برگ بیدی نانوک

برگ بیدی نانوک

برگ بیدی نانوک یک گیاه آپارتمانی زیباست که به سرعت رشد می‌کند، همین باعث شده که به گیاه یک اینچی هم معروف باشد. چون اگر در شرایط مساعدی قرار بگیرد، هرهفته حدود یک اینچ رشد می‌کند! برگ بیدی می‌تواند آزادانه در تمام طول سال گل بدهد. معمولا گلهای آن صورتی، بنفش یا سفید هستند. برگ بیدی برای گلدان‌های آویزی بسیار مناسب است.

برگ بیدی مناسب آپارتمان است و با برگهای آویزی خود جلوه ای خاص به محیط میبخشد. لازم است بدانید که گیاه برگ بیدی از گیاهان تصفیه کننده هوا میباشد و شما میتوانید با خرید گیاهان تصفیه کننده هوا به سلامت هوای محیط اطراف کمک کنید.

 

نگهداری از گیاه برگ بیدی نانوک

خاک مناسب گیاه برگ بیدی نانوک

خاک برگ بیدی نانوک مهم هست و هر خاکی را نمیتوانید برای کاشت این گل استفاده کنید. مثلا خاکهای آماده برای گلهای آپارتمانی که در گلفروشی ها هست، مناسب این گیاه نیست یا بهتره بگیم از خاکهای خیلی سبک برای کاشت این گیاه استفاده نکنید.

دو ترکیب خاک مناسب برای برگ بدی نانوک  در زیر پیشنهاد میدهیم که هرکدام از مواد را داشتید میتوانید به مقداری که گفته شده با هم ترکیب کنید و برای این گل استفاده کنید.

 

ترکیب ۱:

خاک باغچه ۴۰ درصد

پوست برنج ۱۰ درصد

ضایعات چای ۲۰ درصد

کود دامی یا ورمی کمپوست ۲۰ درصد

ماسه ۱۰ درصد

 

ترکیب ۲:

خاک باغچه ۴۰ درصد

ماسه یا پرلیت ۳۰ درصد

کود دامی یا ورمی کمپوست ۳۰ درصد

 

دما مورد نیاز گیاه برگ بیدی نانوک

برای اینکه یک برگ بیدی زیبا و سرحال داشته باشید باید دمای مناسب این گیاه را بدانید. برگ بیدی نانوک در دمای پایین تر از ۱۰ درجه از بین میرود پس هیچ وقت برگ بیدی نانوک را زمستان در بیرون منزل نگهداری نکنید. نکته بعدی در مورد دمای برگ بیدی این است که اگر دمای اطراف این گیاه از ۳۰ درجه بیشتر شود ساقه های گیاه دراز شده و فاصله برگها زیاد میشود و به طور کلی شکل ظاهری برگ بیدی بهم میخورد. دلیلش این است که در دمای بالاتر برگ بیدی به گل میرود و گلهای سفید کوچک میدهد و چون گل میدهد تمام انرژی خود را صرف گل دادن میکند و شکل زیبای ظاهری خود را از دست میدهد. اگر همچین موردی برای شما پیش اومد نگران نباشید تمام ساقه ها را ۵ سانت مانده به خاک هرس کنید و گلدانتان را در مکانی با دمای حدود ۲۰ الی ۲۵ درجه بگذارید پس از چند روز از کنار سافه های برگهای جدید پدیدار میشوند که خیلی زود گلدان شما را پر میکنند.

 

دما مورد نیاز گیاه برگ بیدی نانوک

 

نور مناسب گیاه برگ بیدی نانوک

برگ بیدی نانوک به دلیل وجود رنگدانه های قرمز درون برگها و برای اینکه این رنگها حفظ شوند نیاز به نور خوب دارد و در مکانهای کم نور نمیتواند به خوبی رشد کند و در نهایت از بین میرود. برگ بیدی نانوک را هیچوقت در مکانی کم نور نگذارید مناسبترین مکان برای این گیاه کنار پنجره جنوبی منزلتان است.

 

آبیاری گیاه برگ بیدی نانوک

باید توجه کنید که حتما خاک آن طوری باشد که وقتی آبیاری میکنید آب از ته گلدان خارج شود. ماندن و تجمع آب درو ریشه و ساقه این گل باعث خراب شدن این گیاه میشود.

 

هرس کردن گیاه برگ بیدی نانوک

سرنوشت یک برگ بیدی مریض احوال و پژمرده همیشه به مرگ ختم نمیشود با رعایت برخی نکات و انجام اقداماتی می توان به آن شانس زندگی مجدد بخشید. برای باز گشت برگ بیدی به سلامت کامل بیش از هر چیز باید شاخ و برگهای آن را هرس کرد، ساقه باید از بخش بالایی با استفاده از یک چاقو یاقیچی تیز و تمیز قطع شود تا هم گیاه به رشد بیشتر تشویق شود و هم به طور موقت گیاه به تغذیه کمتری نیاز پیدا کرده و فرصت کافی برای تقویت ساختار خود داشته باشد. بهتر است این کار را در اواخر زمستان یا اوایل بهار بیش از شروع رشد مجدد گیاه انجام شود

 

تعویض گلدان گیاه برگ بیدی نانوک

این کار برای این انجام می شود که خاک جدید و غنی در اختیار گیاه قرار گیرد، پس از کاشت گیاه در گلدان جدید باید آبیاری شود و میزان آب به اندازه ای باشد که خاک به خوبی مرطوب شده و آب از سوراخ زیر گلدان جاری شود و در نهایت گلدان را به محلی که نور کافی دریافت کند منتقل کنید

 

رطوبت مناسب برای برگ بیدی نانوک

برگ بیدی به رطوبت متوسط نیاز دارد که با غبار پاشی یا از طریق زیر گلدانی میتوان آن را تأمین کرد. بدین صورت که ابتدا زیر گلدانی را از سنگ ریزه پر کرده، سپس آن را پر از آب کنید؛ بطوریکه آب با گلدان تماس نداشته باشد.

 

کوددهی گیاه برگ بیدی نانوک

این گیاه، نیاز چندانی به کوددهی ندارد. درصورت نیاز میتوانید هر دو هفته یکبار (از فروردین تا مهر ماه) با کودهای شیمیایی گیاهتان را تغذیه کنید.

 

روشهای تکثیر برگ بیدی نانوک

قلمه ساقه

برگ بیدی را از طریق قلمه ساقه تکثیر میکنند.بدین صورت که از اواسط بهار تا اواخر تابستان، از گیاه مادری، قلمه هایی به طول حدود ۱۰ سانتیمتر میگیرند. بطوریکه هر قلمه، بین ۳ تا ۵ جوانه داشته باشد و برگهای پایینیِ آن حذف شوند و فقط چند برگ انتهایی آن بماند. سپس آنها را در گلدانی حاوی ماسه یا کمپوست و یا هر خاک سبک دیگر قرار دهید. گلدان را در جای گرم (با نور کافی) قرار دهید و خاک آن را همیشه مرطوب نگه دارید. پس از ۲ تا ۳ هفته، قلمه ها ریشه میدهند.

نکته

قلمه ها را در آب هم میتوان نگهداری و ریشه دار کرد. سپس بعد از ریشه دار شدن، میتوانید گیاه جدیدتان را به خاک منتقل کنید.

 

تقسیم بوته

در صورت پر بوته شدن گلدانتان میتوانید گیاه را از خاک درآورده و بوته های آن  را از هم جدا کنید. بعد دسته های کوچکی از هر بوته تهیه کنید. سپس هر بوته را که شامل ریشه، ساقه و برگ هست را در گلدانهایی جداگانه بکارید.

نکته

خاک گلدان و شرایط نگهداری هر گلدان نیز کاملا مشابه گیاه اول است.

 

روشهای تکثیر برگ بیدی نانوک

 

مشکلات  گیاه برگ بیدی نانوک

علت نرم و آبکی و بیرنگ شدن برگهای این گیاه چیست؟

سرمای هوا علت آن است. گلدان را به جای گرمتری منتقل کنید.

 

علت لوله شدن برگهای گیاه به سمت بالا و خشک شدن آنها چیست؟

هوای محیط نگهداری گیاه، گرم و خشک است. گلدان را به محل خنک تری برده و  آن را غبار پاشی کنید.

 

علت بدشکلی و چسبندگی برگهای گیاه برگ بیدی نانوک چیست؟

علت آن، وجود حشرات آفت میباشد. برای رفع آن بهتر است هر دو هفته یکبار، با یک حشره کش نفوذی، گیاهتان را سمپاشی کنید.

 

علت بلند شدنِ زیادِ ساقه و فاصله زیاد بین برگها چیست؟

کمبود نور باعث آن میشود. گیاه را به مکان پرنورتری منتقل کنید.

 

علت پوسیدگی ساقه و ریشه گیاه چیست؟

علت این امر، آبیاری زیاد میباشد. آبیاری را کمترکنید و زهکش گلدان را چک کنید.

 

علت سوختگی نوک برگهای برگ بیدی نانوک چیست؟

این امر، در اثر کمبود آبیاری است. آبیاری گیاه را بیشتر کنید.

 

علت رنگ پریدگی برگها و ظهور لکه های قهوه ای روی برگها چیست؟

گیاه در معرض نور مستقیم خورشید است. باید جای آن تغییر کند تا شرایط گیاه رو به بهبودی برود.

 

علت بدشکلی گیاه ساقه و بی برگ شدن گیاه در قاعده چیست؟

علت این امر، کوچک شدن گلدان برای گیاه است. بهتر است گلدان را تعویض کنید.

 

علت ظهور لکه های قهوه ای سوخته روی برگهای برگ بیدی نانوک چیست؟

علت آن، مصرف مواد براق کننده و یا غبار پاشی روی گیاه، در نور مستقیم آفتاب میباشد.

 

علت تغییر رنگ و ضخیم شدن برگهای برگ بیدی چیست؟

علت این امر، کوددهی بیش از حد بوده است. بهتر است میزان کوددهی را تعدیل کنید.

 

چرا در بعضی مواقع برگهای گیاه برگ بیدی نانوک پیچیده و زیر آنها تارعنکبوتی است؟

دلیل این امر، کنه تارعنکبوتی میباشد. بایدگیاهتان را با سموم کنه کش سمپاشی کنید. همچنین تمیز نمودن برگها با دستمال مرطوب و افزایش رطوبت محیط نیز در کاهش آنها مؤثر است.

4 دیدگاه برای “برگ بیدی نانوک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *