مالیدن مقداری سرکه به برگ های گیاه روشی مناسب برای از بین بردن این آفات است. استفاده از روغن نیم نیز برای از بین بردن این آلودگی ها بسیار مناسب است و برای جلوگیری از ابتلا گیاه به این آلودگی لازم است که گیاه را در ناحیه ای از منزل خود که دارای سیستم تهویه مناسبی است قرار دهید تا هوا به خوبی در اطراف گیاه در جریان باشد، به خصوص در طول زمستان.

 

حشرات اسکِیل

این حشرات موجب قهوه ای شدن و در نهایت از بین رفتن برگ های گیاه می ‎شود که علت آلودگی بسیار شبیه به موارد آلودگی با اشکالات غذایی است و برای مبارزه با این حشرات، استفاده از مواد شیمیایی، راهکاری موثر به حساب می ‎آید.

 

کنه های عنکبوتی (عنکبوت قرمز)

گیاهانی که مورد حمله کنه های عنکبوتی قرار می ‎گیرند، دارای برگ های نقر ای و زرد براق شده و در نهایت از بین می ‎روند ، پس در صورتی که متوجه حمله کنه های عنکبوتی به گیاه خود شدید ، بهتر است گیاه تان را به طور کامل شستشو دهید و تا جای ممکن این حشرات را از بین ببرید.

 

محصولات تخفیفی

 

انواع برگ عبایی

برگ عبایی آشاهی

این نوع از برگ عبایی در ابتدا برگ های یک دست به رنگ سبز تیره دارد ؛ اما پس از بالغ شدن گیاه ، برگ ها به رنگ سفید تمایل پیدا می‌کند. این ترکیب سفید و سبز تیره در برگ‌های آن باعث زیبایی دوچندان آن می‌شود.

 

 

برگ عبایی ابلق

این گونه از گیاهان دارای برگ های سبز رنگ همراه با نوار های سفید و زرد است. این گیاه به نام برگ عبایی ابلق شناخته می شود.

 

Variegated Aspidistra

برگ عبایی لنون

در این گونه از گیاه برگ هایی به رنگ سبز کم رنگ دارد. در وسط این برگ ها خطوطی به رنگ زرد نیز وجود دارد. همچنین در این گونه ها، برگ هایی به رنگ سبز تیره نیز به چشم می‎ خورد.

Lennon’s Song Aspidistra

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *