انواع گیاهان مناسب سرویس بهداشتی و حمام

انواع گیاهان مناسب سرویس بهداشتی و حمام

حمام و سرویس بهداشتی مانند هر قسمت دیگری از خانه ارزش این را دارند که طراحی و تزئین بشوند و در دنیای مدرن امروز به طراحی این بخش ها توجه زیادی می شود. بخشی از طراحی دکوراسیون این فضاها به کمک گیاهان انجام می‌شود و با توجه به شرایط ویژه این مکان ها، انتخاب گیاه مناسب حمام و سرویس بهداشتی بسیار مهم  است زیرا هر گیاهی نمی‌تواند در این محیط ها رشد کرده و سالم بماند. نور کم، رطوبت بالا و دمای زیاد باعث می‌شود که تنها بعضی از گیاهان بتوانند در این محیط دوام بیاورند.

 

محصولات پیشنهادی!

 

شرایط حمام و سرویس بهداشتی برای انتخاب گیاه

نور

بسیاری از سرویس های بهداشتی فاقد پنجره اند و یا پنجره های کوچکی دارند که در انتخاب گیاه می‌تواند چالش برانگیز باشد. باید این موضوع را بدانید که حتی گیاهان مقاوم به سایه نیز برای ادامه رشد به نور کمی نیاز دارند و برای حل کردن مشکل نور گیاهان می‌توانید در سرویس بهداشتی و حمام از لامپ های فلوئور سنت استفاده کنید.

 

رطوبت و دما

آب داغ در حمام موجب ایجاد رطوبت و بالا رفتن دما با سرعت زیاد می‌شود، این شرایط برای بسیاری از گیاهان مناسب نیست تنها برای برخی از گونه های استوایی بسیار مناسب است.

 

فضا و محل قرار گیری

حمام و سرویس بهداشتی معمولا فضای کمی دارند و قرارگیری گیاهان نیز با محدودیت مواجه می‌شود. این شرایط موجب می‌شود که معمولا گیاهان بزرگ و بلند قامت مناسب این فضا نباشند. گزینه مناسب تر انتخاب گیاهانی است که می توانند از سقف آویزان شوند یا در طبقه ای بلند به حالت آویز قرار داده شوند. تاقچه‌ی پنجره نیز می تواند گزینه مناسبی برای گذاشتن گیاهان باشد به خصوص که گیاهان در این محل می توانند نور مناسب نیز دریافت کنند

 

جدیدترین محصولات

 

گیاهان مناسب برای حمام و سرویس بهداشتی

آلوئه ورا

آلوئه ورا به عنوان گیاه جاویدان شناخته می‌شود زیرا از بین بردن آن بسیار دشوار است. همچنین آب آلوئه ورا سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است و ژل آن برای شفافیت پوست، زخم های سطحی، جای جوش و نیش حشرات مفید است. این گیاه موثر و شفابخش باید نزدیک پنجره حمام نگهداری شود و به دلیل نیاز کمی که به آب دارد، رطوبت موجود بخش بزرگی از نیاز گیاه به آب را تامین می کند.

 

آلوئه ورا

 

بامبو

گیاه بامبو به نور بسیار اندکی برای رشد نیاز دارد و باید در جایی با نور غیر مستقیم نگهداری شود. این گیاه به خاک احتیاجی ندارد و باید ساقه ها را درون ظرفی شیشه ای با مقداری سنگ ریزه قرار دهید و داخل آن را آب بدون کلر ولرم پر کنید به اندازه ای تا بند پنجم ساقه بالا بیاید. آب گلدان را هر دو تا چهار هفته یکبار عوض کنید.

در نظر داشته باشید که این گیاه رشد سریعی دارد و شما می‌توانید سرعت رشد گیاه را با قرار دادن یک مانع فیزیکی بر سر راه آن مانند یک قفسه کم کنید و یا هرس و شکل دهی منظم گیاه را انجام دهید.

 

bamboo

 

پرفروش ترین محصولات

 

بگونیا عروس

این شکوفه های زیبا اکثرا در فضای بیرون نگهداری می‌شوند اما در داخل منزل نیز به خوبی رشد می‌کنند. باید بگونیا را در بسیاری از شرایط آب و هوایی به خصوص در زمستان، در داخل منزل نگهداری کنید به همین دلیل حمام می تواند مکان بسیار مناسبی برای این گیاهان باشد. بگونیا در نزدیکی پنجره و زیر نور فلوئورسنت به خوبی عمل می کند و به رطوبت موجود در حمام و یا غبارپاشی منظم احتیاج دارد.

 

Begonia Bride

 

سرخس بوستون

سرخس بوستون یک گونه محبوب از خانواده سرخس ها با برگ های زیبا و شاخه های بلند و آویزان است. این گونه متعلق به جنگل های استوایی است. بهترین رشد سرخس زمانی است که در طاقچه پنجره و یا در نور غیر مستقیم قرار بگیرد. سرخس دوستدار رطوبت است و در طول فصول رشد گیاه، خاک باید مرطوب نگه داشته شود.

 

Boston Fern

 

سرخس مارچوبه

سرخس مارچوبه ای گیاهی با برگ های شبیه شوید است که در گل فروشی ها معمولا برای تزیین گل استفاده می شود.  این گیاه به نور زیاد یا متوسط برای رشد بهتر نیاز دارد اما از آن جا که عاشق رطوبت حمام است می توانید در حمام هایی که پنجره نور گیر دارند از آن استفاده کنید.

 

Asparagus fern

 

سرخس آشیانه

این گیاه بومی مناطق گرمسیری، هاوایی، هند و شرق آسیاست. ارزش زینتی داشته و هم به صورت گلداني و هم به صورت آويز قابل استفاده است. برگ های سبز روشن این گیاه هنگامی که در حمام رشد داده شود پهن و براق شده و جلوه‌ی بی نظیری به محیط می‌بخشد.

 

Bird’s-nest fern

 

گیاه برگ عبایی

این گیاه به طرز شگفت آوری سرسخت است و حتی اگر به آن توجهی نکنید هم به رشد و نمو خود ادامه می دهد. گیاه برگ عبایی می تواند در نور کم ، آبیاری نامنظم و گرمای شدید طاقت بیاورد. برای گرفتن بهترین نتیجه در نگهداری گیاه برگ عبایی باید آن را در مکانی با نور کم تا متوسط قرار دهید و از تابش نور مستقیم آفتاب دور نگه دارید. گیاه برگ عبایی را به صورت منظم آبیاری کنید و قبل از آبیاری مجدد توجه کنید که خاک خشک شده باشد.

 

Abaya leaf plant

 

آگلونما

آگلونما گیاهی دوست داشتنی و مقاوم با برگ های طرح دار و زیبا است و برای نگهداری در منزل و محیط هایی که نور چندانی ندارند بسیار مناسب است. این گیاه در محیط هایی با نور متوسط تا کم و نور غیر مستقیم به خوبی رشد می کند. آگلونما گرما و رطوبت موجود در محیط حمام را بسیار دوست دارد اما گیاه بسیار منعطفی می‌باشد و در شرایط لزوم خود را با هر شرایطی وقف می‌دهد.

 

Types of Agglomerate Plants

 

دیفن باخیا

اگر شما حمام بزرگتری دارید که جای بیشتری دارد می توانید از گیاهان با سایز بزرگ تر استفاده کنید. دیفن باخیا با برگ های بزرگ و طرح دار زیبایش می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد. نگهداری از دیفن باخیا به اندکی تلاش نیاز دارد. دیفن باخیا در شرایط مرطوب سال های سال به خوبی رشد می کند و یک فضای روشن یا یک لامپ فلوئورسنت برای این گیاه که به نور غیرمستقیم نیاز دارد ،ضروری است.

 

 

دراسنا

این گیاه با بیش از 400 گونه متفاوت از بهترین گیاهان تصویه کننده هوا است. دراسنا گیاهی مقاوم به سایه است و نورر ملایم را ترجیح می دهد و برگ های آن در مکان هایی با نور زیاد دچار سوختگی می شوند. این گیاه به رطوبت نیاز دارد و با قرار دادن آن در حمام می توانید نور و رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین کنید.

 

Types of Drasna plants

 

پاپیتال

پاپیتال یا هدرا از بهترین گیاهان تصفیه کننده هواست. این گیاه به شما کمک می‌کند تا سرویس های بهداشتی خود را تمیز نگهدارید و در از بین بردن آلودگی ها از محیط بسیار موثر است. از گیاه هدرا می‌توانید در سرویس بهداشتی های با فضای حداقل استفاده کنید و آن را بر روی لبه پنجره و یا در گلدان آویز قرار دهید تا برگ های زیبا و ظریف آن به صورت آبشاری آویزان شوند و منظره ی زیبایی را ایجاد کنند. این گیاه تنها به نور متوسط احتیاج دارد و برگ های همیشه سبز آن از رطوبت موجود در فضای حمام بسیار لذت می‌برند.

 

Papital plant

 

گل ارکیده

با قرار دادن این گل زیبا در حمام می‌توانید علاوه بر زیبایی و لطافت، ظاهری متفاوت و لوکس به آن بدهید. ارکیده را لبه پنجره حمام قرار دهید تا نور غیرمستقم کافی را بدون آنکه به برگ هایش آسیبی برسد، دریافت کند. رطوبت موجود در حمام شرایط محیط طبیعی گیاه را منعکس می‌کند. ارکیده گل جمع و جوری است و برای فضاهای کوچک بسیار مناسب است. می‌توانید ارکیده را در کنار سینک و یا کنار وان قرار دهید.

 

گل ارکیده 

 

اسپاتی فیلوم

این گیاه با برگ های چرمی و گل های سفید برجسته زیبایی خاصی به فضا می‌دهد و از گیاهان تصفیه کننده هوا به شمار می‌رود. اسپاتی در نور غیر مستقیم عملکرد خوبی دارد اما نسبت به سایه و نور کم نیز مقاوم است. اسپاتی فیلوم دوستدار رطوبت زیاد است و قرار دادن آن در حمام یا سرویس بهداشتی در رشد آن تاثیر بسزایی می‌گذارد.

 

Spati Filum

 

 

پتوس

پتوس طلایی با برگ های رونده و قلبی شکل، زیبایی خاصی به فضا می‌دهد و به مراقبت بسیار کمی نیاز دارد. بهترین شرایط برای گیاه پتوس نور زیاد و غیر مستقیم، هوای گرم و رطوبت بالا است که با توجه به شرایط موجود در حمام و سرویس بهداشتی، این فضاها می‌توانند مکان مناسبی برای این گیاه باشند. پوتوس شما در این شرایط به خوبی رشد می‌کند اگرچه در نور بیشتر برگ های آن رشد بیشتری خواهند داشت. برای جلوگیری از رشد بیش از اندازه پوتوس و اشغال زیاد فضا توسط آن می‌توانید آن را از سقف آویزان کنید و یا اینکه آن را در قفسه ای در ارتفاع زیاد قرار دهید.

 

Petus plant

 

محصولات تخفیف دار

 

سانسوریا

سانسوریا از مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی است که برگ های آن به صورت عمودی رشد می‌کنند و انواع ابلق آن لبه هایی به رنگ زرد یا سفید دارند. شرایط نگهداری سانسوریا بسیار آسان است و مقاومت بالایی نسبت به سایه و خشکی دارد. گیاه سانسوریا شمشیری قدرت بالایی در تصفیه هوا دارد و برخی از آلاینده ها و سموم موجود در هوای سرویس های بهداشتی مانند فرمالدئید که در محصولات پاک کننده ، دوغاب کاشی ها و لوازم آرایشی یافت می‌شود را تصفیه می‌کند.

 

Censoria plant

 

زاموفیلیا

زاموفیلیا به عنوان گیاه ابدی شناخته می شود، زیرا می تواند کاملا بی توجهی را تحمل کند. این گیاه دارای برگ های زیبا، بیضی شکل و براق است که ظاهری متفاوت و لوکس به حمام یا سرویس بهداشتی می‌دهد. مکان بسیار تاریک یا نور مستقیم خورشید برای زاموفیلیا مناسب نیست و نور ملایم و نیم سایه را ترجیح می‌دهد. زاموفیلیا محدوده گسترده ای از رطوبت را تحمل می‌کند.

 

Zamophilia

 

کروتون

کروتون گیاه رنگارنگی است که اگرچه رشد کندی دارد اما عرض و ارتفاع آن ممکن است به یک متر نیز برسد بنابراین برای فضاهای کوچک چندان توصیه نمی شود. این گیاه عاشق نور غیر مستقیم و فضای مرطوب حمام است اما از این که خاک گلدانش همیشه گل آلود باشد متنفر است، توصیه می شود حتما ته گلدان را سوراخ کنید تا رطوبت بیش از حد از گلدان خارج شود.

 

Croton

 

کاکتوس ارکیده

کاکتوس ارکیده ای از گیاهان زینتی زیبا است که بسیاری از گونه های آن شب ها گل می دهند و بوی فوق العاده خوبی دارد. کاکتوس ارکیده برخلاف نام آن در جنگل های گرمسیری رشد می کند نه بیابان های خشک، بنابراین نسبت به کاکتوس های معمولی نیاز به آب و رطوبت بیشتر و نور غیر مستقیم خورشید داشته و حمام گرم و بخار آن محیط عالی برای رشد این گیاه محسوب می شود.

 

Orchid Cactus

 

گاردنیا

این گیاه بومی مناطق استوایی و نیمه‌استوایی قاره آفریقا، آسیا، استرالیا، ماداگاسکار و جزایراقیانوس آرام می‌باشد. این گیاه همیشه سبز به رطوبت بالایی نیاز دارد لذا محیط معمول حمام با نور متوسط غیر مستقیم و تهویه مناسب برای نگهداری آن ایده آل است. گاردنیا در بهار گلهایی سفید، زیبا و معطری را شکوفا می‌کند.

 

Cape jasmine

 

 گازمانیا

گیاه آناناسی یا گازمانیا بومی جنگل های گرمسیری و بارانی جنوب برزیل، آمریکای مرکزی و جنوبی است و شرایط مطلوب آن محیطی گرم و مرطوب مانند حمام است. برگ های گازمانیا زبانی شکل، بلند و نوک تیز، با ظاهری چرمی و براق، ابتدا به رنگ سبز روشن هستند که با بلوغ گیاه به رنگ سبز تیره در می آیند. این گیاه یکی از زیباترین گیاهن گلداری است که می‌توانید در حمام نگهداری کنید.

 

گازمانیا

 

 آزالیا

آزالیا یکی از گیاهان گلدار است که در کشور ما اواخر اسفند ماه و نزدیک عید نوروز به وفور مشاهده می‌شود. بومی ژاپن است و به دلیل گلهای زیاد و رنگارنگش طرفداران بسیاری دارد. آزالیا در واقعیت یک گیاه خانگی نبوده و مناسب بالکن هاست اما شما میتوانید آن را در حمام هایی ک نور متوسطی دارند نزدیک پنجره ها نگه دارید. این گیاه به تهویه مناسبی نیازمند است. لذا از نگهداری آن در حمام های بسته و با هوای راکد اجتناب کنید.

 

Azalea plant

 

کالاتیا

این گیاه بومی مکزیک است و از آنجایی که در جنگل های بارانی و مرطوب، زندگی خوب و خوشی دارد مناسب حمام ها و سرویس های بهداشتی است. این گیاه خیره کننده گونه های مختلفی دارد که زیبایی خارق العاده ای به محیط اطرافشان هدیه می‌دهند. هنگام نگهداری این گیاه در حمام مراقب ریختن آب سرد به روی خاک آن باشید، چرا که ریشه های این گیاه به آب سرد حساس بوده و باید با آب ولرم آبیاری شوند.

 

Calatheas

 

آلوکازیا

یکی دیگر از گیاهان مناسب حمام آلوکازیا یا همان باباآدم است. این گیاه بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آسیا تا شرق استرالیا است و گیاهی رطوبت دوست است. بابا آدم برای حمام هایی با نور متوسط و بزرگ بسیار مناسب است و ابهت و زیبایی خاصی را برایش به ارمغان می‌آورد.

 

Alocasia

 

پپرومیا هندونه ای

نگه داری این گیاه به آسانی در محیط های بسته آپارتمانی از جمله حمام ها امکان پذیر است، البته باید شرایطی ابتدایی را برای آنها فراهم کنیم . پپرومیا از آنجاییکه نور متوسط و زیادی را می‌طلبد لذا برای حمام هایی روشن مناسب است و اگر نور از حد لازم برای پرورش پیرومیا کم باشد، این گیاه شکل متمایز خود را از دست خواهد داد. در نتیجه دیگر چندان زیبا و جذاب نخواهد بود. خاک این گیاه نیز نباید همواره خیس باشد لذا از پاشیدن آب بروی خاک آن جلوگیری نمایید .

 

Peperomia argyreia

 

گیاهان هوازی

گیاهان هوازی یکی از خاص‌ترین گیاهان روی زمین هستند چرا به خاک نیاز ندارند لذا می‌توانید آنها را با هر محیطی وفق دهید . انعطلاف بالای این گیاهان باعث شده طرفداران زیادی پیدا کند. نداشتن خاک، یکی از آپشن های نگهداری این گیاه و سایر گیاهان آبزی در حمام است چرا که مشکل خیس شدن خاک را به همراه ندارد.

 

Aerobic plants

 

نخل اعلیحضرت

نخل اعلی حضرت یک گیاه بومی مناطق گرمسیری ماداگاسکار است و برای رشد و زندگی به محیطی مرطوب و گرم مانند شرایط حمام نیازمند است. این گیاه تا چندین متر قد می‌کشد از این رو برای حمام هایی با سقف های کوتاه مناسب نیست.

 

Ravenea revularis

 

جاوا موس

این گیاه نوعی از گیاه‌های آبزی است که زیست بوم آن بیشتر به منطقه‌ی جنوب شرقی آسیا مربوط می‌شود. و از این رو یکی از گزینه های مناسب برای حمام ها ، بخصوص به صورت پوششی است. روند رشد گیاه جاوا موس بسیار سریع می باشد. از این گیاهان بیشتر در تراریوم و آکواریوم ها استفاده می‌شود.

 

Ficus lyrata

 

فیکوس لیراتا

این گیاه همیشه سبز بومی غرب آفریقاست و برگ‌های براق به شکل پنج ضلعی یا شبیه به یک ویلون و چرم مانند با حاشیه مواج دارد از همین رو به فیکوس ویولونی نیز شناخته می‌شود. نگهداری از این فیکوس برای افراد مبتدی توصیه نمیشود اما افراد با تجربه می توانند آن را در حمام هایی روشن و با تهویه و‌گردش هوای مناسب نگهداری نمایند.

Ficus lyrata

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *